Movie Maker dla Ubuntu ?!

Grafika, film, dźwięk.
Dżolero
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 89
Rejestracja: 18 gru 2007, 09:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: Dżolero »

Witam !
Potrzebuję prostego programu do edycji filmów, coś a` la movie maker z windowsa.
Kino i wszystko inne na tym etapie to jeszcze za wysoki poziom :-/
Więc jeśli macie jakieś propozycje to chętnie ich posłucham, względnie przeczytam.
Istnieje jakiś MOVIE MAKER na Ubuntu ?
Ewentualnie czy jest możliwość pracy na MM na Unixie ?!
Awatar użytkownika
tristan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 333
Rejestracja: 04 maja 2005, 21:46
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: tristan »

A co robi MM? Bo ja używam Kina i właśnie bardzo bym chciał Kino pod Windowsa, a nie ma :( Kino ma inną, ale dla mnie lepszą, filozofię działania.

Masz jeszcze KDENlive, bardzo prymitywny oraz avidemux (jest też pod Windowsa), ale Avidemux to służy do kodowania głównie i prostych operacji.
Ja
Dżolero
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 89
Rejestracja: 18 gru 2007, 09:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: Dżolero »

Witam !
Na początku, rzecz jasna dzięki piękne za odzew to raz.
Dwa, że Movie Maker ma prosty interface, gdzie nie da się pogubić, a cięcie, klejenie, tworzenie filmu jest bardzo proste.
Tutaj screenshot jak to wygląda http://www.winsupersite.com/images/reviews/wmm2_01.gif
Trzy, że Kdenlive faktycznie na obrazkach takich jak ten ( http://www.videohelp.com/toolsimages/kdenlive_542.jpg ) wygląda na prosty w użyciu, ale w praktyce na mam problem taki, że nie mogę przeciągnąć klipu video tam gdzie jest video track. Ponad to nie chce mi ciąć plików, mogę tylko renderować i program wymaga odemnie jakiegoś pliku z dysku, mam go wybrać, i nie wiem o co chodzi :-/
Cztery, że Kino może trudne nie jest w obsłudze, ale tutaj cięcie plików to także koszmar. Mam plik 350 MB, z którego chciałbym wyciąć 5, 6, scen to nie będe mógł gdyż za każdym wycięciem, nie będe miał dalej klipu, tylko samą scenę, którą wyciąłem... :-/

To tyle względem tych programów. Zastanawiam się, czy przez Wine możnaby zemulować Movie Makera ?
Próbował ktoś ?
Pozdrawiam !
piciek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 06 kwie 2008, 23:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: piciek »

A może taki program cinelerra?
Od razu zaznaczam że jeszcze go nie używałem, ze względu na brak czasu. Ale może akurat będzie dobry...
Compal s96s | Core 2 duo T7500 (2x2,20) | 3 GB | GeForce 8600M GS
Awatar użytkownika
Micky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: Micky »

Witam!
Chętnie dołączę się do dyskusji, gdyż ostatnio miałem podobny broblem. Movie Makera nie używam z zasady - produkt Micro$oftu! Próbowałem używać cinelerra ale jest tak koszmarnie skomplikowany, że chyba gorszego (pod tym względem) programu nie widziałem. Po godzinnej próbie uruchomienia pobierania obrazu z kamery na cinelerra dałem za wygraną i spróbowałem Kino. Tutaj jednak też mi się nie powiodło mimo iż posiadam wszelki potrzebny sprzęt. Ponieważ brakowało mi czasu bo film miałem złożyć z dnia na dzień, pożyczyłem komputer od siostry (Win XP) i wykonałem robotę bez większych problemów na CyberLink PowerDirector. To genialny program. Leprzego programu do składania filmów nie widziałem! Funkcje ogromnie rozbudowane, prosty w obsłudze potrafi tworzyć płtyki DVD z DVD menu, VCD, i exportować do YouTube, DivX'a i mpeg-2'a. Trudno tu wymienić wszystkie jego zalety!

W tym temacie szukałem programu do tworzenia filmów poklatkowych (ze zdjęć) i uzyskałem kilka odpowiedzi z programami do obróbki flikmów:
http://www.ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?t=65324
Dżolero
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 89
Rejestracja: 18 gru 2007, 09:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: Dżolero »

Witam !
@ piciek ~> Heh, słyszałem o tym programiku, ale ściąga mi się On w rozszerzeniu tar.bz2 i zabardzo po uprzednim rozpakowaniu nie wiem co dalej robić :-/ Jestem początkującym użytkownikiem więc to już wiele wyjaśnia.

@ Micky ~> Mam pytanko jak zainstalowałeś Cinerella ? Przydałaby mi się jakaś mała solucja ;-)
Napiszę tak: przesiadłem się z Win XP już tak na stałe i skorzystam z tegoż systemu w ostateczności to na bank !
Mam jak narazie póki co mini plan, otóż program Kino służył mi będzie do cięcia klipów, program Kdenlivedo całej reszty.
Odradzam, programy takie jak: Lives, Open Movie Editor oraz PiTiVi.
Dzięki za odpowiedź i tak jak wspomniałem, jeśli się okaże, że UBUNTU nie radzi sobie ze swoim oprogramowaniem z zadaniem, którego od systemu oczekuje, trzeba będzie zrobić przesiadke na WIN :-/
Awatar użytkownika
Micky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: Micky »

Szczeże mówiąc nie wiem jak instalowałem Cinerella. Wydaje mi się, że według instrukcji ze strony projektu Cinerella, ale teraz nie mogłem jej znaleźć.
http://www.heroinewarrior.com/download.php3 tutaj jest jakaś paczka tar.bz2 z cinerellą
http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Kom ... _ze_źródeł - tutaj jest napisane jak sobie poradzić z takimi paczkami.

P.S. Jak przypadkiem uda mi się znaleźć gdzieś adres do strony cinerella, to napiszę...

EDIT:

Ha! Już wiem dlaczego nie mogłem znaleźć tej strony! Program nie nazywa się Cinerella tylko CINELERRA

http://cinelerra.org/getting_cinelerra.php#hardy - tutaj jest dokładnie napisane jak ją zainstalować na Ubuntu
Dżolero
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 89
Rejestracja: 18 gru 2007, 09:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: Dżolero »

Witaj Micky !
Mimo wszystko nie wiem dalej jak to zainstalować. Wiem, że to strasznie ciężko tak kogoś prowadzić za rękę :-/
Jeśli ktoś potrafiłby to przekazać to bardzo proszę !
Dzięki za odzew !
Awatar użytkownika
tristan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 333
Rejestracja: 04 maja 2005, 21:46
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: tristan »

Dżolero pisze: Cztery, że Kino może trudne nie jest w obsłudze, ale tutaj cięcie plików to także koszmar.
No ja tnę właśnie na kinie, szybko i przyjemnie i z klawiatury. Nie wyobrażam sobie innej filozofii pracy niż w Kinie :D A w windzianych jest inna .
Ja
Awatar użytkownika
Micky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: Micky »

Dżolero. Aby zainstalować Cinelerra musisz:

1. Wykonać w terminalu polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo deb http://repository.akirad.net akirad-gutsy main
(wpisać hasło i Enter)
2. Wykonać w terminalu polecenie:

Kod: Zaznacz cały

sudo wget -q http://repository.akirad.net/dists/akirad.key -O- | sudo apt-key add - && sudo apt-get update
3. Teraz są dwa wyjścia. Według mnie prościej będzie jak wejdziesz System>Administracja>Manager Pakietów Syntapic

Tam dajesz "Szukaj" i wpisujesz "Cinelerra"
Wyskakuje Ci wtedy kilka różnych:

cinelerra (all x86 and x86_64 without opengl 2.0 video card) - ten jest dla wszystkich procesorów Intela bez "opengl 2.0 video card" szczeże mówiąc nie wiem o co chodzi z tym "opengl 2.0 video card"
cinelerra-generic (all x86 and x86_64 with opengl 2.0 video card) - ten jest również dla procesorów intela tylko z tym "opengl 2.0 video card"
cinelerra-k7 (all amd32 without opengl 2.0 video card) - dla 32-bitowych AMD-ków bez "opengl 2.0 video card"
cinelerra-k7gl (all amd32 with opengl 2.0 video card) - dla 32-bitowych procesorów AMD z "opengl 2.0 video card"
cinelerra-k8 (all amd64 with opengl 2.0 video card) - dla 64-bitowych procesorów AMD

EDIT:
Jeżeli ktoś wie o co chodzi z tym "opengl 2.0 video card" to proszę nas oświecić.

EDIT:
Moja instrukcja (tzn. nie moja bo spisana ze strony cinelerra) dotyczy Ubuntu w wersji 8.04 LTS! Bo widzę, że Dżolero taką posiada.
grajkoo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 18 sie 2008, 23:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: grajkoo »

Awatar użytkownika
haunter
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 05 kwie 2008, 23:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: haunter »

Ja próbowałem Movie Makera przez wine i jest on wówczas równie skuteczny co screenshot... :/
I tak w ogole to podczepiam się do tematu, bo tez potrzebuję jakiegoś programu do obróbki filmów, a niestety ani Kino, Ani KDenlive i parę innych w ogóle zachowują sie gorzej od WMM pod windowsem...
Windows X-Pired
Awatar użytkownika
amorfic
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: amorfic »

Jest jeszcze Open Movie Editor, mozna spróbować.
Awatar użytkownika
nie znam się
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 04 maja 2009, 11:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: nie znam się »

Cześć,
pytałem już o to samo w innym temacie ale mój problem, niestety, nie został do końca rozwiązany...
otóż, chodzi o to, że szukam programu do tworzenia filmów ze zdjęć poklatkowych. próbowałem przez Picasa, ale tam nie ma się nad tym jakiejkolwiek kontroli oprócz kolejności klatek. Instalowałem również dwie wersje Imagination i też nic. wersja 2.0 nie chciała się zainstalować (również przez terminal), a 1.5 się nie włączył.
Czy któryś z wymienionych przez was programów ma możliwość tworzenia filmów poklatkowych i jest w nich/nim możliwość ustawienia szybkości przechodzenia klatek?
Pozdrawiam,
Wojtek
fatalmac
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 14 paź 2009, 21:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: fatalmac »

Podobno dobry zamiennik Win Movie Maker to program OpenShot http://www.openshotvideo.com/
Recenzja z UbuCentrum - http://www.ubucentrum.net/2009/08/opens ... wideo.html
Zainstalowałem ale nie miałem jeszcze czasu, żeby mu się przyjrzeć, na pierwszy rzut oka wydaje się obiecujący. A tak przy okazji, ktoś może wie czy da się go jakoś spolszczyć ?
Awatar użytkownika
Micky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: Micky »

Genialny jest kdenlive i wiem że da się w nim składać filmy poklatkowe bo właśnie to robię. :grin: Polecam to jest otwarty projekt a na bardzo wysokim poziomie. Ten program naprawdę ma duże możliwości. Jest bardzo przyjemny w użyciu i przyzwoicie wygląda. POLECAM
www.kdenlive.org
Awatar użytkownika
nie znam się
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 04 maja 2009, 11:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: nie znam się »

No i Ameryka! kdenlive gra i burcy.
zainstalowałem go przez konsolę - bez żadnych problemów po włączeniu. jutro będę sprawdzał jak się sprawuje i co można z nim zrobić.

dziękuję... ;)
Pozdrawiam,
Wojtek
Awatar użytkownika
.::UBUNTONAUTA::.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 25 paź 2009, 15:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: .::UBUNTONAUTA::. »

Zawsze możecie pobrać Movie Maker i spróbować go ruszyć na Wine. Mi nie udało się ruszyć, może wam się uda. Link do pobrania, spakowane .7z.
Awatar użytkownika
nie znam się
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 04 maja 2009, 11:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: nie znam się »

Micky pisze:Genialny jest kdenlive i wiem że da się w nim składać filmy poklatkowe bo właśnie to robię. :grin:
mógłbyś mi w takim razie pomóc? chodzi o to, że nie mogę konwertować filmów m.in. do formatów mpeg2, mpeg4 czy XVid4. Jak już pisałem, zainstalowałem program z konsoli. Myślę, że chodzi tu o jakieś kodeki, a że jestem świeży w tej dziedzinie nie chcę instalować pakietów, które okażą się niepotrzebne.

EDIT:
na forum kdenlive znalazłem podobny problem... proponują instalację najnowszego FFmpeg i x264 (cokolwiek to jest), ale też nie jestem pewien co do tego...
Pozdrawiam,
Wojtek
Awatar użytkownika
Micky
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 26 gru 2007, 23:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Movie Maker dla Ubuntu ?!

Post autor: Micky »

EDIT:
na forum kdenlive znalazłem podobny problem... proponują instalację najnowszego FFmpeg i x264 (cokolwiek to jest), ale też nie jestem pewien co do tego...
Mi działa konwertowanie do tych formatów. Sprawdzałem, mam zainstalowanego ffmpeg. Zainstaluj (bardzo prawdopodobne że przy instalacji będzie potrzebował zainstalowania dodatkowych pakietów - je również oczywiście zainstaluj. Wejdź System>Admninistracja>Menadżer pakietów Synaptic i wpisz w szybkim wyszukiwaniu ffmpeg a następnie zaznacz do instalacji pakiet ffmpeg
opis tego pakietu:
This package contains the ffplay multimedia player, the ffserver streaming
server and the ffmpeg audio and video encoder. They support most existing
file formats (AVI, MPEG, OGG, Matroska, ASF...) and encoding formats (MPEG,
DivX, MPEG4, AC3, DV...).
Myślę że nie powinieneś się obawiać jego instalacji.

Jeśli zaś chodzi o x264 to nie mam zainstalowanego tego pakietu natomiast mam zainstalowany: libx264-67 który bardzo możliwe iż jest potrzebny.

Aby zainstalować ten drugi wpisz w szybkim wyszukiwaniu x264 i zaznacz libx264-67 do instalacji po czym kliknij zastosuj :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości