Kernele testowe/stabilne wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Moderator: e X t 7 3

pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: pavbaranov »

Taa... w sumie to wiem, ale... tak jak napisałem wcześniej: 3.11rc7 z mainline, wpis dpm w grubie i... temperatury jeszcze wyższe...
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Aha zbudowałem i udostępniliśmy przez NeteXt'73 nowy PowerTOP w wersji 2.4. Pakiet zbudowany tak aby działał od Ubuntu/Kubuntu 12.04.x wzwyż . Do instalacji konieczne jest przeinstalowanie NeteXt'73:

Kod: Zaznacz cały

wget https://dl.dropboxusercontent.com/u/2552069/ext73/instalator_NeteXt73; bash instalator_NeteXt73
Pozdrawiam

-- 01 wrz 2013 11:48 --
pavbaranov pisze:Taa... w sumie to wiem, ale... tak jak napisałem wcześniej: 3.11rc7 z mainline, wpis dpm w grubie i... temperatury jeszcze wyższe...
Bardzo dziwne. Daj proszę wyniki dmesg spod genetyka 3.11.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
FadeMind
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 12 sty 2010, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wągrowiec
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: FadeMind »

Kod: Zaznacz cały

systemd-udevd[839]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[835]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[834]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[855]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[849]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[852]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[858]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[862]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[876]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[866]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[867]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[880]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[883]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[898]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[884]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[895]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[904]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[896]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[907]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[910]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[901]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[900]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[916]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[911]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[912]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[913]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[914]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[915]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[922]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[918]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[923]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[924]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[930]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[929]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[934]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[920]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[932]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[921]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[936]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[940]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[941]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[943]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[938]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[942]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[949]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
systemd-udevd[972]: failed to execute '/lib/udev/socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event' 'socket:@/org/freedesktop/hal/udev_event': No such file or directory
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+sour ... ug/1182801

BIOS aktualny?
gravatar.com/fademind
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Są zainstalowane jakieś pakiety hal ?!?

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: pavbaranov »

BIOS jest "standardowy", niezmieniany od początku i szczerze powiedziawszy boję się nawet go ruszyć. Zaraz zobaczę jaka wersja. Z tego, co pamiętam, to jest to ostatni BIOS dla mojego komputera (ASUS K70AC), jaki został udostępniony przez ASUSa. Normalnie HALa nie używam - zainstalował mi się bodaj, jako zależność któregoś z monitorów z NeteXta. Mogę go w całości wywalić, a temperatury będą takie same.

Zaraz przełączę się na 3.11, to podam dmesg

Z "hala" mam zainstalowane: hal v.0.5.14-8ubuntu2, hal-info v.20091130-1 - i o ile sobie przypominam, zainstalował to właśnie jakiś monitor.

EDIT:
Zatem po przelogowaniu się na 3.11:

Kod: Zaznacz cały

Linux kubuntu-K70AC 3.11.0-031100rc7-generic #201308252135 SMP Mon Aug 26 01:35:51 UTC 2013 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
dmesg - http://pastebin.com/7Xme8U5t
Temperatury zaraz po przeładowaniu systemu:

Kod: Zaznacz cały

sensors
acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +84.0°C  (crit = +105.0°C)

k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +85.1°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +100.0°C, hyst = +95.0°C)
A obecnie:

Kod: Zaznacz cały

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +71.0°C  (crit = +105.0°C)

k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +72.4°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +100.0°C, hyst = +95.0°C)
Zatem albo jest gorzej niż na Waszym 2.5.8 albo nie ma różnicy (z tym, że obecnie jest otwarte wyłącznie jedno okno rekonq i konsola.

EDIT:
Przepraszam, ale poprzednio zdaje się nie uaktywniłem dpm - teraz dmesg z na pewno aktywnym wpisem: radeon.dpm=1: http://pastebin.com/W9qQP92K
Jednakże temperatury nadal takie same:

Kod: Zaznacz cały

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +85.0°C  (crit = +105.0°C)

k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +82.8°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +100.0°C, hyst = +95.0°C)
tak było zaraz po uruchomieniu się środowiska (kiedy m.in. działał jeszcze virtuoso), a teraz (jedno okno rekonq i konsole):

Kod: Zaznacz cały

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +70.0°C  (crit = +105.0°C)

k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +68.6°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +100.0°C, hyst = +95.0°C)
Czyli tak na prawdę bez różnicy. Owe 68,6*C niekiedy też do osiągnięcia. Generalnie poziom 70-70 kilku *C to norma, przy oglądaniu flv skacze do 87-93*C i to niezależnie od tego jaki kernel.
Może się jeszcze przyda wersja Xów itp.:
Wersja Xów (producenta): 11 402 901
Nr wersji: 11.0
Sterownik: Gallium 0.4 on AMD RS 780
Wersja OpenGL/ES: 3.0 Mesa 9.2.0
(mogę też wrzucić nazwy paczek, ale to chyba nie ma znaczenia; sterowniki i całe Xy, Mesa itd. są z repozytorium saucy).
Awatar użytkownika
FadeMind
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 12 sty 2010, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wągrowiec
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: FadeMind »

pavbaranov
3.11 ma dużo zmian i poprawek w ACPI, DRM. Teraz korzystam z Ubuntu 13.10 x64 na kernelu generic. Nie mam błędów ACPI. W kernelach wcześniejszych są kwiatki i błędy w obsłudze ACPI dla ASUS-a. Nawet modyfikacje e X t 7 3 nie naprawiają tych błędów. Objawami są niedziałające klawisze funkcyjne, sporadycznie w czasie bootowania wyświetla się błąd związany z błędem usypiania (kernel myśli, że PC nadal jest w stanie uśpienia).
Po za tym w 13.10 jest błąd z instalacją microcode CPU - stara wersja initramfs-tools.
W 3.11RC7 generic wszystko jest ok, oczywiście nie ma szału wydajności, bo Tomek czeka na finalne wydanie 3.11 by wydać swoje modyfikacje.

3.11.0-4-generic https://pastebin.com/m2sDjatT

Nie polecam Kubuntu 13.10 - błędy naruszenia ochrony pamięci aplikacji KDE.

Saucy w pigułce >> https://pastebin.com/aHp8nbzu
gravatar.com/fademind
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: pavbaranov »

Cóż, jedyne co mogę w tej chwili powiedzieć o 3.11, to fakt, że nawet oglądanie flv nie powoduje w zasadzie przekroczenia temperatury ok. 80*C, co w przypadku 3.10 zdarza się bez problemu.

Jeśli chodzi o 13.10 to jest przypadek, że jestem na nim, a w zasadzie konsekwencja prób zmian sterowników graficznych na oibafa itp., po których już nic nie mogło wrócić do normy.
Generalnie ja w ogóle nie jestem zwolennikiem Kubuntu (ani żadnego innego systemu debianopochodnego). Być może, gdy już się Kubuntu odseparuje za kilka lat od Ubuntu będzie jakiś postęp. Na razie jest to dobry system, ale z "przeszłością". Pomieszany jak diabli (choć i tak mniej niż kiedyś z wieloma niepotrzebnymi zależnościami do Gnome, które są zupełnie zbyteczne). Gdyby nie to, że Chakra to wieczny eksperyment, w którym wszystko się może zdarzyć i - niestety - nie wiadomo dlaczego, a nadto odszedł (przynajmniej czasowo) od niej jeden z jej głównych deweloperów, to dalej spokojnie na niej bym siedział. Niestety nie jestem w stanie zmusić jej obecnie do współpracy z moją drukarką, a system grzeje się zdecydowanie bardziej niż na sterownikach eXta (być może dlatego, że tam kernel jest wersji 3.9.2 /w testingu teraz fakt wpuścili 3.10.10, ale pewnie na 3.11 już nie będę mógł liczyć/.
Z KDE nie zejdę, bo lubię, a zatem... niestety mam niewielki wybór dostępnych mi dystrybucji, które w dodatku spełniają moje warunki, a jest ich kilka (co nie ma znaczenia dla tego wątku). Kubuntu przynajmniej nadaje się do codziennego używania.
Jeśli chodzi o naruszenia pamięci, to mam z tym do czynienia wyłącznie w przypadku używania... Rekonqa (zresztą to dość normalna jego przypadłość od miesięcy, niezależnie od systemu, wersji środowiska itp. itd. - po prostu ten typ tak ma; to niestety przeglądarka w wiecznej becie i twierdzenie o niej, że jest stabilna jest chyba dowcipem jej dewelopera). W pozostałych przypadkach raczej nie spotkałem się z naruszeniami pamięci.
Ostatnio zmieniony 01 wrz 2013, 13:54 przez pavbaranov, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Zatem tak, DPM dziła na genericu:
[ 1.332602] [drm] radeon: dpm initialized
Podejzewqma pwne funkcjonalnosic generica - moim zdnaime "przekombinowlai". Zobaczymy pod moimi v26.x. Na teraz jaki profil APM ?

Co do Kubntu 13.10 ... błędy mogą być ale na Intelu [Grafika i CPU] na Rdeonie i AMD APU jest wszystko w porządku - testuje na X370 i działa idealnie stabilnie.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: pavbaranov »

APM jest ustawione tak jak poprzednio: ondemand_ondemand. Kiedy ustawiam zalecane skądinąd ustawienia performance_ondemand to na 3.10 w zasadzie nie dawało się pracować, bowiem wiatrak zaczynał szaleć.
Tak, czy inaczej - widocznego spadku temperatury - nie widzę.
EDIT:
Wychłodził się przez godzinę i zanotowałem obecnie (po uruchomieniu komputera) takie temperatury (3.11generic):

Kod: Zaznacz cały

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +61.0°C  (crit = +105.0°C)

k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +62.2°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +100.0°C, hyst = +95.0°C)
(otwarta jedynie konsole; po uruchomieniu rekonq z otwartym jedynie tym oknem temperatury wzrastają do ok. 70*C; aha zmieniłem APM na performance-ondemand).
EDIT:
Może to Wam jeszcze coś da. Zmieniłem APM na performance-conservative i... temperatury wzrastają do 80-83*C
EDIT2:
Po przestawieniu na conservative-conservative temperatura oscyluje między 72-80*C.
Wychodzi na to, że najniższe jakie udaje mi się osiągnąć są na ondemand-ondemand, dalej jednak odległe od tego co obiecywało radeon.dpm.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Zatem tak, co do tego, że lepiej Ci działa ondemand o conservative na AMD to nie jest dziwne = tak powinno być. Po ostatnich zmianach w kernelu na procesorach AMD ondmand [w szczególności na nowszych] będzie działał o wiele lepiej niż conservative. Natomiast co do DPM bardzo dziwne. Poniżej przykład działania DPM pod moim testowym v26.0 [Linux-3.11-rc7]. Jak widać w trybie idle [wyłączony ekran] pobiera ok 6.75 Wattów, co jest wynikiem gorszym od Catalystów o jakieś 2-3 watty, ale i tak znacznie lepszym niż bez DPM - tu bowiem było ok 11-13 watt. Zobaczymy zatem na moich v26.0 - najprawdopodobniej połowa przyszłego tygodnia:

Kubuntu 13.10 Radeon DPM aktywne

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: pavbaranov »

No to dla przykładu u mnie wynik z powertopa (część):

Kod: Zaznacz cały

The battery reports a discharge rate of 27.9 W
The estimated remaining time is 1 hours, 18 minutes

Summary: 943,2 wakeups/second,  0,0 GPU ops/seconds, 0,0 VFS ops/sec and 108,3% CPU use
Obecnie kernel 3.11rc7. Działające (oprócz środowiska, zaraz napiszę co tam mam): rekonq (jedynie to okno), Clementine i ściągające się dwa pliki ISO (Slackel i Manjaro - wciąż mam nadzieję, że gdzieś będzie lepiej).
Teraz środowisko:
OpenGL+native
Uruchomione plazmoidy: zegar analogowy, notatki i CWP (to jest applet pogodowy), widok katalogu = pulpit, na panelu: konsole przypięte do panelu nawet gdy nie jest aktywne, widok pulpitu, activities, tacka systemowa i w zasadzie tyle.
Powyłączane w zasadzie wszystkie niepotrzebne procesy (przynajmniej te, o których wiem, że są dla mnie bezsensowne).
Jak widać wynik daleki od - już nie powiem doskonałości - od normalności po prostu.
Aha, a temperatura:

Kod: Zaznacz cały

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +77.0°C  (crit = +105.0°C)

k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +76.5°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +100.0°C, hyst = +95.0°C)
Innymi słowy, wydaje się, że coś jest absolutnie nienormalne. Nie mam natomiast najmniejszego pojęcia co.
Jutro postaram się pokazać jeszcze wyniki z innych linuksów, które mam /tym razem na ISO/, czyli Chakra, Slackel, Manjaro. To tak gwoli ciekawości.
EDIT:
Może jeszcze coś dadzą wyniki z /sys/kernel/debug/dri/0/radeon_pm.info

Kod: Zaznacz cały

uvd    vclk: 0 dclk: 0
power level 0    sclk: 20000 vddc_index: 2
(nb. w katalogu 64 plik radeon_pm.info ma taką samą zawartość)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Mocno nie tak. Cóż zobaczymy pod nowymi kernelami.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: pavbaranov »

To jeszcze wynik praktycznie zaraz po całonocnym nieużywaniu:

Kod: Zaznacz cały

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +56.0°C  (crit = +105.0°C)

k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +57.9°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +100.0°C, hyst = +95.0°C)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Powyższe wyniki są "prawie" w normie [powinno być bliżej 47-53 st. C] ... układ chłodzenia sprawny ?

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
nazan
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 02 lut 2013, 21:47
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: nazan »

U mnie temperatura wygląda tak bez żadnych optymalizatorów http://www.zimagez.com/zimage/przechwyc ... 090538.php#
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Pojecie "optymalnej temperatury" jest bardzo względne ... i zależy od wielu czynników: właściwości danego chipu, architektury, system chłodzenia, etc. ... a także należy brać pod uwagę "przekłamania" odczytów. Przykładowo poniżej screeny z działania stacjonarki pod AMD Athlon II X4 @ 3540 MHz ... dla niego wysoką temperaturą [w moich warunkach działania] jest np. 47 st. C. Poniższy screen pokazuje działanie tej maszyny pod prawie 100 % obciążeniem non stop - temperatura rdzeni procesora [jak widać] 46 st. C - gdy "leży odłogiem" - przy zachowaniu profilu performance-ondemand i testowym APM 2.9 = maksymalne wyżyłowanie w trybie AC = maksymalna moc na PCIE, etc. skutkuje temperaturami na poziomie 30 st. C - jeśli bym aktywował tryb ondemand i włączył dezaktywacje rdzeni potrafi zejść do 21 st. C = temperatura otoczenia ;).

Stacjonarka 100 % obciążenie

Stacjonarka spoczynek

Natomiast całkowicie odmiennie sprawa się ma jeśli chodzi np. o AMD APU E-350 1.6 GHz w MSi X370. Tutaj bowiem temperatura pracy "normalna" na AC - tryb performance to 49-53 st. C ... jednak uważam, że te odczyty są brane "z kosmosu" ... albo inaczej z samego rdzenie procesora ;). Wnioskuje tak dlatego, iż obudowa jest ledwie ciepła. Natomiast w trybie idle kiedy maszyna praktycznie nie "rusza" wiatrakiem i dezaktywuje dysk = jest niesłyszalna i zimna ... pomimo wskazań 45-47 st. C. Jeśli ktoś nie zna moich nastawów APM stwierdzi, że maszyna jest wyłączona [kiedy wyłączy ekran]. Poniżej też widać działanie testowego v26.0-brazos bazujacego na Linux-3.11-rc7 i zużycie energii na baterii - standardowe - włączony ekran i maszyna działa bez obciążenia oraz tryb idle = wyłączony ekran i stan "spoczynku" - pokazałem też stan baterii - jak widać to bateria 4 komorowa 2150 mAh - rekord działania to 8 h 17 minut [testowane jeszcze na APM 2.7] w trybie idle ... oraz 15 h i 40 minut na baterii 8 komorowej [4300 mAh]. Standardowa praca to ok 4-5 h na baterii 4 komorowej i 8-12 h na 8 komorowej:

MSi X370 - stan spoczynku [aktywny ekran] maszyna gotowa do pracy - tyle energii pobiera np. w trakcie edycji tekstu w LibreOffice

MSi X370 - stan spoczynku [wyłaczony ekran ekran] -1

MSi X370 - stan spoczynku [wyłaczony ekran ekran] -2

MSi X370 - stan baterii

Jak zatem widać pojecie "optymalnej" temperatury jest mocno "względne" ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
maniu1993
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 18 paź 2012, 17:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Konin, Wielkopolska
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: maniu1993 »

To ja też pokaże temperatury mojego sprzętu (patrz podpis)

Spoczynek kernel 3.10.10 by ext73:
http://wstaw.org/m/2013/09/02/temp-kernel-3-10.png

Lekka aktywność (muzyka, przeglądarka etc.):
http://wstaw.org/m/2013/09/02/temp-kernel-3-10-2.png

Jak widać nie ma większej różnicy międy spoczynkiem, a mała aktywnością. Znaczna różnica dopiero jest widoczna pod kernelem 3.11rc7 + włączone radeon dpm.

Spoczynek kernel 3.11rc7:

http://wstaw.org/m/2013/09/02/temp-kernel-3-11rc7.png

Lekka aktywność (myzka, przeglądarka etc.):

http://wstaw.org/m/2013/09/02/temp-kern ... 1rc7-2.png

Jak widać oprócz mniejszej temperatury procesora, także temperatura karty graficznej jest znacznie mniejsza, bo o ok. 10'C!
Dodam jeszcze, ze udało mi sie "złapać" na screenie takie temperatury, nierzadko są one jeszcze mniejsze (zwłaszcza pod kernelem 3.11rc7).
Notebook ASUS X54HR | CPU: Intel Pentium B940 @ 2.00GHz × 2 | GPU: ATI RADEON HD7470M @ 1GB | 4GB RAM | 512GB HDD | Ubuntu 13.10 64bit + kernele Ext'73
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

No tak jak używasz otartych sterowników to aktywacja DPM potrafi znacząco obniżyć temperatury - pod moim testowym v26.0 [Linux-3.11-rc7] różnica sięgała ok 20 st. C na AMD APU E-350 ;).

Pozdrawiam

-- 02 wrz 2013 19:34 --

Przy okazji właśnie testuje v26.0 ... który jest kernelem real time ;). Za chwile udostępnię go Koledze NetBitowi zobaczymy co powie ... ta wersja 99 x szybciej odpowiada na wezwania usera ... troszkę to czuć na energooszczędności ... dłużej schodzi mu wejście do "najniższych rejestrów" ale ta responsywność i suma summarum też wydajnosc - wczuć to w grach ;). Zobaczymy, czy teraz już wydam takie kernele ... czy poczekają na lepsze czasy ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
NetBit73

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: NetBit73 »

takie tam z v26 :) http://wstaw.org/m/2013/09/03/plasma-desktopaq2104.png muszę przyznać że dawno tak nisko mi nie schodził z poborem prądu. Ostatnio te wartości jak nic nie robiłem oscylowały w okolicach 13-15W
Co ciekawe teoria exta dot. baterii zaczyna mi się sprawdzać. miałem 75% max.. a teraz 81%- http://wstaw.org/m/2013/09/03/plasma-desktopEh2104.png

-- 3 wrz 2013, o 05:54 --

I TAK PRZY OKAZJI WYDALI 3.11:d
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Ujmę to tak ... ten kernel może być jeszcze bardziej energooszczędny ;) ... ale jak pisałem zdecydowałem się na jeszcze większe podniesienie jego responsywności. Zrobimy zatem tak pierwszy build v26.0 będzie kernelem real-time. Jeśli "przypadnie wam do gustu" takim zostanie. Jeśli natomiast nie - zbuduje kolejną wersje bardziej "tradycyjną" ;).

Co do baterii - nie dziwne, że się sprawdza - zanim zacząłem "reaktywować" w ten sposób ogniwa poczytałem o reakcjach chemicznych, jakie w nich zachodzą, o tym czy pewne zmiany są odwracalne etc., i na tej podstawie dokonałem "testów" i analiz [m.in. dzięki temu wykryłem pewien błąd w Windows 7 i 8], które właśnie przyniosły takie, a nie inne rezultaty ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości