Re: Jak podzielić nowy czysty dysk?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
jank60
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 30 lip 2007, 13:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Jak podzielić nowy czysty dysk?

Post autor: jank60 »

Witam! Chciałbym poruszyć temat instalacji systemów na nowym czystym dysku. A teraz od początku. Kupiłem nowy dysk o pojemności 2TB. Chcę na nim zainstalować Windows Vista bo taki mam, następnie Linux Ubuntu. Linux Mint i Linux Lite. Przyjmując że jest to jedyny dysk w komputerze. I teraz jak podzielić ten dysk? Ile zrobić partycji np. podstawowych, rozszerzonych, logicznych i na których co umieścić. Wiem że w Linuksie tworzy się partycję na system czyli główną "/", "/ home " i jeszcze np. "/dane". Tak że można w razie awarii wgrać od nowa system a reszta zostaje nie naruszona. A jak jest to w Windows i czy można też tak zrobić? Szczególnie chodzi mi o dokładne wyjaśnienie podziału dysku. Pozdrawiam J.K.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2017, 17:27 przez jank60, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jjak podzielić nowy czysty dysk?

Post autor: Tomfoc »

Chłopie. To jest temat rzeka. Ilu opiniujących, tyle opinii. Podpowiem ci, że na dysku możesz mieć wiele partycji. Jeśli tablica partycji jest typu MBR, to możesz utworzyć na nim maksymalnie cztery partycje, z tym, że jedna z nich może być tzw. partycją rozszerzoną, na której możesz utworzyć wiele partycji (dysków logicznych). Jeżeli dysk ma tablicę typu GPT, to możesz tworzyć na nim wiele partycji podstawowych. Zacznij od zainstalowania systemu Windows. Później instaluj distra linuksowe. Mogą być one na partycjach podstawowych albo logicznych. Masz rację pisząc, że najczęściej dla Linuksa przygotowuje się partycje na główny system czyli /, na /home, na swap, czasami na dane. Ale nie ma takiej konieczności. Można Linuksa zainstalować na jednej tylko partycji. Pomyśl: masz zamiar mieć kilka różnych "Linuksów". I co, dla każdego będziesz tworzyć tzw. partycję /home? Dla każdego partycję swap? Przecież to bez sensu. Tym bardziej, że jeżeli dane typu filmy, zdjęcia, muzyka, umieścisz na jakiejś partycji linuksowej, to nie będziesz mieć do tych danych wygodnego dostępu spod Windows. Więc co, każdy film będziesz trzymać w 2 egzemplarzach? Jeden na partycji linuksowej a drugi na windowsowej? A może kryminały na linuksowej a komedie na windowsowej? Zainstaluj Windows i zrób jedną wielką partycję na dane. Te dane to będzie partycja D:\. Będziesz mieć do nich dostęp spod windy. Utwórz kilka małych partycji (około 20-30 GB) po jednej dla każdego lina. Zrób sobie ze 2 dodatkowe partycje, bo kto wie, może polubisz Linuksa i będziesz chciał zainstalować kolejne distra - przydadzą się wolne partycje. Jedna partycja niech będzie wspólną dla Linuksów partycją swap. W katalogu domowym każdej dystrybucji utwórz skróty do folderów na windowsowej partycji z danymi. Przykład: filmy umieść na partycji windowsowej w katalogu Wideo, a w katalogu domowym Linuksa utwórz tylko skrót (link) o nazwie Wideo, który prowadzi do katalogu Wideo na partycji windowsowej. To samo ze zdjęciami, muzyką itp. W ten sposób będziesz mieć dostęp do tych danych spod każdej dystrybucji Linuksa i Windowsa.
To jest tylko jedna propozycja. Za chwilę kolejne osoby będą pisać jak one dzieliłyby dysk. I też będą mieć rację. Nie spiesz się z instalowaniem. Najpierw przemyśl temat, zrób jakiś projekt i dopiero dziel dysk. Ja mam kilka dystrybucji na dysku swego laptopa - mam, bo lubię wiedzieć jak te distra wyglądają, jak działają. Mam jeszcze dwie wolne partycje, więc gdy tylko ukaże się jakieś ciekawe distro, to zaraz mogę sobie je zainstalować. I jeszcze na temat rozmiarów tych linuksowych partycji. Daję na każdą z nich 8-9 GB i mam zajętość na poziomie około 60%. Zaznaczam, że nie gram w gry, więc nie wiem jak duża musi partycja w sytuacji gdy instalowane są gry.
jank60
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 30 lip 2007, 13:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Jak podzielić nowy czysty dysk?

Post autor: jank60 »

No ładnie - tylko ? Jak mogę dowiedzieć się o tablicy partycji MBR czy GPT ? Windows montuję na partycji podstawowej, rozszerzonej czy logicznej oczywiście NTFS i nazwa dysku C:, a następny dysk D: też NTFS np. Dane. Potem następne partycje dla Linuksów w systemie ext3 lub ext4 po ok 10 - 20GB na system i jakie partycje. A na /home nic? A te dodatkowe partycje to mają zostać na razie nie formatowane? A ten skrót w katalogach domowych linuksowych do partycji windosowej jak to się robi i czy od razy samo będzie się zapisywało na tym dysku, czy muszę ręcznie przenosić.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Jak podzielić nowy czysty dysk?

Post autor: Tomfoc »

Nie wiem jak sprawdzić typ partycji pod Windows, bo tego systemu używam 2 razy w roku. Jak już pobierzesz z netu obraz iso jakiejś dystrybucji Linuksa i nagrasz ten obraz na pendrive lub płytę, odpal z niej kompa i użyj polecenia

Kod: Zaznacz cały

sudo fdisk -l
W odpowiedzi dostaniesz informację o typie partycji. Może ten dysk jest goły i nie ma na nim niczego - wtedy sam musisz utworzyć wszystko.
Windowsa instalujesz na partycji podstawowej i on tę partycję zawsze oznaczy jako C:\. Informacji o sposobie instalowania windy szukaj na windowsowym forum.
Linuksa możesz instalować na partycji podstawowej albo rozszerzonej - bez różnicy. Partycje linuksowe formatuj na system plikowy ext4, bo jest sprawdzony i nie sprawia kłopotu.
Na temat partycji /home już pisałem i gwarantuję, że zdania nie zmieniłem - w mojej ocenie jest zbędna. Ludzie ją tworzą by na niej trzymać swoje dane. Ty będziesz mieć kilka Linuksów więc nie będziesz chyba powielał danych - będziesz je przechowywał na partycji windowsowej.
Dodatkowe partycje, na których może kiedyś zainstalujesz kolejne distra możesz sformatować na ext4.
Na pytanie o sposób robienia skrótów nie odpowiem teraz, bo pewnie będziesz to robić graficznie a to zależy od środowiska graficznego.
Odpowiedzi na wszystkie pytania są w sieci - nie jesteś pierwszym instalującym Linuksa.
Ja tylko podpowiadam jak prosto i łatwo pogodzić obecność Windowsa i kilku Linuksów na jednym dysku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 43 gości