Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: emstrang »

Witam. Do tej pory miałem w komputerze jeden dysk, widziany jest jako sda. Komputer startuje z tego dysku. Na nim, kolejno są:

Kod: Zaznacz cały

partycje podstawowe:
sda1 - RECOVERY 
sda2 - Windows XP (ntfs) - tu chyba jest rekord startowy Windows

sda3 - partycja rozszerzona z dyskami logicznymi

sda5 - Dane (ntfs)
sda6 - / (Kubuntu)
sda7 - /home
sda8 - swap
Grub zapisany jest w MBR dysku sda.

Komputer to laptop z ok 2009 roku, w BIOSie jest opcja wyboru urządzenia startowego, ale wolałbym z tego nie korzystać, by wybierać system.
Dopisane Nie widzę w BIOSie opcji wyboru który z dysków ma być startowym....

Aktualnie podpiąłem drugi dysk widziany jako sdb. Chcę na nim zainstalować drugiego Linuksa, nie chcę przy tym utracić dostępu do dotychczasowych systemów.
I tu zacząłem sobie zadawać pytania.

Gdzie i czy zainstalować GRUB nowego Linuksa?
Jak to zrobić by startować te trzy systemy z jednego GRUBa?

Który dysk ma być wybrany w BIOSie jako startowy?

Drugim Linuksem ma być nowsze Kubuntu, czy mogę w nim mieć użytkownika o takiej samej nazwie jak w pierwszym Linuksie?
Jak to będzie z uprawnieniami tego użytkownika do plików użytkownika z pierwszego Linuksa na pierwszym dysku (pokłócą się)?

Na co zwrócić uwagę przy takiej instalacji?
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2022, 08:53 przez emstrang, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2060
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: kobrawerde »

Program grub zainstaluje Ci się automatycznie podczas instalacji nowego systemu ( pewnie z wyborem na nowym dysku sdb ) ...i powinien wykryć wszystkie systemy jakie posiadasz na PC -cie oczywiście dodając odpowiednie opcje startowe w menu. Co do drugiego pytania to nie powinno być żadnych problemów ...sam mam drugi system z takimi samymi loginami / hasłami itd ... prędzej chyba można by namieszać w jednym systemie z podobnymi ustawieniami ...ale i tu raczej sam system nie pozwoli na dodanie takich samych użytkowników ( o tej samej nazwie ) itp
Co do uprawnień... to przeglądając dane innego systemu jest tak jak przeglądanie danych przez Linux-a liveUSB masz pełny dostęp do danych innego :-) ... no czasami jakieś distro wymaga podania hasła root-a ale oczywiście systemu z którego obecnie korzystasz nie musisz znać żadnych danych / haseł z przeglądanych dysków innego systemu :mrgreen:
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: emstrang »

Dziękuję Ci za odpowiedź. Dopisałem w poprzednim poście, że nie znalazłem w BIOSie opcji wyboru, który z dysków ma być tym startowym. W związku z tym podejrzewam, że GRUB dający wybór uruchamianego systemu powinienem być w MBR dysku sda skoro to on jest startowy (czy to powinien być nowy GRUB?). Zapewne można ręcznie dodać do istniejącego GRUBa kolejny wpis dla systemu, ale póki co staram się wykorzystywać najprostsze rozwiązania.

Dopisane
Jestem na etapie lektury artykułów na temat instalacji dwóch Linuksów. Wśród zabierających głos sporo wątpliwości budzi także późniejsze uaktualnianie systemów i związane z tym aktualizacje konfiguracji GRUB.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2060
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: kobrawerde »

Przy instalacji nowego systemu linux na końcu masz pytanie (i możliwość wyboru) gdzie grub ma być zainstalowany : sda / sdb itd to twój wybór. Z uaktualnieniami niestety są problemy np. kernel-ami jeśli instalowałeś grub-a z nowego systemu np. Ubuntu / sda to wszystko będzie działało w tym systemie ale już starszy linux np. Mint nie będzie uaktualniał kerneli i wpisów grub-a pomimo wydania komendy:
sudo update-grub w tym systemie tak samo skin gruba będzie z ostatnio instalowanego systemu / grub-a. Pewnie pomoże reinstalacja grub-a z danego systemu i wtedy uaktualnienie kernela:

Kod: Zaznacz cały

sudo grub-install /dev/sdX
sudo update-grub
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: emstrang »

Póki co instalacja nie dochodzi do skutku, błąd instalatora. Pobieram iso innej wersji, nagram raz jeszcze obie i spróbuję. Przy instalacji Kubuntu 20.04 nie miałem żadnych problemów. Planuję wgrać GRUB na dodanym dysku, sdb. Jeśli po restarcie w menu wyboru nie będzie nowej instalacji, uruchomię wersję 20.04 i ponowię instalację jej GRUBa - powinien wykryć i dodać nowy system.
Znalazłem jednak w BIOSie opcję wyboru dysku startowego, ale nie chcę z tego korzystać.
Z opisów w sieci niewiele wywnioskowałem.

Dopisane
Próbowałem instalacji z jammy-desktop-amd64.iso i kubuntu-21.10-desktop-amd64.iso ale za każdyn razem przerywał je błąd instalatora

Kod: Zaznacz cały

Failed to start Ubuntu live CD installer...
To jakieś wersje oem install for manufacturers czy jakoś tak....
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2022, 08:27 przez emstrang, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1104
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: kszyhus »

Spróbuj tak:
Odłącz stary dysk a w jego miejsce podłącz nowy jako /dev/sda. Na nim zainstaluj system który potrzebujesz.
Jeżeli wszystko będzie OK. podłącz stary dysk jako drugi pod /dev/sdb
Uruchom ponownie komputer i na nowym systemie zrób update-grub

Kod: Zaznacz cały

sudo update-grub
Może jeszcze wystąpić konieczność zmiany w pliku /etc/fstab na partycji ze starym linuksem jeżeli w pliku zamiast UUID był podany /dev/sdax
:clap: PC: ASRock Z270-Pro4 *** Intel i7 7700K *** 32GB RAM
PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i5 7600K *** 16GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: emstrang »

Dziękuję Ci za podpowiedzi. Na obecnym sda mam obok Kubuntu Windows XP, z którego korzystam, dlatego nie chcę zamieniać dysków, by nie kłopotać się później z Windows. Problem z instalacją systemu z podanych wyżej iso nie ma raczej związku z miejscem podpięcia dysków, instalacja wersji LTS 20.04 idzie bez kłopotów. Chodzi być może o metodę lub kompatybilność, nie wiem.
Drugi system, na sdb, ma być tym zawsze nowszym od wersji LTS na sda (tą stabilną wersję traktuję użytkowo dlatego to jej GRUB będzie odpowiadał za rozruch).
Tak jak piszesz wystarczy zrobić update-grub by nowy system z sdb został dodany do menu wyboru. Korzystam z Grub Customizer, on przy uruchomieniu sprawdza dostępne OS i sugeruje wprowadzenie zmian.

Skoro mam kłopot z instalacją nowszych wersji z obrazów iso, spróbuję wersji systemu która da się zainstalować z dvd i zmienię repozytoria by zaktualizować system do nowszej wersji. Zapewne jest to możliwe.

W korzystaniu z Linuksa miałem kilkanaście lat przerwy, to z czym teraz się spotykam, przynajmniej w Kubuntu, wydaje się działać inaczej. W systemie jest więcej automatyki, nie trzeba ingerować ręcznie w pliki konfiguracyjne, wśród których próżno szukam dawnych nazw i lokalizacji. Dawne rozwiązania nie pasują do nowej "idei" systemu. Nie wiem jak to jest w innych dystrybucjach, wybrałem Kubuntu jako uważane za najbardziej przyjazne użytkownikowi, bo bardziej zależy mi na użytkowaniu.
Zmieniły się, zniknęły niektóre fora linuksowe, na innych nie ma dawnych postów. Wyszło na to, że zaczynam "od początku".
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1104
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: kszyhus »

Co do pliku ISO to pobierz sobie najnowszą wersję Ubuntu 22.04 LTS (beta) daily build z tej strony:
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu/daily-live/current/
jeśli Kubuntu to z tej strony:
http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/22.04/beta/
pobierz sumę kontrolną i sprawdź ją z plikiem ISO, wtedy możesz przystąpić do instalacji.
:clap: PC: ASRock Z270-Pro4 *** Intel i7 7700K *** 32GB RAM
PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i5 7600K *** 16GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: emstrang »

Dzięki, tak zrobię. Swoją drogą muszę poczytać o zasadach wydawania nowych wersji systemu, sposobach aktualizacji, doboru repozytoriów. Z tego co widzę w postach na forum, można się w tym pogubić nie mając wiedzy, jak to działa (choćby zmiany w nazwach repozytoriów dla starszych systemów).
Na forum znalazłem np. post z informacją o pięcioletnim okresie wsparcia LTS 20.04, a jak wybierałem distro czytałem o dwuletnim, spora rozbieżność.
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1104
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: kszyhus »

Co dwa lata (zawsze w kwietniu) wydawane jest nowe LTS i ma ono wsparcie przez 5 lat.
https://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_version_history
:clap: PC: ASRock Z270-Pro4 *** Intel i7 7700K *** 32GB RAM
PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i5 7600K *** 16GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: emstrang »

Po instalacji Kubuntu wersji 22.04 beta. Przebiegła inaczej niż wersji oficjalnej. Mimo wyboru z menu opcji Install uruchomiony został system w wersji live i dopiero z tego poziomu można było zainstalować Kubuntu na dysk. Podczas samego uruchamiania live pokazało się kilka błędów, miałem też wrażenie, że za chwilę rozsypie mi się cdrom.

System zainstalował się z domyślnym użytkownikiem oem,. Dodałem nowego usera, skasowałem konto oem. Sesja nowego usera nie uruchamia się poprawnie, wygląda to na zatrzymany tryb graficzny, widać tylko kursor myszy na ciemnym tle. Przejście na drugą konsolę (tryb tekstowy), zalogowanie i startx, uruchamia KDE. Prawdopodobnie skrypty startowe nowego usera są niekompletne lub kolejność uruchamiania niewłaściwa. Albo brak modułu logowania - user oem startował bez pytania o hasło.

Hasło nowego usera nie autoryzuje menedżera pakietów Muon, w podpowiedzi jest informacja że user nie należy zapewne do jakiejś grupy, np. wheel. Odkrywca nie ma z działaniem problemów, tyle że są one z dostępnością niby widocznych pakietów.

Generalnie środowisko nowej wersji Kubuntu działa płynniej, wygodniej się po nim porusza. I być może przysiadłbym , aby rozwiązać kłopot ze startem sesji KDE czy dostępem do pakietów przez Muona, ale.... Na dzień dobry, po starcie systemu dostaję komunikat o tym, że smart dysku sdb (czyli tego z nowym systemem) zgłasza problemy i ostrzega, że wkrótce nastąpić może awaria urządzenia. To nie jest nowy dysk, dostałem go "do sprawdzenia" i ewentualnie kupienia, bo jak twierdzi właściciel: sprawił mu on raz kłopot. Raczej odpuszczę zakup, za free.... wezmę.

Jeszcze jedna sprawa. Jako że to wersja beta systemu, nie ma z narszu dostępu do części programów. Trzeba by dodać, jeśli są, repozytoria, ewentualnie instalować je w inny sposób.
Pewnie zaczekam na nowe wydanie oficjalne, to chyba już na dniach.

Dopisane
Dysk padł po kilku dniach, partycja / stała się tylko do odczytu, niczego nie można było zapisać w MBR dysku.
Awatar użytkownika
emstrang
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 43
Rejestracja: 01 mar 2022, 20:07
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Dodanie drugiego dysku pod kolejny system - jak to sprawić?

Post autor: emstrang »

Po czasie miałem okazję przekonać się jak zmiana kolejności dysków w BIOS wpłynie na start zainstalowanych systemów. Nie zmienia się oznaczenie dysków sda, sdb. Przy uruchamianiu komputera, po zmianie kolejności dysków, ładuje się GRUB z drugiego dysku (instalowałem go na tym samym dysku co drugi system Linux). Windows XP startuje bez kłopotu, podobnie pierwszy i drugi Linux.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość