Udostępniona drukarka HP 1050 J410 nie drukuje

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
WojciechSz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 02 cze 2021, 14:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Udostępniona drukarka HP 1050 J410 nie drukuje

Post autor: WojciechSz »

Drukarka HP 1050 jest podłączona przez USB do PC z Windows 10 i udostępniona innym użytkownikom w sieci windows. Drukarka pracuje bez żadnych problemów. Na starszym laptopie zainstalowałem Ubuntu ver. 21.04. Zainstalowałem również CUPS oraz hp-lip, hp-gui. Udało mi się zainstalować drukarkę prze CUPS ale drukarka nie chce drukować. Dostaje komunikat że drukarka jest nie podłączona lub że nie odpowiada. Tak na wszelki wypadek odłączyłem firewall'a w win 10 ale to nie pomogło. Proszę o radę jak sobie z tym poradzić. Na koniec chciałem zaznaczyć że jestem nowicjuszem Linuxa. Z góry dziękuję.
WojciechSz
WojciechSz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 02 cze 2021, 14:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Udostępniona drukarka HP 1050 J410 nie drukuje

Post autor: WojciechSz »

Dzięki za radę. Korzystałem już z tych stron ale się nie udało. Cały czas nie wiem dlaczego? Tak wygląda jakby coś było nie tak z portami, tylko gdzie i z jakimi?
Może popełniłem błąd w adresie URI teraz jest: ipp://192.168.0.80/HPDeskjet1050j410/usb001 i stąd problemy?
Ostatnio zmieniony 03 cze 2021, 10:10 przez WojciechSz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2041
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Udostępniona drukarka HP 1050 J410 nie drukuje

Post autor: kobrawerde »

Możesz poczytać może coś pomoże ...ale po EN
https://wiki.ubuntu.com/DebuggingPrintingProblems
Najlepiej instalować drukarkę przez applet w ustawieniach systemowych:
https://askubuntu.com/questions/82016/n ... nnot-print
może podgląd "na żywo" w terminalu podczas próby drukowania coś podpowie:

Kod: Zaznacz cały

tail -f /var/log/syslog
WojciechSz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 02 cze 2021, 14:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Udostępniona drukarka HP 1050 J410 nie drukuje

Post autor: WojciechSz »

Przeczytałem obie publikacje. wykonałem komendę : sudo /usr/lib/cups/backend/dnssd i dostałem odpowiedź : ignoring local service HP Deskjet 1050 j410 a polecenie /usr/lib/cups/backend/snmp nie wywołuje żadnych skutków. W tych opisach brakuje opisu drukarki która formalnie nie jest drukarką sieciową tylko drukarką udostępnioną do druku w sieci windows. Pogląd na żywo tail -f /var/log/syslog jest dla mnie zupełnie mało zrozumiały.
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
320
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 292
Rejestracja: 20 lis 2020, 00:03
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Udostępniona drukarka HP 1050 J410 nie drukuje [samba][LPD/LPR(?)]

Post autor: 320 »

WojciechSz pisze: 03 cze 2021, 10:59 W tych opisach brakuje opisu drukarki która formalnie nie jest drukarką sieciową tylko drukarką udostępnioną do druku w sieci windows.
https://mirekcpl.blogspot.com/2018/04/d ... temow.html

Nie wiem czy to się przyda.
WojciechSz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 02 cze 2021, 14:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Udostępniona drukarka HP 1050 J410 nie drukuje

Post autor: WojciechSz »

Jeśli podłączę drukarkę bezpośrednio do laptopa z Ubuntu to drukarka drukuję bez problemu. Jeśli jest podłączona do PC z windows 10 i tylko udostępniona to nie drukuje z komunikatem printer is unreachable at this time. Nie potrafię się z tym uporać. Dla mnie dziwne że HPlip nie potrafił rozpoznać drukarki gdy była podłączona do Ubuntu!!! Próbowałem również również drukować prze sambę. Samba chodzi i udostępnia pliki z Ubuntu do win a drukarka nie chciała drukować bo pojawił się błąd access denied. Dlaczego tego nie wiem. Pozdrowienia, WojciechSz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości