Co się stało? Kwestie bezpieczeństwa

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
Awatar użytkownika
MonaLu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 114
Rejestracja: 23 cze 2010, 17:27
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Co się stało? Kwestie bezpieczeństwa

Post autor: MonaLu »

Witam,
Bear7 zaraz każe mi zmienić tytuł, a ja nie wiem na jaki... bo po prostu nie wiem, co się stało. Ale zacznę od początku.

Pewna strona prosiła o wyłączenie AdBlocka, to jej wyłączyłam, ale dalej nie działała, więc wyłączyłam całkiem, a potem zapomniałam włączyć. I na nowo otwartej stronie bach! reklama po... francusku, bo byłam we Francji. No i się zaczęło, że nas śledzą, że sobie nie życzę, zmienić IP itd. Zainstalowałam dodatki proxy do ff, ale potem zaczęłam się zastanawiać, czy łączenie się z bankiem przez zwykłe proxy jest bezpieczne?

I dochodzę do sedna: siedziałam sobie i grzebałam w sieci informacji o bezpieczeństwie danych, anonimacie w sieci, m.in. pamiętam zainstalowałam NoScript. W pewnym momencie coś mi się zmieniło, ale nie zwróciłam na to od razu uwagi, a mianowicie dash zmienił przeźroczystość i wielkość ikon. Jak trochę ze mnie szał opadł, to w końcu się zainteresowałam: zniknął mi pulpit - tapeta, ikony, nic, czarno, poza dashem i zwolnione reakcje tegoż. Linuksowych "trzech króli" dało radę, po przelogowaniu wszystko wróciło do normy, ale zastanawiam się, co się stało? Czy to jakiś wirus??? (Normanie to jestem normalna, ale czasem mam napady ;)) Czy są jakieś logi, w których można sprawdzić, co się działo z kompem w danym czasie? Czy tylko dłubanie w sieci mogłoby mi tak wysadzić grafikę? Czy ukrywanie unikalnego ID i user agent ma jakiś sens, czy to już zakrawa na paranoję i powinnam raczej iść przekopać ogródek (nie, nie popełniam w sieci przestępstw, tylko jestem przekorna)? I czy mogę "iść" do banku przez taki np. One Click Proxy, czy lepiej bezpośrednio? Misiu, wiem, że to dużo pytań, ale wszystkie są powiązane, więc proszę, nie każ mi rozbijać tego na 5 wątków! :)

Jestem ciekawa Waszych opinii, pozdrawiam wszystkich!
Specjalistka od automagicznej samonaprawy sprzętu. ;)

#Bywają takie chwile w życiu człowieka, kiedy żadne radio nie gra jego ulubionej piosenki.
pawel253
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 03 maja 2013, 15:37

Re: Co się stało? Kwestie bezpieczeństwa

Post autor: pawel253 »

zainstaluj sobie przeglądarkę z której będziesz robiła tylko przelewy np. opera - bez rozszerzeń i t p
co do logów poczytaj to http://www.ubuntu-pomoc.org/przeznaczen ... -oraz-var/
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Co się stało? Kwestie bezpieczeństwa

Post autor: bear7 »

czy to już zakrawa na paranoję
Napiszę Ci tak... Moim zdaniem (żeby nie było), popadasz w paranoję i instalujesz jakieś gów... (aby się brzydko nie wyrażać) niepotrzebne programy.

Co do podglądania w sieci, to na forum jeden wątek już jest, w którym była (jest) burzliwa dyskusja. Zaglądnij, poczytaj i wypowiedz się, jak masz ochotę: viewtopic.php?f=125&t=167536
Co do twojego wirusa, to szybciej podejrzewałbym aktualizację sterownika do karty graficznej:
zniknął mi pulpit - tapeta, ikony, nic, czarno, poza dashem i zwolnione reakcje tegoż
Takie zjawisko jest dość częstym rezultatem aktualizacji sterownika.
Nie wiem, z jakich źródeł korzystasz, ale jak dodawałaś jakieś dodatkowe repozytoria - tak zwane repozytoria pochodzenia trzeciego - to proponuję ich wyłączenie i/lub ograniczenie do minimum. Dodatkowe repozytoria - choć i oficjalne potrafią zrobić psikusa - często mają wpływ (negatywny) na stabilność i działanie systemu.
Czy są jakieś logi, w których można sprawdzić, co się działo z kompem w danym czasie?
Może zamiast szukać informacji o bezpieczeństwie danych i anonimacie - proponuję sprawdzić znaczenie tego słowa, bo to nie to samo, co anonimowość - poszukaj informacji, gdzie są przetrzymywane logi systemowe i jak je przeglądać.
I czy mogę "iść" do banku przez taki np. One Click Proxy, czy lepiej bezpośrednio?
A wiesz od czego jest One Click Proxy?
The easiest and simplest way ever to change your IP address with this Firefox proxy addon and browse the web anonymously, bypass blocked sites and firewalls, prevent censorship or just for testing your web site from a foreign IP address!
Chcesz sobie anonimowo wykraść pieniądze z banku?
czy (...) powinnam raczej iść przekopać ogródek?
Dziś już za późno na przekopywanie ogródka :wink:
nie, nie popełniam w sieci przestępstw, tylko jestem przekorna
Poza naruszaniem regulaminu forum oczywiście... ;-)
Misiu, wiem, że to dużo pytań, ale wszystkie są powiązane, więc proszę, nie każ mi rozbijać tego na 5 wątków!
To może tak... Jak najdzie Cię ochota rozwiązywać zaistniałe problemy, to umówmy się, że wówczas rozważysz osobne wątki. Pasuje? :wink:
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Co się stało? Kwestie bezpieczeństwa

Post autor: jacekalex »

MonaLu pisze:Witam,
Bear7 zaraz każe mi zmienić tytuł, a ja nie wiem na jaki... bo po prostu nie wiem, co się stało. Ale zacznę od początku.

Pewna strona prosiła o wyłączenie AdBlocka, to jej wyłączyłam, ale dalej nie działała, więc wyłączyłam całkiem, a potem zapomniałam włączyć. I na nowo otwartej stronie bach! reklama po... francusku, bo byłam we Francji. No i się zaczęło, że nas śledzą, że sobie nie życzę, zmienić IP itd. Zainstalowałam dodatki proxy do ff, ale potem zaczęłam się zastanawiać, czy łączenie się z bankiem przez zwykłe proxy jest bezpieczne?

I dochodzę do sedna: siedziałam sobie i grzebałam w sieci informacji o bezpieczeństwie danych, anonimacie w sieci, m.in. pamiętam zainstalowałam NoScript. W pewnym momencie coś mi się zmieniło, ale nie zwróciłam na to od razu uwagi, a mianowicie dash zmienił przeźroczystość i wielkość ikon. Jak trochę ze mnie szał opadł, to w końcu się zainteresowałam: zniknął mi pulpit - tapeta, ikony, nic, czarno, poza dashem i zwolnione reakcje tegoż. Linuksowych "trzech króli" dało radę, po przelogowaniu wszystko wróciło do normy, ale zastanawiam się, co się stało? Czy to jakiś wirus??? (Normanie to jestem normalna, ale czasem mam napady ;)) Czy są jakieś logi, w których można sprawdzić, co się działo z kompem w danym czasie? Czy tylko dłubanie w sieci mogłoby mi tak wysadzić grafikę? Czy ukrywanie unikalnego ID i user agent ma jakiś sens, czy to już zakrawa na paranoję i powinnam raczej iść przekopać ogródek (nie, nie popełniam w sieci przestępstw, tylko jestem przekorna)? I czy mogę "iść" do banku przez taki np. One Click Proxy, czy lepiej bezpośrednio? Misiu, wiem, że to dużo pytań, ale wszystkie są powiązane, więc proszę, nie każ mi rozbijać tego na 5 wątków! :)

Jestem ciekawa Waszych opinii, pozdrawiam wszystkich!
Aniołku, Microsoft właśnie wydał super bezpieczny i super stabilny Windows 8. :twisted:

Czy w Linuxie są wirusy?
Działających nie widziałem zbyt wiele na oczy na razie, co nie zmienia faktu, ze powstaje tego całkiem sporo.
Z tą różnicą, że w Linuxie masz co tydzień całkiem ładny pakiet aktualizacji bezpieczeństwa do ściągnięcia.

Strona prosi o odblokowanie Addblocka?
Tam jest opcja, nie blokuj na tej stronie, całego wyłączać nie warto.

Logi? Zazwyczaj /var/log/syslog i /var/log/messages.

Wywaliło się Unity? nic nowego, do stabilnej wersji Unity, która będzie chodziła stabilnie na wszystkich sterownikach i we wszystkich okolicznościach, jeszcze kawał drogi.
Stabilne środowisko graficzne powstaje kilka lat, a psuje się przez kilka tygodni, jak w przypadku zamiany Gnome -2 na Gnome-3.

Obecnie najstabilniejszym środowiskiem z tych "ładnych i prostych" jest KDE, Xfce właśnie migruje na Gtk3 - dołączy do Gnome-3 niestety :evil: , z innych jest Mate (czyli stare i dobre Gnome-2.32 :) ),
i hakerskie menadżery okien typu Fluxbox i OpenBox, gdzie samemu sobie trzeba przygotować środowisko pracy. :)

Do banku przez proxy? choć teoretycznie protokół ssl zawiera mechanizmy zabezpieczające przed takimi numerami, ale jednak nie radzę. :twisted:

Pozdrawiam
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
MonaLu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 114
Rejestracja: 23 cze 2010, 17:27
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Co się stało? Kwestie bezpieczeństwa

Post autor: MonaLu »

bear7 pisze:
czy to już zakrawa na paranoję
Napiszę Ci tak... Moim zdaniem (żeby nie było), popadasz w paranoję i instalujesz jakieś gów... (aby się brzydko nie wyrażać) niepotrzebne programy.
Ok, na szczęście takie stany są u mnie przejściowe! :)
bear7 pisze:Co do twojego wirusa, to szybciej podejrzewałbym aktualizację sterownika do karty graficznej:
zniknął mi pulpit - tapeta, ikony, nic, czarno, poza dashem i zwolnione reakcje tegoż
Takie zjawisko jest dość częstym rezultatem aktualizacji sterownika.
Nie wiem, z jakich źródeł korzystasz, ale jak dodawałaś jakieś dodatkowe repozytoria - tak zwane repozytoria pochodzenia trzeciego - to proponuję ich wyłączenie i/lub ograniczenie do minimum. Dodatkowe repozytoria - choć i oficjalne potrafią zrobić psikusa - często mają wpływ (negatywny) na stabilność i działanie systemu.
Ale właśnie w tym momencie nie aktualizowałam, wcześniej tak, ale w tamtej sesji tylko grzebałam w internecie... Z repozytoriów mam tylko Ubuntu Tweak, ale za to wychodzi mi, że dwa: atareao i tualarix... :o
bear7 pisze:
I czy mogę "iść" do banku przez taki np. One Click Proxy, czy lepiej bezpośrednio?
A wiesz od czego jest One Click Proxy?
The easiest and simplest way ever to change your IP address with this Firefox proxy addon and browse the web anonymously, bypass blocked sites and firewalls, prevent censorship or just for testing your web site from a foreign IP address!
Chcesz sobie anonimowo wykraść pieniądze z banku?
No ale mi chodziło o to, czy połączenie wciąż będzie bezpieczne...
bear7 pisze:
Misiu, wiem, że to dużo pytań, ale wszystkie są powiązane, więc proszę, nie każ mi rozbijać tego na 5 wątków!
To może tak... Jak najdzie Cię ochota rozwiązywać zaistniałe problemy, to umówmy się, że wówczas rozważysz osobne wątki. Pasuje? :wink:
Pasuje! Dzięki wszystkim za odpowiedzi, linki, przepraszam za byki i łamanie regulaminu, obiecuję, że to ostatni raz.. specjalnie!
Specjalistka od automagicznej samonaprawy sprzętu. ;)

#Bywają takie chwile w życiu człowieka, kiedy żadne radio nie gra jego ulubionej piosenki.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Co się stało? Kwestie bezpieczeństwa

Post autor: bear7 »

MonaLu pisze:
bear7 pisze:Co do twojego wirusa, to szybciej podejrzewałbym aktualizację sterownika do karty graficznej:
zniknął mi pulpit - tapeta, ikony, nic, czarno, poza dashem i zwolnione reakcje tegoż
Takie zjawisko jest dość częstym rezultatem aktualizacji sterownika.
Nie wiem, z jakich źródeł korzystasz, ale jak dodawałaś jakieś dodatkowe repozytoria - tak zwane repozytoria pochodzenia trzeciego - to proponuję ich wyłączenie i/lub ograniczenie do minimum. Dodatkowe repozytoria - choć i oficjalne potrafią zrobić psikusa - często mają wpływ (negatywny) na stabilność i działanie systemu.
Ale właśnie w tym momencie nie aktualizowałam, wcześniej tak, ale w tamtej sesji tylko grzebałam w internecie... Z repozytoriów mam tylko Ubuntu Tweak, ale za to wychodzi mi, że dwa: atareao i tualarix... :o
Unity jest wtyczką Compiza. Nie mówię, że akurat coś musiałaś grzebać, ale gdy Compiz się wywali (czasami możesz zaobserwować, o ile nie wyłączyłaś, okienko z informacją "nastąpił wewnętrzny problem Ubuntu", czy jakoś tak), to i Unity zazwyczaj się wywala. Zdarza się, czasami nawet bez powodów. Problem w tym, że czasami trzeba pomóc Unity i Compizowi podnieść się, bo samemu nie dają rady.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości