Lubuntu Malinowa Mandarynka – pierwszy polski remiks użytkowników Lubuntu 10.10 również gotowy! 39


Mam przyjemność zaprezentować pierwszy remiks użytkowników Lubuntu w Polsce. W związku z tym, że wersja ze środowiskiem GNOME została wydana, to czas najwyższy na Lubuntu. Obraz systemu był gotowy w listopadzie, lecz czekałem na wydanie główne.

Plik ISO jest tak zrobiony, aby obraz systemu zajmował jak najmniej miejsca, a sam system był mało chciwy na zasoby.

Lubuntu, w odróżnieniu od Ubuntu, zawiera środowisko graficzne LXDE oraz inny zestaw oprogramowania.

Więcej na temat Malinowej Mandarynki – polskiego remiksu Ubuntu (podstawowej wersji systemu ze środowiskiem GNOME): Malinowa Mandarynka – polski remiks Ubuntu 10.10 już gotowy!

Lista zmian w remiksie Lubuntu:

Usunięte:

  • wszystkie obce języki i czcionki
  • Aqualung
  • Wszystkie gry
  • mtPaint
  • Pidgin
  • Sylpheed
  • Xchat

Dodane:

  • polski język i dodatki w menu
  • skrypt lubumatic
  • vlc
  • poprawki – stan na 18.12
  • tucan
  • gftp
  • nowa tapeta
  • claws mail
  • xpdf
  • mc
  • gpaint
  • deadbeef
  • googles

Pełna lista pakietów zawartych w systemie znajduje się tutaj.
Zrzuty ekranu:

Suma kontrolna:

e72d915dfcdc01b3c25b27aeae6b1cf4  lubuntu-malinowa-mandarynka-10.10pl-desktop-cd-i386.iso

Pobieranie:

  1. Mirror 1
  2. Mirror 2
  3. Mirror 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

39 komentarzy do “Lubuntu Malinowa Mandarynka – pierwszy polski remiks użytkowników Lubuntu 10.10 również gotowy!

  • Kacper Kołodziej

    Przykro mi to mówić, ale nie jestem już tak zadowolony z Ubuntu, jak wtedy gdy rozpoczęła się moje przygoda z Linuxem. Ktoś w komentarzach na mojej stronie zauważył już, że wersje październikowe, są mniej dopracowane. Po zastanowieniu się nad tym, muszę się z tym zgodzić. I przyznaję, że instalacja 10.10 była jednym wielkim błędem. Czekam na Ubuntu 11.04. Jeśli nie będzie poprawy, odchodzę do innej dystrybucji.

  • sylkis

    przeciez cykl wydawniczy ubuntu polega na tym, ze na jesien wchodza glownie nowosci, a na wiosne jest to ogarniane porzadniej, bo pewne rzeczy wychodza dopiero w praniu, po wydaniu.
    a najlepiej dopracowane wersje to te LTS, nie bez powodu wspierane dlugoterminowo. I wielu ludzi ogranicza sie do korzystania z wylacznie LTS-ow i jakos nie ma z tym problemow, wszystko na nich zawsze po prostu dziala…gorzej, jesli korzysta z np najstarszego wydania zaraz po wiosennym LTS. wtedy szybko mu sie wsparcie konczy, a i czesto rozne magie sie u niego dzieja i ma do wyboru albo isc dalej do kolejnych wydan, albo wrocic do ostatniego LTS…

  • Wojciech

    Ten ramiks to mój pierwszy linuks i o wiele lepiej mi się na nim pracuje niż na Viście 🙂
    Jedyny mankament to, że, wbrew zapewnieniom wszystkich znajomych informatyków, zawiesza mi się on CZĘŚCIEJ (!) niż Windows!!! (system w całości mi się jeszcze nie zawiesił, ale zawieszenie się wielu okien na raz to norma, a w skutkach jest takie samo jak BSOD)

  • Elche

    Gdzie te miłe czasy, gdy na lapku przy otwartym sterowniku jako-tako chodziła mi karta bezprzewodowa Broadcoma. Z mojego punktu widzenia dłUbuntu i jego mutacje schodza na psy.

  • Doiges

    [quote comment=”45947″]Nie pobieram tego. Nigdy nie byłem za mutacjami systemów.[/quote]

    Jaka mutacja? Chyba nie powiesz mi, że Lubuntu to mutacja Ubuntu. Tego nie można nazwać mutacją!

  • TheAër

    [quote comment=”45924″]Gdzie te miłe czasy, gdy na lapku przy otwartym sterowniku jako-tako chodziła mi karta bezprzewodowa Broadcoma. Z mojego punktu widzenia dłUbuntu i jego mutacje schodza na psy.[/quote]
    Zgodzę się z Tobą. Moją ulubioną wersją Ubuntu było 8.04, 10.10 ciągle się wiesza (mowa o X-ach, nie o całym systemie), musiałem ściągnąć Linux Mint 10 – teraz zabieram się za budowanie LFS.

  • Doiges

    [quote comment=”45988″]To co to jest?[/quote]

    To są dwie różne dystrybucje. W Ubuntu jest GNOME, w Lubuntu LXDE, to jest bardzo zasadnicza różnica. Środowiska graficzne mają swoje specyficzne programy, cel rozwijania etc. Mutacja, to niewłaściwe słowo. Może [b]wariacja[/b]?

  • sawko60

    Tylko potwierdzę .
    Szanowny Panie Mati 75 dobra praca.
    Pomyślności i wytrwałości w dalszej pracy
    dla ludzkosci nawet tej marudnej,wnoszą wiele uroku.

  • pioruns

    [quote comment=”45794″]Przykro mi to mówić, ale nie jestem już tak zadowolony z Ubuntu, jak wtedy gdy rozpoczęła się moje przygoda z Linuxem. Ktoś w komentarzach na mojej stronie zauważył już, że wersje październikowe, są mniej dopracowane. Po zastanowieniu się nad tym, muszę się z tym zgodzić. I przyznaję, że instalacja 10.10 była jednym wielkim błędem. Czekam na Ubuntu 11.04. Jeśli nie będzie poprawy, odchodzę do innej dystrybucji.[/quote]

    A kto Ci zabrania siedzieć na wersji LTS? Możesz przeczekać na stabilnym LTSie nawet to wydania następnego. Ja tak właśnie zrobiłem na komputerach domowych, tylko na swoim mam najnowszy Ubuntu, reszta jedzie na 10.04.

  • Remi-the-prince

    „będzie 64?”
    Niestety narazie oficjalnie (czyli Fachowcy od Cannonical) nie robią i nie będą robić przynajmniej narazie :/ (ale nieoficjalnie:Tak,jest ale jako „lubuntu-desktop”)
    Jeśli chcesz mieć Natychmiast Wersję 64bitową to możesz pobrać https://launchpad.net/ubuntu/maverick/amd64/lubuntu-desktop (pod amd64) lub w przeciwnym razie zrobić w Swój Remiks w Ubuntu Customization Kit lub jeśli nie chcesz… Trudno… Przynajmniej ja zrobiłem Swój Remiks Lubuntu w Wersji 64-bitowej i jakoś działa bez problemu [ale niestety jedyną małą wadą jest to że zrobiłem z Ubuntu 10.04.1 i to z GNOME i po Instalacji Zawsze wyświetla jako „Ubuntu” ale (prawie)-Wystarczy że zmodyfikujemy „grub.cfg” i Zmieniamy „Ubuntu” na „Lubuntu” ale problemem jest gdy Zainstalujemy jakiś nowy Kernel Usuwa nazwę Lubuntu ale cóż z pierwszej strony jeśli zawsze musi mieć „Lubuntu” w Jądrze nie ma sensu Zrobić Remiks na którym jest Opartym na Ubuntu z GNOME ale z Drugiej jeśli nie boisz się o Prawie-Ręczne Roboty to Dlaczego nie ;)]

  • Doiges

    [quote comment=”46149″]Co to jest „googles” (jakiś link do tego)?[/quote]

    To jest odtwarzacz muzyki, powinno się pisać „Googles Music Manager”, nawet autor tego programu jest zadowolony, że się znalazł w tym remiksie 😉 (sam się go zapytałem).

  • mati75 Autor wpisu

    [quote comment=”46068″]Tylko potwierdzę .
    Szanowny Panie Mati 75 dobra praca.
    Pomyślności i wytrwałości w dalszej pracy
    dla ludzkosci nawet tej marudnej,wnoszą wiele uroku.[/quote]
    Dzięki
    [quote comment=”46218″]”będzie 64?”
    Niestety narazie oficjalnie (czyli Fachowcy od Cannonical) nie robią i nie będą robić przynajmniej narazie :/ (ale nieoficjalnie:Tak,jest ale jako „lubuntu-desktop”)
    Jeśli chcesz mieć Natychmiast Wersję 64bitową to możesz pobrać https://launchpad.net/ubuntu/maverick/amd64/lubuntu-desktop (pod amd64) lub w przeciwnym razie zrobić w Swój Remiks w Ubuntu Customization Kit lub jeśli nie chcesz… Trudno… Przynajmniej ja zrobiłem Swój Remiks Lubuntu w Wersji 64-bitowej i jakoś działa bez problemu [ale niestety jedyną małą wadą jest to że zrobiłem z Ubuntu 10.04.1 i to z GNOME i po Instalacji Zawsze wyświetla jako „Ubuntu” ale (prawie)-Wystarczy że zmodyfikujemy „grub.cfg” i Zmieniamy „Ubuntu” na „Lubuntu” ale problemem jest gdy Zainstalujemy jakiś nowy Kernel Usuwa nazwę Lubuntu ale cóż z pierwszej strony jeśli zawsze musi mieć „Lubuntu” w Jądrze nie ma sensu Zrobić Remiks na którym jest Opartym na Ubuntu z GNOME ale z Drugiej jeśli nie boisz się o Prawie-Ręczne Roboty to Dlaczego nie ;)][/quote]

    Jakieś iso masz udostępnione?
    [quote comment=”46184″]Wersja tylko 32 – bitowa?
    będzie 64?[/quote]
    Nię będzie.

  • anpen

    Co tu się pisze?, mutacje, trzeba sobie trochę poczytać na temat środowisk graficznych w systemach linux, lubuntu to ubuntu z środowiskiem LXDE.
    Nazwa LXDE oznacza „Lightweight X11 Desktop Environment”. LXDE zostało stworzone specjalnie z myślą o mniej wydajnych komputerach (starszej generacji lub nowszej z mniejszymi zasobami jak np. netbooki). LXDE jest szybkim i zarazem energooszczędnym rozwiązaniem. To tak w telegraficznym skrócie, więcej na lxde.org

  • Remi-the-prince

    „Jakieś iso masz udostępnione?”
    Nie,ale właściwie mam swój remiks „Lubuntu64” na swoim laptopie,a więc tak: Oparte jest na Ubuntu 10.04.1 (Wgrałem również w niektórych sytuacjach Najnowsze Biblioteki np. niektóre z natty a niektóre z maverick) i jeszcze dodam że Zrobiłem jeszcze jedno: Zastąpiłem z Nieskompresowanego Sterownika jaki jest „foomatic-db” na Skompresowany: „foomatic-db-compressed-ppds” (http://launchpadlibrarian.net/60877138/foomatic-db-compressed-ppds_20101217-0ubuntu1_all.deb ale instaluje się bez problemu na Lucid pod warunkiem że trzeba mieć najnowszy xz-utils,liblzma2 oraz openprinting-ppds możemy nawet graficznie np. w GDebi),Jak ktoś nie Chce mieć tego Mojego Remiksu to nie musi ja tylko proponuje 😉 Jeśli chcesz jakie wgrałem z „lubuntu-desktop” to mogę ci napisać jakie rzeczy wgrałem/Usunąłem w swoim Remiksie

  • lukas

    Ja się do dziś zastanawiam po co ludziom wciskacie MPlayera a właściwie to GMPlayera jak jest o wiele lepszy SMplayer. Mplayer dla powłoki lub skryptów? Rozumiem! Inaczej nie wiem po co to.

  • Remi-the-prince

    lukas:
    bo właściwie fachowcy od Remiksów nie edytowali „lubuntu-desktop” i dlatego dla nich to jak pozostawienie pustego jajka 😛
    a tak BTW też doceniam SMPlayera za Łatwą Opcję w deinterlacji ze zwykłego na Yadif [w tym bardziej że mamy ze wspomnień kasetowych nagrane na DVD (.vob) z Dekodowanych na MPEG2]
    ale powiem także że VLC znacznie więcej waży niż sam SMPlayer + Qt
    a zamiast tucana powinnien być uget ze względu że jest dużo lżejszy niż tucan i ściąganie przykładu: „http://cdimage.ubuntu.com/lucid/daily-live/20110121.1/lucid-desktop-amd64.iso” działa prawidłowo a w Tucanie nie chciał nawet zaakceptować bo jakoś musi być jakaś certyfikację że to jest „rapidshare” bla,bla,bla…
    a właściwie tego najnowszego MPlayera (https://launchpad.net/ubuntu/natty/amd64/mplayer) mogę użyć nawet na LTS’owym Lucidzie i jakoś nie mam największego problemu…
    To tyle…

  • mati75 Autor wpisu

    [quote comment=”46839″]lukas:
    bo właściwie fachowcy od Remiksów nie edytowali „lubuntu-desktop” i dlatego dla nich to jak pozostawienie pustego jajka 😛
    [/quote]
    Nie cwaniaków, można było zwrócić uwagę w propozycjach, a teraz pies pogrzebany.

  • lukas

    Często ja i mi podobni zwracali uwagę i na tym się tylko kończyło. Więc nie pisz mi nie „cwaniakuj” bo to co się znajdzie, zależy przeważnie od 'widzi mi się’ osoby, które podejmuje ostateczną decyzję.

    Mi to wisi bo ja mam swoje widzi mi się i używam tego co ja chcę. Nie rozumiem tylko pewnych decyzji.

  • mati75 Autor wpisu

    [quote comment=”46976″]Często ja i mi podobni zwracali uwagę i na tym się tylko kończyło. Więc nie pisz mi nie „cwaniakuj” bo to co się znajdzie, zależy przeważnie od 'widzi mi się’ osoby, które podejmuje ostateczną decyzję.

    Mi to wisi bo ja mam swoje widzi mi się i używam tego co ja chcę. Nie rozumiem tylko pewnych decyzji.[/quote]
    Było ponad 3 miesiące na zgłaszanie propozycji. Parę osób napisało co chce i to zostało wprowadzone, reszta miała to niestety za przeproszeniem w dupie. Teraz są pretensje do ekipy tworzącej, a powinni mieć do siebie.

  • Doiges

    [quote comment=”47012″][quote comment=”46976″]Często ja i mi podobni zwracali uwagę i na tym się tylko kończyło. Więc nie pisz mi nie „cwaniakuj” bo to co się znajdzie, zależy przeważnie od 'widzi mi się’ osoby, które podejmuje ostateczną decyzję.

    Mi to wisi bo ja mam swoje widzi mi się i używam tego co ja chcę. Nie rozumiem tylko pewnych decyzji.[/quote]
    Było ponad 3 miesiące na zgłaszanie propozycji. Parę osób napisało co chce i to zostało wprowadzone, reszta miała to niestety za przeproszeniem w dupie. Teraz są pretensje do ekipy tworzącej, a powinni mieć do siebie.[/quote]

    Prawda. Śledziłem prace nad tym remiksem i mogę z całą pewnością powiedzieć, że był to remiks robiony „od użytkowników dla użytkowników”. Każda propozycja była była brana pod uwagę. Skoro użytkownicy mieli takie potrzeby i sugestie, to nie wiem, dlaczego umieszczenie pewnych rzeczy było „niefortunne”. W końcu, każdy ma przecież prawo do modyfikowania Ubuntu, przecież to open source!

    P.S.: Mi remiks chodzi bez zarzutu, i wbrew pozorom, lepiej niż poprzedni remiks. To co mi było niepotrzebne, usunąłem za pomocą Synaptica.

  • kabum

    po co lxde, skoro nawet ubuntu serwerowy bez menadzera okien po pierwszym uruchomieniu zajmuje w pamieci ponad 300MB, a debian nie wiem czy 30. Lubie ten system i uzywam go w pracy i na studiach ale nie wiem czy lxde bardzo go przyspieszy. Za to bardzo lubie laczyc wlasnie debian+lxde.

  • mlody969

    [quote post=”13329″]Jedyny mankament to, że, wbrew zapewnieniom wszystkich znajomych informatyków, zawiesza mi się on CZĘŚCIEJ (!) niż Windows!!! (system w całości mi się jeszcze nie zawiesił, ale zawieszenie się wielu okien na raz to norma, a w skutkach jest takie samo jak BSOD)[/quote]

    Już dawno o tym pisałem. Mega stabilność to mit. Co kilka dni zwiesza mi się ubuntu, przestaje reagować na jakiekolwiek klikanie. Niektóre programy się wykładają, czasami do tego stopnia że trzeba zrobić restart (bo jak program zwiesi inne okna to system nie reaguje na klikanie – nie ma nawet jak zabić procesu).

  • kasiuka

    [quote post=”13329″]Jedyny mankament to, że, wbrew zapewnieniom wszystkich znajomych informatyków, zawiesza mi się on CZĘŚCIEJ (!) niż Windows!!! (system w całości mi się jeszcze nie zawiesił, ale zawieszenie się wielu okien na raz to norma, a w skutkach jest takie samo jak BSOD) [/quote]
    Ciekawe stwierdzenie

  • czarny_bobek

    U mnie na starym sprzęcie (600 MHz!) działa znakomicie, jedyne co się zawiesza to niestety pcmanfm (update do 0.9.8), ma parę bUgów (wykłada sie przy odmontowywaniu płytki dvd, czasem tworzeniu plików na pulpicie)

  • Czela

    Chodzi dobrze z zawieszeniem nie ma problemu, a że lubię przećwiczyć na starych dyskach tak na początek to mi brakuje systemu ratunkowego z płyty. Trza uczyć sie konsoli a to nie boli. Pozdrawiam i gratuluję, podziwiając wkład pracy twórców.

  • cezeusz

    Witam posiadam laptopa dell VOSTRO 1015. Ubuntu malinowa mandarynka nie działa bez podłączonego zasilacza. Zarówno zainstalowany system jak i sama instalacja.

    jeśli toś zna rozwiązanie tego problemu to proszę się podzielić informacjami
    pozdrawiam

  • dante195

    Witam, czemu ta dystrybucja nie uruchamia się w trybie live CD na stacjonarnym komppie? Coś z kernelem, czy może nie obsługuje karty graficznej (Radeon 9200)?

  • kuba

    Witamm. Pomożecie mi to wrzucić na pendrive i żebym mógł z niego zainstalować na laptopie?? Wrzuciłem przez program Unetbootin i po zrobieniu bootowania z pendrive wisi na kreseczce.