Szybkość łącza - SataIII->USB3.0->Ethernet

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
andrkac
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 06 kwie 2023, 00:06
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Szybkość łącza - SataIII->USB3.0->Ethernet

Post autor: andrkac »

Witam,
Zmieniłem domowy serwer

Dotychczasowy CentOS na zwykłym pececie z kilkoma dyskami zastapiłem nową konstrukcją z Ubuntu 22.04 i prędkość kopiowania plików z serwera na inną maszynę spadła znacznie.
Czym jest nowa konstrukcja:
Dell Wyse 5060 - to jest z definicji thin client ale z 4 rdzeniowym AMD 2.4GHz + 8GB Ram i dyskiem systemowym SSD/SATA III
Do niego, przez UB 3.0 przypięta jest obudowa JBOD z kilkoma dyskami HDD.

Sieć, to Gigabitowy ethernet, puszczony przez router i kilka kabli - ale to się nie zmienilo przy przebudowie serwera, nawet tego samgo pacthcorda używam.
A więc moje pliki, podczas kopiowania lecą przez:
SataIII - o przepustowości 6Gb/s
USB3.0 - o przepustowości 5Gb/s
Ethernet - o przepustowości 1Gb/s
Czyli teoretycznie powinienem osiagać 1Gb/s. Oczywiście tyle się nie spodziewałem, ale gdzieś między 20 a 50% byłoby ok.

A tymczasem mam:

7.6-7.9 Mb/S przez sambę
10,7 Mb/s przez scp/ssh

Zrobiłem testy - skopiowałem pliki z dysku w obudowie JBOD na systemowy w tym Dellu i odwrotnie - dostałem odpowiednio 100-120 Mb/s i 30-50Mb/s. Znacznie lepiej, Gdyby miał tą pierwszą wartość stale to bym już odpuścił, ale to nie jest połączenie z którego będę stale korzystał.

Jak to zdebugować, co mogę zrobić?

Wszystkie testy wykonałem na dużych plikach, w trakcie kopiowania (nie na starcie, czy końcu)
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Szybkość łącza - SataIII->USB3.0->Ethernet

Post autor: mario_7 »

Czy sftp i rsync też mają takie transfery?
Sprawdź też czy wystawienie pliku przez http (choćby jednolinijkowym poleceniem pythonowym) też jest tak wolne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości