Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
marti17
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 09 sty 2015, 18:43
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: marti17 »

Witajcie. Tak wyglada obecnie moja tablica partycji: https://zapodaj.net/images/f5e02ea95196d.png
Mam preinstalowany Windows 10 i chcce zainstalowac obok niego Ubuntu 16.04 LTS.
Jak wykonac partycjonowanie?
Dodam, ze pisze obecnie z live USB z Ubuntu.
A chce miec kilka dodatkowych partycji bo w planach mam zainstalowanie kilku Linuksow. (przynajmniej jednego Ubuntu i jednego Linux Minta)
Asus Eee PC 1000H, Intel Atom N270, Win7, LinuxMint 19 Tara Cinnamon
wachcio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 28 paź 2016, 16:15
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: wachcio »

mario_7 czyli wystarczy tylko powiedzieć instalatorowi, że ma instalować Gruba, np. na /dev/sdb?
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8594
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: mario_7 »

Powinno wystarczyć.

Co do partycjonowania dla wielu dystrybucji Linuksa - zazwyczaj partycja Home może być współdzielona, a partycja główna dla każdej dystrybucji osobna.
myrpling
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 25 lut 2015, 22:55
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: myrpling »

Mam Windowsa 10 z szybkim wyłączaniem, To się chyba nazywa hybrydowe czy jakoś tak. W każdym razie jest to domyślna opcja, nie wiem gdzie się ją zmienia.
Kiedy uruchamiam na tym samym laptopie ubuntu to nie jest w stanie otworzyć tego dysku, bo pisze, że windows nie został do końca zamknięty czy coś w tym stylu. Mam pytanie: Czy to oznacza, że dostęp do tych plików nie jest możliwy bez zmiany ustawień trybu wyłączania w windowsie?
Awatar użytkownika
Arkosake
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 175
Rejestracja: 07 lut 2009, 16:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Arkosake »

myrpling pisze:Czy to oznacza, że dostęp do tych plików nie jest możliwy bez zmiany ustawień trybu wyłączania w windowsie?
Tak dokładnie to oznacza :-). Ustawienia te z tego co pamiętam, można znaleźć w "Opcjach zasilania".
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

myrpling pisze:... Czy to oznacza, że dostęp do tych plików nie jest możliwy bez zmiany ustawień trybu wyłączania w windowsie?
Jeżeli nie wyłączysz w Windows tej opcji fast boot, to pod Linuksem możesz mieć dostęp do plików znajdujących się na windowsowej partycji, lecz tylko w trybie "do odczytu". Inaczej mówiąc: taką windowsową partycję możesz zamontować w Linuksie w trybie "read only".
fakebr0
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2017, 18:29
Płeć: Mężczyzna

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: fakebr0 »

Witam mam pytanie. Posiadam 2 dyski: SSD 120 GB i HDD 1 TB. Chciałbym mieć Windows na SSD i Ubuntu na HDD, z tym że chciałbym też mieć trochę tego HDD do użytkowania przez Windows. W sensie, czy mogę zainstalować Windows na SSD, podzielić HDD na partycję powiedzmy 100 GB na Ubuntu i resztę zostawić na pliki które będę używał w Windows czy nie da rady tak?
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Na hdd możesz tworzyć wiele partycji.
fakebr0
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2017, 18:29
Płeć: Mężczyzna

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: fakebr0 »

Tak tak, może źle się wyraziłem. Jako że nigdy nie miałem z ubuntu do czynienia, toteż chodzi mi o to czy przez ten Ubuntu na wydzielonej partycji na HDD będę mógł z drugiej partycji HDD normalnie korzystać na Windowsie?
Awatar użytkownika
kszyhus
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1098
Rejestracja: 19 lis 2010, 08:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wielkopolskiego

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: kszyhus »

Jak najbardziej, bez problemów, tylko musi być sformatowana pod Windows - file system NTFS
:clap: PC: Gigabyte H270-HD3 *** Intel i7 7700 *** 32GB RAM
Laptop: Dell Vostro 3590 *** Intel i5-10210U *** 16GB RAM
getRigcz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2017, 09:05

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: getRigcz »

Witam. Mam pytanie odnośnie instalacji najnowszego Ubuntu (bodajże 16.04) obok Windows 7 home edition. Wczoraj zrobiłem kompletnego formata, pousuwałem partycje i postanowiłem, że podzielę dysk w sposób następujący: C - partycja z Windowsem ok. 150 gb, D - partycja z Ubuntu ok. 150 gb i E wolna partycja, także ok. 150 GB. Najpierw zainstalowałem Windowsa i podczas instalacji podzieliłem dysk. Potem odpaliłem z pendrive'a Ubuntu. Najpierw spróbowałem opcji instalacji Ubuntu obok Windowsa, ale nie było po drodze opcji zainstalowania Ubuntu na partycji D, którą wcześniej stworzyłem, tylko podział całego dysku 500 gb na dwie partycje root i home. Zrezygnowałem i wybrałem coś co się chyba nazywało opcje niestandardowe i tam już można było wybrać żeby zainstalować Ubuntu na istniejącej partycji oznaczonej chyba jako SDA3. Zainstalowałem ją i odpaliłem komputer. Liczyłem się z tym, że nie będzie zapytania na starcie o to, który system wybrać, ale w tej chwili nie mogę Ubuntu uruchomić nawet jak wchodzę przez F2 do biosa w bootowanie, bo po prostu tam go nie ma. Czy mógłbym ktoś mi podpowiedzieć jak to zrobić, żeby działało jak należy? Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Instalowanie Ubuntu to jedna z najprostszych rzeczy, jakie człowiek może robić z komputerem. W Linuksie nie ma żadnych partycji C:\, D:\ itp. Są partycje oznaczone jako /dev/sda1, /dev/sdb2 itp. Jeżeli instalujesz Ubuntu na /dev/sda3, to domyślam się, że Windows zajmuje dwie partycje tj. /dev/sda1 i /dev/sda2. Podczas instalowania Ubuntu musisz wskazać partycję dla punktu montowania / - niech to będzie /dev/sda3. GRUB zainstaluj w /dev/sda (bez cyferek po sda). Dobrze by było zrobić jeszcze małą partycję dla swap.
perditor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2017, 17:06
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: perditor »

Ja kiedyś instalowałem u siebie w taki sposób.

Podział dysku HDD 120 GB.

Partycja SWAP - 2 GB (przy pamięci RAM 4GB i więcej, można sobie odpuścić)
Partycja NTFS - Windows C: - 36 GB
Partycja główna / [Ubuntu 16.04] - 20 GB
Partycja /home - 62 GB
Adek124
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 05 sty 2017, 10:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Adek124 »

sylwester pisze:W topicu obok powstał nieco za gorący problem partycji i koegzystencji Linuksa z Windowsem.
Bardzo proszę wszystkich nadal zainteresowanych tematem o umieszczanie tutaj swoich dobrych, mniej dobrych i całkiem do bani :wink: sugestii i wskazówek na powyższy temat.
[...]
Ja mam problem, że się tak wyrażę, konsekwencyjny. :-) Od kilku lat robiłem nieśmiałe próby z używaniem Linuksa z Windowsem i... pozostawałem przy windzie (a poznałem ją od czasów DOS-a). Jakieś dwa miesiące wstecz przekierowywanie na inny adres w przeglądarce tak mnie wnerwiło, że postanowiłem kolejny raz zrobić eksperyment i tym razem już chyba pozostanę przy ubuntu 16.. I mam problem. Otóż dysk systemowy mam SSD 120 GB, podzieliłem go na 90 dla windy i 30 dla linuksa, zas partycję home jak i dane windziane trzymam na drugim dysku HDD. Ale skoro zdecydowałem się na dłuższy mariaż z linuksem to postanowiłem zmienić rozmiary partycji systemowej, zmniejszyłem dla W10 o 20 GB i chciałem powiększyć partycję /.
Niestety, nie daję rady. Ze zmniejszeniem i utworzeniem wolnej przestrzeni dobrze, ale z powiększeniem partycji systemowej linuksa ani ani... Znalazłem co prawda pomoc tego rodzaju "jak przenieść linuksa na inny dysk" więc być może taką metodą drapania się prawą ręką w lewe ucho coś by mi wyszło ale może jest jakiś sposób prostszy?

Pozdrawiam
Adek
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Nie dajesz rady powiększyć partycji /? Jak to robisz? Musisz odpalić kompa z jakiegoś nośnika instalacyjnego czy dystrybucji typu live i użyć programu gparted. Napisz jak do tego podchodzisz.
Adek124
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 05 sty 2017, 10:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Adek124 »

Pod windą zmniejszyłem partycję W10 EaseUS Partition Master 11.9 bo bezpośrednio windzianym zarządzaniem dyskami nie dało się (a gdy instalowałem linuksa tak właśnie zmniejszałem partycję W10, wtedy poszło, teraz nie). Potem pod linuksem uruchomiłem gparted i chciałem powiększyc partycję o wolne miejsce przed nią, nie udało się. Uruchomiłem komputer ze starej płytki z narzędziami i Partition Managerem usiłowałem powiększyć partycję linuksową o wolną przestrzeń, to samo. No to zrezygnowałem. :-( Spróbuję w takim razie wystartować z nośnika instalacyjnego w trybie demo (bodaj się tak to nazywa) uruchomić gparted. Może mi sie uda...
Dzęki za sugestie, pozdrawiam
Adek
Adek124
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 05 sty 2017, 10:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 19.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Adek124 »

Udało się, co prawda z duszą na ramieniu bo GParted ostrzegał przed wysoce prawdopodobnym błędem przy bootowaniu ale tylko straszył. :-)
Dzięki za zainteresowanie, pozdrawiam
Adek
Areen
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 01 kwie 2017, 11:23
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.10

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Areen »

Po przeczytaniu 20 stron mam większy mętlik, niż przed zaglądnięciem tutaj.

Posiadam dysk SSD 240GB:
100 GB - Win 10
85 Gb - Pliki i programy, którymi posługuję się w obecnej chwili


40 Gb pozostaje mi na Ubuntu 16.04 LTS, moje pytanie jak rozdzielić tą przestrzeń ? Biorą pod uwagę, że mam 16 Gb ramu, gdzie raczej nie będę potrzebował partycji swamp.
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Tomfoc »

Nie musisz niczego rozdzielać, bo Ubuntu możesz zainstalować na tej partycji 40 GB. Utworzenie odrębnych partycji dla niektórych katalogów nie jest konieczne.
Kyemon
Wygnańcy
Posty: 1
Rejestracja: 03 lip 2017, 09:04

Re: Windows i Linux w jednym stali domku: partycjonowanie

Post autor: Kyemon »

Mam pytanie do was. Zakupiłem laptopa bez sytemu. Chcę mieć Ubuntu i Windowa, z tym że na Windowsa czekam. Instaluje więc najpierw Ubuntu, a jak powiedzmy za tydzień będę miał dostęp do tego Windowsa, to żeby go zainstalować najpierw muszę wywalić Ubuntu, potem zainstalować Windowsa i ponownie Ubuntu?
Czy to jest najlepszy sposób? Czytałem trochę postów wyżej, nie mam zamiaru się użerać z grubem bo nie mam na to zwyczajnie czasu. Jakie będzie najprostsze i najszybsze rozwiązanie tego problemu? Wiadomo, że najidealniej by było doinstalować Windowsa na pustej partycji przy już zainstalowanym Ubuntu, ale z czego wyżej czytałem to Windows chyba niezbyt lubi gruba?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości