Terminal

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
krzemyk
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 14 mar 2006, 11:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: krzemyk »

chciałem sobie skompilować moc ale wyskoczył mi taki błąd
configure: error: You need curses/ncurses library and header files.
pomoc wymagana ponieważ nie jestem zbyt obyty w te klocki
Awatar użytkownika
goomior
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 44
Rejestracja: 04 sie 2005, 12:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Post autor: goomior »

krzemyk, wklep:

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install libncurses5-dev
Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością będziesz potrzebował jeszcze innych pliku nagłówkowych. Poczytaj dokładnie dokumentację i znajdź coś odpowiedniego w Synapticu. Interesują Cię pakiety z przyrostkiem -dev.
Pozdrawiam.
Krzysztof Wyszyński
Robb
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 25
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Robb »

Skoro już temat wrócił to rzucę jeszcze słówko o lame - przerabia pliki dźwiękowe na empetrójki i umożliwia zmianę bitrata mp3 nawet tutaj http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t= ... light=lame zwalczyliśmy z oldfieldem skrypcik ułatwiający zmianę bitrata.
A jak już jesteśmy przy dźwięku, to od kilku miesięcy moim podstawowym mixerem (sterowanie głośnością) jest aumix - po zbindowaniu klawiszy w fvwm bardzo wygodna rzecz.
ledwo_co
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 04 lip 2005, 19:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Kontakt:

Post autor: ledwo_co »

Paczka z MOC 2.4 dla Ubuntu:
http://jrr.pl/linux/files/moc_2.4.0-1_i386.deb
zrobiłem ją pod Breezym, ale działa mi także pod Dapperem.
configure: error: You need curses/ncurses library and header files.
Doinstaluj libncurses-dev albo coś podobnego.
lithum

Post autor: lithum »

Ze swojej strony chcialbym polecic:

powwow - klient MUD'a
mp3blaster - prosty odtwarzacz mp3, z obsluga radia internetowego
ekg - konsolowy klient gg

Warto tez napomknac o screen, dla konsoli rzecz bardzo przydatna.
Pozdr

PS

A pamietacie jeszcze netrisa :P
lukasid

Post autor: lukasid »

Witam. Jeśli już o konsolce mowa, to czy jest jakiś sposób na autouzupełnianie wprowadzanych komend. Chodzi mi o sytuację, gdy wprowadzamu np kilka pierwszych liter i po naciścięciu np PgDown wyświetla sie ostanio użyta komenda rozpoczynająca się od danej sekwencji. Jest tak bodajrze w Debianie, ale tutaj takiego magicznego klawisza nie mogłęm zlokaloizować, a usprawnia os znacznie prace w terminalu.
Robb
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 25
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Robb »

tab
//edit
no i jeszcze kursory góra-dół - przegląd ostatnio wpisanych poleceń
ledwo_co - dzięki za link do paczki z mocą - teraz moc jest i ze mną - szczególnie z tematem darkdot_theme ładnie komponuje mi się w pulpit - dzisiaj pobinduje skróty klawiaturowe i moc zostaje moim standardowym music playerem
lukasid

Post autor: lukasid »

Nie o to mi chodziło w pytaniu.. :( o tab wiem, o strzałkach też... Chodzi mi o coś takiego, jak jest na konsolach na uczelni. Tam wpisuje np. g++ i klawiszami PageUp i PageDown przeglądam tylko te komendy które rozpoczynały się od "g++". Chodzi mi o dokonfigurowanie takiego czegoś w Ubuntu. Strzałkami musiałbym się przekopywać przez kilkanaście linijek buszowania po ścieżkach zanim dotarłbym do komendy kompilacji którą zrobiłem np. wczoraj.
Awatar użytkownika
el.pescado
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 734
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Post autor: el.pescado »

Może bash_completion?
lukasid

Post autor: lukasid »

bash_completion nadal uzupełnia tekst po naciśnięciu Tab. Mi chodzi o przeglądanie historii komend. Powtórzę: po wpisaniu: ssh abc
i wciskaniu PageUp, PageDown przegląda mi ostatnio używane komendy zaczynajęce się od literek ssh abc ... Działa w debianie przy logowaniu się np. przez Putty też... Kolega podpowiedział mi że może to być jakaś opcja bash, ale sam dokładnie nie wiedział...
Awatar użytkownika
Radarek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2006, 18:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: Radarek »

Ja znam skrót ctrl+r i wpisujesz coś, a bash wybiera ostatnio wpisaną komendę, która zawiera podaną sekwencję znaków. Sprawdź ;).
A tak swoja super temacik. Jak znajdę chwilkę to sproóbuję coś tu dopisać.
lukasid

Post autor: lukasid »

Dzięki, Prawie o to mi chodziło, ale nie dokńca. No ale lepszy rydz niż nic... :) Ctrl+R rzeczywiście pokazuje ostatnią komendę, ele niestety tylko ostatnią. A sposobem który opisałem wcześniej mogę przeglądać np: wszystkie ostatnie sesje ssh... Zastanawiam się czy nie jest to czasami jakiś demon napisany w bashu grzebiący w historii... (wiem, wybrzydzam jak dziad w ulęgałkach ;))
Awatar użytkownika
Radarek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2006, 18:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: Radarek »

Zawsze pozostaje jeszcze: history | grep komenda.
Robb
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 25
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Robb »

Odkryłem ostatnio najwygodniejszy kalkulator na świecie, oczywiście konsolowy - nazywa się wcalc i znajduje się w repo (przynajmniej dappera). Po odpaleniu znajdujemy się w linii poleceń w której wpisujemy sobie jak leci np.

Kod: Zaznacz cały

robert@ubuntu:~$ wcalc
Enter an expression to evaluate, q to quit, or ? for help:
-> 123+145+12-6-9+(13*2+3)/4
 = 272.25
-> sqrt(4*5+5)/5+5
 = 6
->
itd.
Za pomocą kursorów - góra dół łatwo można przeglądać wpisane "polecenia" do ewentualnej edycji. Jak dla mnie bomba, biorąc pod uwagę możliwość zaszytych funkcji (sin, cos, pi, itd...). Praca jak dla mnie jest zdecydowanie wygodniejsza niż w tradycyjnych kalkulatorach.
Jak kogoś by interesowało, to znalazłem również sc - normalny konsolowy arkusz kalkulacyjny, z wpisywaniem danych i formuł w komórkach. Jak dla mnie niezbyt wygodny.
Awatar użytkownika
Radarek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2006, 18:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: Radarek »

Ja tam wolę pythona, który jako kalkulator radzi sobie świetnie :D.
Robb
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 25
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Post autor: Robb »

Radarek pisze:Ja tam wolę pythona, który jako kalkulator radzi sobie świetnie :D.
całkiem możliwe, tyle, że trzeba znać pythona. A wcalc jako program wyspecjalizowany w jednej czynności jest do opanowania w ciągu 15 min. Wystarczy wpisać "?" - wyświetla się jedna strona opcji. Pythona właśnie sprawdzałem, również fajna sprawa, tyle, że nie tak prosta do opanowania. Ale pewnie warto poświęcić na niego trochę czasu.
//edit
wcalc ma fajną funkcje - w zmiennej o nazwie "a" pamięta wynik ostatniej operacji, a zmienne można definiować z tego co zauważyłem jak w pythonie właśnie. Ot taki prościutki przykładzik:

Kod: Zaznacz cały

-> promien=2
promien = 2
-> 2*pi*promien
 = 12.5664
-> a*2
 = 25.1327
->
tak czy siak zarówno python jak i wcalc pasują do tego tematu ;)
Awatar użytkownika
el.pescado
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 734
Rejestracja: 26 maja 2005, 11:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Post autor: el.pescado »

Oj pamiętam jak takie (no może nie aż takie skomplikowane) kalkulatory pisało się na I semestrze;) (się pochwaliłem:D)
Awatar użytkownika
Radarek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 23 kwie 2006, 18:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Post autor: Radarek »

[quote="el.pescado"]Oj pamiętam jak takie (no może nie aż takie skomplikowane) kalkulatory pisało się na I semestrze]
Ja też pisałem takie rzeczy ;) i się nie chwalę :P. Teraz piszę downloadera plików z rapidshare ;). Może go kiedyś tutaj umieszcze do użytku ogólnego.
krawczus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 11 lip 2006, 15:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 6.06
Środowisko graficzne: Blackbox
Kontakt:

Post autor: krawczus »

a ja mam takie pytanko, jak jestem w jakims directory i klipne 'ls' to pokazuje pliki... jak chce uzyc jakiegos pliku to zamiast przepisywac jest jakis skrot ktory wrzuca te pliki do komendy... wiecie moze jaki?
Awatar użytkownika
kwalo
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 75
Rejestracja: 15 lis 2005, 23:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Post autor: kwalo »

krawczus pisze:a ja mam takie pytanko, jak jestem w jakims directory i klipne 'ls' to pokazuje pliki... jak chce uzyc jakiegos pliku to zamiast przepisywac jest jakis skrot ktory wrzuca te pliki do komendy... wiecie moze jaki?
Z tego co wiem, to zsh ma możliwość wybierania poszczególnych plików z listy completions, ale jest dość uciążliwy w konfiguracji. W screenie można robić copy/paste. Lepiej jest używać narzędzi takich jak filtry i potoki. Np. poniższe polecenia przeszukają rekurencyjnie katalog, wyszukają plików ogg i odtworzą je za pomocą mplayera.

Kod: Zaznacz cały

mplayer $(ls -R music | grep ogg) # Podmiana - wynik polecenia w $() jest wstawiany w to miejsce
find music -name '*.ogg' | xargs mplayer # xargs przekształca wynik polecenia w argumenty wywołania mplayera
find music -name '*.ogg' -exec mplayer {} \]
Oczywiście możliwości jest dużo więcej, a są one dużo bardziej efektywne, niż ręczne wybieranie plików. W przypadku konsoli nie ma znaczenia, czy operujesz na zbiorze kilku, czy kilkuset plików,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości