[solved]Instalacja Mobile Partner(huawei E3276) na ubuntu 12.04.4

Karty sieciowe, modemy, routery, WiFi, Bluetooth etc.
wrednydziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

[solved]Instalacja Mobile Partner(huawei E3276) na ubuntu 12.04.4

Post autor: wrednydziadzio »

Być może problem jest banalny, ale używam ubuntu kilka miesięcy dopiero.
2 tygodnie temu zainstalowałem ubuntu na laptopie MSI GE70.
Ze względu na karty sieciowe zainstalowałem wersję 12.04.4 i faktycznie ethernet i wifi chodzą bez problemu, natomiast powstał problem z modemem huawei i aplikacją Mobile Partner LTE.
Na starym laptopie i wersji 32b przeprowadziłem instalację i chodził jak burza.
Obecnie zainstalował się tylko pozornie, a ponowna próba instalacji zwraca w terminalu wynik :

Kod: Zaznacz cały

Installed version: 23.003.07.01.657
Installing version: 23.003.07.01.657

The software is exist. Do you want overwrite it? ([Y]/N):y

Local path is: /usr/local/Mobile_Partner

Installing Mobile Partner...chmod: nie ma dostępu do „/usr/local/Mobile_Partner/config”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
grep: /usr/local/Mobile_Partner/SysConfig.dat: Nie ma takiego pliku ani katalogu
chmod: nie ma dostępu do „./driver/*”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
install: line 489: ./driver/install: Nie ma takiego pliku ani katalogu
chmod: nie ma dostępu do „./sbin/*”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
chmod: nie ma dostępu do „./hw_pppd”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
chmod: nie ma dostępu do „./hw_pppd”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
install: line 505: ./hw_pppd/sbin/install_pppd: Nie ma takiego pliku ani katalogu
cp: nie można wykonać stat na „./hw_pppd”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
cp: nie można wykonać stat na „/usr/local/Mobile_Partner/qtlib/lib*.so*”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
grep: /usr/local/Mobile_Partner/SysConfig.dat: Nie ma takiego pliku ani katalogu
grep: /usr/local/Mobile_Partner/SysConfig.dat: Nie ma takiego pliku ani katalogu
cp: nie można wykonać stat na „/usr/local/Mobile_Partner/sbin/67hw_hook”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
chmod: nie ma dostępu do „/etc/pm/sleep.d/67hw_hook”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
                                          [ done ] 

Finished, press any key to exit
Sprawdziłem i wszystkie te katalogi i pliki są w systemie - w terminalu mają kolor zielony i mają wszystkie xrw.
Natomiast w systemie nie widać aplikacji Mobile Partner , nie ma też aktywatora w /usr/local/share
Ponadto dzieje się coś jeszcze dziwniejszego:
kiedy modem jest podpięty w menu sieci zgłasza się (automatycznie) => sieć komórkowa => Plus UMTS
ale jest szara i rozłączona
nie ma żadnej możliwości jej włączenia - także network manager w zakładce "komórkowa" jest pusty
nie ma więc możliwości edycji
Z tego co pamiętam w poprzedniej wersji modem instalował się jako (chyba wirtualna) karta ethernet
gdyż w menu sieci zgłaszał się jako Huawei device w części =>sieć przewodowa
Proszę mi wybaczyć ten chaos, ale kompletnie się pogubiłem w tym momencie.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2014, 14:40 przez wrednydziadzio, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Instalacja Mobile Partner na ubuntu 12.04.4

Post autor: zibiboniek1 »

spróbuj zaktualizować pakiet
usb-modeswitch
, jak to zrobić było na 100% na forum
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Instalacja Mobile Partner na ubuntu 12.04.4

Post autor: k2cl »

Przede wszystkim - co to za modem? Podaj tę informację (a przy okazji dopisz ją do tytułu wątku) - bez tego trudno będzie ruszyć dalej.

Modemy Huawei z reguły działają pod Linuksem bez większych problemów. Sam przez wiele lat używałem E870, choć nigdy nie bawiłem się w oprogramowanie w rodzaju Mobile Partner - wolałem trzymać się NetworkManagera lub wvdial.
wrednydziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: Instalacja Mobile Partner(huawei E3276) na ubuntu 12.04.4

Post autor: wrednydziadzio »

Jest to modem huawei e3276 lte usb rotator
Sam napisałeś, że "z reguły" , na poprzednim laptopie i 32b ubuntu też nie chodził spod network manager'a
Dopiero instalacja Mobile Partner - pobrany od producenta - rozwiązało problem.

Dla mnie najdziwniejsze jest to, że nawet bez mobile partner modem zgłasza się w systemie, gdyż w network manager automatycznie
widoczne jest połączenie o nazwie Plus UMTS , niestety zgłasza się rozłączone.
Po odpaleniu managera nie można dokonać edycji , gdyż to połączenie jest niewidoczne - czyli jakieś "duchy" ???
Niezrozumiałe jest też dla mnie dlaczego instalator Mobile Partner zgłasza komunikaty "katalog nie istnieje" /lista komunikatów powyżej/
a własnoręcznie sprawdziłem, że takie katalogi są....

Faktycznie, spróbuję zaktualizować modeswitch...

-- 20 lut 2014, o 11:50 --

Udało mi się zrobić kilka kroków do przodu, więc informuję:

1/ sprawdziłem na starym laptopie i okazało się, że modem E3276 nie isntaluje się w systemie jako modem, lecz jako dodatkowa karta eth
- prawdopodobnie jest to ustawione sprzętowo w samym modemie by default
więc ubuntu zgłasza
- eth0 - zwykła karta ethrnet
- eth1 - huawei ethernet device
konsekwentnie, użycie firmowej aplikacji Mobile Partner jest koniecznością
chyba, że ktoś potrafi grzebać w linuxie ręcznie, ale ja na to (narazie) jestem za cieńki

2/ na nowej maszynce musiałem zainstalować ubuntu 12.04.4 ze względu na karty sieciowe killer e2200 oraz realtek wifi
obie chodzą teraz jak burza, w momencie kiedy łączę się z routerem sieci firmowej (cóż, sam ją postawiłem)
Niestety w tym momencie następuje konflikt, modem sprzetowo upiera się sprzętowo że chce być kartą, natomiast ubuntu się
u-buntuje i koniecznie chce go instalować jako zwykły modem gsm - stąd komunikat w network manager, że ma sieć "Plus UMTS" ale rozłączoną sprzętowo.

3/ pogrzebałem trochę w skrypcie instalacyjnym i Mobile Partner się zainstalował - jest w systemie i pokazał aktywator,
ale po odpaleniu nie widzi modemu, a w trakcie instalacji zgłasza błędy

Kod: Zaznacz cały

Installed version: 23.003.07.01.657
Installing version: 23.003.07.01.657

The software is exist. Do you want overwrite it? ([Y]/N):y

Local path is: /usr/local/Mobile_Partner

Installing Mobile Partner...old path =/usr/local/Mobile_Partner/driver
DRIVER COPY START
STA_PATH_FLAG=.
STA_PATH_FULL=/usr/local/Mobile_Partner/driver/install
START_PATH_DRIVER=/usr/local/Mobile_Partner/driver
CURRENT install from ./driver/install
INSTALL_PATH=/usr/local/Mobile_Partner
DRIVER COPY END
have usb_modeswitch rules to HUAWEI DataCard: COUNT=0
ls: nie ma dostępu do /dev/ttyUSB?: Nie ma takiego pliku ani katalogu
ttyUSB%n not exist,ok
ERROR: Removing 'cdc_ether': No such file or directory
ERROR: Removing 'usbnet': No such file or directory
ERROR: Removing 'hw_cdc_driver': No such file or directory
make -C src/ clean
make[1]: Wejście do katalogu `/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src'
rm -rf *.o *.ko *~ core* .dep* .*.d .*.cmd *.mod.c *.a *.s .*.flags .tmp_versions Module.symvers Modules.symvers *.order
/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src/add_header.sh  "clean" "/lib/modules/3.11.0-17-generic/build/include/linux/usb"
rmmod -f hw_cdc_driver
ERROR: Removing 'hw_cdc_driver': No such file or directory
make[1]: *** [clean] Błąd 1
make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src'
make: *** [clean] Błąd 2
make -C src/ modules
make[1]: Wejście do katalogu `/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src'
#/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src/add_header.sh  "modules" "/lib/modules/3.11.0-17-generic/build/include/linux/usb"
make -C /lib/modules/3.11.0-17-generic/build SUBDIRS=/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src modules
make[2]: Wejście do katalogu `/usr/src/linux-headers-3.11.0-17-generic'
  CC [M]  /usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src/hw_cdc_driver.o
/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src/hw_cdc_driver.c: In function ‘hw_cdc_probe’:
/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src/hw_cdc_driver.c:2718:9: error: implicit declaration of function ‘dbg’ [-Werror=implicit-function-declaration]
cc1: some warnings being treated as errors
make[3]: *** [/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src/hw_cdc_driver.o] Błąd 1
make[2]: *** [_module_/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src] Błąd 2
make[2]: Opuszczenie katalogu `/usr/src/linux-headers-3.11.0-17-generic'
make[1]: *** [modules] Błąd 2
make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src'
make: *** [modules] Błąd 2
make -C src/ install
make[1]: Wejście do katalogu `/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src'
#install -m 744 -c hw_cdc_driver.o /lib/modules/3.11.0-17-generic/kernel/drivers/usb/net
#depmod -a
#modprobe hw_cdc_driver
/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src/add_header.sh  "install"
modprobe hw_cdc_driver
FATAL: Module hw_cdc_driver not found.
make[1]: *** [install] Błąd 1
make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/local/Mobile_Partner/driver/ndis_driver/ndis_src/src'
make: *** [install] Błąd 2

Install NDIS driver failed.
The compiling environment is not all ready.
Please check gcc, make and kernel buid(/lib/modules/3.11.0-17-generic/build) to be all installed?
Now please enter any key to finish other installations.
kNDIS is disabled, and only Modem can be used.
USBSERIAL_TARGET_PATH = 
ACM_TARGET_PATH = 
ADDRUNLEVEL=/etc/rc4.d
„/etc/rc4.d/S99runhwactivator” -> „/etc/init.d/runhwactivator”
„/etc/rc4.d/K10runhwactivator” -> „/etc/init.d/runhwactivator”
ADDRUNLEVEL=/etc/rc5.d
„/etc/rc5.d/S99runhwactivator” -> „/etc/init.d/runhwactivator”
„/etc/rc5.d/K10runhwactivator” -> „/etc/init.d/runhwactivator”
ADDRUNLEVEL=/etc/rc2.d
„/etc/rc2.d/S99runhwactivator” -> „/etc/init.d/runhwactivator”
„/etc/rc2.d/K10runhwactivator” -> „/etc/init.d/runhwactivator”
ADDRUNLEVEL=/etc/rc3.d
„/etc/rc3.d/S99runhwactivator” -> „/etc/init.d/runhwactivator”
„/etc/rc3.d/K10runhwactivator” -> „/etc/init.d/runhwactivator”
ls: nie ma dostępu do /lib/libc.so.*: Nie ma takiego pliku ani katalogu
                                                                        [ done ] 

Finished, press any key to exit

4/ sprawdziłem, że usb_modeswitch mam w najnowszej wersji
5/ kluczowy moim zdaniem jest komunikat :
Install NDIS driver failed.
The compiling environment is not all ready.
Please check gcc, make and kernel buid(/lib/modules/3.11.0-17-generic/build) to be all installed?
Now please enter any key to finish other installations.
kNDIS is disabled, and only Modem can be used.

I tutaj niestety jest ściana, której nie mogę przeskoczyć.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Instalacja Mobile Partner(huawei E3276) na ubuntu 12.04.4

Post autor: k2cl »

Hm, zdaje się, że jeśli chodzi o urządzenia "bez sterowników" (u Huawei'a nazywa się to "HiLink"), zdecydowanie lepiej sprawuje się jednak ZTE...

Ponieważ ładnie sobie radzisz, nie będę prowadził Cię za rączkę - masz dwa linki, które powinny Ci pomóc zmusić modem do działania:
http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=22420
https://answers.launchpad.net/ubuntu/+s ... ion/211095
wrednydziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: Instalacja Mobile Partner(huawei E3276) na ubuntu 12.04.4

Post autor: wrednydziadzio »

Dziękuję za powyższe linki, faktycznie problem rozwiązałem, choć z dużymi problemami.
Ponieważ z plusa LTE i tego modemu zapewne korzystać będzie więcej osób, i pewno będą
wśród nich bardziej "zieloni" ode mnie, pozwolę sobie poniżej przedstawić skuteczną
metodę "łopatologicznie".
Ale zanim opis, to kilka złośliwych uwag:
1) zamieszczony na anglojęzycznym forum sposób przez kolegę z Litwy - w postaci gotowego
skryptu w pearl jest kompletną porażką !! Nic nie pomaga, a robi zamieszanie w systemie,
ja musiałem poświęcić kilka godzin na jego sprzątanie.
2) żeby przestawić modem w odpowiedni tryb, trzeba korzystać z top_netinfo pod windowsem,
więc pytam dlaczego nie ma takiego narzędzia pod linuxa ? A może jest ? Tylko na forach
ubuntu jakoś cisza ? No wstyd koledzy linuxiarze, to co z hasłem, że windows jest zbędny ?
3) jeżeli tak poważna firma jak Huawei wysiliła się i dała firmową aplikację MobilePartner
w wersji linuxowej, to trzeba to szanować i wspierać, a nie walczyć. Nie rozumiem Canonical,
która szykując nową wersję kernela, uparła się tworzyć własne narzędzia do obsługi modemów,
które omijają rozwiązania producenta, zamiast pomóc producentowi i wprowadzić poprawki do
MobilePartner zapewniające zgodność z nowym kernelem. Bo w tej chwili, mimo że łącze działa
to nadal muszę ignorować network managera, bo na nim ciągle pojawia się "duch sterownika" i to
w dodatku jako "plus UMTS" - no absurd !
Przypomina mi to chałupnictwo i łatanie sprzętu sznurkiem i gumą do żucia.


A teraz do rzeczy, czyli procedura instalacji:


1. Należy podłączyć modem do kompa i sprawdzić jego obecność w systemie

po podłączeniu modemu otwieramy terminal i wydajemy polecenie

Kod: Zaznacz cały

lsusb
w wyniku powinniśmy dostać odpowiedź

Kod: Zaznacz cały

Bus 003 Device 005: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. E398 LTE/UMTS/GSM Modem/Networkcard
potem polecenie

Kod: Zaznacz cały

ifconfig
i odpowiedź

Kod: Zaznacz cały

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 44:8a:5b:40:86:b3  
          UP BROADCAST MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
          RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
          TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
          collisions:0 txqueuelen:1000 
          RX bytes:0 (0.0 B)  TX bytes:0 (0.0 B)
          Interrupt:19 
jeżeli otrzymasz takie odpowiedzi, to system widzi modem prawidłowo i można dalej
jeżeli nie widzi, odepnij modem, uruchom ubuntu bez modemu, i wepnij go ponownie

2. Należy ściągnąć z sieci 2 aplikacje, ponieważ sieć nie chodzi, to pod windowsem (niestety)
MobilePartner(wersja ubuntu) oraz top_netinfo(windows)

3. pod windowsem uruchomić top_netinfo i podpiąć modem
W zakładce konfiguracja należy wymusić modemowi połączenie LTE (tylko LTE) i połączyć się z siecią.
W tym momencie modem zapamięta konfigurację sieci.
Nie rozłączając się należy ponownie wejść do zakładki konfiguracji i wysłać do modemu polecenie

AT^SETPORT="A1,A2;1,2,3"

to polecenie ustawi modem jako TYLKO modem i wyłączy jego funkcję jako karty ethernet
Następnie rozłączamy się z netem, wypinamy modem i startujemy ubuntu.

4. Po uruchomieniu ubuntu bez wpiętego modemu, instalujemy MobilePartner
Po kolei:
- ze ściągniętego pliku iso kopiujemy katalog Linux na nasz pulpit
- wchodzimy do katalogu Linux
- otwieramy terminal (jako root) i RĘCZNIE tworzymy katalogi, wydając po kolei polecenia:

Kod: Zaznacz cały

mkdir /usr/local/Mobile_Partner
mkdir /usr/local/Mobile_Partner/driver
mkdir /usr/local/Mobile_Partner/driver/install
instalujemy MobilePartner poleceniem

Kod: Zaznacz cały

bash install
instalacja zgłosi wam masę błędów, ale się tym nie przejmujcie
po zakończeniu instalacji zamykamy terminal

5. Otwieramy z górnego menu listę sieci i KONIECZNIE wyłączamy opcję "sieć komórkowa"

6. Odpalamy zainstalowanego MobilePartner

7. Kiedy MobilePartner już chodzi, podpinamy nasz modem i czekamy aż zostanie rozpoznany.
Po kilku chwilach powinniście zobaczyć, że zgłasza się Plus LTE. Jeżeli nie uda się wam połączyć
za pierwszym razem (komunikat "urządzenie nie podłączone") - odepnijcie modem, odczekajcie chwilę
i wepnijcie go jeszcze raz.


Życzę udanej zabawy.

//bear7: Kolego wrednydziadzio, czy Wy bawicie się w Mickiewicza i próbujecie pisać swoje posty trzynastozgłoskowcem? Jeżeli tak, to kiepsko Wam to idzie, a do tego sprawiacie, że Wasze posty ciężko się czyta. Na forum działa automatyczne załamanie linii i naprawdę nie ma potrzeby wciskać przycisku ENTER w połowie zdania...
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: [solved]Instalacja Mobile Partner(huawei E3276) na ubuntu 12.04.4

Post autor: JerryG »

Ta metoda moze sie przydac takze z innmi modemami.
Mam E5220 modemo-router wifi ktory po wykonaniu komendy lsusb daje

Kod: Zaznacz cały

Bus 002 Device 007: ID 12d1:1506 Huawei Technologies Co., Ltd. E398 LTE/UMTS/GSM Modem/Networkcard
z tym ze moj po podlaczeniu kablem dziala, laczy sie z siecia jako wlan0 wiec wifi.

Zrobie backupa systemu i sprobuje Twoja metode, bede mogl wtedy wylaczyc wifi :)

EDIT:
Spojrzalem pod moim Kubuntu 14.04 do Network Menadzera i chyba sa stery w kernelu, mam opcje zaznaczenia sieci "ptaszkiem" a wylaczenia wifi.
Sa trzy opcje: Wifi/Siec/Samolotowy wszystkie aktywne, znaczy sie nie wyszarzone.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
wrednydziadzio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 30 lis 2013, 15:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: [solved]Instalacja Mobile Partner(huawei E3276) na ubuntu 12.04.4

Post autor: wrednydziadzio »

Jeżeli mogę wyrazić swoją opinię, to uważam że faktycznie problem został rozwiązany i faktycznie dotyczy to wielu innych modeli modemów.Niestety sam nie jestem zadowolony zbytnio z tego rozwiązania.
Podoba mi się pomysł Huawei , żeby modem potraktować jako "wirtualną kartę eth" działającą na standarcie NDIS. Tymczasem niestety nasi koledzy z Canonical zmuszają nas do "okaleczania" sprzętu, zamiast pomóc w rozwiązaniu konfliktu między sprzętem a network managerem. Dziwne to bo przecież mamy standart NDIS w wersji open. Ja na początku próbowałem sam rozwiązać ten problem, ale niestety jestem za cieńki w linuxie, i dlatego odpuściłem i poszedłem na łatwiznę. Co prawda wszystko działa teraz, ale nie wykorzystuje możliwości sprzętu, a ponadto cały czas ubuntowy network manager zgłasza mi "ducha", czyli połączenie Plus UMTS , które zostawiam martwe, bo nie chodzi a usunąć się nie daje. Strasznie to irytujące.
Gdyby linuxiarze lepsi ode mnie zajęli się tematem, na pewno by go rozwiązali.

P.S. Pozdrawiając kolegę bear7 , oraz pozostałych moderatorów, którzy wielokrotnie ingerowali w moje posty, pragnę zwrócić uwagę, że powyższy tekst nie jest poematem, lecz komunikatem technicznym. W tej formie literackiej, najważniejsze jest kryterium logiczne, a jak sz.kolega zwróci uwagę, tekst ten jest łamany zgodnie z regułami składni logicznej (każda linia to równoważnik zdania). Już raz odpuściłem sobie uwagi jednego z moderatorów na temat "ortografii" i "błędów". Tym razem jednak odpowiem : jestem dumnym posiadaczem oceny bardzo dobrej z egzaminu gramatyki języka polskiego - podpis prof. Witolda Śmiecha - Uniwersytet Łódzki. Mogę w dowolnej chwili okazać indeks ! Ewentualnie scan na maila. Moja wiedza na temat gramatyki wynika z edukacji, nie zaś z użytkowania tego czy innego softu. Pragnę też dodać, że "powszechnie uznane" zasady nie zawsze są w zgodzie z faktami naukowymi. W tym wypadku polecam koledze podręcznik "Zasady składni j.polskiego" M.Doroszyńskiego - rozdział 8 - "komunikaty i depesze". Z poważaniem baaaaardzo wrednydziadzio.

//bear7: Pozwoliłem sobie edytować ten post, bo nie widzę potrzeby tworzenia kolejnego posta. Odnośnie tego:
wrednydziadzio pisze:Już raz odpuściłem sobie uwagi jednego z moderatorów na temat "ortografii" i "błędów". Tym razem jednak odpowiem : jestem dumnym posiadaczem oceny bardzo dobrej z egzaminu gramatyki języka polskiego - podpis prof. Witolda Śmiecha - Uniwersytet Łódzki. Mogę w dowolnej chwili okazać indeks

Indeks możesz oprawić w ramkę i postawić w domu na półce. To nie prof. Witold Śmiecha prowadzi to forum i nie on tworzy zasady na tym forum. Za nieprzestrzeganie regulaminu forum oraz ignorowanie próśb moderatorów oceny Ci wystawiać nie będziemy... Potraktuj to jako ostrzeżenie i nie miej do Nas pretensji, gdy zaczniesz przeglądać swoje wątki w purgatoriach.

EDIT2: Kolega zaglądnie jeszcze pod ten sznurek: zasady pisowni i interpunkcji.


-- 24 lut 2014, o 13:56 --

Faktycznie, pod windowsem każdy modem Huawei ma na kości wirtualne CD, które po podpięciu automatycznie dokonuje instalacji sterowników. Więc jak to kolega określił, instaluje się "od strzała". Powiem więcej : na starym laptopie - ubuntu 12.04(32bit) bez problemu zaistalowałem firmowe sterowniki linuxowe Huawei i aplikację MobilePartner. Więc po podpięciu modemu też chodziło "od strzała", co ciekawe bez problemu zaistalował wirtualną kartę Eth, rozpoznał ją i podłączył przez NDIS. Chodziło to kilka miesięcy bez problemu. Problem powstał, kiedy przeszedłem na ubuntu 12.04.4(64bit).
Oczywiście kolega ma rację, natychmiast posłałem info do Huawei. Problem jest jednak innego rodzaju. W nowych wersjach ubuntu Canonical poszło na własne rozwiązania, kompletnie ignorując to rozwiązanie sprzętowe. Ja na początku próbowałem ręcznie skonfigurować NDIS - ostatecznie to standart multiplatformowy, ale ubuntu konsekwentnie nie chciał widzieć wirtualnej karty Eth: , za to uparcie pokazywał widmowy "modem gsm - plus umts" . Dlaczego umts (?!), skoro modem miał już wymuszone lte?
Rozwiązanie, które teraz działa uważam za kalekie. Niby dlaczego mam downgradować sprzęt? Owszem, w tej chwili modem chodzi jak burza, ale ubuntu nadal go nie widzi, uparcie twierdząc że ma do czynienia z plus umts. Co najweselsze, nawet kiedy oglądam youtuba i łącze chodzi na 120-150, to ubuntu uparcie twierdzi, że nie ma w tym momencie ŻADNEGO (!) połączenia z jakąkolwiek siecią. Oczywiście network manager ubuntu także nie widzi ani działającego modemu ani tego "widmowego".
Ja doskonale rozumiem Canonical, że przez lata całe "wszystko robimy sami". Rozumiem też chęć zintegrowania wszystkich połączeń sieciowych w jednym miejscu - bardzo dobry pomysł. Niestety wykonanie tego pomysłu nie bardzo wyszło. Nie rozumiem też, że skoro producent sprzętu wykazuje chęć współpracy i dostarcza soft pod najważniejsze dystrybucje linuxa, to jego rozwiązania sprzętowe są ignorowane, a Canonical forsuje swoje własne.
Nie rozumiem także, dlaczego koledzy linuxiarze - wśród nich wielu doskonałych koderów - nie stworzyli tak doskonałego narzędzia jakim jest top_netinfo ? To trochę wstyd, że musimy konfigurować modem używając windowsa. Być może jestem niedoinformowany i takie narzędzie istnieje. Jednak zarówno na tym forum, jak i na wielu innych, nie ma żadnej informacji na ten temat.
Oczywiście można zagrać tutaj "syndrom oblężonej twierdzy" i twierdzić, że wszystko jest super a każdy kto mówi inaczej to wróg.

PS
Osobiście, czytając posty na tym forum wychodzę z założenia, że jest to miesjce wymiany informacj technicznej, nie zaś konkurs poetycki. Dlatego ignoruję błędy ortograficzne, stylistyczne, składniowe i interpunkcyjne moich kolegów, bo najważniejsza jest funkcjonalność. Mnie także, w wyniku pośpiechu, zdażają się literówki lub błędy interpunkcyjne. Natomiast irytuje mnie sytuacja, kiedy osoby mające powierzchowną wiedzę z jakiejś dziedziny, pouczają kogoś, kto ma wiedzę rzetelną - opartą na edukacji. Szanowny Kolega Moderator zdziwił by się bardzo, jak często "powszechnie uznana opinia" rozmija się z prawdą naukową. Vide:
To nie prof. Witold Śmiecha prowadzi to forum i nie on tworzy zasady na tym forum.
Zasady tworzy chemik w laboratorium. Dopiełniacz liczby mnogiej tej deklinacji : zasad .
Ponadto niepokoi mnie liczba ingerencji moderatorów na tym forum. Zapewniam, że będąc aktywnym na innych forach linuxowych (w tym na anlojęzycznym ubuntu) nie spotkałem się z taką sytuacją. A podejrzewam, że na forum anglojęzycznym popełniam wiele błędów. Rozumiem, kiedy moderator przeniósł mój wątek (w tym przypadku wie lepiej i ja to rozumiem) ale w pozostałych przypadkach to chyba moderatorzy się poprostu nudzą, a ponieważ forum jest dobrowolne, będą się wkrótce nudzić bardziej, gdy forum zostanie bez użytkowników.

I ostatnie pytanie - dlaczego z tego wątku wykasowano 2 wpisy naszych kolegów - były jeszcze ok. 11.00 a teraz o 13.55 juz ich nie ma ?? CZYŻBY CENZURA

//bear7: Napiszę Ci krótko. Dobrowolnie zarejestrowałeś się na forum i robiąc to, zdecydowałeś się przestrzegać naszych (uwaga!) zasad spisanych w regulaminie forum. To, że inne fora mają inną politykę to jest to ich problem nie nasz. Na tym forum są takie (uwaga!) zasady, a nie inne. Nie podobają Ci się nasze warunki, droga wolna. Przecież nikogo na siłę nie trzymamy. Wymagamy jedynie współpracy. Tyle. Co do dwóch postów, których Ci tak brakuje, to wylądowały w koszu, a powód (może nawet i ich kilka), masz podany tutaj.
Ostatnio zmieniony 03 mar 2014, 22:30 przez bear7, łącznie zmieniany 5 razy.
Powód: Twoja duma nie cierpi kiedy tak zapisujesz "standard" i "cienki"?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia sieciowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość