Pobierz


Wersja polska 14.04PL LTS

Ubuntu 14.04PL Triumfalna Turkawka. Podobnie jak poprzednie polskie edycje ta wersja to nic innego jak znane Ubuntu (tym razem w wersji 14.04 Trusty Tahr), spolszczone i okodekowane tak, jak to tylko możliwe (bez kłopotu odtworzysz na nim prawie każdy format muzyczny – w tym ten najbardziej interesujący, obejrzysz prawie każdy film DVD, posłuchasz internetowego radia).
Więcej na temat zmian znajdziesz w Czytelni: Triumfalna Turkawka – polski remiks Ubuntu 14.04 LTS – wydany!

Ubuntu 14.04.1PL Triumfalna Turkawka DVD/USB i386 (x86, wersja 32-bitowa) można pobrać:

Ubuntu 14.04.1PL Triumfalna Turkawka DVD/USB amd64 (x86_64, wersja 64-bitowa) można pobrać:

Po pobraniu przez BitTorrenta prosimy o jak najdłuższe pozostawianie uruchomionego klienta, aby ułatwić ściąganie następnym osobom, ponieważ podstawowe łącze jest dosyć słabe. W przypadku problemów w połączeniu z trackerem BitTorrenta można spróbować połączyć się np. przez program Azureus, który jest zdolny do pracy w trybie rozproszonym, lub skorzystać z serwerów lustrzanych FTP/HTTP.

Polskie wersje Ubuntu zostały przygotowane za pomocą skryptu Ubuntu Customization Kit, który znacznie ułatwia przerabianie obrazów instalacyjnych i dostosowywanie ich do własnych potrzeb. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o polskiej wersji lub pomóc przy jej następnych wydaniach, odwiedź Forum Ubuntu PL.

Pozostałe wersje

Oryginalne obrazy ISO dla wszystkich architektur Ubuntu (x86, PowerPC, AMD64), w wersjach desktop (na biurko), server (do instalacji na serwerach) i alternate (instalacja nietypowa) są dostępne pod adresem http://www.ubuntu.com/download/. Istnieją odpowiedniki tej strony dla Kubuntu (KDE), Edubuntu (Ubuntu z oprogramowaniem edukacyjnym), Xubuntu (Xfce), Lubuntu (LXDE) oraz innych odmian.

Wiele innych rodzajów obrazów z rodziny Ubuntu dostępnych przez BitTorrent, w tym np. obrazy dla VMWare, można znaleźć w serwisie LinuxTracker.

Gotowe płyty CD/DVD

Oryginalne wersje w postaci wytłoczonych płytek CD-ROM można było zamawiać w serwisie Shipit Ubuntu, jednak na początku 2011 roku, po ponad 5 latach działalności, po rozesłaniu milionów darmowych płyt do użytkowników na całym świecie, usługa ta została zamknięta. Dostęp do Ubuntu jest już tak prosty, że kontynuacja ShipIt oznaczałaby jedynie nieracjonalne wydawanie pieniędzy, które teraz przeznaczone będą bezpośrednio na rozwój systemu. Obecnie oryginalne tłoczone płyty można dostać jedynie za pośrednictwem sklepu Canonical, bądź oficjalnych dystrybutorów w kraju.

Oczywiście zgodnie z filozofią Ubuntu społeczność chętnie dzieli się swoim systemem. Prostym sposobem na zdobycie gotowych nośników jest kontakt z osobami z najbliższej okolicy, które oferują nagrywanie takich płyt. Ich ogłoszenia podzielone według miejscowości można znaleźć na forum Rozdajemy Ubuntu.