Widoczność wszystkich partycji dysku w katalogu domowym

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
Benita
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 01 mar 2016, 15:18
Wersja Ubuntu: 20.04

Widoczność wszystkich partycji dysku w katalogu domowym

Post autor: Benita »

Składam nowego PC, zdecydowałam się na dysk HDD (ze wzgledu na odzysk danych) i chcę go podzielić na dwie partycje: systemową i drugą na tworzenie kopii.
Ale nie wiem jak jest z dostępem do drugiej partycji na Linuksie, czy ona będzie widoczna w katalogu domowym?, czy będzie trzeba ją za każdym razem podpinać (z innego położenia), tak jak z dodatkowym dyskiem?

Na obecnym PC mam dwa dyski i jeśli zapomnę uruchomić tego dodatkowego dysku, kopia nie powstanie.
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2037
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Widoczność wszystkich partycji dysku w katalogu domowym

Post autor: kobrawerde »

Nie jestem ekspertem ...ale wydaje mi się iż jeśli takowy dysk lub partycja jest widoczna z pozycji terminala / konsoli linux-a to większość programów backup-owych powinna poprawnie i automatycznie działać. Pewnie wszystko też zależy od programu do tworzenia kopii np. CloneZilla przeważnie uruchamiana jest z tzw. wersji live czyli plik obrazu na usb / cd / w/w uruchamiane przy boot-owaniu systemu na starcie a sam iso jest np. na jakiejś tam partycji ...czemu tak a no właśnie żeby program mógł bezproblemowo zrobić backup zwłaszcza partycji systemowej ... i potem wszystkich innych dysków i partycji które nie wymagają opcji live i można zrobić bacup z pracującego systemu.
Na obecnym PC mam dwa dyski i jeśli zapomnę uruchomić tego dodatkowego dysku, kopia nie powstanie.
Trochę to dziwne ...ja miałem dodatkowy dysk podpięty nietypowo w kieszeni CD-RW lapka i zawsze był widoczny w systemie linux robiłem bacup różnymi programami na taki dysk i był on bezproblemowo wykrywały ...ale jeśli nawet nie to pewnie można takowy podpiąć ręcznie (wpisem ) na stałe ( podczas startu systemu) jako / (dodatkowy dysk) lub pod jakiś folder (mapowanie) w piku: /etc/fstab

https://blog.desdelinux.net/pl/jak-zamo ... -Linuksie/
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Widoczność wszystkich partycji dysku w katalogu domowym

Post autor: linuxozaurus »

@Kobrawerde "Trochę to dziwne ...ja miałem dodatkowy dysk podpięty nietypowo w kieszeni CD-RW lapka i zawsze był widoczny w systemie linux" U mnie jest tak samo z SSD. Na SSD jeszcze nigdy nie utraciłam danych.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
narratorPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2022, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Widoczność wszystkich partycji dysku w katalogu domowym

Post autor: narratorPL »

Wystarczy ustawić automatyczne montowanie dysku podczas startu systemu 🤷🏻‍♂️
Benita
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 01 mar 2016, 15:18
Wersja Ubuntu: 20.04

Re: Widoczność wszystkich partycji dysku w katalogu domowym

Post autor: Benita »

narratorPL pisze: 27 paź 2023, 23:58 Wystarczy ustawić automatyczne montowanie dysku podczas startu systemu 🤷🏻‍♂️
Dziękuję. :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości