Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
tomibuntu

Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Post autor: tomibuntu »

Ubuntu używam już kilkanaście lat i jestem bardzo do niego przyzwyczajony, ale nie podoba mi się kierunek w którym ono zmierza. Zamknięte oprogramowanie snapd po stronie serwera jest oznaką, że Canonical myśli o dobrze własnym, a nie społeczności jak Debian. Coraz więcej paczek .deb jest zastępowanych snapami by uniezależnić się od Debiana i mieć kontrolę nad dystrybucją oprogramowania w świecie GNU/Linuksa. Nie podoba mi się konteneryzacja aplikacji chodź składnia poleceń snapa jest na prawdę banalna i w sumie może się podobać. Tak czy inaczej nie jest to wolne oprogramowanie, a tak bazowy komponent jak menedżer pakietów musi nim być. Mógłbym używać Debiana, jednak wolałem Ubuntu bo jest bardziej przystępny po włączeniu. Ilość preinstalowanych pakietów z niewolnymi sterownikami jest większa, a przy aktualizacji do nowego wydania nie trzeba ręcznie przestawiać repozytoriów tylko wydać w terminalu wyuczone na pamięć regułki. Pomyślałem, że przejdę na Manjaro, ale Ci z Was, którzy mieli z nim styczność powiedzcie jak wygląda sytuacja z częstością aktualizacji. To rolling-release, a ja nie lubię czuć, że koniecznie muszę pilnować aktualizacji na bieżąco. Ponad to byłby on na kilku komputerach z których korzysta też rodzina, a oni też tego nie pilnują tylko ja. Czy pacman spokojnie poradzi sobie jeśli aktualizacje były by instalowane powiedzmy co 6 miesięcy? Klasycznie, w terminalu będąc w "init 3". Kiedyś używałem rolling-release, ale to było za czasów Debiana Etch. Przyniosłem ze śmietnika jakiegoś laptopa. Miałem pod ręką PCLinuxOS przestarzały o pół rok. APT zaktualizował wszystko bez problemu.
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Post autor: 320 »

Częstotliwość aktualizacji Manjaro:
https://forum.manjaro.org/c/announcemen ... updates/12
aktualizacje były by instalowane powiedzmy co 6 miesięcy?
Przy takich aktualizacjach odradzam dystrybucję ciągłą.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Post autor: Tomfoc »

Jeżeli aktualizujesz kompa raz na pół roku, to Manjaro nie jest dobrym wyborem. Dystrybucje ciągłe wymagają systematycznej aktualizacji. Inne też. Pomijam kwestie wolnościowe, bo dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. Manjaro nie da Ci niczego więcej niż Ubuntu. Nie znalazłem w "archowatych" niczego, co by mnie mogło do nich przekonać. System jak system.
tomibuntu

Re: Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Post autor: tomibuntu »

Aktualizuję na bieżąco, ale bezpieczniej się czuję wiedząc, że systemu bym nie musiał reinstalować po takim czasie, bo powiedzmy domownicy na innych komputerach niezawsze aktualizują lub potrafią, a ja niezawsze jestem.
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Post autor: 320 »

tomibuntu pisze: 12 kwie 2021, 10:56 na innych komputerach niezawsze aktualizują lub potrafią, a ja niezawsze jestem.
Mam podobnie i wszędzie zainstalowałem Lubuntu. Nie polecam, nie odradzam.
Nie pamiętam czy w Manjaro są aktualizacje automatyczne. Może one rozwiążą problem z aktualizacjami?
Awatar użytkownika
fotocyfrowe
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 129
Rejestracja: 25 sty 2021, 23:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Post autor: fotocyfrowe »

Właśnie od kilku dni nie odpalałem Kubuntu, czasem mnie nie ma a korzystam z windy, praktycznie co dzień jest jakaś aktualizacja !!! Linux Kubuntu na drugim kompie tak dla zabawy i co dzień jakieś aktualizacje. Brawo, twórcy działają !
--
⚡
Dawno temu, za czasów dinozaurów był - RedHat, potem jak człowiek zszedł z drzewa i zdobył ląd, długo był FreeBSD + KDE
ps. avatar to oryginalna rejestracja z USA - Stan Tennessee Hrabstwo Davidson jest z 1996r o numerze -> 586 BSD :)
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Re: Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Post autor: lcoyote »

Tomfoc pisze: 12 kwie 2021, 08:45 Jeżeli aktualizujesz kompa raz na pół roku, to Manjaro nie jest dobrym wyborem. Dystrybucje ciągłe wymagają systematycznej aktualizacji. Inne też. Pomijam kwestie wolnościowe, bo dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. Manjaro nie da Ci niczego więcej niż Ubuntu. Nie znalazłem w "archowatych" niczego, co by mnie mogło do nich przekonać. System jak system.
Tutaj niestety nie zgadzam się odrobinę, jest dużo lepszy niestety od Ubuntu. Ja używałem ponad rok a obecnie już drugi prawie działam na Mabox Linux ze środowiskiem OpenBox. Sporo inne polecenia, jednak można się przyzwyczaić i bardzo dobrze działa na starszym sprzęcie. :ligt:
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Post autor: JerryG »

fotocyfrowe pisze: 10 maja 2021, 01:04 Właśnie od kilku dni nie odpalałem Kubuntu, czasem mnie nie ma a korzystam z windy, praktycznie co dzień jest jakaś aktualizacja !!! Linux Kubuntu na drugim kompie tak dla zabawy i co dzień jakieś aktualizacje. Brawo, twórcy działają !
Zgadza sie codziennie jest jakas aktualizacja jesli masz wersje Long :)
Nie wiem jak teraz jest z tymi jednorocznymi.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
Awatar użytkownika
D35CART35
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 01 mar 2018, 13:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne

Re: Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Post autor: D35CART35 »

Spadanie z rowerka się skończyło w raz z przejściem na system rolling release, nie jest to manjaro, już ponad dwa lata.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Post autor: Tomfoc »

lcoyote pisze: 01 sie 2021, 15:29
Tomfoc pisze: 12 kwie 2021, 08:45 Jeżeli aktualizujesz kompa raz na pół roku, to Manjaro nie jest dobrym wyborem. Dystrybucje ciągłe wymagają systematycznej aktualizacji. Inne też. Pomijam kwestie wolnościowe, bo dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. Manjaro nie da Ci niczego więcej niż Ubuntu. Nie znalazłem w "archowatych" niczego, co by mnie mogło do nich przekonać. System jak system.
Tutaj niestety nie zgadzam się odrobinę, jest dużo lepszy niestety od Ubuntu. Ja używałem ponad rok a obecnie już drugi prawie działam na Mabox Linux ze środowiskiem OpenBox. Sporo inne polecenia, jednak można się przyzwyczaić i bardzo dobrze działa na starszym sprzęcie. :ligt:
Każdy ma prawo do własnej oceny. Ja to widzę inaczej. Czy Manjaro jest stabilniejsze od Ubuntu? Nie, nie jest. Czy jest wyposażone w oprogramowanie, którego Ubuntu nie posiada? Nie, wręcz przeciwnie. Czy ma lepsze wsparcie? Nie ma. Że działa dobrze na starszym sprzęcie? W Twoim przypadku to kwestia lekkiego środowiska, nie systemu. Pozdrawiam.
tomibuntu

Re: Przejście na Manjaro, ktoś z Was używał?

Post autor: tomibuntu »

Ale jest projektem społecznościowym, a nie firmy żerującej na pracy Debiana, która pozbędzie się APTa gdy w snapach będzie wystarczająco oprogramowania. Nie bez powodu snapy obsługują nie tylko oprogramowanie użytkowe, ale i narzędziowe, usługi. Obietnica, że snap nie zastąpi APTa już została złamana i chromium znajduje się w snapach, a wiele paczek .deb ma snapa w zależnościach jak furtkę by go doinstalować jeśli użytkownik usunął snapd z własnej woli. Uzyskałem odpowiedzi i temat nadaje się do zamknięcia. Potestowałem Manjaro, a potem zainstalowałem w domu wszystkim Debiana Stable i sobie Siduction.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości