Windows 10 przepadł

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
wojo44
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 25 mar 2016, 19:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Windows 10 przepadł

Post autor: wojo44 »

Witam,

to mój pierwszy post tutaj i pierwsze kroki w Linuksie, więc proszę o wyrozumiałość :)
Mam problem z uruchomieniem mojego Windowsa 10, już nie po raz kolejny. W ogóle nie pojawia się w grubie, przy włączeniu komputera. Na ekranie do wyboru jest tylko moje Kubuntu 15.10, drugi raz to samo w jakims innym trybie i opcja Enter Setup. Windowsa nie ma. Powiem jeszcze, że wcześniej miałem już Debiana 8, ale na moim komputerze były z nim same problemy, więc się go pozbyłem i uruchomiłem Fedorę 23, i wtedy po raz pierwszy windows zniknął, po kilku ponownych instalacjach linuksa w róznych dystrybucjach sformatowałem dysk, utworzyłem dwie partycje i zainstalowałem windowsa 10 z płyty, który uruchamiał się z troszkę innymi efektami wizualnymi (trochę brzydszy był :D), a drugą partycję zostawiłem na linuksa. Uruchomiłem obraz płyty kubuntu 15.10 na usb, odpaliłem, zainstalowałem na wolnej partycji, zrestartowałem komputer i i windows zniknął, tzn on tam jest, bo partycja ntfs dalej istanieje, a manager plików widzi wszystkie moje windowsowe pliki na owej partycji, tylko nie mogę uruchomić systemu. Przy instalacji stworzyłem ręcznie tylko partycje /, /home, i swap, resztę instalator utworzył sobie sam, tak mi się wydaje. Wcześniej tworzyłem ręcznie jeszcze /boot, ale nie wiem czy to jest prawidłowe posunięcie.
Bardzo proszę o pomoc.
wojo44
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 25 mar 2016, 19:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Windows 10 przepadł

Post autor: wojo44 »

Problem sam się rozwiązał. Nie wiem jakim cudem, windows po którymś uruchomieniu komputera sam się pojawił w Grubie, ale nie potrafię tego wytłumaczyć.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1101
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Windows 10 przepadł

Post autor: kszyhus »

Może GRUB sam się zaktualizował przy jakiejś aktualizacji i znalazł Windowsa.
Pomogłoby:

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 51 gości