gnome zakłócenia grafiki

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
Tuba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 04 paź 2020, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04

gnome zakłócenia grafiki

Post autor: Tuba »

Witam serdecznie.

Problem występuje na środowisku gnome, przed aktualizacją i po aktualizacji środowiska GNOME to samo się dzieje, mianowicie, na NIEKTÓRYCH kolorach widoczne są lekkie zakłócenia poziomych pasków, Dla zobrazowania, tak jakby poziome paski o szerokości 1px lekko różniących się od siebie kolorów zamieniały się pozycjami w osi y, tak jakby na jednorodnym kolorze ekran nie mógł utrzymać jednolitego koloru dlatego piksele lekko pulsują dając wrażenie oglądania starego telewizora kineskopowego. Zauważyłem to na zarówno na programie VScode jak i na tle managera plików. Efekt widoczny jest na monitorze EIZO EV2450, na starym monitorze dell 22" tego efektu nie widać.

Zainstalowałem środowisko Xfce, na którym w tym samym programie tego efektu nie widać, na win10 też nie ma takiego efektu, czyli zakładam, że jest to wina gnome? Da się coś z tym zrobić? Już się przyzwyczaiłem do pracy na gnome, da się załatwić sprawę jakimiś aktualizacjami, miał ktoś taki problem?

Pozdrawiam ;)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: gnome zakłócenia grafiki

Post autor: kobrawerde »

A jaki to PC .... płyta główna / karta grafiki ?
podaj:

Kod: Zaznacz cały

inxi -Fxxxz
Tuba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 04 paź 2020, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04

Re: gnome zakłócenia grafiki

Post autor: Tuba »

Coś więcej trzeba?

System:
Kernel: 5.4.0-52-generic x86_64
bits: 64
compiler: gcc v: 9.3.0
Desktop: Gnome 3.36.4
wm: gnome-shell
dm: LightDM 1.30.0
Distro: Ubuntu 20.04.1 LTS (Focal Fossa)


Machine:
Type: Desktop Mobo: MSI
model: Z270-A PRO (MS-7A71)
v: 1.0


Graphics:
Device-1: NVIDIA GP106 [GeForce GTX 1060 3GB]
vendor: ZOTAC
driver: nouveau
v: kernel
Display: x11
server: X.Org 1.20.8
driver: modesetting
unloaded: fbdev,vesa
compositor: gnome-shell
resolution: 1920x1080~60Hz, 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: NV136
v: 4.3 Mesa 20.0.8
direct render: Yes
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: gnome zakłócenia grafiki

Post autor: kobrawerde »

A próbowałeś na zamkniętych sterownikach Nvidia ...bo jak widzę korzystasz z otwarto-źródłowych nouveau.
https://linuxconfig.org/how-to-install- ... ossa-linux
Tuba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 04 paź 2020, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04

Re: gnome zakłócenia grafiki

Post autor: Tuba »

#JakieGUI?

Powracam z problemem, który jest trochę bardziej poważny niż myślałem. Przed chwilą przetestowałem również instalacje sterowników - `sudo apt install nvidia-driver-455`, niestety problem dalej jest.
Problem monitorowałem w jakich sytuacjach się pojawia, kiedy go widać, doszło nawet do sytuacji, w której na matrycy monitora odbił się wyświetlany obraz i był widoczny cały czas - wchodząc na windows również. Natomiast przebywając na windows dłuższy czas stopniowo monitor wracał do normalności. Zaznaczam - nigdy mi się takie coś nie działo na Windowsie...

A więc, na niektórych jasnych stronach, przewijając w dól raz się pojawiały poziome paseczki na matrycy, po czym kolejny skok scrolla i znowu wracało do normy i tak w kółko.
Na visual studio code na motywie Dracula official + ekran na 70% jasności, widać dziwne zakłócenia matrycowe - na mniejszej jasności tego nie widać lub innych kolorach(akurat taki motyw z takim kolorem, ze to dość sporo przeszkadza). Na widowsie bez względu na jasność, nic takiego nie ma miejsca.

Moment w którym na matrycy na dluzszy czas odbiła się wyświetlany obraz? Warunki takie aby monitor zaczął szwankować - zostawić w tym stanie troszkę dłużej, przez co zaczęły się również pojawiać paski na bokach i w rogach monitora, następnie w ustawieniach wszedłem w ekrany i zmieniłem "główny ekran" na drugi monitor, przeskok spowodował, że na dłużej zostały odbite wyświetlane obrazy.
Co zrobić, aby się nie zepsuło? Pilnować momentu w którym zaczyna szwankować matryca, wtedy np, zmienić przeglądaną stronę na inną, np. ciemną w której ta sytuacja rzadziej ma miejsce. Czyli im dłużej jestem w stanie "uszkodzenia matrycowego" tym uszkodzenie bardziej się pogłębia.

Na dole dostęp do Drive ze zdjęciami jak wygląda uszkodzenie. Dodatkowo monitor wtedy migocze.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Pytanie w takim wypadku jest, z racji, że zakłóceń nawet niewielkich, nie widziałem na innych GUI to, jakie mi umożliwi swobodną pracę, jako, że się przyzwyczaiłem do GNOME, przyzwyczajony jestem, że klikam klawisz "WIN" wpisuje, co chce, enter i mi odpala, na jakimś GUI widziałem, że to nie działa, musiałem ręcznie klikać lupke, tam znowu kliknąć w pole wyboru i wpisać, później myszką kliknąć co mnie interesuje. Bylo to chyba xfce ? Troche spowalnia prace. Jakie GUI jest podobne w funkcjonowaniu do GNOME?

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: gnome zakłócenia grafiki

Post autor: kobrawerde »

To sprawdź jakieś inne wersje live z Gnome na pokładzie :
https://www.fosslinux.com/43280/the-10- ... utions.htm
Tuba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 04 paź 2020, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04

Re: gnome zakłócenia grafiki

Post autor: Tuba »

chyba znalazłem winowajce całego zamieszania. Tryb Nocny? Właśnie to testowałem, z włączonym nocnym światłem, w jednym miejscu pionowe paski widocznie poruszające się w prawą stronę, po wyłączeniu nocnego światła nagle problem znika, włączenie filtru światła niebieskiego w monitorze nie powoduje takiego efektu.

Testowałem również na laptopie i tam takiego efektu trybu nocnego nie zauważyłem (testowane minute przed chwilą, może jest problem ale w takim stopniu ze nie dostrzegłem na szybko sprawdzając). A może tylko moja karta w PC dziwnie reaguje na tą funkcjonalność.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości