[SOLVED] Poziome, przezroczyste paski podczas ruchu na ekranie, łamanie obrazu (screen tearing) przy używaniu GeForce GT 730M

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
el3ctric
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2014, 10:09
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

[SOLVED] Poziome, przezroczyste paski podczas ruchu na ekranie, łamanie obrazu (screen tearing) przy używaniu GeForce GT 730M

Post autor: el3ctric »

Witam wszystkich!

Jako że jestem nowym użytkownikiem ubuntu i linuxa, jest to mój pierwszy post. Przedstawiony w tytule problem sprawia, że korzystanie z linuxa powoli staje się dla mnie utrapieniem. Problem "łamania" obrazu pojawia się podczas oglądania filmów, podczas przesuwania otwartych okien programów, przy szybkim przesuwaniu zawartości okna w przeglądarce www bądź też w trakcie grania. Wizualnie poruszony problem przedstawia link: http://en.wikipedia.org/wiki/File%3aTea ... ted%29.jpg

Posiadam laptopa z tzw. hybrydową kartą graficzną czyli z kartą intel oraz nvidia gt 730m. Problem występuje tylko podczas korzystania z karty nvidia. Sterowniki zainstalowałem z repozytorium (wersja 331.38), a następnie doinstalowałem nvidia-prime.

Dotychczas próbowałem m. in. ustawienia nvidia settings na Prefer Maximum Performance czy też dodania do /etc/environment -
CLUTTER_PAINT=disable-clipped-redraws:di­sable-culling
CLUTTER_VBLANK=True

Niestety nic nie pomaga. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Gdyby to miało znaczenie to na windows 7 nie było żadnego problemu z "rwaniem" obrazu.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2014, 16:33 przez el3ctric, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nefrytowa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 15 lut 2014, 16:22
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Poziome, przezroczyste paski podczas ruchu na ekranie, łamanie obrazu (screen tearing) przy używaniu GeForce GT 730M

Post autor: Nefrytowa »

Witam,
karty graficznej Nividia nie mam, ale może nie szukałeś na tutejszym forum zbyt dokładnie. Może powinieneś mieć jakieś bumblebee. Na forum jest coś o tym, ale z 2012 roku. Jednak są w komentarzach odnośniki, poczytaj może coś się przyda.
Tu jest wątek do karty graficznej Nividia 555M viewtopic.php?f=198&t=162138&p=924981&h ... ee#p924981, a kolega skandyn - 3 odpowiedź podaje linka do projektu, sprawdź.
Ostatnio zmieniony 28 sie 2014, 22:25 przez Nefrytowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Laptop MSI GE70 2PE (Apache Pro)-679XPL, CPU: Intel® Core™ i7-4720HQ (2.6 Ghz, 3.6 GHz Turbo, 6 MB Cache) , grafika: NVIDIA GeForce GTX 860M 2GB, zintegrowana karta graficzna Intel HD 4600 , RAM: 8 GB DDR3 (1600 MHz) , HDD: 1000 GB 7200 RPM, DVD+/-RW
Awatar użytkownika
nomoreground
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 98
Rejestracja: 16 wrz 2012, 21:21
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64

Re: Poziome, przezroczyste paski podczas ruchu na ekranie, łamanie obrazu (screen tearing) przy używaniu GeForce GT 730M

Post autor: nomoreground »

Po co bumblebee, skoro nvidia daje swoje własne rozwiązanie - nvidia-prime. A ono instaluje się ze sterownikami, więc jeśli instalował przez "Dodatkowe sterowniki" to już je powinien mieć.
el3ctric
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 21 sie 2014, 10:09
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Poziome, przezroczyste paski podczas ruchu na ekranie, łamanie obrazu (screen tearing) przy używaniu GeForce GT 730M

Post autor: el3ctric »

O bumblebee slyszalem, ale czytalem wielokrotnie na roznych forach, ze rozwiazanie to bardzo czesto nie dziala z Ubuntu 14.04 i przyznam szczerze, ze wskutek tego stronilem od bumblebee chcac jakos poprawnie skonfigurowac nvidia-prime. Niestety bez skutku. Na innym forum poinformowano mnie, ze nvidia-prime do tej pory nie obsluguje synchronizacji pionowej (vsync). Sprobowalem zatem z bumblebee. Znalazlem w necie odpowiedni poradnik i wszystko dziala poprawnie. Dzieki za sugestie!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości