Kilka pytań o Nautilus i inne sprawy.

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
rsc-pl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2016, 17:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Kilka pytań o Nautilus i inne sprawy.

Post autor: rsc-pl »

Witam, ostatnio w końcu zdecydowałem się porzucić Windowsa. Nie żebym nie miał z różnymi dystrybucjami styczności wcześniej, ba - mam i to bardzo wiele w pracy (głównie z centosem), jednak moje problemy dotyczą codziennego użytkowania, a nie konfiguracji serwerów i zabezpieczania ich z poziomu konsoli.
Na wstępie powiem, że mój problem dotyczy Elementary OSa, w wersji Loki, bazującym na Ubuntu 16.04. Na zagranicznych forach ludzie nie są zbyt pomocni, więc postanowiłem spróbować tutaj.

1. Elementary os z Pantheonem nie oferuje domyślnie umieszczania czegokolwiek na pulpicie, co dla mnie jest po prostu głupie, w końcu to nie Windows i wybór powinni dać. Na szczęście da się tę funkcję nieofcijalnie aktywować za pomocą nautilusa. Wszystko by było świetnie gdyby nie jeden fakt. Mam 2 ekrany, z czego jeden z nich to telewizor (mam podłączony TV po HDMI jako ekran do Kodi). Niestety Nautilus umieszcza nowe ikony na ekranie pierwszym od lewej ekranie co jest delikatnie mówiąc irytujące. Już wpadłem na pomysł, żeby narobić pełno nowych folderów, żeby zapełnić ten ekran, ale przez to używanie programów do zrządzania plikami staje się uciążliwe. Jest jakiś sposób, by wymusić na Nautilusie umieszzanie ikon od prawej (tak jak ma to miejsce w OS X)? Bo z tego co wiem wszystkie środowiska graficzne oprócz KDE widzą rozszerzony ekran jako jeden cały i przez to nei da się zrobić tak, by ikony były umieszczane tylko na jednym ekranie (a może się jednak da?).

1a. Jeśli jesteśmy już przy ekranach .... dlaczego nie można na sztywno ustawić głównego ekranu? Tzn teoretycznie można, ale niektóre aplikacje zwyczajnie to ignorują (np playonlinux). Jasne można szybko przerzucić okna za pomocą windows+shift+strzałka ale z wygodą to nie ma nic wspólnego.

2. Istnieje jakaś nakładka graficzna na lftp? Cuteftp nie działa pod wine (nie łaczy się z internetem) a potrzebowałbym czegoś co potrafi nawiązać wiele połączeń przy pobieraniu.

3. Szukałem programu graficznego, który monitoruje mi sieć. Znalazłem etherape, który bardzo ładnie się prezentuje, ale chciałbym mieć możliwość włączenia tylko okna "protocols", da sie? A może się jakieś alternatywy? Zależy mi aby program pokazywał pełną aktywność sieci ze wszystkich kart sieciowych z podziałem na protokoły (ewentualnie per app).

4. mpv - da się zrobić tak, by zapisywał zrzuty ekranu bez nałożonych napisów? Często zdarza mi się pisać o różnych seriach i jak robię zrzuty to chciałbym aby nie było na nich napisów. W dokumentacji jest napisane, że dodanie -s powoduje, że napisów ma nie być, ale tak się nie dzieje. Tak wygląda to u mnie w tym momencie

Kod: Zaznacz cały

mpv --profile=pseudo-gui --S --screenshot-format=png --screenshot-directory=/home/rascal/Pictures --alang=jpn --deinterlace=yes -- %U
[/i]
Nie można używać tutaj skreślenia, więc pochyłą czcionką zaznaczę rozwiązane - to S to ma być klawisz od screena, nie przełącznik. Także problem rozwiązany.

5. Istnieje możliwość podmiany skrótu windows+l na własną komendę (używam i3lock, mam skrypt, który robi mi screen ekranu, nakałda blur i wyświetla jako blokadę - świetnie to wygląda i nie blokuje całej sesji - na czym mi cholernie zależy). W zwykłym ubuntu chyba się da z poziomu ustawień, w elementary nie, ale może jest jakiś plik konfiguracyjny gdzieś w systemie?

6. Jako manager plików używam Thunara, ale brak mu jednej świetnej opcji z nautilusa - wyszukiwania plików rekursywnego. Da się to jakoś dodać? Jakaś wtyczka czy coś (jest dużo wtyczek do thunara)?

7. Nie wiem jak w ubuntu, ale elementary os używa wingpanel, mam z nim problem - raz, że klatkuje (jako jedyna rzecz w tym systemie), dwa - nie mogę nic wpisać w search bar. Jest możliwość zresetowania ustawień? Zrobiłem profil testowy i tam nie ma tego problemu, niestety nie wiem gdzie szukać ustawień tego modułu.

Chyba tyle na chwilę obecną. Dzięki za wszelką pomoc. I proszę nie odsyłajcie mnie na forum elementary os, bo oni odsyłają mnie na fora ubuntu.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań o Nautilus i inne sprawy.

Post autor: mario_7 »

Zaraz się tutaj bałagan zrobi, więc:
Na Forum panuje zasada:
jeden temat = jeden problem
Zastosuj się do tej zasady i opisz w osobnych tematach niezwiązane ze sobą wątki z Twojej wiadomości
W razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
rsc-pl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2016, 17:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań o Nautilus i inne sprawy.

Post autor: rsc-pl »

Czyli mam założyć 8 tematów? Skoro takie są zasady.. to trudno, poszukam pomocy gdzie indziej.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Czeslavus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 295
Rejestracja: 25 maja 2011, 09:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: 3Miasto

Re: Kilka pytań o Nautilus i inne sprawy.

Post autor: Czeslavus »

A metodę Copy > Paste znasz? Wpisz cały swój post w gedit i kopiuj > wklej po kawałku 8 x.
------------------------------------------
Pozdrawiam
Czeslavus
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań o Nautilus i inne sprawy.

Post autor: mario_7 »

To dosyć logiczne i praktyczne, aby na każdy temat był osobny wątek.
Gdy ktoś będzie szukał informacji na tylko jeden z opisanych przez ciebie problemów, to nie będzie się musiał przedzierać przez posty, które go nie interesują.
Już nie mówiąc, że wyszukiwarka o wiele łatwiej odnajdzie takie osobne wątki.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań o Nautilus i inne sprawy.

Post autor: Tomfoc »

Dobrze jest gdy sam tytuł mówi czego problem dotyczy. Tytuł "kilka pytań o nautilus i inne sprawy" jest zupełnie bez sensu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości