headphone samo się zaznacza

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
kos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2016, 12:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

headphone samo się zaznacza

Post autor: kos »

Przeszukałem wiele miejsc i próbowałem wielu propozycji, problem z jakim się borykam to za każdym uruchomieniem w alsamikser zaznacza się headphone i żeby mieć dżwięk muszę ręcznie zmieniać ustawienia w alsmikser, nie jestem zaawansowanym użytkownikiem swą przygodę z lubuntu właściwie dopiero zaczynam i jeśli ktoś może popwiedzieć rozwiązanie to z góry dziękuję. Obecnie używam lubuntu 1604 środowisko gnome, laptop to stary acer aspire 3690 na którym windows xp niebardzo już pracował a za to lubuntu śmiga pięknie
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: headphone samo się zaznacza

Post autor: mario_7 »

Próbowałeś po prostu przez ustawienia systemowe to zmienić?

Jeśli tak też nie działa, to pewnie da się to na stałe ustawić w pliku .asoundrc - poczytaj o tym na wiki alsy.
kos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2016, 12:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: headphone samo się zaznacza

Post autor: kos »

Dziękuję za podpowiedż , jeszcze jedna prośba żecz banalna ale jak wejść w ustawienia systemowe lubuntu 1604. Pytanie bardzo naiwne ale jak pisałem wcześniej uczę się dopiero ubuntu i rzeczy oczywiste czasem uciekają
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: headphone samo się zaznacza

Post autor: mario_7 »

Nie używam Lubuntu, ale zgaduję, że ustawienia dźwięku nie są jakoś bardzo ukryte ;)
kos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2016, 12:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: headphone samo się zaznacza

Post autor: kos »

przeczytałem sporo ostatnio zgodnie z radą, proponowane rozwiązania u mnie jednak nie działają ostatnio próbowałem "sudo alsactl store" efekt żaden, "propozycja że ustawienia dżwięku nie są ukryte" może i tak ale w takim razie coś mam nie doinstalowane, jestem z natury dociekliwy i raczej szukam pomocy kiedy jej naprawde potrzebuje. Jeśli chodzi o plik "asoundrc" to jeszcze musze się troche douczyć bo moje umiejętności są jeszcze troche małe. Bardzo chętnie się uczę i jeśli ktoś chce mi pomóc to bardzo dziękuję
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: headphone samo się zaznacza

Post autor: mario_7 »

Jest jeszcze jedna rzecz od której w zasadzie powinienem był zacząć.
W Ubuntu już od kilku lat dźwiękiem zarządza serwer dźwięku Pulse Audio - zacznij od jego skonfigurowania. Przydatne będzie narzędzie pavucontrol

Alsa i jej narzędzia, to warstwa poniżej Pulse Audio i generalnie nie należy tam ręcznie grzebać, chyba że na prawdę jest taka potrzeba.
kos
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 13 lis 2016, 12:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: headphone samo się zaznacza

Post autor: kos »

Kontynując temat, zgodnie z radą po przeczytaniu artykółuw na temat alsy postanowiłem ostatnio spróbować czegoś innego a mianowicie powróciłem ostatnio do wersji 1504 lubuntu i okazało się że u mnie problem headphone przestał istnieć, ciekawe jest to że po aktualizacji do lubuntu 1510 porblem wrócił.
Wnioski: trzeba drążyć w systemie dalej, prośba sprawdziłem i mam obecnie zaistalowane pakiety alsa-base i als-utils oraz pvucontrol, jak można dostać się do alsa-utis lub co jeszcze trzeba doinstalować . Jeśli zaś chodzi o dżwięki systemowe to w pavucontrol odtwarzanie pokazuje skale dżwięki systemowe tyle że tych dżwięków nadal brak wniosek albo brak u mnie piku z tymi dżwiękami albo lubuntu ich u mnie nie posiada. Tyle w temacie od osoby która uczy się tego systemu, i nie zdziwie się jeżeli gdzieś rozwiązanie mi umyka choć mam je przed nosem. Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne podpowiedzi.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8598
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: headphone samo się zaznacza

Post autor: mario_7 »

Skoro problem pojawia się po aktualizacji systemu, to warto zgłosić regresję na http://launchpad.net aby programiści Ubuntu zbadali sprawę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości