Serwer plików zyxel, raspberry pi czy multimedia center

Porady sprzętowo-handlowe
kesser
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 24 lis 2005, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Blackbox
Kontakt:

Serwer plików zyxel, raspberry pi czy multimedia center

Post autor: kesser »

Witam
Szukam jakiegoś rozwiązania do domu. Idealnie gdyby urządzenie to miało dużą pojemność danych, małe zużycie prądu i mogło zastąpić komputer obecnie podpięty pod TV, na którym właściwie przechowywane są dane, oglądany youtobe HD i kinomaniak.tv, czasem filmy z dysku (HD) i fotki sporadycznie na szybko ktoś wklepie jakiś adres strony w przeglądarce. Głównym celem jest jednak magazyn danych dostępny w sieci.
1. Faworytem jest raspberry pi podobno jednak z jakością HD sobie nie do końca radzi i magazyn jest po usb co może znacząco zmniejszać transfery. Za przemawia cena/wielkość i zużycie prądu.
2. Następnie rozważałem centrum multimedialne te jednak pracują pod androidem i boję się, że niektóre strony typu kinomaniak.tv mogą nie chodzić. Na telefonie z androidem nie udaje mi się przebić przez reklamy na w/w stronie i uruchomić odtwarzania.

3 opcja zostawić stacjonarny z małym dyskiem i do tego dokupić zyxel ns310 z dużym dyskiem tu jednak skargi są na oprogramowanie podcast pytanie czy można normalnie odpalać filmy/ muzykę i dokumenty poprzez przeglądarki plików i pominąć to oprogramowanie?

4. Dysk po usb podpięty do routera to rozwiązanie jakoś nigdy dobrze mi nie działało na 2 różnych ruterach. Dysk często był nie dostępny i trzeba było albo go odpinać/wpinać albo resetować router. Może to kwestia ruterów (netiaspot i edimax)
Ewentualnie inne pomysły mile widziane.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Serwer plików zyxel, raspberry pi czy multimedia center

Post autor: bear7 »

Zapomniałeś podać najważniejsze - budżet.

Osobiście przerabiam w głowie podobne rozwiązanie. Chcę postawić jakiś mały domowy media center. Skłaniam się ku nieco droższemu rozwiązaniu i rozważam jakąś płytkę iTX z NVidia ION na pokładzie. Z obudową, pamięcią RAM i dyskiem można się zamknąć w cenie 600-700zł i z czasem dokupić kolejny dysk.

Ale jak mówię/piszę, na razie rozważam.

Podaj, jaki chcesz na to przeznaczyć budżet, to coś może komuś uda się doradzić.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Serwer plików zyxel, raspberry pi czy multimedia center

Post autor: xxx666xxx »

Raspberry Pi jest tanie ale jest już stare. Zainsteresuj się urządzeniem takim jak ODROID-XU. Jest wielkości Raspberry Pi i technologicznie je zjada :] Koszt jego to 200 Dolarów. Posiada w sobie:
- Procesor Exynos5 Octa Cortex™-A15 1.6Ghz quad core
- PowerVR SGX544MP3 GPU (OpenGL ES 2.0, OpenGL ES 1.1 and OpenCL 1.1 EP) Full-HD
- 2GB RAM
- 2xUSB 3.0 <== z takim czymś na transfer z dysku zewn nie możesz narzekać :)
- 4xUSB 2.0
- eMMC - do szybkich kart pamięci.

Tak wygląda to urządzenie : http://www.hardkernel.com/renewal_2011/ ... 270017.jpg

Musisz szukać poprzez google bo tego pełno jest! Są też takie co mają w sobie złącze do dysku Sata wtedy zazwyczaj mają obsługę dysków do 2TB. Ale wszystko zależy jak pisał Bear7 od Budżetu bo musisz doliczyć sprowadzenie np. ze Stanów.
bear7 pisze:jakąś płytkę iTX z NVidia ION na pokładzie.
Masz na myśli np.Zotac's ZBOX ? (Koszt 250 Dolców)

Na rynku szczególnie amerykańskim jest sporo takich urządzeń typu Mikro-PC. Tam "Cyfrowy Dom" to już standard nawet u ludzi w klasie średniej.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
kesser
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 24 lis 2005, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Blackbox
Kontakt:

Re: Serwer plików zyxel, raspberry pi czy multimedia center

Post autor: kesser »

Budżetu nie rozważałem pewnie jak większość super na wypasie ale za darmo ;-)
Myślałem o 500-600 pln maks
ODROID-XU zapowiada się ekstra ale w PL znalazłem go za ~1200 pln
Propozycja bear7 wydaje się ciekawa możesz coś w szczegółach rozpisać bo w obecnym rynku się nie orientuję. Co bym potrzebował, żeby takie MC zbudować? Jak z jego zapotrzebowaniem na prąd?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Serwer plików zyxel, raspberry pi czy multimedia center

Post autor: bear7 »

Póki co, jak już wspomniałem, to rozważam i sam szukam informacji - jak ktoś już korzysta i ma doświadczenia to z chęcią sam usłyszę. :wink:
Tutaj masz trochę ciekawych informacji (zwróć uwagę, że jest to artykuł z 2009 roku - ceny raczej nieaktualne): http://www.tomshardware.com/reviews/zot ... 300-4.html.
Tutaj kolejny, jakby to miało wyglądać z Ubuntu 12.04 na pokładzie: http://bernaerts.dyndns.org/linux/74-ub ... -xbmc-revo
Ogólnie, to zapytaj Google o "intel atom ubuntu xbmc", "intel atom ubuntu htpc", "nvidia ion ubuntu xbmc". Znajdziesz sporo informacji. Zwracaj uwagę na daty ukazania się poradników.

Muszę sprawdzić historię przeglądarki. Gdzieś miałem ciekawy artykuł, dość aktualny, gdzie pacjent za około €260 złożył właśnie taką skrzyneczkę z 60GB SSD na system i 2TB HDD (miejsca w skrzynce na 4 HDD) na dane, na pokładzie miał Ubuntu 12.04 z XBMC, LAMP i sprzęcik dodatkowo robił za serwer kopii danych z Macbooka.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
kesser
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 24 lis 2005, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Blackbox
Kontakt:

Re: Serwer plików zyxel, raspberry pi czy multimedia center

Post autor: kesser »

http://www.youtube.com/watch?v=zLHI3MFJpnc
Tu pokazuje gość jak robi to na podbudowie zwykłego komputera kurcze trochę to nie ekonomiczne. Muszę zmierzyć ile mi komp bierze :-) może po prostu ten stacjonarny zostawię bo najnowszy już nie jest tylko głośno szumi ale to pewnie da się zrobić.
Mój stacjonarny to:
Gigabyte GeForce 9500 GT OC 1GB DDR2 PCI-E BOX brak hdmi ale łącze dvi-hdmi działa
Gigabyte GA-EP31-DS3L
Intel Core Duo E5200 2.50 GHz BOX
2 GB ram
dyski 320 i 120 GB fakt, że stare chyba PATA się to nazywało.
Chodzi to to teraz z mintem
Może nie warto się pozbywać i kupować coś w to miejsce tylko właśnie zaadoptować?
Co tu warto zmienić ewentualnie co by grało?
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Serwer plików zyxel, raspberry pi czy multimedia center

Post autor: xxx666xxx »

Procesor i grafikę masz ok. tylko trochę RAMu dodaj bo mało. Najlepiej tak by było co najmniej 4GB i nawet Full HD bez problemów Ci będzie śmigać :) Ja na swoim DELLu (opis w stopce) bez problemów oglądam filmy Full HD. Ba! nawet je podstawowej obróbce na takim sprzęcie mogę poddać. A grafikę mam nawet słabszą od Ciebie i to dużo bo NVidia z 256MB
bear7 pisze:Znajdziesz sporo informacji. Zwracaj uwagę na daty ukazania się poradników.
Dokładnie ! Wiele tych starszych poradników budowy Multimedia-Center uwzględnia jeszcze kodeki z Medibuntu (którego już obecnie repozytoria są nieaktualne !)
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
kesser
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 24 lis 2005, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Blackbox
Kontakt:

Re: Serwer plików zyxel, raspberry pi czy multimedia center

Post autor: kesser »

Czy bez problemu mogę tam wsadzić 1TB dysk? Czy bios/kontroler może nie ogarnąć?
Z ramem mam problem z doborem już raz próbowałem ale były problemy nie startował - muszę powalczyć.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Serwer plików zyxel, raspberry pi czy multimedia center

Post autor: xxx666xxx »

Co do RAMu to Twoja płyta główna ma obsługę właśnie max 4GB DDR2 RAM. Co do dysku twardego to myślę, że do 1TB powinien sobie poradzić. Jeśli nie to Update Biosu pomoże ew. bezpieczniej będzie użyć 2x500GB HDD ale to z drugiej strony większy pobór prądu.
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości