Wikipedia stawia na Ubuntu 10


Już niebawem infrastruktura IT popularnej Wikipedii, tworzonej przez 75 tyś. aktywnych użytkowników, którzy opracowali już ponad 10 milionów artykułów w 250 językach, zostanie oparta w całości na serwerach działających na Ubuntu 8.04. Cały proces zakończy się w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

Dotychczas infrastruktura wolnej encyklopedii oparta była o różne wersje Red Hat Linux i Red Hat Fedora. Takie zróżnicowanie ma swoje korzenie w początkach działalności Wikipedii, kiedy gwałtowny jej rozwój spowodował konieczność szybkiej rozbudowy. Wolontariusze z całego świata, chcąc umożliwić jej funkcjonowanie, udostępniali to, co mogli – w ciągu osiemnastu miesięcy liczba serwerów powiększyła się z piętnastu do dwustu. Obecnie ich liczba wynosi około 400. Większość z nich znajduje się w Tampa na Florydzie, zaś pozostałe – w Korei Południowej i Amsterdamie. Przy takiej ilości serwerów utrzymywanie i instalacja nowego oprogramowania stają się niezwykle skomplikowane.

Dlatego decyzja o standaryzacji serwerów była nieuchronna. Cały proces rozpoczął się już w 2006 roku i obecnie zmierza ku końcowi. Brion Vibber, Dyrektor ds. Technologii w Wikimedia Foundation Inc. przyznaje, że o wyborze Ubuntu zadecydowały względy finansowe – utrzymanie serwerów w oparciu o systemy Red Hata byłoby bardzo kosztowne. Innym powodem jest fakt, że Ubuntu, niezależnie od tego, czy używany jest na serwerach dla celów biznesowych czy przez konsumentów, jest dostępny w tej samej wersji. Nie wprowadza przy tym podziału na wersje płatne i darmowe (a przy tym okrojone), jak zwykł to czynić Red Hat. Wszyscy klienci korzystają z tego samego.

Dzięki temu masowy upgrade oprogramowania będzie przebiegał o wiele prościej, a centralne zbiory danych będą mogły być zarządzane jako większe segmenty.

Na podstawie: Wikipedia simplifies IT infrastructure by moving to one Linux vendor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

10 komentarzy do “Wikipedia stawia na Ubuntu

 • thalcave

  Nie dziwię się, że chcą ujednolicić OSy na serwerach, jednak trochę się dziwię. Zawsze podchodziłem do tego, tak, że na serwer to lepszy Debian, na desktop Ubuntu

 • roman

  Hmm, no ciekawe, ciekawe… Mój produkcyjny mini-serwer-do-wszystkiego w robocie zawsze stał na stabilnym Debianie. Teraz też szykuje się upgrade do lennyego. Ale ponieważ szykuje się przeniesienie go na nowszy hardware szczerze mówiąc trochę myśle czy nie zmigrować właśnie do Ubuntu. I tak robiłbym clean install (obecny to ciąŋly dist-upgrade, jeszcze od potato). Muszę to poważnie przemyśleć.

 • hippie

  No niby jest fajnie, że Wikipedia będzie korzystała z Ubuntu (zapewne w wersji serwerowej, bo jakby inaczej), ale myślę, że na serwery o wiele lepiej od Ubuntu nadaje się Debian lub coś z rodziny BSD.

 • pioruns

  @roman:
  Jeśli coś działa i ma się dobrze, to chyba nie ma powodu, żeby to rozwalać.
  Decyzja Wiki została podjęta ze względów biznesowych. W twoim przypadku zmiana Debiana na Ubuntu chyba będzie nie potrzebna.
  Jedziesz z serwerkiem aż od potato, moje gratulacje:)