Owncloud i zmienne IP

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
MKoniuszko
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 10 lis 2014, 09:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Owncloud i zmienne IP

Post autor: MKoniuszko »

Witam,
jako że nie jestem informatykiem to proszę o wyrozumiałość. Zainstalowałem w biurze na swoim laptopie z Xubuntu 14.04 owncloud i wszystko wczoraj było super. Serwer działał na wszystkich kompach lecz dziś nie chce się załączyć. Po wpisaniu w terminalu ifconfig odkryłem, że IP mam inne niż wczoraj. Czy można coś z tym zrobić czy trzeba jakiś komp postawić jako samodzielny serwer który jest cały czas włączony? Dodam, że korzystamy z ogólnej sieci wifi jak jest w budynku dostępna dla wszystkich tu urzędujących firm.
namok
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1701
Rejestracja: 01 mar 2008, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: namok »

Musisz dogadać się z administratorem abyś dostawał ten sam adres IP.
Awatar użytkownika
Jarni
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2008, 17:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 3 City
Kontakt:

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: Jarni »

Żebym ja Cię dobrze zrozumiał...
Owncloud nie ma być dostępny z zewnątrz, swoje zasoby chmura udostępnia tylko użytkownikom zalogowanym do sieci lokalnej, do tego jednego WiFi?
Jeśli jest tak jak myślę, nie ma potrzeby instalacji osobnego serwera czynnego 24/7. Należy jedynie zadbać o to żeby ten Twój laptop zawsze po uruchomieniu uzyskiwał ten sam adres IP. I albo na sztywno wpiszesz adres IP w konfiguracji laptopa (taka sobie metoda), albo ktoś kto administruje tym WiFi przydzieli Ci stały adres IP w DHCP routera/serwera.
- Tylko nadal nie wiemy, co tu robił ten gość z siekierą?
- Pewnie sie-kierował czymś!
--LU #553776
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: Ubek308 »

Nie znam tej chmury ale tak na logike:
Czy nie wpuszcza ona calej prywatnej klasy skoro dziala w sieci lokalnej?
MKoniuszko
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 10 lis 2014, 09:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: MKoniuszko »

Na początku w tym biurze ustawiłem nasz własny router i zrobiłem podsieć dla naszej firmy i wtedy chyba by nie było problemu ze zmiennym IP, jednak po kilku dniach przyszedł informatyk z dołu i kazał nam odłączyć ten router bo niby jest konflikt IP i ktoś od nich nie ma przez to internetu. Gość za usługę stworzenia podsieci zażądał sobie 900 zł. więc nie jestem pewny czy chętnie przydzieli jakieś stałe IP, ale jutro jak będę w pracy to zapytam :)
Ubek308 - nie rozumiem co masz na myśli pisząc że wpuszcza prywatną klasę ? Jeżeli chodzi ci że inne firmy korzystające z tej sieci wifi będą miały dostęp to raczej nie bo każdemu pracownikowi przydzieliłem login i hasło.
Ubek308
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 574
Rejestracja: 25 maja 2011, 10:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: Ubek308 »

Po co potrzebne jest stale IP?
MKoniuszko
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 10 lis 2014, 09:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: MKoniuszko »

Ubek308 pisze:Po co potrzebne jest stale IP?
po to że, za każdym razem gdy uruchomie laptopa to mam inne IP i serwer nie działa.
Awatar użytkownika
Gasiu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 243
Rejestracja: 07 sie 2006, 10:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: Gasiu »

a nie prościej tak jak było z tym routerem? znaczy zrobić swoją sieć w biurze i udostępniać zasoby np. przez Sambę? owncloud to raczej jak chcesz mieć chmurę przez internet, a z tego co piszesz to chcecie mieć sieć w biurze...
MKoniuszko
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 10 lis 2014, 09:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: MKoniuszko »

Gasiu pisze:a nie prościej tak jak było z tym routerem? znaczy zrobić swoją sieć w biurze i udostępniać zasoby np. przez Sambę? owncloud to raczej jak chcesz mieć chmurę przez internet, a z tego co piszesz to chcecie mieć sieć w biurze...
no chciałbym mieć sieć taką jak na początku bo i drukarka nam wtedy działała przez wifi i było super ale płacić 900 zł to trochę przesada za tą usługę a nie wiem jak zrobić żeby informatyk z dołu się nie czepiał :)
Awatar użytkownika
Gasiu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 243
Rejestracja: 07 sie 2006, 10:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: Gasiu »

po mojemu się czepia bo chce kasę... ;-)

przeca temu routerowi to się przydziela przez dhcp adres, a wy jesteście wtedy w podsieci - ja bym się nie poddawał i trzymał się własnego wifi ;-)

dla kolesia to kilka chwil to i frajera szuka... zagadaj z kimś kto się zna i jest na miejscu - pewno będzie tańszy, a kitu mu "koleś z dołu" nie wciśnie ;-)
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: yahoob3 »

Jeśli miałbyś możliwość doprowadzenia do Waszego biura jednego kabla z internetem, to wystarczy kupić jakikolwiek router i na nim postawić własną podsieć z przyznawaniem adresów stałych IP we własnym zakresie w podsieci. Dodatkowym plusem jest to, że nie masz żadnych konfliktów z siecią "główną", masz wszystko pod kontrolą.
Skoro "koleś" twierdzi, że ma konflikty w sieci, to znaczy, że już komuś stałe IP poprzydzielał a i przy okazji nie jest w stanie ("nie umi"?) podzielić adresów na zakresy stałych i dynamicznych. Dwie minuty roboty na routerze, nawet dla takiego lamera jak ja :)
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
MKoniuszko
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 10 lis 2014, 09:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: MKoniuszko »

No koleś ewidentnie chce kasę bo taką podsieć założył za darmo na początku firmie obok, teraz pewnie się wycfanił i chce na tym zarobić. Ja mu na początku powiedziałem, że jeden znajomy informatyk mi to zrobił jak sam tą podsieć założyłem ale on sie upiera że tak nie może być i tylko on może tą podsieć nam założyć :/
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Owncloud i zmienne IP

Post autor: yahoob3 »

No to może dogadać się z nim, żeby przydzielił Wam jakąś pulę adresów i w ramach tej puli możecie ustalić sobie stałe IP dla swoich maszyn. Ale do tego trzeba niestety odrobinę pomyślunku i chęci. Na cwaniaka trudno czasem poradzić.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości