Gry, których (być może) nie znacie. Cz. 2: Beneath a Steel Sky 5


Nigdy nie ufaj komputerowi,
którego nie możesz wyrzucić przez okno

Steve Wozniak

Był taki czas, kiedy gry komputerowe kojarzyły się wyłącznie z Amigą. Jednak w czasach, o których tu mowa, Amiga odchodziła powoli w niepamięć. W 1994r. wszędzie poza Japonią (tam był wtedy 2004r.) nadchodziła era PC, jako platformy do gier. Wystarczy wspomnieć tytuły: Doom2, Tie Fighter, X-COM czy Warcraft. Początek lat 90. ubiegłego wieku to także czas gier przygodowych, które miały swój stały i znaczący udział w rynku, zaś LucasArts było znane przede wszystkim z tego gatunku gier.

W drugim odcinku serii niestety nie przynoszę wam Broken Sworda ani Monkey Island. Przynoszę wam inną grę z tal 90., przedstawicielkę gier przygodowych typu „point’n’click”.

Beneath a Steel Sky

„Pod Stalowym Niebem” jest grą typu „znajdź drucik, żeby przy jego pomocy przerwać obwód zasilający alarmu w sejfie, gdzie znajduje się klamka do kibelka do którego bardzo ci się teraz chce”. Wierzcie lub nie, ale takie gry były kiedyś bardzo popularne, głównie ze względu na bardzo rozwiniętą fabułę i dialogi, które nie były jedynie przerywnikami w nawalance.

Beneath a Steel Sky realizuje na swój sposób wizję „Roku 1984” Georga Orwella. W niedalekiej przyszłości ludzkość będzie mieszkać w gigantycznych miastach-państwach, z daleka od postnuklearnych pustkowi. Do takiego właśnie miasta, Union City, trafia Robert Foster – mieszkaniec jednego z niewielu niezależnych osiedli zlokalizowanych gdzieś pośród Australijskich pustkowi. Unikając policji staramy się wydostać z miasta, co nie jest takie proste jak się wydaje. Z czasem trafiamy na ślad dziwacznej intrygi i staramy się odkryć czemu LINC – superkomputer sterujący miastem – nam pomaga.

Beneath a Steel Sky

W centrum dowodzenia LINC

W czasie wędrówek po Union City towarzyszy nam robot Joey. Jego pamięć zapisana jest na małej karcie, którą można przekładać pomiędzy różnymi powłokami. W trakcie przygody nasz przyjaciel znajdzie się na przykład w skórze odkurzacza oraz robota przemysłowego. Joey poda nam nie tylko pomocną dłoń (lub laser), ale też włamie się do komputera albo wejdzie tam gdzie Robert nie może. Rozmowy z Joeyem są też świetnym sposobem na poprawienie sobie humoru. Jego uwaga na temat praw robotyki Asimova jest bezcenna.

Grafika w dzisiejszych czasach może przerażać pikselizacją. Ale warto przyjrzeć się dbałości o szczegóły, charakteryzującej tamte czasy rozwoju gier. Kiedy Robert zmienia ubranie, to pokazywana jest pełna animacja, włącznie z odkładaniem ubrania na wieszak. Każdy znaleziony przedmiot odkładany jest do wewnętrznej kieszeni płaszcza. Każda akcja, jak wkręcanie i wykręcanie żarówki, jest pokazywana w sposób nie pozostawiający wątpliwości iż bohater rzeczywiście to zrobił.

Muzyka w grze jest prosta, raptem kilka wpadających w ucho melodii w tle. Wszystkie postacie w grze mówią własnym, charakterystycznym głosem. Aktorzy mówią bardzo wyraźnie i z przyjemnością się ich słucha.

Instalacja

Wszystkie pliki potrzebne do instalacji gry znajdują się w repozytoriach Ubuntu. Poniższe polecenie ściągnie grę jak i oprogramowanie służące do jej uruchomienia

sudo apt-get install beneath-a-steel-sky

Beneath a Steel Sky tak naprawdę nigdy nie zostało przeportowane na Linuksa. Gra działa w oparciu o  ScummVM. Ten program jest maszyną wirtualną dla silnika Scumm, bardzo popularnego w tamtych czasach. Jeżeli masz gdzieś jeszcze oryginalne pliki z Monkey Island 1-3, King Quest 1-6, Lure of the Temptress, Broken Sword 1-2 czy Simon the Sorcerer 1-2, to przy pomocy ScummVM możesz uruchomić te gry bez bawienia się w wine czy dosemu. Na tej stronie znajdziesz listę gier kompatybilnych z ScummVM, wraz z instrukcjami uruchomienia.

Beneath a Steel Sky w 2003 roku zostało udostępnione jako darmowe oprogramowanie (freeware). ScummVM jest wolnym i otwartym oprogramowaniem na licencji GNU/GPLv2

Bądź Czujny


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy do “Gry, których (być może) nie znacie. Cz. 2: Beneath a Steel Sky