Odrobinę wyrozumiałości, please.

Uwagi, propozycje tematów, pomysły na serwis Ubuntu.pl
Awatar użytkownika
amrek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2010, 23:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: amrek »

Właśnie natknąłem się na forum z zamkniętym tematem w poście:" ...żółtodzioba" w dziale System. Jak wyście zrugali tego gościa, to szok. Aż strach się bać. Bury, kary, upomnienia, a pewnie "zapomniał wół...". Proszę więc moderatorów o więcej wyrozumiałości dla nowicjuszy, bo strach się pytać o cokolwiek. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: Admc »

Moderatorzy tego forum to już legenda. Czasami władza uderza im do głowy. Zawsze jak jakiś moderator przesadzi, to piszcie do admina. Ja ostatnio miałem nieprzyjemny przypadek i napisanie do admina pomogło.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: k2cl »

Po pierwsze - staramy się nie rugać początkujących.
Po drugie - regulamin obowiązuje także świeżych użytkowników, nawet jeśli z reguły są traktowani łagodniej niż osoby przebywające na forum od dłuższego czasu.
Po trzecie - moderatorzy to też ludzie - zdarza się nam popełnić błąd. Zazwyczaj wystarcza PM, ewentualnie (tak jak napisał Admc) - kontakt z administratorem.
Po czwarte - niełatwo odpowiadać w takich tematach, kiedy cała dyskusja obraca się wokół jakiegoś bliżej nieokreślonego wątku, który "ktoś kiedyś" napisał. Może by tak link (tak jak w tym wątku)? Wtedy porozmawiamy o konkretach, a nie będziemy bawić się w bicie piany...
Wśród niedawno zamkniętych wątków we wspomnianym dziale znalazłem tylko to. Ze strony usera przykład skrajnego lenistwa ("znajdźcie mi, i to szybko" - potem nagle okazało się, że sam zdołał odszukać te informacje), tytuł niezgodny z regulaminem, kilka pytań w jednym wątku, prośby moderatora wytrwale ignorowane... Jeśli to o tym właśnie wątku traktuje aktualny temat - należało kogoś takiego pogłaskać po główce i pochwalić? :w00t:
Warto też zauważyć, że najbardziej zrugali biednego żółtodzioba sami użytkownicy forum, a nie jego obsługa.

Nie rozumiem natomiast tego typu postów "w obronie początkujących" wysyłanych ze świeżo założonego konta... Nie wydaje mi się, żeby osoba zarejestrowana na forum tuż przed napisaniem czegoś takiego mogła mieć naprawdę dobre rozeznanie sytuacji. Jeśli zaś amrek to tylko "zapasowe" konto założone na wypadek "gniewu niedobrych moderatorów" - proponuję używać konta podstawowego. Za krytykę obsługi forum banów nie rozdajemy :P
Work less, climb more :D
menthosh
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 424
Rejestracja: 05 gru 2009, 12:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: menthosh »

k2cl pisze:Po pierwsze - staramy się nie rugać początkujących.
Po drugie - regulamin obowiązuje także świeżych użytkowników, nawet jeśli z reguły są traktowani łagodniej niż osoby przebywające na forum od dłuższego czasu.
Po trzecie - moderatorzy to też ludzie - zdarza się nam popełnić błąd. Zazwyczaj wystarcza PM, ewentualnie (tak jak napisał Admc) - kontakt z administratorem.
Po czwarte - niełatwo odpowiadać w takich tematach, kiedy cała dyskusja obraca się wokół jakiegoś bliżej nieokreślonego wątku, który "ktoś kiedyś" napisał. Może by tak link (tak jak w tym wątku)? Wtedy porozmawiamy o konkretach, a nie będziemy bawić się w bicie piany...
Wśród niedawno zamkniętych wątków we wspomnianym dziale znalazłem tylko to. Ze strony usera przykład skrajnego lenistwa ("znajdźcie mi, i to szybko" - potem nagle okazało się, że sam zdołał odszukać te informacje), tytuł niezgodny z regulaminem, kilka pytań w jednym wątku, prośby moderatora wytrwale ignorowane... Jeśli to o tym właśnie wątku traktuje aktualny temat - należało kogoś takiego pogłaskać po główce i pochwalić? :w00t:
Warto też zauważyć, że najbardziej zrugali biednego żółtodzioba sami użytkownicy forum, a nie jego obsługa.

Nie rozumiem natomiast tego typu postów "w obronie początkujących" wysyłanych ze świeżo założonego konta... Nie wydaje mi się, żeby osoba zarejestrowana na forum tuż przed napisaniem czegoś takiego mogła mieć naprawdę dobre rozeznanie sytuacji. Jeśli zaś amrek to tylko "zapasowe" konto założone na wypadek "gniewu niedobrych moderatorów" - proponuję używać konta podstawowego. Za krytykę obsługi forum banów nie rozdajemy :P

właśnie między innymi Tobie władza uderzyła do głowy, ja na Twoim miejscu uciszyłbym się.
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: karmelek »

Sluchaj, k2cl odwala na forum naprawdę kawał dobrej roboty. W każdej społeczności panują jakieś zasady, hierarchia, porządek. Jest też organ który ten porządek utrzymuje. Generalnie to wszystko dla Waszego dobra, a że raz na czas twór Waszego lenistwa czy ignorancji wyląduje w koszu to naprawdę są większe tragedie w życiu. Póki co to to co prezentujecie to strzelanie ślepakami - huku dużo, efektów nie widać. Konkrety - gdzie, kiedy, kto z nas zrobił coś, co nie ma oparcia w regulaminie.
Wszystkich moderatorów Bóg po śmierci zabiera do nieba, żeby ci dwadzieścia cztery godziny na dobę moderowali modlitwy do niego.
http://karmelek.wordpress.com
inny OS=debian lenny
Awatar użytkownika
amrek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2010, 23:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: amrek »

Ale się porobiło.
Nie było moim celem rozpętanie wojny na forum, a moje konto nie jest "zapasowe".
Doceniam pracę wszystkich i nikomu nie zamierzałem przypinać łatki. Nawet ze względu na staż nie mam takiego prawa.

Chciałem zwrócić uwagę na to, że coś co jest oczywiste i proste dla jednych, dla innych jest czarną magią . Tym bardziej gdy dotyczy systemu, o którym niewiele się wie.

Przeglądam forum i inne strony o Ubuntu prawie od miesiąca, a od dwóch tygodni mam ten system. O ile sama instalacja nie stanowi problemu, to skonfigurowanie wszystkiego wymaga wiedzy, umiejętności, szukania i myślenia przede wszystkim.

Wiem co to Google czy Szukaj i upomnienie tego typu też by mnie obruszyło, a jest ich pełno na forum.
Niekiedy znalezione posty nie pasują do problemu jaki się ma, a niekiedy są za mądre dla początkującego.
Nie raz lepiej zainstalować system na nowo, zwłaszcza gdy jest jeszcze "czysty", niż mieszać w czymś, o czym nie ma się zielonego pojęcia, czego skutkiem może być nowa instalacja. Jednak na przyszłość należy wyciągać wnioski i starać się nie dopuścić do powstałego wcześniej problemu. Znam to z autopsji.
Spotkałem się też z tekstem, cyt: "Proste?Proste." Może i proste, ale u mnie nie poszło.
Posiadanie wiedzy to jedno, a sztuka jej sprzedania to drugie.

Dawanie komuś bury na forum zajmuje więcej czasu i miejsca niż napisanie w stylu: szukaj tu i koniec tematu.
Uważam, że cierpliwość i wyrozumiałość dla początkujących, będzie owocować w całej społeczności Ubuntu.
Chcemy przygarniać ludzi, czy ich od Ubuntu odpychać?

Może stwórzmy nowy dział na forum dla "żółtodziobów", gdzie będą mogli pytać o co tylko zechcą, gdzie nie będą rugani i upominani, a ludzie życzliwi, cierpliwie przeprowadzą ich przez "trudne dobrego początki".

Dzieci do przedszkola też są prowadzane za rączkę.

Miłego dnia
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: Admc »

amrek pisze:Może stwórzmy nowy dział na forum dla "żółtodziobów", gdzie będą mogli pytać o co tylko zechcą, gdzie nie będą rugani i upominani, a ludzie życzliwi, cierpliwie przeprowadzą ich przez "trudne dobrego początki".
Chciałbym zauważyć, że taki dział już istnieje i nazywa się "Przedszkole Linuxa".
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: karmelek »

Wiem co to Google czy Szukaj i upomnienie tego typu też by mnie obruszyło, a jest ich pełno na forum.
Niekiedy znalezione posty nie pasują do problemu jaki się ma, a niekiedy są za mądre dla początkującego.
Niektórzy nie wiedzą, bo oczywiste rozwiązanie można niejednokrotnie znaleźć w drugim czy trzecim temacie z szukajki.
Dawanie komuś bury na forum zajmuje więcej czasu i miejsca niż napisanie w stylu: szukaj tu i koniec tematu.
Wstawienie
Przed zadaniem pytania należy użyć funkcji SZUKAJW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił. zawiera link GDZIE należy szukać. Uważasz, że podanie linka nauczy kogoś szukania? Odpowiem: NIE.
Chcemy przygarniać ludzi, czy ich od Ubuntu odpychać?
A bałagan na forum przyciąga czy odpycha?
Wszystkich moderatorów Bóg po śmierci zabiera do nieba, żeby ci dwadzieścia cztery godziny na dobę moderowali modlitwy do niego.
http://karmelek.wordpress.com
inny OS=debian lenny
Awatar użytkownika
amrek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2010, 23:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: amrek »

Widzicie sami jak łatwo jest coś przeoczyć na forum. Ja przeoczyłem istnienie działu "Przedszkole Linuxa" nie będąc w stresie. Nie dziwię się więc tym co mają palący problem i nie mogą sami znaleźć rozwiązania.

Sam przyznałeś karmelek, że wstawienie ramki metodą drag and drop nikogo i niczego nie nauczy. One tylko nieco urozmaicają forum, a jest ich trochę, nawet w dziale "Przedszkole Linuxa", gdzie ten dział z wiadomych względów powinien mieć przywileje.
Bałagan na forum mnie to akurat nie przeszkadza, bo w bałaganie nic nie ginie.

Rejestrując się na tym forum miałem losowe pytanie czy jestem człowiekiem. Tak, "człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce".
Jako człowiek oczekuję, że gdy wejdę do biura i o coś zapytam, to mnie uprzejmie pokierują. Jak mnie potraktują jak intruza i się na mnie wydrą, to więcej do nich nie wejdę i będę miał wyrobione zdanie na ich temat. Chyba nie o takie zdanie tu chodzi.

Swoją droga, całkiem przypadkiem trafiłem w czuły punkt.
Awatar użytkownika
Marvell
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 202
Rejestracja: 29 kwie 2008, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: Marvell »

Chyba nie końca zrozumiałes o co mu chodziło. Chodzi o to, że lepiej dać komuś link do szukajki za pomocą której bez problemu znajdzie to, czego szuka niż dać mu link gotowego rozwiązania, mimo że było już milion takich samych tematów.
Takie właśnie wyjście niczego nie nauczy 'nowego', bo nie wymaga od niego żadnego wysiłku, chęci rozwiązania problemu chociaż w części samemu.

Użytkownik linuksa musi myśleć, czytać komunikaty systemu i wyciągać z nich wnioski. Tak samo użytkownik forum musi wykazać trochę własnej inicjatywy, a nie przychodzić z myśleniem "ja tu jestem nowy, więc szybko dajcie mi na tacy rozwiązanie"

amrek, no właśnie, jak idziesz do biura (to forum może nim być) z jakimś zapytaniem to ktoś Cię pokieruje, a nie zrobi to za Ciebie. Czy jeśli odeślą Cię do innego biura (google?) to odchodzisz obrażony i już nigdy nie wejdziesz do tego biura?

Takie jest moje zdanie na ten temat.
:)
Ludzie dzielą się na 10 grup - na tych, którzy rozumieją zapis binarny i resztę.
[ Gentoo ]
Linux user #479548
Awatar użytkownika
amrek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2010, 23:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: amrek »

Pełna zgoda - myślenie przede wszystkim.

Mam znajomego, który jest posiadaczem komputera już około 7 lat, a nie potrafi sam zainstalować niczego. Ostatnio przyszedł do mnie z błaganiem o pomoc, bo rzekomo instalując jakąś grę włożył płytę i zainstalował(nie do końca oczywiście) WinXP po raz drugi na dysku C:. W efekcie miał do wyboru dwa te same systemy, z czego ten drugi nie działał. On nie wie jak to zrobił i co się stało. To dopiero szok.

Nie chodzi mi o podawanie linków, "szukaj w dziale ..." wystarczy. Nikt nie zmusza nikogo do odpowiadania na jego posty. Potrzebujący pisze jak potrafi, życzliwy odpowiada jak chce i kiedy chce. Zamiast, mając zły dzień, wyżywać się na kimś, niech wcale mu nie odpowiada. A tak, jeden naskoczy, drugi poprawi, a moderator jeszcze ramkami sypnie i robi się "kogel mogel" że aż "galimatias".

Miłej niedzieli.
Awatar użytkownika
Witch Lady
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 05 kwie 2010, 11:43
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: Witch Lady »

Marvell, ale jak jedno biuro spycha cię do drugiego a i tam nie jesteś w stanie uzyskać odpowiedzi, to jesteś już wściekły na oba biura. :P A tłój problem nadal nie jest rozwiązany. I co teraz? Wrócisz do pierwszego, z którego cię odesłali dalej?
Awatar użytkownika
sylwester
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1455
Rejestracja: 18 lut 2005, 19:33
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: sylwester »

Admc pisze:Moderatorzy tego forum to już legenda. Czasami władza uderza im do głowy. Zawsze jak jakiś moderator przesadzi, to piszcie do admina. Ja ostatnio miałem nieprzyjemny przypadek i napisanie do admina pomogło.
Cóż: wyjątek potwierdzający regułę :D

Każdy się może pomylić (i to nie tylko moderator, ale i admin) - co w niczym nie zmienia faktu, że z reguły "reklamacje" są odrzucane jako bezzasadne. A zwłaszcza te, które nie mają nic wspólnego z meritum, a tylko błagają o litość.

Ilu nowych użytkowników przeczytało TO ogłoszenie? Że o Regulaminie nie wspomnę...

Na tym forum w czasach spokoju (np. pomiędzy wydaniami Ubuntu) rejestruje się średnio 30 nowych użytkowników dziennie. Po wydaniu ta ilość wzrasta 2-3 krotnie.
Na forum napisano już prawie 750k postów z czego jak widać PÓŁ MILIONA zostało już skasowanych.

Pisanie, że bałagan nie przeszkadza świadczy wyłącznie o niewiedzy na temat skali tego "bałaganu".
Na pytania o usunięte/zablokowane/skasowane/przeniesione posty bez linków do nich nie odpowiadam :P
http://ubuntu.pl
Awatar użytkownika
Witch Lady
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 05 kwie 2010, 11:43
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: Witch Lady »

Ja przeczytałam oba. :P

//k2cl: ...w takim razie stanowisz chlubny wyjątek, potwierdzający regułę :D
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: Hwiparam »

Witch Lady pisze:Ja przeczytałam oba. :P

//k2cl: ...w takim razie stanowisz chlubny wyjątek, potwierdzający regułę :D
Regulamin znam, temat ''Zanim zadasz jakiekolwiek pytanie'' też obcy mi nie jest, trudno ich nie znać jak się często zagląda na forum ;)
Odnośnie tematu: Sam raczej nie praktykuję odsyłania innych do ''szukajki'' , ale z drugiej strony rozumiem takie zachowanie w niektórych przypadkach. Czasem pytania są tak banalne, że znalezienie na nie odpowiedzi to 2 minuty szukania. Odrobinę samodzielności, please ;)
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
Awatar użytkownika
amrek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2010, 23:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: amrek »

Ja przeczytałem jeszcze to:

cyt.:
Ubuntu jest afrykańską ideologią oznaczającą w skrócie "humanizm dla innych". Wyraża "wiarę w uniwersalne więzy oparte na chęci dzielenia się z innymi, które łączą całą ludzkość".

oraz to:

cyt.:
?Osoba wyznająca filozofię Ubuntu jest otwarta na innych, świadoma innych, nie przeraża jej to, że inne osoby są od niej samej lepsze bądź bardziej utalentowane, ponieważ czuje ten rodzaj pewności siebie, który wynika z głębokiego przekonania o przynależności do większej całości?

Humanizm, dzielenie się z innymi(również wiedzą), świadomość, że ktoś jest co najmniej tak samo mądry(nie głupszy), więzy łączące całą ludzkość...

Trochę to daje do myślenia, a bynajmniej powinno.
Awatar użytkownika
DadaD
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 350
Rejestracja: 21 paź 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: DadaD »

Chociaż @amrek jest początkującym użytkownikiem Ubuntu, czy także linuksów? Utrafił w sedno i dotknął problemu ważnego nie tylko dla początkujących.
Uważam, że opieka i pomoc dla osób zaczynających swą przygodę z Linuksem jest priorytetowa. W zwiazku z tym w dziale Przedszkole powiny panować zasady jak dla małych dzieci:
1. Nikt nie jest zobliogowany do pomocy robimy to w wolności całkowicie dobrowolnie (zasada ta obowiązuje na całym forum) więc nie musi się wysilać aby jednozdaniowym stwierdzeniem np froooogle czy podobnym do tego - nabić sobie posta, niech po prostu nie odpowiada. Na pewno znajdzie się osoba, która udzieli poprawnej odpowiedzi.
2. Nowy użytkownik tak samo jak i doświadczony może mieć trudności z prawidowym nazwaniem problemu, jeżeli po raz pierwszy spotyka się z nową nomenklaturą to skąd ma wiedzieć jakie jest jej znaczenia, ma od razu przeczytać Handbook w języku oryginału i je rozumieć? Proces nauki jest długotrwały, małe dziacko po jednorazowej wizycie w przedszkolu jaką zdobyło wiedzę?
Więc jeżeli moderator potrafi rozpoznać po pierwszym poście problem niech jego temat zmieni na prawidłowy, lub po zrozumieniu problemu uczyni to autor wątka a nie wywalać post z prośbą o pomoc do kosza!
3. Wątki są systematycznie usuwane wię nic się nie stanie gdy przez pewien czas błędnie określony będzie figurował w rejestrze.

Podobne zasady funkcjonują na innych forach o dystrybucjach Linuksa i nikt tam nie szaleje nad ładem i porządkiem, który jest oczywiście potrzebny, ale matka czy też ojciec po zabawie malutkich pociech później posprząta.

Pozostaje jeszcze problem gdy niedoświadczona osoba (która o tym wyraźnie wzmiankuje) i zadaje pytanie w dziale tematycznym. Uważam, że należy zastosować powyższe zasady albo przenosić wątek do odpowiedniego np przedszkole co jest władny uczynić chyba tylko moderator.


To takie moje małe uwagi aby poprawić funkcjonowanie Forum i uczynić je bardziej przyjaznym dla raczkującego użytkownika.
Raczkujące dziecko, gdyby ktoś nie wiedział, lub zapomniał porusza się na czworakach i spionizowanej pozycji nie jest w stanie zająć, nie mówi i jest zdane całkowicie na opiekunów to tak w skrócie.

Czy naprawdę myślicie, że z Linuksa zaczynają tylko korzystać znawcy systemu Windows, po przejściu ścieżki certyfikacyjnej aby pogłebić swą wiedzę z innych systemów?

To często ludzie dla których system operacyjny jest tylko narzędziem, który ma działać i jego dogłębna znajomość jest im całkowicie niepotrzebna - po prostu ma działać!

Z całym szacunkiem dla ekipy Forum
oraz bezinteresownie udzielającym pomocy Użytkownikom

Pozdrowienia
Inny OS - Linux Mint - GNOME
"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8602
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: mario_7 »

amrek, piękne cytaty, tylko dlaczego nie patrzysz na nie obiektywnie z obu stron? Dlaczego "humanizm dla innych" ma występować tylko po stronie pomagających?

Ci, co proszą o pomoc też powinni myśleć o innych. Gdy kilka osób porusza ten sam problem, który był rozwiązany wcześniej (czasem nawet tego samego dnia) na forum, to potencjalnie odciągają uwagę od innych, którzy mają nowy, nierozwiązany problem. Już nie mówiąc, że nie szanują czasu który ktoś kiedyś poświęcił na wyjaśnienie danej sprawy.
Bardzo typowa sytuacja:
X pisze pytanie, Y na nie odpowiada, a za pół godziny Z przychodzi na forum z tym samym pytaniem... Jak ma się czuć Y? Po co pomagał? Po to, żeby ktoś po chwili olał jego wysiłek i pracę i pytał ponownie, "bo on jest nowy i mu się to należy"?

Ponadto na forum zagląda tysiące ludzi każdego dnia, a tylko garstka pyta o poruszane wcześniej kwestie. Oznacza to tyle, że "chcieć znaczy móc" i bez pytania da się wiele dowiedzieć. Ci, którzy nie pytają to z pewnością także (a może w większości) początkujący...
DadaD pisze:To takie moje małe uwagi aby poprawić funkcjonowanie Forum i uczynić je bardziej przyjaznym dla raczkującego użytkownika.
Jakby Ci to powiedzieć... Marne te rady...
DadaD pisze:1. Nikt nie jest zobliogowany do pomocy robimy to w wolności całkowicie dobrowolnie (zasada ta obowiązuje na całym forum) więc nie musi się wysilać aby jednozdaniowym stwierdzeniem np froooogle czy podobnym do tego - nabić sobie posta, niech po prostu nie odpowiada. Na pewno znajdzie się osoba, która udzieli poprawnej odpowiedzi.
Owszem, jednak czasem jest tak, że wystarczy tytuł tematu wkleić w Google i odpowiedź jest na pierwszym miejscu w wynikach...
DadaD pisze:2. Nowy użytkownik tak samo jak i doświadczony może mieć trudności z prawidowym nazwaniem problemu, jeżeli po raz pierwszy spotyka się z nową nomenklaturą to skąd ma wiedzieć jakie jest jej znaczenia, ma od razu przeczytać Handbook w języku oryginału i je rozumieć? Proces nauki jest długotrwały, małe dziacko po jednorazowej wizycie w przedszkolu jaką zdobyło wiedzę?
Więc jeżeli moderator potrafi rozpoznać po pierwszym poście problem niech jego temat zmieni na prawidłowy, lub po zrozumieniu problemu uczyni to autor wątka a nie wywalać post z prośbą o pomoc do kosza!
Czy ktoś zabronił spytać jaki powinien być prawidłowy tytuł tematu? Wielokrotnie pisaliśmy, że jeśli ktoś nie wie jak prawidłowo zatytułować wątek, to może się zapytać w zasadzie dowolnego moderatora/administratora (a najlepiej tego, który prosił o zmianę).
Gdy ktoś faktycznie rzuci okiem na regulamin, zastosuje się do niego i widać, że nie potrafi sformułować prawidłowo tematu, to wielokrotnie po prostu poprawiamy to.
Jednak, gdy ktoś po n-tym upomnieniu dalej pisze "problem z czymś tam", to znaczy, że ma nas i wszystkich innych głęboko w nosie. Ale nawet wtedy można to załatwić pisząc do moderatora (byleby grzecznie, bez przekleństw i obrażania kogokolwiek).
DadaD pisze:3. Wątki są systematycznie usuwane wię nic się nie stanie gdy przez pewien czas błędnie określony będzie figurował w rejestrze.
Owszem, stanie się. Zrobi tak jeden, potem drugi, trzeci itd. Później dojdzie do tego, że niektórzy uznają, że łatwiej napisać coś niechlujnie w przedszkolu, niż porządnie w innym miejscu forum i z przedszkola zrobi się śmietnik, a reszta działów przestanie się rozwijać.
DadaD pisze:Czy naprawdę myślicie, że z Linuksa zaczynają tylko korzystać znawcy systemu Windows, po przejściu ścieżki certyfikacyjnej aby pogłebić swą wiedzę z innych systemów?
Zakładamy, że z Linuksa, tak jak i każdego innego systemu, korzystają inteligentni ludzie, którzy potrafią czytać i myśleć. Nic więcej nie wymagamy.
DadaD pisze:To często ludzie dla których system operacyjny jest tylko narzędziem, który ma działać i jego dogłębna znajomość jest im całkowicie niepotrzebna - po prostu ma działać!
A czy ktoś każe komukolwiek studiować budowę kernela, aby rozwiązać jakiś błahy problemy?
Forum działa na tej zasadzie, że informacje tu zawarte są publicznie dostępne przez długi okres czasu i należy z nich korzystać. To nie jest czat, gdzie napisane zdanie przepada po kilku minutach i trzeba je napisać na nowo...
Awatar użytkownika
bananek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 81
Rejestracja: 10 wrz 2007, 01:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: bananek »

@mario_7 - to już wszystko kiedyś było przerabiane, obrabiane i wałkowane, jest przecież dział o chętnych do pomocy, porównując x,y,z, y powinien być szalenie zadowolony z trafnych i pomocnych poradach, jak będzie chciał, to i powtórzy dla z, zresztą jak ktoś chce i wie że jego porada zadziała, to będzie pomagał aż padnie na twarz. Zresztą najbardziej sfrustrowani są właśnie początkujący, gdy im coś nie działa, nigdy udzielający porad, jak w sklepie "klient ma zawsze rację, służę pomocą tudzież mam usługę posprzedażną. Forum powinno być zbiorem rzeczy rozwiązanych - ale mnie poniosło.
Linux Registered User #476455 Ubuntu User #23429
Dawać <solved> przy rozwiązanych tematach!!
Awatar użytkownika
DadaD
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 350
Rejestracja: 21 paź 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Odrobinę wyrozumiałości, please.

Post autor: DadaD »

[quote="mario_7"][/quote]
@mario_7
Nie będę z PT Administratorem polemizował.
Masz całkowitą rację, pomyliłem się i od tej chwili popieram słuszne założenia oraz ich wdrażanie w życie zgodnie z Regulaminem określonym przez właściciela Forum a egzekwowanym przez PT Ekipę Forum.

Precz z niechlujstwem w postach!
Precz z niestosowaniem się do słusznych i zasadnych rad mądrych PT Moderatorów!
Moderatorzy zawsze mają rację.

Co do twojej odpowiedzi na poruszone przeze mnie kwestie pominę je milczeniem. Po prostu marność i jeszcze raz marność.

Niektórzy ludzie są niereformowalni i nawet jak napisze się prostym językiem nie są w stanie pewnych kwestii zrozumieć. Na przykład, że moim celem nie jest krytyka ludzi czyli PT Ekipy lecz błędnych założeń jaki przyjeliście o czym wielu, wielokrotnie wspominało w okresie krótkiego, co prawda bo od 2008 roku, mojego kontaktu z tym Forum.

Dlaczego, każda próba wyrażenia własnej opinii, bo to była moja opinia zawsze spotyka się z tak druzgocącą krytyką?

Czy własnego zdania nikt nie może wyrazić?
Czy każde zdanie musi być zgodne z zasadami Regulaminu?
W czym przeszkadzało wyrażenie mojej opinii?

Przecież nie tylko jest takie moje zdanie i nie ja rozpocząłem ten wątek, którego celem jest przecież dobro nowicjuszy w świecie Linuksa, a nie forsowanie naszego punktu widzenia.

A o odejściu, przecież nie tak dawno, części użytkowników to się zapomniało?

Podtrzymuję hasło tematu Odrobinę wyrozumiałości, please.

Ave
Pozdrowienia

PS Proszę darować sobie, zwracam się do PT Administratora i Moderatorów, odpowiedź na postawione przeze mnie powyżej pytania. Pomińmy dalszą wymianę zdań bo z dyskusją, to wkrótce nie będzie miało nic wspólnego.
To jest mój punkt widzenia i tyle, tak to widzę i marne kontrargumenty tego nie zmienią, bo to jest wynik mojego doświadczenia z codziennych wizyt na Forum.

Ave
Inny OS - Linux Mint - GNOME
"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubuntu.pl”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości