Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: gilban »

Posiadam kartę graficzną ATI AMD Low Profile HD 3450 z gniazdem DMS 59 i kabelkiem rozgałęziającym na dwa gniazda DVI, i z krótkim śledziem.

Siedziałem sobie na Ubuntu Polski remix 12.04

Po instalacji nowszego jądra 3.8.0-30 oraz jeszcze KDE wysypał mi się system. Przestał działać GIMP np. i różne inne rzeczy dziwne się działy.

Postanowiłem sobie zainstalować Ubuntu 13.04 - jednak okazało się, że o instalacji sterownika własnościowego do karty graficznej nie ma mowy.

Postanowiłem więc zainstalować Ubuntu 12.04.3 - tu jest nowsze jądro 3.8.0-30. Jednak tu też nie idzie zainstalować sterownika własnościowego - nawet ściągnąłem sterownik ze strony AMD i też to samo - nie idzie nic zrobić. Próba korzystania z porad na różnych stronach - typu odinstalowanie xorg obecnego czy flgrx nie przynosi rezultatu.

Przy próbie instalacji sterownika ręcznie - uruchamiając go - tego z końcówką .run dostaję na koniec taki komunikat:

Czy jest jakaś na to rada. Czy będę musiał kupić inną kartę graficzną - minimum Radeon HD 5450 ?
Załączniki
zrzut_ekranu.png
Zrzut ekranu
(16.23 KiB) Nie pobierany
Ostatnio zmieniony 13 paź 2013, 18:04 przez gilban, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: ATI AMD 3450 i nowsze UBUNTU niż Przyjazny-Puchacz-12.04PL - problem.

Post autor: igotit4free »

Czy jest na to rada? Owszem, RTFM. Jest tam napisane wołami co i jak, także to że w przypadku instalacji na 12.04 trzeba coś doinstalować.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: ATI AMD 3450 i nowsze UBUNTU niż Przyjazny-Puchacz-12.04PL - problem.

Post autor: socrates »

Na swoim screenie tez masz jak wol napisane zeby uruchomic z opcja "--force" ;)
Gentoo + XFCE
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: ATI AMD 3450 i nowsze UBUNTU niż Przyjazny-Puchacz-12.04PL - problem.

Post autor: igotit4free »

socrates pisze:Na swoim screenie tez masz jak wol napisane zeby uruchomic z opcja "--force" ;)
No to akurat jest niezalecane i może się odbić czkawką, ale fakt, jest takie info.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: ATI AMD 3450 i nowsze UBUNTU niż Przyjazny-Puchacz-12.04PL - problem.

Post autor: gilban »

Tak, próbowałem uruchomić installera z opcją "--force", ale miałem komunikat że nie ma takiego rozszerzenia. I jak brałem help do installera, to faktycznie, na liście nic takiego nie było.

I dzięki wielkie, za link. Na razie zainstalowałem z powrotem Przyjazny-Puchacz-12.04PL. Jak wyjdzie już oficjalna wersja 13.10, to powalczę raz jeszcze. Pewnie powinna wyjść za tydzień jak dobrze wyczytałem.

I jeszcze się zapytam, czy dobrze tytuł zmieniłem, czy jeszcze poprawić ?
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: pavbaranov »

Geezaa, co Wy Chłopu zalecacie? Rozwalenie systemu? On ma HD 3450, które nie jest wspierane już przez AMD.
Do wyboru są albo sterowniki catalyst-legacy (więcej problemów niż pożytku) i otwarte (polecam). Nic innego się nie wymyśli niezależnie do --force, doinstalowania jakichkolwiek pakietów, czy czegokolwiek.
Osobiście polecam:
- kernel 3.11 (minimum)
- sterowniki otwarte
- dodatnie dpm dla radeona: http://askubuntu.com/questions/324733/h ... untu-13-04
Na tej karcie niczego innego, sensownego się nie wymyśli.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: igotit4free »

Osz kurteczka, masz rację. :oops:
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: gilban »

pavbaranov - piszesz, aby zainstalować kerenel 3.11. Fajnie. Jednak gdy wszedłem w linka, którego mi podałeś (i przez Google chrome) przetłumaczyłem tekst - niestety, nie znam zbyt dobrze angielskiego. Raczej znam go mniej niż więcej. I wyczytałem, że aby ta funkcja dynamicznego zarządzania energią działała prawidłowo, należy zaktualizować firmware dla karty graficznej. Czyli mam przeprowadzić aktualizację jej biosu (jak) - nigdy tego nie robiłem, i nie ważny jest tutaj producent ??. Nie chciał bym przy tej okazji uwalić karty. Również gdybym chciał aby była w przyszłości używana pod Windowsem, aby po takim zabiegu również pod nim działała. Czy znajdę gdzieś po polsku jak to uczynić, aby karty nie zwalić ? Tu jest jakaś stronka z aktualizacjami: http://people.freedesktop.org/~agd5f/radeon_ucode/.

Przepraszam, jeżeli napisałem coś nie tak, ale do końca nie rozumiem tego wszystkiego.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: bear7 »

Jak masz jakiekolwiek obawy, to zaczekaj do czwartku 17/10/13. Wówczas to oficjalnie wydane zostanie Ubuntu 13.10, które będzie pracować na jajku z gałęzi 3.11. Możesz pobrać wydanie testowe 13.10 i sprawdzić, co i jak.
Ostatnio zmieniony 14 paź 2013, 11:43 przez bear7, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem wersję jajka
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: gilban »

Pewnie,że poczekam. Nigdzie się nie spieszę. Jednak się pytam, bo i nie wiem.
jirajamgo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 241
Rejestracja: 22 mar 2012, 14:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: jirajamgo »

Ogólnie albo będziesz jechał na otwartych albo jądro 3.5 i zrobisz to viewtopic.php?f=149&t=162285 tylko pewnie 12.10 musiał byś zainstalować.
Najlepiej kup jakąś geforce i będziesz miał spokój :) Jak miałem lapka z hd3430m to stwierdziłem że najlepiej siedzieć na wspieranym jajku które było w mincie 13/ubuntu 12.04 z zamkniętymi sterami.
Linux Mint 17 Mate 32bit jądro 3.15.0 RC8 + włączony Zram
Sprzęt; C2D e6750 2x2.66GHz 4Mb Cache, ram DDR2 2Gb 667mhz, Geforce 8600gt 256mb ddr3, dyski; 120Gb WD + 80Gb WD + 120Gb Hitachi 2,5cala Karta dźwiękowa Creatice Sound Blaster Live + przedni panel
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: pavbaranov »

@bear7 - Niestety kernel 3.10 nie ma wiele wspólnego z lepszym zarządzaniem energią przez sterowniki otwarte dla Radeonów, stąd instalacja 13.10 niewiele przyniesie.
@gilban - Masz dwie możliwości:
1. Pobrać aplikację o nazwie NetBit73, która w zasadzie większość zrobi za Ciebie: zainstaluje kernel albo pochodzący od eXta, albo z mainline, zainstaluje firmware, apm i wprowadzi odpowiednie wpisy w grubie,
2. Zrobić to wszystko ręcznie, z tym, że nie będziesz miał kernela od eXta (w sumie polecam przynajmniej wypróbować), a robi się to tak:
- pobierasz kernel wraz z plikami nagłówkowymi stąd:

Kod: Zaznacz cały

wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.11.5-saucy/linux-headers-3.11.5-031105-generic_3.11.5-031105.201310132235_i386.deb
wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.11.5-saucy/linux-image-3.11.5-031105-generic_3.11.5-031105.201310132235_i386.deb
wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v3.11.5-saucy/linux-headers-3.11.5-031105_3.11.5-031105.201310132235_all.deb
To są wersje 32bit, czyli zgodne z Twoim podpisem, jeśli masz system 64bitowy wybierasz pliki kończące się na amd64 z http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/ma ... /mainline/ czy nie ma nowszej, bowiem w 3.12 będzie jeszcze lepiej (na razie są tylko wersje RC)

- pobierasz firmware stąd: http://people.freedesktop.org/~agd5f/radeon_ucode/ (nie ma to nic wspólnego z biosem, a jedynie z Twoim procesorem) jeśli masz procesor AMD; odpowiedni plik nazywa się X_sbmc.bin, gdzie X to nazwa kodowa Twojego procesora, którą powinieneś poznać wydając polecenie

Kod: Zaznacz cały

glxinfo
, a plik wrzucasz do katalogu

Kod: Zaznacz cały

 /lib/firmware/radeon
- instalujesz kernel - wchodzisz do katalogu, do którego go pobrałeś wg pierwszej porady i wydajesz w nim (zakładam, że masz tam wyłącznie te trzy pliki *.deb):

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -i *.deb
- zmieniasz plik /etc/default/grub poprzez:

Kod: Zaznacz cały

sudo nano /etc/default/grub
i na końcu linii:

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=
dodajesz radeon.dpm=1
linijka ta winna wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="coś_co_tam_jest_radeon.dpm=1"
Moja, zoptymalizowana pod procesory AMD (bez UEFI) wygląda tak:

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet pcie_aspm=force acpi_osi=Linux acpi_enforce_resources=lax radeon.dpm=1
(jeśli masz tam jakieś inne wpisy typu resume=UUID, to je pozostaw)
Na koniec wydajesz polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
Od tej chwili masz nowy kernel w systemie, uruchom go przy starcie GRUBa i sprawdź.
Osobiście polecałbym również jakieś nowsze XOrg niż to, które jest w 13.04. Normalnie powiedziałbym PPA od Oibafa (lub Makson96), ale z tymi pierwszymi zbyt często są problemy. Możesz je zatem próbować instalować, ale wówczas musisz to robić tak, byś wiedział jak powrócić do poprzednich ustawień.
Reszta to:
- zakutalizowanie KDE do najnowszej wersji (jeśli to środowisko masz),
- zoptymalizowanie jego ustawień w systemsettings (mogę Ci podać swoje ustawienia; ja mam HD3200)
Generalnie zaś polecałbym (nawet teraz) upgrade do Kubuntu 13.10 (używałem dłuższy czas, przestałem jakiś miesiąc temu i było ono raczej stabilne /tzn. mniej więcej tak, jak zwykle Kubuntu jest/) oraz opisane wyżej zmiany.
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: gilban »

@pavbaranov dziękuję Tobie za info. Już mi trochę rozjaśniłeś w głowie. Jednak wydając polecenie:

Kod: Zaznacz cały

glxinfo
dostaję nie wiele znaczącą dla mnie informację.

Mam tylko wyświetloną nazwę karty czyli

Kod: Zaznacz cały

ATI Radeon HD 3450
- czyli jak jest naprawdę. Z Wikipedii można wyczytać, że nazwa kodowa tego procesora graficznego to:

Kod: Zaznacz cały

RV620 GPU
Jednak na tej stronie: http://people.freedesktop.org/~agd5f/radeon_ucode/ nie widzę takiego.

Czy ma to być ogólnie plik: R600_rlc.bin ?, czy coś innego ?

Co do linuxa: Używam wersji 32 bit, gdyż na tym komputerze nie widzę sensu innego. Choć procesor to Core 2 Duo E6600, jest 64-cztero bitowy, to mostek północny Intel i945G adresuje tylko 3,2 GB ram (to znaczy tyle udostępnia systemowi), więc po co mi system 64 bit. Bez sensu w tym momencie.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: bear7 »

pavbaranov pisze:@bear7 - Niestety kernel 3.10 nie ma wiele wspólnego z lepszym zarządzaniem energią przez sterowniki otwarte dla Radeonów, stąd instalacja 13.10 niewiele przyniesie.
W 13.10 jest jajko z gałęzi 3.11:
Sznurek: http://fridge.ubuntu.com/2013/09/27/ubu ... -released/
Saucy Final Beta includes updated versions of most of our core set of packages, including a current 3.11.1 kernel, a new upstart, and many more.
W poście wyżej klepnąłem zamiast numeru jajka, wersję wydania Ubuntu.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: pavbaranov »

@gilban - Zainstaluj może to: http://packages.ubuntu.com/raring/linux ... re-nonfree
Niestety nie jestem Ci w stanie odpowiedzieć, czy podany przez Ciebie plik R600_rlc.bin jest właściwy. Mogę jedynie powiedzieć, że u mnie (Manjaro, HD3200) w firmware siedzą te same pliki (choć inaczej zainstalowane) co w paczce powyżej.

@bear7 - W sumie to logiczne, bowiem w mailine dla Saucy przygotowane są kernele z wersji 3.11 i 3.12 (ten ostatni jak na razie rc5)
Awatar użytkownika
gilban
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 197
Rejestracja: 03 lip 2007, 22:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Karta graficzna AMD Radeon HD3450 i nowsze UBUNTU od Przyjazny-Puchacz-12.04PL.

Post autor: gilban »

Dobrze. Dziękuję wszystkim za rady, ale zdecydowałem, że kupię inną kartę graficzną.

Padło na Nvidię, jako, że zdążyłem się przekonać, że linux, a w szczególności UBUNTU jest Nvidiolubne. I tu ze sterownikami problemów nie ma.

Kupiłem kartę graficzną NVS 310. Dałem za nią (wersja OEM HP + kabel Display Port na DVI cyfrowe) 140 zł. Normalna cena detaliczna to ponad 400 zł.

Dlaczego? Przy Radeonie HD 3450 karta była gorąca, a zasilacz (280W) jeszcze bardziej.

Nowy nabytek pobiera max 20 W, a np nVidia GeForce 210 aż 30 W.

Ja wiem, że ta karta do gier się nie nadaje, ale również i Radeon HD 3450. Choć pewnie w starsze gierki, lub typowo linuxowe pogram sobie spokojnie.

No i obsługa open-GL to wersja 4.1 - dla UBUNTU to powinien być Raj - bo GNU/LINUX właśnie z OpenGLa korzysta.

No i na koniec instalacja sterownika nVidii poszła bezproblemowo, z serwerów UBUNTU. Jedynie co, to musiałem się definitywnie pożegnać z polskim remixem 12.04, bo po zmianie karty, zobaczyłem tylko pasy na ekranie. Ponowna instalacja też nic nie dała - migający kursor na ekranie i nic więcej.

Zainstalowałem puki co Ubuntu 13.10 beta najnowszą z dnia dzisiejszego i działa bardzo ładnie. Ciekawe czy się sama zaktualizuje do finalnej wersji, czy będę musiał robić reinstalację.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 105 gości