[SOLVED] samba jako PDC - zmiana hasła z poziomu xp

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
marcik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2005, 21:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

[SOLVED] samba jako PDC - zmiana hasła z poziomu xp

Post autor: marcik »

Witam!
Mam pytanie dotyczące serwera samba jako PDC. Czy da się serwer skonfigurować w ten sposób że użytkownik spod windowsa xp będzie mógł zmienić sobie hasło po określonym czasie? Szukałem już sporo w necie ale niestety nic nie znalazłem. Z howto na stronie samby: http://us1.samba.org/samba/docs/man/Sam ... cycontrols wynika ze wymuszenie hasła po określonym czasie można za pomocą polecenia:
pdbedit -P "maximum password age" -C 7776000
Niestety gdy chce zmienić hasło w win xp - np wymuszając to za pomocą polecenia wydanego na serwerze samby:
net sam set pwdmustchangenow login yes
- wyskakuje komunikat: "Nie masz uprawnień do zmiany swojego konta".
Konfiguruję sambę jako PDC pierwszy raz i szczerze mówiąc nie mam już pomysłu. Czy w ogóle da się zmienić hasło na sambie z win xp z poziomu zwykłego użytkownika??
Pozdrawiam
nimar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 24 wrz 2008, 10:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: samba jako PDC - zmiana hasła z poziomu xp

Post autor: nimar »

Witaj.

Oczywiście jest możliwe zmienianie hasła przez użytkownika będącego zalogowanym na swoim koncie domenowym w windowsie xp. Robi się to poprzez panel pod skrótem klawiszowym ctrl+alt+delete/Zmień hasło. Jednak aby to działało u Ciebie potrzebna jest odpowiednia konfiguracja samby. Polecam zapoznać się z akapitem Password Synchronization w tym artykule -> http://us1.samba.org/samba/docs/man/Sam ... cycontrols.
marcik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2005, 21:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: samba jako PDC - zmiana hasła z poziomu xp

Post autor: marcik »

Dzięki za podpowiedź. Szczerze mówiąc to w smb.conf mam ustawione:
passdb backend = tdbsam
unix password sync = Yes
lanman auth = No
ntlm auth = Yes
passwd program = /usr/bin/smbpasswd -L -a %u
passwd chat = *Enter\snew\sUNIX\spassword:* %n\n *Retype\snew\sUNIX\spassword:* %n\n *password\supdated\ssuccessfully* .
Ładnie mogę się zalogować z win xp - zarówno na konta zwykłego użytkownika samby jak i z przywilejami administracyjnymi. Niestety nie mogę zmienić hasła na żadnym z tych kont. Niestety to dość poważny problem - bo polityka bezpieczeństwa w firmie wymusza zmianę haseł co miesiąc...
Powalcze jeszcze i dam znać.
Pozdrawiam

EDIT:
Mam jeszcze taką opcję włączoną:
encrypt passwords = Yes
obey pam restrictions = Yes
pam password change = no
Może trzeba skonfigurować jeszcze moduły pam albo wogole z tego zrezygnować?
Pozdrawiam

EDIT:
Udało się :). Wystarczyło zmienić jeden parametr:
pam password change = Yes
I można sobie hasło zmieniać.
Powiem tak: przejrzałem naprawdę mnóstwo poradników i for ale nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi. Sam rozumowałem tak, że w Sambie 3 nie trzeba konfigurować modułów pam.
Dzięki za zainteresowanie.
Pozdrawiam
barcik
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 21 cze 2008, 15:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: [SOLVED] samba jako PDC - zmiana hasła z poziomu xp

Post autor: barcik »

Witam, mam taki problem, że nie mogę zmienić hasła z poziomu użytkownika ma maszynie xp, cała domena jest oparta na sambie, smb.conf modyfikowany według powyższych wskazówek, baza haseł zawiera sie w tdbsam, wszystkie parametry odnośnie haseł poustawiane (tzn.maximum password age, minimum password age, min password length..itd) i to wszystko działa, tzn. po upływie zadanego czasu przy następnym logowaniu na komputerze z xp wyskakuje monit o podanie nowego hasła, jednak po wpisaniu nowego hasła wyskakuje komunikat, nie masz uprawnień do zmiany hasła. Ma może ktoś jakiś pomysł??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości