O Ubuntu


Co to jest Ubuntu?

Debian ma opinię systemu wyjątkowo stabilnego. Oparty jest na sprawdzonych i stabilnych pakietach. Jest to z jednej strony jego zaleta, z drugiej jednak bywa, że czas jaki upływa od powstania nowej technologii czy narzędzia, a jej ostatecznym przetestowaniem i włączeniem do głównych pakietów jest bardzo długi. Stabilne wersje Debiana mogą być wydawane w odstępie nawet kilku lat!

Złoty środek stara się znaleźć firma Canonical Ltd. Pakiety testowe Debiana są „zamrażane” przez programistów Ubuntu, dostosowywane do dystrybucji, dołączane jest najnowsze środowisko graficzne i prosta, użyteczna konfiguracja. Razem tworzy to kolejne, wydawane co pół roku, wersje Ubuntu Linux. Ukazało się już wiele stabilnych wersji: wydania Ubuntu na Wikipedii (warto zwrócić uwagę, że numer wersji wskazuje na rok i miesiąc wydania).

Obecnie dostępne są też polskie remiksy Ubuntu: Triumfalna Turkawka (bazuje na Ubuntu 14.04).
W przeszłości wydaliśmy remiksy o nazwach: Elokwentny Emu, Frywolny Fulmar, Grymaśny Gąsiorek, Hoża Hawajka, Intrygująca Iranka, Jurny Jarząbek, Karmelkowy Koliberek i Malinowa Mandarynka, Lśniący Lamparcik, Niebiańska Nimfa, Przyjazny Puchacz. Jak nietrudno zauważyć polskim nazwom zawsze towarzyszy jakiś ptaszek (tak, tak – iranka i hawajka to ptaki).

Instalacyjny dysk CD, DVD lub USB zawiera wyłącznie Wolne Oprogramowanie: może być bezpłatnie ściągnięty z licznych mirrorów, można go instalować na dowolnej ilości stacji roboczych i przekazywać innym użytkownikom kopie tak często i w takich ilościach jak to tylko możliwe.

Instalacja

Wersja Desktop to obraz płyty typu liveCD/liveUSB pozwalający na przetestowanie Ubuntu jeszcze przed instalacją. Po „zbootowaniu” komputera z płytki lub USB dostajemy do użytku w pełni funkcjonalny system: możemy sprawdzić działanie sprzętu, jego zgodność z systemem lub wypróbować aplikacje. Następnie możemy uruchomić prosty instalator. Wszystko to jednak wymaga przede wszystkim odpowiednio dużej ilości RAM-u (minimum to 512MB – jednak można przyjąć, że jest to ilość zaledwie pozwalające uruchomić sesję live). Dla słabszych komputerów jest zalecana wersja alternate: z tekstowym instalatorem. Ze względu na ograniczoną ilość pakietów i brak możliwości ich wyboru w trakcie instalacji nie powinno to sprawić żadnemu użytkownikowi kłopotów. Jedyny moment wymagający zwiększenia uwagi to przydzielanie partycji: należy rozmyślnie wyznaczyć miejsce, w którym będzie zainstalowany system, aby przypadkowo nie utracić danych. W trakcie instalacji, z repozytoriów, pobierane są pakiety lokalizacyjne stosownie do wskazanego domyślnego języka.

Po zakończeniu instalacji mamy do użytku m.in.:

  • środowisko Unity
  • Firefox – przeglądarka internetowa
  • LibreOffice – pakiet biurowy
  • Thunderbird – klient poczty
  • Rhythmbox – odtwarzacz muzyczny
  • Totem – odtwarzacz wideo

System

Ze względu na dążenie do maksymalnej wydajności i łatwości użytkowania dystrybucja Ubuntu zawiera domyślnie ograniczoną ilość oprogramowania. Twórcy jednak nie ograniczają użytkownika do korzystania wyłącznie z pakietów zawartych na płycie instalacyjnej.

Z licznych repozytoriów można doinstalować niemal wszystko co obecnie jest dostępne dla Linuksa. Domyślne repozytorium Ubuntu podzielone jest na 4 części:

  • Main – aplikacje o otwartym kodzie źródłowym szczególnie ważne i potrzebne, wspierane przez developerów Ubuntu
  • Restricted – programy dodatkowe, niewspierane przez Ubuntu, nieoparte na wolnej licencji
  • Universe – także niewspierane do końca pakiety Open Source
  • Multiverse – niewspierane i niewolne oprogramowanie

Dla lepszego wykorzystania Ubuntu można dołączyć dowolne repozytoria i korzystać z zawartego w nich oprogramowania. Jednak Canonical i developerzy Ubuntu nie gwarantują poprawności ich działania.

Skąd wziąć Ubuntu?

Ubuntu można ściągnąć z jednego z licznych mirrorów: ubuntu.com/download, można przegrać płytkę od kolegi – nie obowiązują tu żadne ograniczenia w kopiowaniu, a także kupić na jednej z licznych aukcji internetowych. Z radością możemy zarekomendować także polski remiks Ubuntu.

Jak uzyskać pomoc?

Można, oczywiście, wykupić pakiet pomocy technicznej w firmie Canonicalubuntu.com/support, lub skorzystać z bezpłatnej pomocy społeczności Ubuntu. Oficjalne forum dyskusyjne – ubuntuforums.org lub polskie – ubuntu.pl/forum. Pytania i problemy zgłaszane na forach są rozwiązywane szybko i skutecznie, choć ani firma Canonical, ani twórcy tego serwisu nie dają jakiejkolwiek gwarancji na użyteczność tak uzyskanych porad. Odpowiedzi na większość pytań zawarte są w naszym Przewodniku po Ubuntu. Przewodnik po Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Jak pomóc?

Przyłącz się do społeczności Ubuntu, skopiuj i przekaż znajomym płytki instalacyjne, pomóż innym w instalacji i konfiguracji systemu. Masz ciekawe doświadczenia z Ubuntu, posiadasz wiedzę o tajnikach systemu, opisz to w dziale FAQ na ubuntu.pl/forum lub zgłoś projekt artykułu do administratorów tego serwisu.