Witam
Czy nie lepiej by było zamiast dyskutować, dyskutować i dyskutować na temat
"Polski Brainstorm na Ubuntu.pl"
.
Ja myślę - że gdyby Linus Torvalds zastanawiał się 20 lat - czy warto stworzyć jądro linuxa - to czy dziś istniałoby Ubuntu?
Jeśli coś wymaga kosmicznych nakładów i wielkiego wysiłku finansowego, czasu i pieniędzy - to można się zastanowić -czy warto.
Ale czy stworzenie takiego działu na forum ubuntu to jest trudne i niewykonalne.
Czy trzeba stworzyć od podstaw aplikację -która bedzie obsługiwała choćby kwestie techniczne istnienia takiego serwisu.
Bo jeśli odpowiednie środki softwarowe są -lub można je łatwo zdobyć - choćby z oryginalnego brainstorma - czy coś jest niewykonalne.
Jeśli się zmieści na hostingu i w bazie danych - to czemu nie.
Pierwsza sugestia.
Alsa po instalacji domyślnie jest wyciszona.
Dodatkowo - trzeci raz w ciągu ostatnich 2 lat widzę dziwny błąd - po wyłączeniu mixera ustawienia głośności - mikrofonu (suwaki Mux - w mixerze) samoczynnie wracają do pozycji zero (wyciszenia).
Czy ktoś może policzyć posty w tematyce mikrofon do skype?
Ja myśle że malutka komenda w domyślnej instalacji może usunąć te drobną niedogodność.
Mam na myśli sytuację - w której przy pierwszej instalacji mikron i inne ustawienia są na full (100%) - natomiast w pliku konfiguracyjnym alsy - lub w konfiguracji alsamixera i amixera - tak aby ich graficzne nakładki też z tego korzystały - była - być może dodana - lub poprawiona - lub zdefiniowana funkcja - która zapisuje ustawienia głośności właśnie ustawione jako domyślne - w miejsce tych - do których alsa powraca tak chętnie - i częściej niż powinna.
Natomiast miejsce w bazie danych - które wypełnią "mikrofony do skype" przyda się na ciekawe pomysły do brainstorma.
Zbyt często na forum pojawiają się posty dotyczące banalnych spraw - jakie nigdy nie powinny się tutaj znaleźć.
Dodatkowo Ubuntu nie wyrabia się z jakością - tempo instalacji nowych pakietów powoduje że widzę w Jaunty alfa te same błędy - lub dokładnie takie same - jakie widziałem w stabilnych wydaniach: feistym i gutsym.
Dobry przykład - serwer dzwięku jackd w Ubuntustudio.
Nie działa równocześnie z pulseaudio - który jest serwerem domyślnym - natomiast zaawansowane aplikacje do Ubu studio działają tylko z jackiem.
cały kłopot w braku pakietu pulseaudio2jackd - czy jakoś tak.
Na debiana paczka jest - na ubuntu nie. Instaluję paczke z debiana -zależności wymaga biblioteki libpulseaudio8 - w ubuntu jest libpulseaudio9.
Obie działają z wersją pulseaudio 0.9.14.
Kiedy próbowałem podmienić paczke tej biblioteki na wersję odpowiednią - pojawiły się zależności, zależności i zależności.
Żeby zainstalować starszą paczke - trzeba odinstalować nowszą i zablokować wersję. Tylko kiedy probuję odinstalować tą paczkę - wylatuje pulseaudio, i ..... połowa gnome. Jedna durna biblioteka - i pół systemu do roboty.
I dochodzimy do sytuacji - w której niektóre części systemu są zbyt piękne i zbyt nowe - żeby prawidłowo działać.
Natomiast to - zeby pojawiłą się możliwość odinstalowania jednej paczki z pominięciem zależności - lub recznej instalacji wcześniejszej wersji, bez niewiarygodnej i wybitnej znajomości dpkg i jego mechanizmów, w debianie stable tego nie ma - bo nie jest potrzebne - w ubuntu nie ma choć jest (moim zdaniem) bardzo potrzebne.
Aby uniknąć czegoś co uważam za kompromitację systemu bazującego na debianie.
Przekonałem się na własne oczy- ze stabilny Gutsy miał nie tylko wszystkie błędy wersji testowej debiana - wtedy lenny'ego - błędy odziedziczone po debianie stanowiły mniej więcej połowę tych - które znalazły się w Gustym po aktualizacji w styczniu 2008 roku.
Może ruch w tą stronę poprawi jakośc i stabilność Ubuntu.
W tą stronę - możliwość downgrade-u - możliwość ustawienia w synapticu preferencji dla stabilniejszych - lub nowszych pakietów.
W debianie taki mechanizm jest - w Ubuntu nie ma sensu go stosować - dlaczego?
Dlatego - że w Ubuntu pojawiają się błedy związane z zależnościami nie tylko w wersjach testowych - ale również w stabilnych (skutek 6-miesiecznego cyklu wydań - który nie daje szansy na łatanie dostrzeżonych błędów).
Dwa tygodnie temu instalowałem Ubuntu 8.04 serwer - tam aktualizacje też dawały błędy - choć to stabilna wersja LTS - i instalowałem zaledwie kilkanaście podstawowych aplikacji.
Po aktualizacji wyszła całkiem spora lista kłopotów - których być tam nie powinno.
Jeśli Ubu ma się rozwijać - potrzebuje mocnego zaplecza i technicznego i twórczo - koncepcyjnego.
Ten polski braistorm jest potrzebny - nie ma się co zastanawiać.
To by było na tyle.
Pozdrawiam
