Polskie remiksy 10.04 : z "Linux Magazine", a z ubuntu.pl

Machacz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 03 sie 2010, 13:53
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Polskie remiksy 10.04 : z "Linux Magazine", a z ubuntu.pl

Post autor: Machacz »

W lipcowym "Linux Magazine" zamieszczono polski "Ubuntu 10.04 LM Remix" opracowany przez zespół ubuntu.pl. Czy w związku z tym to jest dokładnie ten sam co na podstronie 'Pobierz' ? Jeśli nie, to czym się różni ?
adrikux

Odp: Polskie remiksy 10.04 : z "Linux Magazine", a z ubuntu.pl

Post autor: adrikux »

Mam ten numer i nie wydaje ci się, że sama nazwa LM wskazuje, że remix został opracowany przez Linux Magazine, a nie to forum? Odnośnie samego remiksu nie wiem jaki sens jest umieszczać na nośniku jednocześnie PlayOnLinux i Wine.
Machacz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 03 sie 2010, 13:53
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Odp: Polskie remiksy 10.04 : z "Linux Magazine", a z ubuntu.pl

Post autor: Machacz »

Skrót "LM" wg mnie sugeruje, że jest rozpowszechniany przez Linux Magazine, natomiast w artykule jest wprost napisane, że został "opracowany przez zespół ubuntu.pl".
Z tego co czytałem:
- PlayOnLinux jest łatwiejsze bo automatyzuje instalację, a Wine umożliwia ustawianie parametrów, więc do wyboru,
- PlayOnLinux jest rodzajem nakładki i wymaga obecności Wine.
adrikux

Odp: Polskie remiksy 10.04 : z "Linux Magazine", a z ubuntu.pl

Post autor: adrikux »

Wiem czym jest PlayOnLinux i jakich elementów wymaga do działania, ale należy zwrócić uwagę, że PlayOnLinux zawiera w sobie Wine i tworzy w menu GNOME odpowiedni dla siebie dział. Nie sprawdzałem za pomocą menedżera pakietów tego czy wine zainstalowane jest jako oddzielny pakiet, ale wydaje mi się, że tak jest ponieważ w menu GNOME istnieje dział zarówno Wine jak i PlayOnLinux. Gdyby Wine zainstalowane oddzielnie nie było, brakowało by także jego elementu w menu GNOME.
Awatar użytkownika
sylwester
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1455
Rejestracja: 18 lut 2005, 19:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Polskie remiksy 10.04 : z "Linux Magazine", a z ubuntu.pl

Post autor: sylwester »

Co do playonlinux i wine: sens jest taki, że czasem programy działają dobrze na starej (lub dowolnej innej) wersji wine, a czasem tylko na najnowszej. Każdy wiec ma wybór.
Playonlinux pozwala na wybór wersji wine, na której instalujemy dany program, ale często nie pozwala na wybór wersji najnowszej.

A co do samej płytki.
Ta wersja została opracowana przez nas SPECJALNIE i zawiera wszystko co uznaliśmy za stosowne i potrzebne (ze sknerstwa zrezygnowaliśmy z gier), a na co pozwala wersja DVD.
Wersja ta jest jednak zrobiona DOKŁADNIE według zasad narzuconych przez Canonical, a więc zawiera WYŁĄCZNIE wolne oprogramowanie.

Czym sie rózni od wersji CD?
Mamy ogromną przyjemność przedstawić naszym Czytelnikom specjalną wersję Ubuntu przygotowaną przez zespół Ubuntu.pl z myślą o polskim odbiorcy. Co odróżnia ją od zwykłej edycji Ubuntu z ubiegłego numeru „Linux Magazine”?
Przede wszystkim system jest w pełni spolszczony – a przynajmniej na tyle, na ile było to możliwe. Na płycie znajdziemy więc wszystkie polskie przewodniki systemowe, pliki pomocy, poradniki itd. Jeśli jednak z jakichkolwiek powodów wolimy wersję angielską, nie ma problemu – możemy w każdej chwili przełączyć się na ten język, ponieważ Ubuntu LM Remix w pełni go obsługuje.
Jeżeli lubimy odtwarzać muzykę i filmy, nie powinniśmy czuć się zawiedzeni: nasze Ubuntu odtworzy wszystko poza plikami WMV, zawiera bowiem wszystkie legalne w Polsce kodeki (w tym MP3), jak również plik umożliwiający oglądanie DVD. Filmy możemy odtwarzać również za pomocą znakomitego MPlayera.
Co jeszcze zasługuje na naszą uwagę? Przede wszystkim rozbudowany pakiet OpenOffice.org, wzbogacony o bazę danych, kliparty i dodatki, takie jak Pdfimport, Wiki Publisher czy Presentation Minimizer. Na płycie znajduje się też otwarte środowisko Javy (OpenJDK). Programy Pitivi i Transmission zostały zastąpione przez Avidemux i Deluge, które mają zdecydowanie większe możliwości.
Z myślą o użytkownikach niepełnosprawnych przygotowano szereg funkcji ułatwiających obsługę komputera, takich jak kontrastowe motywy graficzne pulpitu i OOo, obsługa bezklawiaturowa i bezmyszkowa, czytnik ekranu, lupa itd. Nie można też zapomnieć o uniwersalnym konfiguratorze Ubumatic, który konfiguruje system, sam instaluje wszystko to, co nie mogło znaleźć się na płytce, przygotuje system do obsługi multimediów itd. Z kolei Ubuntu Tweak pozwala nam łatwo spersonalizować system.
Co jeszcze? Domyślnym klientem FTP jest FileZilla, zaś GG – Empathy Sunshine. Z programów graficznych powinniśmy wymienić edytor diagramów Dia i GIMP-a z bogatym zestawem wtyczek, a także program do zarządzania fotografiami Fotoxx, edytor grafiki wektorowej Inkscape, aplikacja do obróbki plików RAW RawTherapee i Xara Extreme – wspaniały program, którego wersja windowsowa jest płatna, zaś linuksowa – wolna i darmowa.
Coś dla siebie znajdą także miłośnicy rozrywki. Oprócz popularnych gier takich jak TuxRacer czy SuperTux dodano program PlayOnLinux służący do łatwej instalacji gier (i nie tylko) z Windows. Jeżeli lubimy starsze, DOS-owe gry, możemy skorzystać ze znakomitego DosBoksa.
Poziomy głośności odtwarzania różnych plików ujednolicimy za pomocą Gnormalize. To, co się dzieje na ekranie, nagramy za pomocą aplikacji gtk-recordMyDesktop. Kamerki internetowe obsługiwane są przez Cheese. Na płycie znajdziemy też program do konwersji plików muzycznych między różnymi formatami. Jeżeli chcemy jednym kliknięciem przekształcić swój komputer w centrum multimediów dla całej rodziny, na pewno zainteresuje nas program Moovidia Media Center.
Nie mogło oczywiście zabraknąć Compiza ze wszystkimi dodatkami, w tym łatwym konfiguratorem, a także screenletów, czyli gadżetów pulpitu, i AWN, najpopularniejszego obecnie paska dokującego dla Linuksa.
To nie wszystko! Do dyspozycji mamy także:
* programy do kompresji i dearchiwizacji, takie jak 7zip-full i Unrar-free,
* graficzny konfigurator zapory sieciowej Gufw,
* drukarkę plików PDF,
* dodatki do Nautilusa,
* Ndiswrappera – graficzny instalator sterowników Windows do kart bezprzewodowych),
* rozbudowany menedżer plików Gnome Commander,
* build-essential – pakiet do kompilacji oprogramowania,
* Conky – rozbudowany monitor systemu,
* Gmount-iso – do montowania obrazów ISO jako wirtualnych napędów CD lub DVD,
* Deja Dup – program do tworzenia kopii zapasowych systemu lub najważniejszych
folderów,
* Hard Info – aplikację dostarczającą kompletu informacji o sprzęcie i systemie, łącznie z testami wydajnościowymi,
* Testdisk – program do odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków.

Serdecznie zapraszamy do wypróbowania Ubuntu 10.04 LM Remix – mamy nadzieję, że okaże się lepszy od pierwowzoru!
Podsumowując: na prośbę redakcji LM zrobiliśmy płytkę uwzględniającą (chyba :D) wszystkie Wasze marudzenia co do braków w wersji liveCD.
Można sobie te płytkę nabyć wraz z magazynem, albo ..... skopiowac skąd kto chce, bowiem nadal jest to wersja WOLNA i nie podlegająca ograniczeniom autorskim.
Na pytania o usunięte/zablokowane/skasowane/przeniesione posty bez linków do nich nie odpowiadam :P
http://ubuntu.pl
Machacz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 03 sie 2010, 13:53
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Odp: Polskie remiksy 10.04 : z "Linux Magazine", a z ubuntu.pl

Post autor: Machacz »

Dziękuję za objaśnienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wersje Rozwojowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości