Trochę więcej polskiego

Uwagi, propozycje tematów, pomysły na serwis Ubuntu.pl
Awatar użytkownika
dario_j
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 17 sie 2007, 19:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Żuławy Wiślane

Trochę więcej polskiego

Post autor: dario_j »

W oczy rzuciło mi się parę rzeczy na naszym forum: "FAQ", "HOW-TO" i "2,252" w liczniku odwiedzin. I w związku z tym proponowałbym spolszczenie tych zagranicznych naleciałości.
Zamiast "FAQ" - "NZP" (Najczęściej zadawane pytania),
zamiast "HOW-TO" - "Jak to zrobić", ewentualnie "Przepis" lub "Recepta".
No i jeszcze kwestia licznika odwiedzin/odpowiedzi powyżej tysiąca pojawia się przecinek, który w polskim zapisie oddziela część ułamkową liczby od części całkowitej. Wygląda to trochę dziwnie. Lepszym rozwiązaniem jest kropka, a jeszcze lepszym odstęp.
Zamiast "SOLVED" wolałbym widzieć "Rozwiązany", z resztą sam tak edytuje wątki które znalazły rozwiązanie.
My Polacy nie gęsi, swój język mamy
Wszystkich, którym te zmiany się podobają proszę o wpisywanie się.
Awatar użytkownika
ryniek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 188
Rejestracja: 21 lis 2007, 16:48
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Trochę więcej polskiego

Post autor: ryniek »

Pisaniem zgodnych z prawami j.polskiego postów, uzytkownicy dbają o Ojczyznę-Polszczyznę. Nie widzę potrzeby takiej zmiany. Ale niech inni się wypowiedzą.
Dropbox invite: http://tinyurl.com/dropbox-invite
Stop złym praktykom sprzedaży oprogramowania wraz z sprzętem - http://uwolnijlaptopa.pl/
Awatar użytkownika
thalcave
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 821
Rejestracja: 08 lis 2006, 12:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Odp: Trochę więcej polskiego

Post autor: thalcave »

Zamist "SOLVED" wolałbym widzieć "Rozwiązany", z resztą sam tak edytuje wątki które znalazły rozwiązanie.
na ten temat była rozmowa - wynikiem jej zdecydowaliśmy umieszczać [solved] w tematach rozwiązanych
Zamiast "FAQ" - "NZP" (Najczęściej zadawane pytania),
Faktycznie skrót NZP jest bardzo zrozumiały. Myślę, że nazwa FAQ się tak przyjęła, że to powinno zostać.

Reszta myślę, że jest warta zmian, ale nie jest to pierwsza potrzeba.
GNU/Linux user
Na pytania na PW/e-mail nie udzielam odpowiedzi!
Szanujmy innych użytkowników!
Wesprzyj akcje: Temat rozwiązany -> dodajemy [solved]
Awatar użytkownika
@nix
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 37
Rejestracja: 08 lis 2006, 11:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Trochę więcej polskiego

Post autor: @nix »

dario_j pisze:(...) z resztą sam tak edytuje wątki które znalazły rozwiązanie. (...)
Powinieneś chyba napisać "zresztą", nieprawdaż? Może na początek zacznij od siebie jeśli chodzi o poprawną pisownie ;)
A tak na marginesie, temat ten "wałkowany" był już tyle razy, że... Po prostu przyjmij do wiadomości, że w niektórych kręgach, niektóre zwroty przyjęły się i już ;)
" Bevi bene... vivi sano! ;-)"
HP nv1000 | CZYTELNIA

Zapraszam do wsparcia akcji:
Temat rozwiązany -> dodajemy solved
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Trochę więcej polskiego

Post autor: k2cl »

Po pierwsze - post nawołujący do polonizacji forum nie wygląda zbyt poważnie, jeśli zawiera błędy ortograficzne.
Po drugie - jeśli chodzi o polonizację popularnych w internecie skrótów - jestem przeciwny. "FAQ" czy "HOW-TO" przyjęły się w takim stopniu, iż zmiana ich na polski odpowiednik przypomina tworzenie tłumaczenia dla słowa "komputer".
Po trzecie - sporej części użytkowników forum zasadnicze trudności sprawia trzymanie się reguł polskiej ortografii, składni i interpunkcji... Moim zdaniem większy sens ma pilnowanie tego typu kwestii - a jakoś nie przypominam sobie, żeby w ostatnim czasie ktoś przysłał raport o złym poście i jako powód podał "ortografia"...
Work less, climb more :D
Awatar użytkownika
artk2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 312
Rejestracja: 08 paź 2006, 11:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Trochę więcej polskiego

Post autor: artk2 »

Propozycja nad wyraz słuszna, ale trochę na wyrost. Są dziedziny, a informatyka szeroko pojęta do nich należy, gdzie niektóre zwroty i pojęcia są z natury angielskie, bo cokolwiek byśmy powiedzieli i cokolowiek zrobili - językiem informatyki jest angielski. Są one (te pojęcia) w dobie powszechnego Internetu już na tyle zrozumiałe i popularne, że weszły do kanonu nie tylko "geekowskiego", ale mowy potocznej. Nie ma sensu wracać do "międzymordzia". Mało to funkcjonalne, a i chyba nikomu specjalnie niepotrzebne. Wszystkie te FAQ-sy, HOW-TO-sy, GUI i takie tam - są w Wikipedii ;-)
___________________
ubuntu user # 11960
EasY_PL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 13 sty 2009, 14:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Trochę więcej polskiego

Post autor: EasY_PL »

mi sie tez wydaje ze nie powinno sie do końca spolszczać forum (pisze poprawnie po polsku tylko nie mam polskich liter na hiszpańskim layout'cie klawiatury)

wg mnie kazdy i tak bedzie szukał "how-to" albo "faq" niz np. "nzp" to mija sie z celem... jesteśmy przyzwyczajeni do pojeć które sa wałkowane od kiedy powstał internet...
Awatar użytkownika
Dude Meister
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 17 sty 2009, 22:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Trochę więcej polskiego

Post autor: Dude Meister »

Zgadzam się z powyższymi wypowiedziami, ale ten przecinek powinien wylądować w purgatorach conajmniej, kropka lub odstęp ew. ' i tyle.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Trochę więcej polskiego

Post autor: jacekalex »

Witam

Ojczyzna -Polszczyzna fajny temat - ale język polski to nie łacina.
Polski - to język żywy - nie martwy.

Dlatego howto, faq, solved - mogą w nim istnieć bez problemu - a z pewnością ułatwią nawigacje Ludziom z innych krajów - gdyby tu zajrzeli -szukając jakiegoś rozwiązania.

A co do 'polskości' tych słów: używasz komputera - czy "maszyny matematycznej służącej do liniowego przetwarzania danych wejściowych" .

W szafie masz szlafrok - czy podomkę, a samochód łatwiej wziąć w leasingu - czy na warunkach dzierżawy z prawem pierwokupu.
//mario_7: pouczasz, a sam takie błędy robisz... Poprawiłem.

Bo ja - z zupełnie innych źródeł wiem, - że gdybyś chciał wyrzucić z polskiego słownictwa słowa lub zwroty zapożyczone z innych - żywych języków - to by ci parę tysięcy słów zniknęło, a gdybyś chciał wyrzucić słowa wywodzące się z łaciny - to może najwyżej ze dwa tysiące słów by ci zostało.
Spróbuj z łaski swojej pisać posty na forum - nie używając słów pochodzących z innych języków (spolszczonych), również tych - pochodzących z łaciny.

Wiele nie będzie można z nich zrozumieć - ale z pewnością będą zabawne. :clap::clap::clap:

To by było na tyle. :-)

Pozdrawiam
;-)
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
dario_j
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 17 sie 2007, 19:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Żuławy Wiślane

Odp: Trochę więcej polskiego

Post autor: dario_j »

Cóż z ortografią to ja zawsze miałem problem, pisemną maturę z polskiego ledwo zdałem.
Dopiero niedawno znalazłem słownik dla Opery, więc teraz się poprawię.

Jeśli chodzi o moje propozycje:
NZP zamiast FAQ - niech wam będzie, rezygnuje.
Pozostałych będę bronił.
artk2 pisze:Nie ma sensu wracać do "międzymordzia". Mało to funkcjonalne, a i chyba nikomu specjalnie niepotrzebne.
"Interfejs" jest słowem zapożyczonym, w polskim jest ich całkiem sporo, choćby matematyka (z greckiego). I to mi nie przeszkadza bo faktycznie czasem trudno znaleźć coś ładnego i odpowiedniego, jednak "Jak to zrobić" jest ładne i nawet funkcjonalne i tylko 6 liter więcej.
Przypomniało mi się jeszcze jedno słowo - poradnik - jeszcze bardziej funkcjonalne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubuntu.pl”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości