Brak opcji instalacji Ubuntu obok Windows 8

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Victrim
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 27 lis 2014, 00:00

Brak opcji instalacji Ubuntu obok Windows 8

Post autor: Victrim »

DOBRA. Odrazu powiem że zanim postanowiłem się tu zarejestrować i spytać się przejrzałem chyba 100 różnych tematów na kilkudziesięciu róznych stronach i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Nigdy nie instalowałem tegóż systemu. Nie znam go, nigdy na nim nie pracowałem ale chce go mieć.
Posiadam na laptopie win 8.1 64 bit. Ściągnąłem ze strony ubuntu wersję 14.04 LTS. Wszystko ok. Nagrałem na USB (a potem już nawet na płytę bo myślałem że może pomoże). Odpalam. OK. Ale potem jest gorzej. Chce zainstalować system OBOK mojego win. ALE w trakcie instalacji NIE MA TAKIEJ OPCJI. Jest formatuj wszystko (jakieś tam pod opcje tego) i inny sposób. Co zrobić by instalator wykrywał mi mój system?
Proszę mówić prostym językiem. Moja wiedza o komupterach kończy się na informacji jaki procesor i kartę graficzną potrzebuję by odpalić grę. Więc z góry dziękuję za bardzo jasną pomoc.

http://imgur.com/hYDhqDb (CZEGOŚ TAKIEGO WŁAŚNIE NIE MAM)
http://i.imgur.com/Mh701VX.png (nie jest to mój screen ale pokazuje mój problem)
Ostatnio zmieniony 27 lis 2014, 06:31 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem "problemowy" temat.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Brak opcji instalacji Ubuntu obok Windows 8

Post autor: igotit4free »

Przeczytaj to => viewtopic.php?f=146&t=175094
Zwróć zwłaszcza uwagę na punkt 2 i 4, chodzi o wyłączenie fast boota.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
marekubuntu
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 89
Rejestracja: 21 lis 2006, 15:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Brak opcji instalacji Ubuntu obok Windows 8

Post autor: marekubuntu »

Mam i windowsa i ubuntu na jednym dysku. O ile dobrze pamiętam, to robiłem to mniej więcej tak:
Nagraj jakims - np.darmowym - programem unetbootin, ubuntu na pendrive.
Włóż pendrive do portu usb.
W komputerze wybierz uruchamianie z pendrive .
I po kolei rób to czego żąda instalator.
Partycje dla ubuntu utworzysz zmniejszając windowsa, wybierając funkcję :rodzaj instalacji -> użyj innego rozwiązania.
Victrim
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 27 lis 2014, 00:00

Re: Brak opcji instalacji Ubuntu obok Windows 8

Post autor: Victrim »

Zainstalowałem. Piszę właśnie z niego. Fajnie i bardzo ładnie. Teraz mam tylko pytanie. Czy da się zrobić żeby miał wybór systemów inny niż przez gruba? Bo żeby włączyć win 8 to muszę odpalać albo przez gruba albo ustawiać sobie na priorytet windows. A chciałbym mieć na biosie (mam nadzieję że dobrze mówię) wybór albo linux albo win. I pytanie. Skąd mam wiedzieć ile mam miejsca na systemie? Nie mam dostępu do żadnej partycji a ta którą wydzieliłem (100gb) nie widze
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Brak opcji instalacji Ubuntu obok Windows 8

Post autor: igotit4free »

Victrim pisze:Zainstalowałem. Piszę właśnie z niego. Fajnie i bardzo ładnie. Teraz mam tylko pytanie. Czy da się zrobić żeby miał wybór systemów inny niż przez gruba? Bo żeby włączyć win 8 to muszę odpalać albo przez gruba albo ustawiać sobie na priorytet windows. A chciałbym mieć na biosie (mam nadzieję że dobrze mówię) wybór albo linux albo win. I pytanie. Skąd mam wiedzieć ile mam miejsca na systemie? Nie mam dostępu do żadnej partycji a ta którą wydzieliłem (100gb) nie widze
Przed zadaniem pytania należy użyć funkcji SZUKAJW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
Na Forum panuje zasada:jeden temat = jeden problemZastosuj się do tej zasady i opisz w osobnych tematach niezwiązane ze sobą wątki z Twojej wiadomościW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Zablokowany

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości