[TEST] Oblivion + wine

Gry, do uruchomienia których potrzebne są programy typu Wine/Cedega/CrossOver albo jakieś emulatory.
Wilczur
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 94
Rejestracja: 20 lis 2008, 19:42
Płeć: Mężczyzna

[TEST] Oblivion + wine

Post autor: Wilczur »

Jako, że nie będzie to typowy temat dla tego działu z serii "nie działa mi..." to pozwoliłem sobie wyróżnić go zaznaczając, że to test gry. Testowaną grą jest dobrze znana i wielokrotnie nagradzana gra z gatunku cRPG - Oblivion.

Jest to dopiero moje pierwsze starcie z tą grą na Wine, więc jeszcze nie przetestowałem wszystkich ustawień, dlatego też nie podaje póki co szczegółowej konfiguracji itp.

gra: TES IV: Oblivion (patch 1.2.0416)
mody: Qarl's Texture Pack 3 Redimized (ulepszone tekstury)
ustawienia graficzne: Ultra High + Bloom (HDR off)
wersja Wine: 1.1.11 + WinD3D patch

Screeny: (robione systemowo dlatego pojawia się kursor :P)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Więcej screenów, oraz kolejny raport z placu boju wkrótce...

Instalację krok po kroku oraz niezbędne ustawienia opiszę na http://gry.ubuntu.pl/ jak dokończę testy. Możecie także liczyć na kolejne ciekawe tytuły, już niedługo...

EDIT:
Oto 6 nowych screenów tym razem z HDR i w wyższej rozdzielczości (1600x1200)

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

HDR nadaje tej grze specyficzny baśniowy klimat dlatego mimo, że nie udało się go na początku uruchomić powalczyłem trochę i proszę bardzo... wszystko działa :)
Awatar użytkownika
mate_haru
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 05 paź 2006, 12:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: mate_haru »

Dobra robota Wilczur :) Przez jakis czas walczylem z Oblivionem w najnowszym wine i ubuntu 8.10, ale nie udalo mi sie skubanca uruchomic... a szkoda. Nie moge sie doczekac poradnika :)
Wilczur
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 94
Rejestracja: 20 lis 2008, 19:42
Płeć: Mężczyzna

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: Wilczur »

Chciałem wrzucić od razu większą ilość opisów do gier, które udało mi się odpalić, ale kilka innych spraw pokrzyżowało mi plany i nie miałem zbyt dużo czasu ostatnio, dlatego żeby nie przeciągać postaram się dodać to co już mam opisane wcześniej, bo od stycznia to już w ogóle będzie kaplica jeżeli chodzi o mój wolny czas. Także pewnie wrzucę opis późnym wieczorem albo jakoś jutro. Na pewno poinformuję jeszcze o wszystkim w tym temacie.

EDIT:
Dodałem opis uruchomienia gry

link: http://wikigames.ubuntu.pl/wiki/index.p ... e=Oblivion

W razie problemów, niejasności itp. proszę pisać w tym temacie, to postaram się odpowiedzieć.
Awatar użytkownika
mate_haru
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 05 paź 2006, 12:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: mate_haru »

Gra chodzi wysmienicie :) Brawo Wilczur! HDR mi jeszcze tylko sprawia problemy, ale drugiego sposobu jeszcze nie wyprobowalem. Problemem jest natomiast sprawa poruszania sie po swiecie... Kombinuje jak moge, ale postac caly czas... idzie :/ Tak jakby caly czas byly wcisniete klawisze ruchu do gory i w lewo. Auto move niby wylaczony, ale trudno stwierdzic na pewno, bo postac i tak rusza sie dalej bez zmian. Wszystkie klawisze dzialaja, tylko ten jeden defekt przeszkadza... Jest na to jakis medykament?:)
Awatar użytkownika
skoruppa
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 585
Rejestracja: 25 kwie 2006, 20:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: skoruppa »

Masz może joypad pod usb? To samo miałem pod Fifą 2008 i GTA:SA. Winny okazał się joypad. Po odłączeniu go wszystko działało.
Awatar użytkownika
mate_haru
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 05 paź 2006, 12:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: mate_haru »

Nic z tych rzeczy... Tylko kabel zasilajacy, sieciowy, sluchawki i mysz ;) Po robocie sprawdze mysz, bo jest nowa, a wczesniej takie rzeczy nigdy sie nie dzialy... ale jakos wierzyc mi sie nie chce, ze to moze byc przez gryzonia.

... No i oczywiscie nic nie udalo mi sie zdzialac :/ To jest jakis paradoks... Kiedy wreszcie udalo mi sie uruchomic Obliviona bez zadnych problemow i ze wszystkimi graficznymi bajerami przy pelnej wydajnosci (uklon w strone Wilczura), to klawisze sie wala :/ Przestawialem klawisze ruchu na inne, ale postac w ogole na nie nie reaguje. Ma ktos jakis pomysl jak rozwiazac ten problem? W obecnej sytuacji Oblivion mimo wszystko nie jest u mnie grywalny.
Wilczur
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 94
Rejestracja: 20 lis 2008, 19:42
Płeć: Mężczyzna

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: Wilczur »

Jedyny pomysł, który przychodzi mi na myśl to ten podany przez Skoruppę czyli jakiś joystik itp. podpięty pod usb, bo z tym czasem bywają problemy. Jeżeli nie w tym rzecz to ciężko powiedzieć co to może być, bo w innej sytuacji się z czymś takim nie spotkałem.

Spróbuj jeszcze może dla pewności zmienić w Oblivion.ini:

Kod: Zaznacz cały

bUse Joystick=0
Na pewno nie będzie gorzej, a może pomoże :P
Awatar użytkownika
dawidm1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 14 lut 2007, 09:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: dawidm1 »

Czy ta gra jest darmowa?
Wilczur
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 94
Rejestracja: 20 lis 2008, 19:42
Płeć: Mężczyzna

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: Wilczur »

To można bardzo łatwo sprawdzić, nie jest darmowa, ale obecnie można ją kupić już od ok. 40 zł, zależnie od sklepu.
Awatar użytkownika
mate_haru
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 05 paź 2006, 12:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: mate_haru »

Niestety nie pomoglo :/ Zadnej zmiany. Podlaczalem do mojego laptopa zewnetrzna klawiature na USB i nie wiem na co liczylem, bo tez zadnej zmiany nie bylo ;] Dziwna sprawa. Chyba jednak nie zagram w Obliviona w Ubuntu :/
Wilczur
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 94
Rejestracja: 20 lis 2008, 19:42
Płeć: Mężczyzna

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: Wilczur »

A instalowałeś grę na czystym środowisku ?
Awatar użytkownika
mate_haru
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 05 paź 2006, 12:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: mate_haru »

Jesli pytasz o wine to tak, cala instalacja zostala wykonana po kompilacji i instalacji wine. Podczas configure nie wywalilo mi ani jednego warningu, kompilacja tez poszla bezproblemowo, tak wiec nie bardzo wiem nawet gdzie szukac.

----
hiehie... setny post xD
Wilczur
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 94
Rejestracja: 20 lis 2008, 19:42
Płeć: Mężczyzna

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: Wilczur »

No tak, ale chodzi mi o samą instalację gry, czy została zainstalowana do czystego katalogu wine, czy po prostu do jakiegoś wspólnego z innymi grami i programami, gdzie np. już wcześniej zmieniałeś jakieś pliki .dll itp. Bo sam fakt, że usunąłeś Wine i skompilowałeś nową wersję nie jest dostatecznym dowodem na to, że instalowałeś na czystym środowisku.

Innymi słowy jeżeli instalowałeś grę do wspólnego katalogu to proponuję przeinstalować ją korzystając z wineprefix czyli do osobnego katalogu wine. Jak to się robi opisałem w artykule o Wine, (http://wikigames.ubuntu.pl/wiki/index.php?title=Wine), a bezpośredni link dotyczący wineprefix to (http://wikigames.ubuntu.pl/wiki/index.p ... Wineprefix)
Awatar użytkownika
mate_haru
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 05 paź 2006, 12:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: mate_haru »

Niestety... ciagle nic :/ Klawisze ruchu mimo wszystko nie dzialaja, a elf porusza sie tak jak sie poruszal.
Wilczur
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 94
Rejestracja: 20 lis 2008, 19:42
Płeć: Mężczyzna

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: Wilczur »

Przyznam szczerze, że nie mam pojęcia co może powodować ten problem w takim razie, podobny efekt występuje jeszcze w jakiś innych grach ?
Awatar użytkownika
mate_haru
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 05 paź 2006, 12:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: mate_haru »

Na tym komputerze uruchamialem w wine tylko World of Warcraft, ale ta gra nie sprawia najmniejszych klopotow - chodzi przecudnie. Ciekawe co z tym Oblivionem...
Awatar użytkownika
kalafior
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 21 lis 2008, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: kalafior »

Witam uruchomiłem grę według twoich wskazówek ale mimo wszystko mi skacze i to bez względu na jakość ustawień już na filmikach rekalmowych się tnie i w menu też... pozatym jestem zmuszony korzystać z blooma ponieważ jak zastosowałem twoja 2 metodę (ATI) to jak wyszedłem z pierwszej jaskini to nie widziałem nic poza najbliższym otoczeniem i światłością w koło :/ masz może pomysł jak sprawnić żeby gra chodziła płynnie moja karta to HD3200 więc gra powinna chodzić płynnie a ona nawet jej nie rozpoznaje
Wilczur
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 94
Rejestracja: 20 lis 2008, 19:42
Płeć: Mężczyzna

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: Wilczur »

Z tego co czytałem (bo nie mam jak sprawdzić jak gra chodzi na kartach ATI) to na Wine bez patcha na bank były różne problemy z grafiką na kartach ATI, właśnie na zewnątrz i pomimo najróżniejszych prób nie udało się ich w pełni wyeliminować. Ostatni raport o problemach z grafiką jest z Wine 1.1.12 + sterowniki Catalyst 8.12 czyli raczej świeży. Nie wiem czy patch coś pomógł, tym bardziej że nie wiem co miało by się znaleźć w ustawieniu VideoDriver, dla ATI.

Jedno z ustawień, które miało pomóc to bDoImageSpaceEffects ustawione na 0, ale z tego co wiem to nie rozwiązuje całości problemu.

Jeżeli już masz najnowsze sterowniki to nie wiem czy da radę wiele poprawić w działaniu gry.
Awatar użytkownika
kalafior
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 21
Rejestracja: 21 lis 2008, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: kalafior »

sterowniki Catalyst 8.55.2 i sprawdzałem najpierw na Wine 1.1.11 + Patch tak jak pisałeś, a potem sprawdziłem jeszcze raz na Wine 1.1.13 + Patch (lepiej wgląda ale nadal jest problem z tym że skacze i wyświetlaniem nieba oraz przedmiotów w oddali) bez Patch'a na 1.1.13 z repo jest tak samo jak na 1.13 z Patch'em
a co do bDoImageSpaceEffects jak ustawiam na 0 to gra mi sie wyłącza w momencie załadowania save'a

:/ kolejny dowód żeby na linuxa nie kupować ATI :( tylko szkoda że nie wiedziałem o tym 6 miesięcy temu
Wilczur
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 94
Rejestracja: 20 lis 2008, 19:42
Płeć: Mężczyzna

Odp: [TEST] Oblivion + wine

Post autor: Wilczur »

Jak się używa tego patcha to dość kluczowe jest zastosowanie przy okazji wpisu VideoDriver, ale nie mam pojęcia co tam wpisać dla kart ATI, może masz jakiś pomysł ? Dzięki temu wpisowi, karta jest wykrywana normalnie, a to z kolei pozytywnie wpływa na obsługę shaderów, więc mogło by się coś poprawić.

Druga sprawa 8.55 to są chyba te proponowane z Ubuntu ? A mi chodziło o najnowsze ze strony ATI/AMD, a tam najnowsze to bodajże 8.12 i to o ile się nie mylę to zupełnie co innego. Chyba, że one nie są do Twojej karty. Ciężko mi powiedzieć, bo jak już pisałem nie używam ATI, ale warto by to sprawdzić.

Problem w tym, że zupełnie nie mam jak tego wszystkiego przetestować, bo żadnej karty ATI na stanie nie posiadam. Co właściwie ogranicza moją pomoc do domysłów i tego co wyczytam z innych komentarzy na AppDB / Bugzilli, ale próbuj dalej może się coś poprawi :P.

EDIT:
Spróbuj uzupełnic Video Driver w ten sposób:

Kod: Zaznacz cały

"VideoDriver"="ati2dvag.dll"
I uruchomić grę na Wine 1.1.13 z patchem. Zobacz czy to coś pomoże.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Z innych systemów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości