Grafika, zawieszanie sie ubuntu...

Jeśli już na pewno nie da się umieścić posta wyżej.
lolekk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 lip 2011, 16:32

Grafika, zawieszanie sie ubuntu...

Post autor: lolekk »

Witam serdecznie, zapytam krótko:
Co to za problem?
Ubuntu działa na laptopie w tej chwili w wersji 19.10 ale problem zaczął pojawiać się juz na 16stce...Ekran nagle pojawia się z zakłóceniami jak na zdjęciu wiesza się, Pomaga na to testownia pamięci memtestem ale problem powtarza się.
To stary laptop z 2 rdzeniowym dwugigowym procesorem intela core 2 duo 4gb ram i 128gb dyskiem ssd grafika jest od amd jakis stary uklad z 2009r.
Załączniki
IMG_20200123_150841.jpg
(982.52 KiB) Nie pobierany
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Grafika, zawieszanie sie ubuntu...

Post autor: mario_7 »

lolekk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 lip 2011, 16:32

Re: Grafika, zawieszanie sie ubuntu...

Post autor: lolekk »

Niestety nie. Laptop dział normalnie by w nieoczekiwanym momencie na ekranie pojawiły się te zakłócenia jak na zdjęciu. Gdy już się pojawią komputer nie reaguje, kursorem można poruszać ale nic nie otworzę nic nie zamknę po chwili ekran gaśnie i ponownie włącza się, czasem z zakłóceniami czasem bez ale jeśli nawet pojawi się bez zakłóceń to nic poza myszką a właściwie kursorem nie działa. Wyłączanie ekranu samoczynne jest powtarzające się, pomaga twardy reset i uruchomienie memtesta lub czasem twardy reset i uruchomienie ponowne kompa.

PS: Powywalałem kernale w terminalu , uruchomiłem Grub-a jakieś recovery walczyłem i drugi dzień jest ok- nie wiem na jak długo... zobaczę , ale wywalało mi blad oprogramowania czasem ,wiec zgłaszałem - o tym zapomniałem wspomnieć, wiec to raczej problemy z oprogramowaniem niż hardware ale nic nie wykluczam bo jestem laikiem.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Grafika, zawieszanie sie ubuntu...

Post autor: mario_7 »

Może warto byłoby przyjrzeć się temperaturom.
Ponadto z opisu to raczej na problem sprzętowy wygląda. Ewentualnie może coś ze sterownikami związane...
Gdy ponownie pojawi się ten problem - wrzuć w załączniku plik /var/log/kern.log - może to coś wyjaśni.
lolekk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 lip 2011, 16:32

Re: Grafika, zawieszanie sie ubuntu...

Post autor: lolekk »

przesłanki na to wskazują. nie rozumiem jednak zależności ,ze po uruchomieniu memtesta86 wszystko wraca do normy na jakiś czas. Moze problem dosc wybiorczo opisałem ale po fakcie takiego zawiasu systemu z tym co dzieje sie na ekranie ponowne uruchomienie laptopa często juz na ekranie startowym laptopa jest rospikselowane zakłócone, po uruchomieniu gruba to samo litery prawie nieczytelne - uruchamiam memtesta po chwili wszystko wraca do normy do następnej zwiechy. Przepraszam jestem tylko zwykłym konsumentem technologi o malej świadomości zasad działania czegokolwiek...
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Grafika, zawieszanie sie ubuntu...

Post autor: mario_7 »

Brzmi jakby układ graficzny się przegrzewał. Memtest nie jest wymagającym programem, a już na pewno nie graficznie - stąd po jakimś czasie wszystko wraca do normy. Być może w logach, o których wspomniałem byłoby więcej konkretów.
lolekk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 lip 2011, 16:32

Re: Grafika, zawieszanie sie ubuntu...

Post autor: lolekk »

To tak, hipotetycznie zakładam, ze to problem o jakim pan wspomniał. Co mogę zrobić i czy mogę zrobić cokolwiek czy tez nie jestem juz w stanie zrobić nic? (wymiana karty graficznej nie wchodzi w rachubę).
lolekk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 lip 2011, 16:32

Re: Grafika, zawieszanie sie ubuntu...

Post autor: lolekk »

dalem sobie spokój... Wymienilem pasty na Procku i grafice i nic to nie zmieniło poza jednym , ze ekran jest teraz czerwony od początku , komputer działa jak działał ;)
JerzyB
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 79
Rejestracja: 25 lut 2011, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Grafika, zawieszanie sie ubuntu...

Post autor: JerzyB »

Czy da się w twoim komputerze podpiąć zewnętrzy monitor?
lolekk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 02 lip 2011, 16:32

Re: Grafika, zawieszanie sie ubuntu...

Post autor: lolekk »

Tak posiada proszę Pana - sprobuje podpiąć jak jakiś znajdzie sie. Myślałem o tym.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostatnia deska ratunku”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość