Kernele testowe/stabilne wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Moderator: e X t 7 3

pj866339
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 21:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: pj866339 »

Pobrałem, po testowałem. Mogę powiedzieć, że działanie jest poprawne, szybkie i stabilne. Komputer nadal wchodzi długo w uśpienie. Widocznie będę pracował na moim kernelu - działa też całkiem dobrze. Mam też kilka pytań technicznych do ext73:
1. W opcjach konfiguracji zauważyłem, że wybrane były domyślne procesory od AMD [K8] i inne, czy jest wielka różnica pomiędzy nimi a wybraniem Intel Core2/Xeon? (Myślę, że jakaś tam może być).
2. Jak długo kompiluje Ci się kernel - czy jest możliwość przerzucenia części zadań na GPU itp., aby przyspieszyć cały ten proces? (Dopiero teraz zacząłem się interesować różnymi sposobami na przyspieszenie tego procesu)
3. Czy podczas optymalizacji wykorzystujesz odpowiednio dobrane flagi kompilatora, czy też jakieś inne opcje w GCC, oraz optymalizacje w kodzie źródłowym? (Chodzi mi tutaj o takie ogólne informacje, bo wiem, że jest to wynik Twojej pracy i możesz tego nie ujawniać)
4. Jak zmienia się ta liczba, która oznacza ilość kompilacji (#4, dla przykładu), zmienia ją się w jakimś pliku, czy sam kompilator ją zmienia?
5. Kod wynikowy budowany na danej maszynie powinien odpowiednio skompilowany działać szybciej na tej samej niż kod dostarczony budowany na innej maszynie. Możesz napisać od czego to głównie zależy? (Mam o tym jakieś pojęcie, ale pewnie nie tak szerokie, a wiedza się przyda)
Dzięki za odpowiedź. Fajnie czasem jest się dowiedzieć czegoś nowego. Pozdrawiam.

Edit: Co do źródeł, bardzo możliwe, ja kompilowałem na podstawie źródeł czystych "Vanillia". Status Apparmor:

Kod: Zaznacz cały

pawel@Pawel-Asus-F5SL:~$ uname -a
Linux Pawel-Asus-F5SL 3.11.0-rc3-pejot-kernel-v2 #1 SMP PREEMPT Mon Jul 29 17:43:46 CEST 2013 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
pawel@Pawel-Asus-F5SL:~$ sudo apparmor_status
[sudo] password for pawel: 
apparmor module is loaded.
You do not have enough privilege to read the profile set.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Co do apparmor tak myślałem ... brak wsparcia dla wersji 2.4. Mam prośbę wyłącz jeszcze usługę apparmor o zobacz pod moim kernelem. Postaram się zerknąć też na logi.

Co do pytań:

1. Tak ma znaczenie ... jednak dla starszych procesorów K8 jest dobrym wyborem, choć na c2d może się sprawdzić wybór Core2/Xeon ... tak czy siak tu Developerzy kernela nie idą z postępem. Przy okazji nawet Developerzy Nvidii jako podstawową flagę wybierają K8 - niezależnie od architektury na jakiej mają działać sterowniki ;). Tu odniosę się do pytania 5 nie zawsze flaga native będzie ok ... w wielu przypadkach kod taki wcale lepszy nie będzie = przetestowane na wielu maszynach ;). W przypadku standardowej kompilacji kernela [lub z założonymi regułami] kod wynikowy jest niezależny od maszyny na jakiej jest to robione.
2. Zależy od wielu czynników - na stacjonarce trwa to ok 20 - 30 minut - zależy od poziomu optymalizacji - oczywiście wersja K8 krócej, a Brazos i i7 dłużej ;). Nie wspominam o optymalizacji lto bo to potrafiło trwać 2 dni ... na stacjonarce z Athlonem II X4 @ do ok. 3600 MHz + 4 GB RAM DDR2 @ 1100 MHz CL2-4-4-4-2-12. Na X370 kompilacja Brazos trwa z 2 - 3 h ;). Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces dodaj CONCURRENCY_LEVEL=5 - dla maszyn 4 rdzeniowych i np. CONCURRENCY_LEVEL=3 dla maszyn 2 rdzeniowych.
3. Optymalizacja to głównie konfiguracja kernela + zestaw precyzyjnie dobranych flag - wielokrotnie wybór tych "kompozycji" był poprzedzony ok 100 do 300 kompilacjami + testy ;). Co do kodu modyfikuje to [jak opisuje w info o danej wersji kerneli], aby była w ogóle możliwa kompilacja z zadanymi przeze mnie regułami.
4. Ta liczba np. #4 to kolejny numer kompilacji nadawany przez reguły kompilacji automatycznie.

... tak naprawdę to myślę, ze mógłbym już o tym [optymalizacjach] książkę, albo przynajmniej spory artykuł napisać [ale mało realne teraz = brak czasu]... wiele elementów i zależności nigdzie nie opisano ... lub to co się opisuje nie daje zamierzonych rezultatów lub nawet "szkodzi" ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
pj866339
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 21:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: pj866339 »

Dzięki za odpowiedź. U mnie ze względu procesora w laptopie - Pentium Dual-Core 2,16GHz ten proces trwa dość długo - 2h 30min. Zauważyłem, że w tym czasie GCC nie obciąża komputera w 100%, jest to ok. tylko 50% wydajności, pewnie wina tego, że jest to nie skonfigurowane. Jutro zbootuję komputer z Twojego kernela i dokonam testów z wyłączonym apparmor. Jakoś wcześniej nie zwróciło to mojej uwagi. No nic, mój kernel daje radę, nie ma jakiś większych problemów, zauważyłem, że działa lepiej od generic'a (tutaj też jest aktywne apparmor?), bo na generic również dość długo wchodzi w ten stan. W każdym razie ta funkcjonalność nie jest mi aż tak potrzebna. Pozdrawiam.

EDIT: Wyłączenie AppArmor nic nie zmieniło - komputer dalej wchodzi bardzo długo w stan uśpienia. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: Galvatron »

Orientuje się ktoś jakie współczynniki kompresji ma ZRAM w kernelu 3.8? Mam Ubuntu 12.04.2 + stos sprzętowy z Raring'a, działającego na Pentium IV 3GHz + 1,5GB RAM bez SWAP'a i po zainstalowaniu skryptu aktywującego ZRAM pokazuje mi SWAP 754MB. W ramach testów wypełniłem 1,3GB RAM + cały ten swap "SWAP" . Maszyna się nie zawiesiła, dopóki nie postanowiłem odpalić Firefox'a.

Generalnie mam problem z interpretacją poziomu zużycia pamięci i określeniem ile jeszcze do "mety".

Jeszcze jedno: W tym wypadku logicznym wydało mi się ustawienie swappiness na 100%.
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Galvatron pisze:Orientuje się ktoś jakie współczynniki kompresji ma ZRAM w kernelu 3.8? Mam Ubuntu 12.04.2 + stos sprzętowy z Raring'a, działającego na Pentium IV 3GHz + 1,5GB RAM bez SWAP'a i po zainstalowaniu skryptu aktywującego ZRAM pokazuje mi SWAP 754MB. W ramach testów wypełniłem 1,3GB RAM + cały ten swap "SWAP" . Maszyna się nie zawiesiła, dopóki nie postanowiłem odpalić Firefox'a.

Generalnie mam problem z interpretacją poziomu zużycia pamięci i określeniem ile jeszcze do "mety".

Jeszcze jedno: W tym wypadku logicznym wydało mi się ustawienie swappiness na 100%.
Postaram się odnieść do tego może wieczorem albo jutro ... kiedyś czytałem i testowałem, ale ze mocno potrafi czasem "zamulić" ... "odpuściłem".

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
NetBit73

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: NetBit73 »

3.10.5 :) https://www.kernel.org/pub/linux/kernel ... Log-3.10.5
tak wiem e X t, wykończą Cię:D
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

hehe no właśnie taki mają zapewne zamiar ;) ... ale zmian od groma, aż w szoku jestem :P. Może jeszcze diś coś zbuduje ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Ironclad
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 85
Rejestracja: 03 cze 2012, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: Ironclad »

No to czekamy na nowy, jeszcze lepszy kernel.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

No mam nadzieje, że lepsze ;). Udostępniłem też nowy Linux-firmware [wersja 1.113], a tam z nowości m.in. nowy firmware dla Radeonów ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
NetBit73

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: NetBit73 »

e X t 7 3 pisze:No mam nadzieje, że lepsze ;). Udostępniłem też nowy Linux-firmware [wersja 1.113], a tam z nowości m.in. nowy firmware dla Radeonów ;).

Pozdrawiam
właśnie zrobiłem zmiany w sekcji update, menu automatycznie będzie teraz się ustawiać opcją, która ma dostępną aktualizację. Jeżeli żadna nie będzie miała możliwości aktualizacji, to ustawi się opcją aktualizacji systemu. Znów mniej klikania:)
Ostatnio zmieniony 05 sie 2013, 11:25 przez NetBit73, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

a Ja właśnie udostępniłem kernele v25.3 na Linux-3.10.5.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
NetBit73

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: NetBit73 »

http://wstaw.org/m/2013/08/05/plasma-desktopui2132.png
coś nie za bardzo poprawnie się instaluje K8
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

NetBit73 pisze:http://wstaw.org/m/2013/08/05/plasma-desktopui2132.png
coś nie za bardzo poprawnie się instaluje K8
Wygląda, jakby sterowników ... a konkretnie sterownika Intela dla GMA nie mógł zainstalować przez dkms ... zobacz jeszcze raz ... zmieniono sporo odnośnie i915 w kernelu może tu coś wpływa ?

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
NetBit73

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: NetBit73 »

e X t 7 3 pisze:
NetBit73 pisze:http://wstaw.org/m/2013/08/05/plasma-desktopui2132.png
coś nie za bardzo poprawnie się instaluje K8
Wygląda, jakby sterowników nie mógł zainstalować przez dkms ... zobacz jeszcze raz ... zmieniono sporo odnośnie i915 w kernelu może tu coś wpływa ?

Pozdrawiam
raczej podjrzewam po prostu sterownik z: http://netbit73.blogspot.com/2013/08/in ... r-102.html
na innym kernelu niż generic go nie zainstalujesz

-- 5 sie 2013, o 10:14 --

wywaliłem intela stery i mam tak:
http://wstaw.org/m/2013/08/05/plasma-desktopmk2193.png
Downgrade sterów intela wykonałem z tego:
There is a downgrade script, but it's only for Ubuntu 12.04: https://01.org/linuxgraphics/downloads/ ... -installer

I've modified it to work with Ubuntu 13.04 but I didn't test it so use it at your own risk:
32bit: https://raw.github.com/hotice/webupd8/m ... wngrade.sh
64bit: https://raw.github.com/hotice/webupd8/m ... e-64bit.sh

źródło: http://www.webupd8.org/2013/08/official ... aller.html
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Zatem tym razem instalacja przebiegłą pomyślnie ... dkms nie "wypluło" żadnych błędów.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
pj866339
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 21:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: pj866339 »

Witam. Znowu przetestowałem kolejną wersję kernela - działa jak poprzednie, bardzo wydajnie, prócz uśpienia. Zastanawiam się nad subskrypcją kernela i7 dla mojego laptopa z procesorem IvyBridge [ale, to jak dokonam odpowiednich testów, które distro zostanie na stałe, ostatnio Arch Linux z KDE działa bardzo dobrze]. Ext73 pisałeś, że trzeba dodać CONCURRENCY_LEVEL=5 itd. dla przyspieszenia kompilacji. Mógłbyś mi wskazać plik, do którego dodać trzeba tą informację? [podejrzewam, że będzie to plik ./config, albo makefile]. Ja zawsze buduję sobie pakiet przy kompilacji, bo tak jest wygodniej, i nie robi się takiego śmietnika w systemie. Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

EDIT: Trochę poszukałem i na jednej ze stron zalecano dodać wpis do /etc/kernel-pkg.conf. Tak więc zrobiłem, i wydaje się, że była to dobra rada, wszystko szybciej idzie. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Co usypiania to jest to bardzo dziwny przypadek ;). Co do aktywacji wszystkich rdzeni to np. sudo CONCURRENCY_LEVEL=5 make-kpkg...

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
pj866339
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 21:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: pj866339 »

Podana przeze mnie metoda też jest prawidłowa? Wydaje się, że ma jakiś wpływ dodanie tego wpisu, chociaż spróbuję, również dodać przy poleceniu kompilacji. Ciekawi mnie też to usypianie.. bo jakby nie było na kompilowanych kernelach przeze mnie uśpienie działa bardzo szybko, a na Twoich i generic pojawia się problem przedłużonego wejścia w ten stan. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: e X t 7 3 »

Tak każdy sposób jest dobry ... jak zwykle są różne drogi dojścia do celu ;).

Przy okazji wypuszczę najprawdopodobniej nowy build sterowników catalyst 13.3 beta3 - tym razem v4. Tu zastosowałem inne mechanizmy zapewnienia zgodności sterownika z kernelami bazującymi na Linux-3.10.x. Od tego kernela zmienił się bowiem tzw. /proc filesystem, co skutkowało właśnie pewnymi problemami z działaniem różnych sterowników pod nowym kernelem. Na teraz od Catalystów 13.4, przez 13.6 beta, potem 13.15 beta [pierwsza beta z OGL 4.3] i w końcu ostatnia 13.8 beta1 ... mają sporo błędów [np. 13.4 i 13.6 beta - input lag - myszka], które na teraz wykluczają je z normalnego użytkowania. Praktycznie wszystkie błędy zostały już zgłoszone do AMD. Co prawda patche na najbardziej "irytujące" i wręcz śmieszne błędy [np. odmowa uprawnień dostępu do OGL dla innych userów niż root - tu też widać coś ludzie z amd nie ogarniają nowego /proc = odmowa dostępu do /proc/ati/ dla userów] już są m.in. dzięki Koledze Kolasie, ale na teraz jak dla mnie sterowniki jeszcze nie nadają się do użytkowania i dlatego ich nie udostępniam pomimo wielu udoskonaleń jakie niewątpliwie zawierają. Mam nadzieje, że beta2 już będzie używalna ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v25.x - atom, K8, i7 oraz Brazos

Post autor: enedil »

Mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie czy teraz opłaca się instalować ostatnie kernel 32 bitowy dla atomów? Mam starego netbooka i jestem ciekaw, czy to boś pomoże z wydajnością.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości