[Lazarus] Can't find unit Uriparser used by XML Read

Bash, C, C++, Java, PHP, Ruby, GTK, Qt i wiele innych - wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
lukasz1235
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 30 kwie 2008, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

[Lazarus] Can't find unit Uriparser used by XML Read

Post autor: lukasz1235 »

Witam.
Właśnie zainstalowałem Lazarusa i przy próbie kompilacji najprostrzgo kodu wywala błąd:

Kod: Zaznacz cały

Can't find unit Uriparser used by XML Read
Jak to naprawić?
Awatar użytkownika
firstborn
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 17 cze 2008, 15:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Kontakt:

Odp: [Lazarus] Can't find unit Uriparser used by XML Read

Post autor: firstborn »

Najprawdopodobniej nie zainstalowales kompilatora :) Lazarus w wersji pod linux nie instaluje sie z paczki razem z Free Pascalem. Zainstaluj metapakiet fpc

sudo apt-get install fpc

Powinien zainstalowac automatycznie wszystkie paczki z unitami do parsowania poszczegolnych kodow i kompilacji dla konkretnych srodowisk. Jesli jednak nadal bedziesz mial blad, musisz recznie zainstalowac te unity. Czyli wszystkie dostepne pakiety zaczynajace sie na:

fp-unit albo fp-units

nie pamietam dokladnie, a nie mam jak sprawdzic.

Jednak polecam nauke c++ poniewaz pisanie w object pascalu dla linuxa mija sie z celem.
W lazarusie bedziesz mogl robic interfejs graficzny tylko dla srodowiska GTK. Testowo jest mozliwosc pisania pod QT4, ale jeszcze prawie nie dziala. Poza tym wspolpraca Lazarusa z Free Pascalem jest nieco idiotyczna. Domyslne dyrektywy kompilatora ustawione sa tak, ze sama formantka z przyciskiem, skompilowana wazy okolo 11MB. Po optymalizacji ustawien kompilatora mozna zmniejszyc to o okolo 2/3 ale to i tak pozostaje niecale 4MB. Programy sa "kobylaste". Mimo to dzialaja dobrze i jesli Ci to nie przeszkadza...
Jednak polecam bardziej przyszlosciowe rozwiazania...

EDIT:
Zostaly usuniete kolejne moje dwa posty z innych watkow. Zdaje sie ze sobie nagrabilem krytyka wszechmogacych na tym forum w jednym z wczorajszych watkow. Mozecie mnie pocalowac tam gdzie slonce nie dochodzi. W zadnym poscie na tym forum o nic nie pytalem. Nie potrzebuje Waszej pomocy. Wszystkie moje posty to bezinteresowna pomoc dla innych, wiec nie bedzie mi brakowalo tego miejsca. Z nieukrywana satysfakcja zegnam "fachowcow", ktorzy linuksa znaja tak dobrze, ze jak sie nie da czegos zrobic klikajac to nie odpowiadaja na posty. Chcialem pomoc. Czasu mam niewiele, ale myslalem, ze wykorzystam go na taki wlasnie wolontariat. Prosze o skasowanie mojego konta, poniewaz nie czuje sie przynalezny do tej spolecznosci w zaden sposob. Znam lepsze miejsca...
==================================
Grupa Turystów Pieszych - STEELSHOES.ORG
==================================
Awatar użytkownika
lukasz1235
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 30 kwie 2008, 13:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: [Lazarus] Can't find unit Uriparser used by XML Read

Post autor: lukasz1235 »

firstborn pisze:Zainstaluj metapakiet fpc

sudo apt-get install fpc
Dzięki. Pomogło :)

PS
W lazarusie bedziesz mogl robic interfejs graficzny tylko dla srodowiska GTK. Testowo jest mozliwosc pisania pod QT4, ale jeszcze prawie nie dziala.
Mógłby mi ktoś w prosty sposób wytłumaczyć czym różni się GTK od QT? Bo w programowaniu na linuksa to ja jestem newbie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Programowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość