Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Alpha
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 25 mar 2020, 22:06
Płeć: Mężczyzna

Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Alpha »

Wiem, że temat był poruszony jakieś 9 lat temu i ktoś załączył pierwszy link z brzegu, ale sęk w tym, że choć przeszedłem przez kilka tutoriali przez YT i w internecie to nic nie działa
https://www.youtube.com/watch?v=JE6Mg4v2n2Y instrukcja jest niekompatybilna z tym co widzę na ekranie - nie mam takich funkcji
https://www.youtube.com/watch?v=i9xqyyH0QXw - nie działa, po zmianie quiet na single i F10 pisze mi, że działam w trybie rescued mode. Dwie linijki wyjaśnień i pisze: Proszę podać hasło roota w celu naprawy (lub nacisnąć Control-D, żeby kontynuować), w tym momencie w tutorialu gość wpisuje komendę passwd a mi nic nie chce wpisać... Jedyna opcja to wyłączenie komputera przez twardy reset...
https://www.youtube.com/watch?v=XLZNetL3djI - nie działa
https://www.youtube.com/watch?v=2b8j_TU5Q_8 - nie działa
https://www.youtube.com/watch?v=8ofv64TyHhs - bardzo bym chciał wiedzieć jak on wszedł do tego okna, bo mi system nie widzi pendrive Live, tylko od razu przechodzi do ramki z hasłem
https://www.youtube.com/watch?v=m3rbpR9uuHA - jak przechodzę do pola - root przejdź do wiersza poleceń administratora, to na dole pojawia mi się informacja: Proszę podać hasło roota w celu naprawy (lub nacisnąć Control-D, żeby kontynuować) nie jestem w stanie nic wpisać, w tym tej komendy którą on podaje, ani nie reaguje na Control-D. A jako ciekawostkę dodam, że jak chciałem z tego wyjść to się nie dało. Nie reagował na żadne komendy, strzałki, esc itp. Tylko na dole migał ten dolny podkreślnik odnośnie pola gdzie można coś wpisać, ale co z tego skoro i tak nic nie było można wpisać...
https://help.ubuntu.com/community/LostPassword - nic nie działa
https://linuxiarze.pl/hasla_linux/ - nie działa

Byłbym wdzięczny za jakieś podpowiedzi. Tylko bardzo proszę po kolei. Nie domyślę się co należy zrobić, jeśli nie zostanie to wyłożone krok po kroku.
Jeśli chodzi o Linuxa to jestem przed Abecadłem...
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Tomfoc »

Uruchom komputer za pomocą jakiegoś nośnika typu live. Może to być np. nośnik służący do instalowania systemu. Po odpaleniu kompa wykonaj tzw. chroot na partycję z systemem i użyj komendy password.
Ostatnio zmieniony 26 mar 2020, 13:41 przez Tomfoc, łącznie zmieniany 1 raz.
Alpha
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 25 mar 2020, 22:06
Płeć: Mężczyzna

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Alpha »

1. Tak, ale jak uruchomić komputer z noścnika Live, tak żeby czytał z pendrive a nie z dysku? Próbowałem tak zrobić, ale zawsze mi przechodziło do pola wpisania hasła, czyli tak jakby go nie widział. Przypuszczam, że coś trzeba nacisnąć przy restarcie komputera, tak jak esc, żeby się dostać do GRUB, ale nie wiem co...
2. Poza tym co to jest chroot na partycję? Co, po kolei muszę zrobić? Prosiłbym, żebyś podał czynność po czynności, komenda po komendzie. Inaczej dalej się będę kręcił w kółko...
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Tomfoc »

Masz rację pisząc, że aby wystartować kompa z nośnika trzeba nacisnąć jakiś klawisz albo ich kombinację. U mnie np. jest tak, że muszę użyć kombinacji Fn-F12. Tutaj jest różnie w różnych markach i nawet modelach. Spróbuj F12, może F10. Poszukaj w necie jakiejś instrukcji do swojego sprzętu. Czasami trzeba wcześniej w BIOS zmienić kolejność bootowania, czyli spowodować aby komp w pierwszej kolejności szukał systemu na napędzie CD, na USB a dopiero później na dysku. Inna rzecz, że sam obraz iso musi być poprawnie nagrany. Co do tzw. chroot - tu sprawa też nie jest prosta. Chodzi o to, aby system uruchomiony np. z pendrive, zaczął zamiast partycji znajdującej się na pendrive, używać partycji z systemem znajdującej się na dysku (stąd "zmień root"). Jak to się robi? Różnie, w zależności od sytuacji panującej na dysku.. U mnie jest tak, że partycja /dev/sda1 to partycja EFI, natomiast /dev/sda4 to partycja systemowa. Tak więc odpalam kompa z pendrive i zaczynam od zamontowania tej partycji systemowej w jakimś pustym katalogu. W tym celu mogę utworzyć jakiś pusty katalog (na pendrive, nie na dysku). Niech on się nazywa nowy.

Kod: Zaznacz cały

sudo mkdir /nowy

Kod: Zaznacz cały

sudo mount /dev/sda4 /nowy

Kod: Zaznacz cały

sudo mount /dev/sda1 /nowy/boot/efi

Kod: Zaznacz cały

sudo mount -B /proc /nowy/proc

Kod: Zaznacz cały

sudo mount -B /dev /nowy/dev

Kod: Zaznacz cały

sudo mount -B /sys /nowy/sys

Kod: Zaznacz cały

sudo chroot /nowy
Następnie

Kod: Zaznacz cały

password
i wprowadzić nowe hasło. Przy tym ostatnim poleceniu już nie trzeba dawać sudo. U Ciebie te partycje mogą być inne, więc weź na to poprawkę. Na sam koniec kompa trzeba zrestartować.
Alpha
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 25 mar 2020, 22:06
Płeć: Mężczyzna

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Alpha »

Hmm, prawdę mówiąc, jak to przeczytałem to zwątpiłem...
1. Czy gdybym podał jaki mam sprzęt, to byłoby łatwiej? A jeśli tak, to jak to zrobić, co mam wpisać i jakie dane byłyby przydatne?
To już nie o to chodzi, że sam sobie poradzę, bo po przeczytaniu Twoich propozycji, stwierdziłem, że ja się z tego wypisuję i umówiłem się na spotkanie z osobą która trochę więcej się zna na komputerach, choć niekoniecznie na Linuxie...
2. Natomiast jakie informacje potrzebne byłyby Tobie do eliminacji przynajmniej niektórych niewiadomych z powyższego postu, żeby jemu ułatwić możliwość rozwiązania problemu?
Awatar użytkownika
yahoob3
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 443
Rejestracja: 01 lip 2013, 20:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: yahoob3 »

Uruchom system z płyty, czy pendriva i w terminalu wpisz polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo fdisk -l
tam na końcu jest małe L.
Wynik wklej na forum w znacznikach CODE. W Live hasło jest puste - po prostu naciśnij enter.

Co do uruchomienia - podłącz pendriva z Ubuntu, włącz komputer i jak tylko pojawi się logo producenta (gdy jeszcze się wyświetla) wciśnij F12 - powinno pojawić się bootmenu - z wyborem nośnika, z którego komputer ma się uruchomić.
Czasem zamiast F12 (lub kombinacji Fn+F12) może być Esc, F10/Fn+F10...
Zazwyczaj w czasie wyświetlania logo producenta na dole w lewym rogu ekranu wyświetla się lista opcji jakich można użyć.

EDIT:
Są komputery, w których uruchomić system z pendriva można tylko z konkretnego portu USB.
Mint 20.1 Cinnamon, kern. 5.4; 64-bit na: Lenovo G500S z CPU Pent. 2020M 2.4 GHz*2; 6 GB RAM; GPU Intel+GeForce 720M; LU#586742;
Alpha
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 25 mar 2020, 22:06
Płeć: Mężczyzna

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Alpha »

Mogę wkleić, tylko jak dostać się do Terminala? Jak odpalam komputer, to pojawia mi się od razu to pole do wpisania hasła. I to jest jedyne pole aktywne. Z różnych ikonek, które mam w prawym, górnym rogu ekranu żadna nie dotyczy terminala. To są informacje dotyczące ekranu (typu kontrast itd.), sieci, stanu naładowania baterii itd. Co więcej są nieaktywne. Sorry jest jeszcze jedno pole aktywne - do wyłączenia lub restartu komputera... :-/

Jako ciekawostkę powiem, że w sobotę próbą odpalenia komputera zajmował się programista, nie znający się co prawda na Linuksie i też miał z tym problem, mimo że przetestowaliśmy kilka różnych propozycji rozwiązania sprawy w internecie. Udało się w końcu odpalić komputer z pendrive, ale co z tego skoro i tak wpisywane komendy, które znalazł w necie nie przekładały się na oczekiwany rezultat...
Rozumiem, że w powyższej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem jest wklejenie tego kodu, bo dopiero wtedy będzie można się zorientować co tam konkretnie należy wpisać, żeby w końcu ten komputer zaczął działać?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Tomfoc »

yahoob3 pisze: 28 mar 2020, 19:12 Uruchom system z płyty, czy pendriva i w terminalu wpisz polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo fdisk -l
...
Dla przypomnienia.
Alpha
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 25 mar 2020, 22:06
Płeć: Mężczyzna

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Alpha »

Z F12 działa... :-) Mam tylko zagwozdkę.
Pojawia mi się coś takiego:
LEGACY BOOT:
Internal HDD
USB Storage Device
Onboard NIC

UEFI BOOT:
UEFI: SanDisk Cruzer 1.26, Partition 1

I wcisnąłbym tę pierwszą opcję, czyli to USB Storage Device, ale jak zobaczyłem tę drugą, to zwątpiłem... Tę drugą, czyli to UEFI: SanDisk Cruzer 1.26, Partition 1. Które mam nacisnąć?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Tomfoc »

Możesz śmiało wypróbować - nic nie wybuchnie. :)
Alpha
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 25 mar 2020, 22:06
Płeć: Mężczyzna

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Alpha »

Weszło... :-) Wpisałem to co podałeś i wyskoczyło mi to co poniżej. Czy to o to chodziło?

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l
Disk /dev/loop0: 1,9 GiB, 2029981696 bytes, 3964808 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/loop1: 89,1 MiB, 93417472 bytes, 182456 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/loop2: 54,7 MiB, 57294848 bytes, 111904 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/loop3: 44,9 MiB, 47063040 bytes, 91920 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/loop4: 160,2 MiB, 167931904 bytes, 327992 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/loop5: 4,2 MiB, 4403200 bytes, 8600 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/loop6: 14,8 MiB, 15462400 bytes, 30200 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/loop7: 956 KiB, 978944 bytes, 1912 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes


Disk /dev/sda: 119,2 GiB, 128035676160 bytes, 250069680 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x85af1432

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sda1 * 2048 250068991 250066944 119,2G 83 Linux


Disk /dev/sdb: 14,9 GiB, 16008609792 bytes, 31266816 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x2569fa28

Device Boot Start End Sectors Size Id Type
/dev/sdb1 * 2048 31266815 31264768 14,9G c W95 FAT32 (LBA)


Disk /dev/loop8: 3,7 MiB, 3825664 bytes, 7472 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
ubuntu@ubuntu:~$
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Tomfoc »

Tomfoc pisze: 26 mar 2020, 13:38 Czyli wygląda na to, że system masz postawiony na /dev/sda1
Po odpaleniu kompa z USB, w terminalu, wykonaj jedno za drugim te polecenia:

Kod: Zaznacz cały

sudo mkdir /nowy

Kod: Zaznacz cały

sudo mount /dev/sda1 /nowy

Kod: Zaznacz cały

sudo mount -B /proc /nowy/proc

Kod: Zaznacz cały

sudo mount -B /dev /nowy/dev

Kod: Zaznacz cały

sudo mount -B /sys /nowy/sys

Kod: Zaznacz cały

sudo chroot /nowy
Następnie

Kod: Zaznacz cały

password
i wprowadzić nowe hasło. Przy tym ostatnim poleceniu już nie trzeba dawać sudo. Na sam koniec kompa trzeba zrestartować.
Alpha
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 25 mar 2020, 22:06
Płeć: Mężczyzna

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Alpha »

Wpisałem tak jak mi podałeś, czyli komenda enter, komenda enter, ale po wpisaniu password wpisało mi, że nie ma czegoś takiego.

ubuntu@ubuntu:~$ sudo mkdir /nowy
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sda1 /nowy
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount -B /proc /nowy/proc
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount -B /dev /nowy/dev
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount -B /sys /nowy/sys
ubuntu@ubuntu:~$ sudo chroot /nowy
root@ubuntu:/# password

Command 'password' not found, did you mean:

command 'assword' from deb assword

Try: apt install <deb name>

Wpisałem passwd i pojawiło mi się coś takiego:

root@ubuntu:/# passwd
Proszę podać nowe hasło UNIX: - chyba zaskoczyło, więc wpisałem nowe hasło
Proszę ponownie podać hasło UNIX: - potwierdziłem
passwd: hasło zostało zmienione
root@ubuntu:/# - i wyskoczyło mi coś takiego

Czy ja w tej ostatniej linijce powinienem wpisać jakąś komendę do restartu komputera, czy po prostu go zrestartować normalnie przez wybranie opcji uruchom ponownie?
Czy jak mi się będzie uruchamiał, to będzie się od razu uruchamiał wykorzystujac napęd USB Live, czy już normalnie z dysku twardego?
Jeśli z USB Live, bo przecież teraz na nim jestem, to co mam przycisnąć, żeby się uruchamiał z dysku twardego?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: kobrawerde »

Wyjmij USB i uruchom normalnie z tym hasłem co zmieniłeś.
Wpisz tam choćby:

Kod: Zaznacz cały

reboot
Alpha
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 25 mar 2020, 22:06
Płeć: Mężczyzna

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Alpha »

Hasło wpisałem, ale odpisało mi, że ma zamiar ignorować taką komendę i żebym wpisał co innego...
W związku z tym wyłączyłem komputer. Wyjąłem pendrive. Włączyłem komputer. Pojawił mi się ekran logowania i znalazłem się w punkcie wyjścia...
Mówi, że hasło jest błędne i żebym wpisał inne.
Ma ktoś jakiś pomysł co z tym zrobić?
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: kobrawerde »

No przecież napisałeś że Ci zmieniło hasło ....
Proszę podać nowe hasło UNIX: - chyba zaskoczyło, więc wpisałem nowe hasło
Proszę ponownie podać hasło UNIX: - potwierdziłem
passwd: hasło zostało zmienione
Ps. swoją drogą kiedyś dla sportu zmieniłem tak hasło ...ale jaka to była wersja Linux-a ? ...nie pamiętam :razz:
I szczerze powiedziawszy tak na przyszłość to "wytatuuj sobie hasło w najbardziej intymnym miejscu" jeśli masz kłopoty z pamięcią. To oczywiście żart ale chyba rozumiesz przesłanie. Bo takie podawanie na tacy sposobu zmiany hasła root-a nie jest zbyt dobre / bezpieczne :mrgreen:
...dlatego ja szyfruje partycję a dokładniej folder home przed takimi "specami" :razz:
Może któryś z tych tematów będzie tobie działało poczytaj ....już coś niecoś wiesz.
https://askubuntu.com/questions/24006/h ... e-password
https://www.hiroom2.com/2018/05/27/ubun ... passwd-en/
Alpha
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 25 mar 2020, 22:06
Płeć: Mężczyzna

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Alpha »

Tak, zmieniło, ale kurcze, jak wpisuję w polu do wpisywania to ma to w d... i sugeruje żeby wpisać inne...

Co do kłopotów z pamięcią, to jej nie mam. Hasło pamiętam doskonale (to które jest powodem problemów), a co więcej, żeby nie przerabiać tego co właśnie przerabiam, specjalnie je zapisałem na kartce. Problem polega na tym, że hasło wpisywałem automatycznie - nie klawisz po klawiszu, tylko tak jak się pisze normalnie, a ja piszę dwoma rękoma. Pewnie standard wśród informatyków, ale tłumaczę dlaczego to co sądziłem, że zapisałem jako hasło, nie zostało w rzeczywistości wpisane. Jak piszę jakiś tekst, to nie patrzę na klawiaturę - nie muszę. Jest całkiem prawdopodobne, że gdzieś podczas tego wpisywania zrobiłem błąd. Wkurzające jest tylko że musiałem go zrobić dwa razy, bo inaczej by nie zaskoczyło.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: kobrawerde »

A jeśli już to czy na końcu wpisując nowe hasło / resetując stare nie podajesz czasem swój nick / login .... bo niby musisz się zalogować do konta.

Kod: Zaznacz cały

passwd XXX
XXX -np. jacek
samo passwd zmienia hasło root-a a nie konkretnego usera.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Tomfoc »

Faktycznie popełniłem błąd, bo polecenie do zmiany hasła to passwd, nie password - przepraszam. Jeżeli zmiana hasła administratora przebiegła pomyślnie, to odpal kompa (z dysku, nie pendrive) i poczekaj aż dojdzie do okna logowania. Wtedy użyj kombinacji klawiszy Ctrl-Alt-F2. Zostaniesz przeniesiony na konsolę. Zaloguj się podając login root i hasło (to nowe, które ustanowiłeś). To spowoduje, że będziesz zalogowany jako root. Wtedy zmień hasło zwykłego użytkownika używając polecenia

Kod: Zaznacz cały

passwd login_usera
Mam nadzieję, że ten login pamiętasz. Jeżeli nie, to wpisz polecenie

Kod: Zaznacz cały

ls /home
Ono wyświetli zawartość katalogu /home, w którym znajduje się katalog domowy zwykłego usera. Nazwa katalogu jest taka jak login tego usera.
Po zrestartowaniu kompa będziesz mógł się zalogować w oknie logowania jako user.
Alpha
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 25 mar 2020, 22:06
Płeć: Mężczyzna

Re: Zmiana/odzyskanie hasła administratora

Post autor: Alpha »

Hmm, teraz to już zwątpiłem zupełnie. Wydaje mi się (ale biorąc pod uwagę Wasze posty, to sam już nic nie wiem co robić), że u mnie hasło usera i administratora to jedno i to samo. Przynajmniej tak było do momentu kiedy zmieniłem hasło. To mój prywatny komputer, więc nie potrzebuję rozdzielenia, albo przynajmniej go nie mam. Jak instalowałem coś, to jak wpisywałem to samo hasło którym się loguję, żeby wyrazić zgodę na instalację jakiegoś programu, to się instalowało.
Czy biorąc pod uwagę to co napisałem powyżej, komendy, które są podane w poście Tomfoc, czynności, które mam wykonać, mogą uleć jakiejkolwiek zmianie?

Nicku, loginu nie podaję, tylko hasło. Zresztą nie mam nawet takiej możliwości - po tym jak komputer mi się załaduje, to pojawia mi się okienko do wpisania hasła i tyle. Nic więcej.

Aha, w międzyczasie, zacząłem wpisywać tak jak polecił Tomfoc, ale w polu Login, którego nawet nie znam i nigdy nie znałem, bo nie potrzebowałem, wpisało mi się ls /home (-nic mi tu nie wyskoczyło) i przeszło od razu do password. Wpisałem nowe hasło, ale wyskoczyło mi że login jest niepoprawny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości