Lenovo B5400 ( Intel Haswell ), SSD - jakie modyfikacje i czy są konieczne (zalecane)

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
Pararocker
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 20 cze 2011, 09:57
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Lenovo B5400 ( Intel Haswell ), SSD - jakie modyfikacje i czy są konieczne (zalecane)

Post autor: Pararocker »

Dobry wieczór,
laptop to Lenovo B5400:
-Intel Haswell Core i3-4000M z integrą HD4600
-dysk SSD Kingston v200
-WiFi b/g/n, Bluetooth 4
-itd.

Chciałbym zrobić kolejne podejście do Linuksa, jednak dobrze by było gdyby laptop trochę podziałał na baterii bez ładowania (na Windowsie 4-5h przy przegladaniu www, fajnie jakby na Linuksie było podobnie), słyszałem że nalezy zainstalowac jakieś modyfikacje kernela, sterowników i innych.
Jak to jest? W dziale E x t 73 nie znalazłem wzmianki nt. Intel Haswell, szukałem również w Google, ale nie potrafię znaleźć.
A Ubuntu 13.10 x64 wersja ze strony ubuntu.com, tak?

Zaznaczam, że ejstem noobem w temacie Linuksa, więc skomplikowanych operacji raczej nie będę w stanie od razu zrobić.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Notebook z Intel Haswell, SSD - jakie modyfikacje i czy są konieczne (zalecane)

Post autor: e X t 7 3 »

Witaj, zatem wspieram także Haswella - tu powinieneś zainstalować: kernel: K8 lub i7 [najbardziej dostosowany - a niedługo spopielana linia dla Haswella > i7-pro] oraz APM [tryb intel-performance, albo intel-powersave], wpisy w grub - dla icore, Linux-firmware/microcode. Oczywiście na Haswellu jeszcze mogą pojawiać się pewne błędy [myślę że do kerneli 3.13.x = mój v28.x], np. Intel DRM, albo USB, ale nie powinny przeszkadzać w normalnej pracy, cóż tu już wina Developerów Intela, którzy ostatnio ostro "mieszają". Oczywiście to nie musi być pewnik - jak zainstalujesz podeślij wynik dmesg.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Pararocker
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 20 cze 2011, 09:57
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Notebook z Intel Haswell, SSD - jakie modyfikacje i czy są konieczne (zalecane)

Post autor: Pararocker »

Dzięki, z instalacją jednak zaczekam do wydania Ubuntu 14.04 LTS, bo do obecnej wersji Ubuntu musze instalować sporo sterowników ze źródeł (wifi, czytnik palca, pewnie coś jeszcze), może w nowszej wersji Ubuntu te sterowniki będą już standardowo zainstalowane.

Mam jeszcze takie pytanie, czy Linuks obsługuje Intel CPPC dla Haswella?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Lenovo B5400 ( Intel Haswell ), SSD - jakie modyfikacje i czy są konieczne (zalecane)

Post autor: e X t 7 3 »

Zatem co do CPPC to implementacja specyfikacji ACPI 5.0. Tu w większym stopniu implementacja nastąpi wraz z kernelem Linux-3.14.x. Obecnie większość technologii intela jest wspierana. Jednak co do CPPC mam tu pewne wątpliwości ... no chyba, że ta funkcjonalność została nazwana inaczej w kernelu - bo tu jest naprawdę sporo nowych sterowników i wiele z nich dotyczy zarządzania zasobami CPU intela - częstotliwość/napięcia, etc. bardzo podobnie do technologii o jakiej wspomniałeś. Tak czy siak już obecne z Haswella można sporo "wycisnąć", np. tu maszyna Kolegi NetBit73 pod kernelem v28.1-i7-pro [tryb idle] - Lenovo Yoga 2 Pro:

Lenovo Yoga 2 Pro - 1

Lenovo Yoga 2 Pro - 2

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości