Awaria linuxa z LUKS po aktualizacji systemu - "error: no such partition. grub rescue>"

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
pawelek85
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2014, 03:14
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Awaria linuxa z LUKS po aktualizacji systemu - "error: no such partition. grub rescue>"

Post autor: pawelek85 »

Witam, zainstalowałem szyfrowane LUKSEM Ubuntu 14.04, po czym zainstalowałem programy i zaaktualizowałem system. Zrestartowałem komputer i wyskoczyła konsola "error: no such partition. grub rescue>"". Ktoś wie, jak to naprawić?
Ostatnio zmieniony 15 mar 2015, 18:23 przez igotit4free, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem temat.
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Awaria linuxa z LUKS po aktualizacji systemu - "error: no such partition. grub rescue>"

Post autor: zibiboniek1 »

W ramce na samym dole masz pdobne tematy, wystarczy przejrzeć.
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Awaria linuxa z LUKS po aktualizacji systemu - "error: no such partition. grub rescue>"

Post autor: Arkosake »

Mimo że odpowiedzi pewno są na forum to napisze. Masz 2 wyjścia :
1. Jak masz płytę z dowolną dystrybucją np. Ubuntu zastosuj się do tego : http://www.ubuntu-pomoc.org/przywracani ... -z-livecd/
2. Jakimś cudem masz płytę z czymś co nazywa się super grub2 disk, wówczas przywracasz Grub-a z niej.

Dla wygody polecam sobie taką płytę wypalić, obraz można pobrać z http://www.supergrubdisk.org/2014/05/21 ... downloads/
EmilS
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 23 wrz 2014, 17:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Awaria linuxa z LUKS po aktualizacji systemu - "error: no such partition. grub rescue>"

Post autor: EmilS »

Ja miałem kiedyś ten sam błąd, ale wywołany podczas instalacji zapasowego systemu na pendriva (wgrałem Macbuntu ustawiając butowanie w kolejności 1CD, 2. USB, 3 HDD, dzięki temu w przypadku padnięcia systemu mogłem uruchomić go jedynie wkładając pendriva). Z niewyjaśnionych przyczyn wgrywający się system wyczyścił całkowicie dysk laptopa. Udało się przywrócić najważniejszą partycję z osobistymi danymi. Pomógł program bodajże nazywający się TestDisk i będący chyba często elementem ubuntu wgrywanym z cd , ale tu mała uwaga: działa tylko przez terminal i nie jest intuicyjny, więc lepiej na drugim laptopie przeczytać instrukcję.
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Awaria linuxa z LUKS po aktualizacji systemu - "error: no such partition. grub rescue>"

Post autor: infort »

EmilS - ja bym jednak powstrzymał się z takimi radami. Jeśli dysk jest szyfrowany to testdisk może bardziej zaszkodzić niż pomóc, jak ktoś nie bardzo wie jak tego użyć...

Wracając do tematu - uruchamiamy system Live, za pomocą programu Dyski (najłatwiej) możemy zamontować zaszyfrowaną partycję i uratować co ważniejsze plik jeśli jeszcze nie ma kopii zapasowej. A potem musimy to wszystko naprawić - w pierwszej kolejności próbujemy odtworzyć gruba. Jeśli to nie pomoże, trzeba ponownie podmontować zaszyfrowaną partycję w Live i sprawdzić /etc/fstab i /etc/crypttab. Chodzi oczywiście o właściwe wpisy /dev/mapper/xxxx i numery UUID partycji - niestety bez zawartości tych plików bardziej szczegółowo nie pomogę. Odpowiednie wpisy można skorygować ręcznie, a potem warto wykonać update-initramfs (podobnie jak update-grub na chrootowanym systemie).
Pełna katastrofa będzie tylko wtedy, kiedy nie uda się dostać do zaszyfrowanych danych z poziomu Live albo wręcz brak będzie partycji / (root), wtedy dopiero można sięgnąć po testdisk.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
pawelek85
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2014, 03:14
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Awaria linuxa z LUKS po aktualizacji systemu - "error: no such partition. grub rescue>"

Post autor: pawelek85 »

Chciałem spróbować zaaktualizować grub - przy próbie montowania partycji wywaliło błąd "nierozpoznany typ partycji"
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Awaria linuxa z LUKS po aktualizacji systemu - "error: no such partition. grub rescue>"

Post autor: infort »

pawelek85 strasznie oszczędnie piszesz... jak mamy ci pomóc, jeśli nie podajesz praktycznie nic, żadnych danych o systemie. Jak próbowałeś montować partycję? Rozumiem, że z systemu live. Połowa narzędzi, m. in. gparted nie obsługuje szyfrowanych partycji dając błąd jak powyżej. Szyfrowanie tworzy nie tylko partycję LUKSa ale również na niej woluminy lvm, a z tym nie poradzi sobie samo mount.
Moja rada - zamontuj partycję używając programu Dyski, bo w terminalu potrzebujesz aż trzech poleceń: cryptsetup, vgscan i mount z odpowiednimi parametrami.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
pawelek85
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2014, 03:14
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Awaria linuxa z LUKS po aktualizacji systemu - "error: no such partition. grub rescue>"

Post autor: pawelek85 »

Przepraszam, że odpisuję po tylu dniach.
Po prostu, jak wpisuję w terminalu "update-grub" z systemu live 14.04, to wyświetla się komunikat: "nierozpoznany format partycji".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 103 gości