Dziwne zachowanie systemu - dwie wersje Libreoffice mimo odinstalowania starszej

Przeglądarki, poczta, pakiety biurowe, prezentacje itd.
Awatar użytkownika
lcoyote
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 515
Rejestracja: 30 lis 2017, 16:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Auvergne-Rhône-Alpes

Dziwne zachowanie systemu - dwie wersje Libreoffice mimo odinstalowania starszej

Post autor: lcoyote »

Witam wszystkich po długim czasie. Poprzez szereg prób instalacji różnych dystrybucji Linuxa (Manjaro, Open SuSe, Mabox) zainstalowałem Debiana 11 -jako chwalonego za stabilność. Ktoś pomyśli pewnie, że nie w tym dziale piszę, - otóż problem dotyczy Debiana a Ubuntu od Debiana pochodzi :clap:
Jako, że wraz z instalacja Debiana 11 zainstalował się pakiet biurowy w wersji 7.0.4.2, może i bym zostawił tę starsza wersję, jednak cały czas wyskakiwało powiadomienie, że nie mam zainstalowanego tezaurusa (a był zainstalowany) a jest już najnowsza stabilna wersja 7.2.2.2 - to zassałem tę najnowszą ze strony https://pl.libreoffice.org/pobieranie/s ... .2&lang=pl i po rozpakowaniu zainstalowałem wszystko poleceniem

Kod: Zaznacz cały

dpkg -i *.deb
a następnie odinstalowałem poprzez Symantica starą wersję. Reset systemu, bo w menu była jeszcze stara wersja. Ale niestety stara wersja pomimo że odinstalowana jest i nawet się uruchamia. Bardzo dziwne dla mnie. Miejsca na dysku mam - ale nie są mi potrzebne dwie wersje - wystarczy najnowsza. Jak usunąć ten problem? Środowisko graficzne MATE.
« Jesteśmy pyłkiem i wielkością »
Przejrzyj na oczy, włącz myślenie, póki nie jest za późno i jest ono jeszcze legalne!
Debian 11 ze środowiskiem Cynnamon ;-)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2037
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dziwne zachowanie systemu

Post autor: kobrawerde »

Może przed instalacją nowej wersji trzeba by np.

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get remove --purge libreoffice*
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoremove
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Dziwne zachowanie systemu

Post autor: jacekalex »

lcoyote pisze: 25 paź 2021, 18:49 Witam wszystkich po długim czasie. Poprzez szereg prób instalacji różnych dystrybucji Linuxa (Manjaro, Open SuSe, Mabox) zainstalowałem Debiana 11 -jako chwalonego za stabilność. Ktoś pomyśli pewnie, że nie w tym dziale piszę, - otóż problem dotyczy Debiana a Ubuntu od Debiana pochodzi :clap:
Jako, że wraz z instalacja Debiana 11 zainstalował się pakiet biurowy w wersji 7.0.4.2, może i bym zostawił tę starsza wersję, jednak cały czas wyskakiwało powiadomienie, że nie mam zainstalowanego tezaurusa (a był zainstalowany) a jest już najnowsza stabilna wersja 7.2.2.2 - to zassałem tę najnowszą ze strony https://pl.libreoffice.org/pobieranie/s ... .2&lang=pl i po rozpakowaniu zainstalowałem wszystko poleceniem

Kod: Zaznacz cały

dpkg -i *.deb
a następnie odinstalowałem poprzez Symantica starą wersję. Reset systemu, bo w menu była jeszcze stara wersja. Ale niestety stara wersja pomimo że odinstalowana jest i nawet się uruchamia. Bardzo dziwne dla mnie. Miejsca na dysku mam - ale nie są mi potrzebne dwie wersje - wystarczy najnowsza. Jak usunąć ten problem? Środowisko graficzne MATE.
Popraw sobie repozytoria w sources.list.

W repozytorium bullseye-backports masz aktualną wersję
przygotowaną przez developerów Debiana:
https://packages.debian.org/bullseye-ba ... ibreoffice

Ze strony projektów (jak Libreoffice) to się paczki ściąga dopiero, jak czegoś nie ma w repozytorium.
Przyczyna jest bardzo prosta, wersja z repo była zainstalowana i przetestowana na zgodność z aktualnymi bibliotekami przez opiekuna danego pakietu w Debianie.

Pakując do systemu paczki deb ściągane z diabli wiedzą skąd wytwarzasz sobie problemy nieznane szerzej wśród użytkowników Debiana.
:pt36:

To by było na tyle
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biuro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości