Graficzne odwzorowanie zajętości i dostępności dysków w GUI

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
whisper_85
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2022, 12:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Graficzne odwzorowanie zajętości i dostępności dysków w GUI

Post autor: whisper_85 »

Witam. Od prawie roku planuję przesiadkę z Windows 10 i 11 na Linuxa - Ubuntu lub pokrewne.
Jedną z największych bolączek które mnie zniechęcają są bardzo ograniczone interfejsy graficzne Linuxa względem Windowsowych. Przetestowałem natywne środowisko Ubuntu (Gnome o ile się nie mylę), Cinnamon, Plasma oraz jeszcze kilka których nazw nie pamiętam. W żadnym z nich nie znalazłem zamienników jakie potrzebuję i które by mnie satysfakcjonowały abym mógł wydajnie pracować. Obecnie mam farmę dysków na moich komputerach, wszystkie podmontowane jako foldery NTFS, ponad 150 dysków na stacji roboczej z Win10 i ponad 250 dysków na stacji roboczej z Win11 (fizycznie zainstalowane za pomocą kart HBA/SAS na PCI-E i Extenderów SATA/SAS). Bardzo mi zależy abym mógł po przesiadce na Linuxa, szybko, za pomocą kilku kliknięć, bez zbędnego przeglądania logów czy wpisywania złożonych komend w terminalu, sprawdzić stan farmy, tj. czy jakieś dyski nie wypadły (czy są offline z jakiegoś powodu), móc posortować je po ilości wolnego miejsca i byłoby idealnie gdyby dodatkowo była graficzna reprezentacja % zajętości miejsca w postaci paska tak jak jest to możliwe w Windows. Obecnie gdy dysk lub dyski przestają być widoczne w systemie, to od razu zanim wejdę jeszcze w logi, widzę to sortując po "Space free" lub "Space used", ewentualnie szybko scrollując katalog w poszukiwaniu pustych kolumn "Space free".

Orientuje się ktoś czy w ogóle jest coś takiego możliwe na chwilę obecną w którymkolwiek GUI na obojętnie której dystrybucji (testowałem Ubuntu, Manjaro, Garuda i POP OS).
Od razu uprzedzę że dyski montować chcę w Linuxie jako NTFS. Reformat na partycje Linuxowe (EXT4, Btrfs itp.) nie wchodzą w grę, gdyż ponowne ich zapisanie zajęłoby ponad rok i megawaty dodatkowej energii elektrycznej, ponadto chcę mieć do nich pełen dostęp również z poziomu Windowsa w sytuacjach awaryjnych, czyli chcę pozostać przy Multiboot aby mieć furtkę ewakuacyjną gdybym spotkał się ze ścianą na Linuxie.

Tak to obecnie wygląda wizualnie, czy ktoś zna sposób aby zbliżyć się do podobnej reprezentacji graficznej i funkcjonalności jeżeli chodzi o możliwości sortowania kolumn z poziomu GUI na Linuxie?
HDDs1.JPG
(160.97 KiB) Nie pobierany
Obrazek
HDDs2.JPG
(243.21 KiB) Nie pobierany
Obrazek
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Graficzne odwzorowanie zajętości i dostępności dysków w GUI

Post autor: mario_7 »

Proste informacje o zajętości dysków itp można sprawdzić w Monitorze systemu w zakładce systemy plików (w opcjach należy zaznaczyć aby pokazywało wszystkie systemy plików) - będzie trochę "śmieci" (systemy plików utworzone na potrzeby snapów itp.), ale będą też informacje o podmontowanych zdalnych zasobach.

Pozostałe wymagania są dosyć specyficzne. Pewnie istnieje jakieś narzędzia, które coś takiego pokazuje. Choć pewnie wygodniej by było jakimś skryptem ogarnąć sobie sprawdzanie takich rzeczy i zautomatyzować raportowanie gdy coś jest inaczej niż powinno być.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości