Dziwny dźwięk podczas włączania się audia

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
MarbleXeno
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2020, 23:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Dziwny dźwięk podczas włączania się audia

Post autor: MarbleXeno »

Witam, zainstalowałem Ubuntu oraz potrzebne mi programy, zrobiłem update oraz zainstalowałem sterowniki do karty graficznej. Mam pewien jednak problem, pamiętacie państwo pewnie dźwięk takiego jakby peknięcią podczas wkładania do portu audio jakiejś wtyczki np. ze słuchawek, chodzi mi o to, że podczas gdy nie leci żadna muzyka, gdy po prostu audio jest wyciszone, i nagle gdy włącze jakiś dźwięk (np. film z YouTube) to na chwile słychać taki irytujący dźwięk stuknięcia czy jakiegoś bipnięcia, znacie ten dźwięk na pewno, trudno go opisać. Dodam, że problem pojawia się też w innych dystrybucjach linuxa i tylko na linuxie. Oczywiście po ułamku sekundy dźwięk zanika i audio działa normalnie, nie wiem jak to naprawić. Jeszcze do sprecyzowania, dźwięk ten jest również podobny do tego, podczas wpinania gitary do wzmacniacza. Dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Dziwny dźwięk podczas włączania się audia

Post autor: mario_7 »

Jaka wersja Ubuntu? Jaki masz sprzęt?

W ciemno mogę zgadywać, że może zainstalowałeś jakieś oprogramowanie do zarządzania zasilaniem (oszczędzania energii) i karta dźwiękowa jest wyłączana gdy nie są odtwarzane dźwięki i gdy jest włączana/wyłączana to te trzaski się generują.
MarbleXeno
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2020, 23:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME

Re: Dziwny dźwięk podczas włączania się audia

Post autor: MarbleXeno »

Wersja Ubuntu to 20.04 LTS.
Problem naprawiłem, musiałem spędzić sporo czasu na googlowaniu ale sie opłaciło i natrafiłem na ten film: https://www.youtube.com/watch?v=Pdmy8dMWitg
Chodziło o to, że na moim laptopie jest jakiś moduł Intel odpowiadający za oszczędzanie energii i to on wyłączał nieumiejętnie kartę dźwiękową podczas gdy audio było wyłączone.
Rozwiązanie przedstawione w filmie działa na manjaro i innych dystrybucjach ale mi pomógł komentarz w opisie.

Aby w Ubuntu 20.04 LTS rozwiązać ten problem wystarczy wyedytować jeden plik: sudo nano /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
i na końcu jego dodać to: options snd-hda-intel power_save=0 power_save_controller=N

Oczywiście rozwiązanie działa w moim przypadku na mojej jednostce, co nie oznacza, że zadziała na innych. Dzięki za odpowiedź!
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dziwny dźwięk podczas włączania się audia

Post autor: kobrawerde »

Może innym pomoże także ...choć raczej dotyczy to HDMI i zmiany urządzenia:
https://danielgibbs.co.uk/2019/06/preve ... ce-ubuntu/
https://askubuntu.com/questions/991484/ ... dio-device
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości