Propozycja "Dział Netbooki"

Uwagi, propozycje tematów, pomysły na serwis Ubuntu.pl

Czy podforum o netbookach jest potrzebne?

Nie
28
50%
Nie
28
50%
 
Liczba głosów: 56
Awatar użytkownika
bananek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 81
Rejestracja: 10 wrz 2007, 01:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: bananek »

Witam. Była era "silnych" blaszaków do gier, była era laptopów, w nowym roku AD 2009 pojawia się wątek ultra mobilności. Wszyscy zdają sobie sprawę iż używając "naszego systemu" jakim jest Ubuntu, wiele problemów z nim właśnie, jest spowodowane różną wręcz przeróżną konfiguracją naszych maszyn. Ludzie dwoją się i troją (niektórzy nawet wychodzą z siebie), by rozwiązać choć ich część i chwała im za to. Niestety z przykrością muszę stwierdzić że, co u innych działa, u innych znów to nie pomaga. Nie jest to już tylko problem działania samego Ubuntu, lecz kłopot z "bebechami" naszych maszyn. W związku z pojawieniem się na rynku znacznej ilości małych i funkcjonalnych netbooków oraz wysypu wręcz rewelacji na ostatnim CES, proponuję wzięcia pod dyskusję powstania nowego działu na tym forum, dotyczącego np. MSI-wind. Jest to obecnie najlepiej nabywany w Polsce mobilny ultranotebook do podstawowych i niewyrafinowanych działań operacyjnych. Wiem że gro osób na tym forum korzysta ze swoich komputerów raczej do najbardziej podstawowych czynności. Netbooki są właśnie do tego właśnie. Zwrócić uwagę należy że Canonical Ltd. coraz to prężniej przystosowuje Ubuntu do mobilności. Dodatkowym pozytywem dla powstania nowego działu, będzie możliwość wreszcie odpowiedniego dostosowania swojego ulubionego Ubuntu do sprzętu. Warunek jest jeden możliwość oraz chęć współpracy korzystających z netbooków.
PS: Oczywiście mam na uwadzę ogólny dział "netbooki". W marę "rozkwitu", można przyklejać wątki do danego modelu. Tym bardziej, że to nie będzie ogólne klepanie a raczej kwestie dotyczące Ubuntu na wybranych modelach. Przejrzyście i czysto (mam taką nadzieję).

#laybythesea: dodałem ankietę; ma ona charakter INFORMACYJNY
Linux Registered User #476455 Ubuntu User #23429
Dawać <solved> przy rozwiązanych tematach!!
dawidgarus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 418
Rejestracja: 09 lut 2007, 23:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: dawidgarus »

wg. mnie nie jest to konieczne. nie wydaje mi się, aby różnica pomiędzy notebookiem, a pc była tak wielka, by je rozdzielać. pomiędzy dwoma pecetami możliwa jest większa różnorodność w hardware, niż pomiędzy laptopem i pc...
adrian5632
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 259
Rejestracja: 17 gru 2006, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: adrian5632 »

Zwykły notebook (laptop) a netbook to jest różnica, a dział się przyda. I nie wg. tylko wg - podstawówka się kłania.
[IMG]http://www.ubudsl.com/media/UbuDSL.png[/IMG]
Masz problem z UbuDSL? Nie zapomnij wygenerować i załączyć loga do postu!
Awatar użytkownika
ka_o_3991
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 864
Rejestracja: 01 wrz 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: ka_o_3991 »

IMO taki dział jest na razie zbędny - netbooki nie różnią się tak wiele od notebooków, a przy tym są mało popularne.
Awatar użytkownika
Kastagir
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 89
Rejestracja: 09 sty 2006, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: Kastagir »

Jak będzie wielu chętnych to zapewne dział powstanie, jak to było z działem "Programowanie". Zauważ jednak, że nie ma na forum osobnego działu "Laptopy" tylko zbiorczy laptopowo-komórkowo-palmtopowy zwany "Mobile".

IMAO Netbooki mają za mało użytkowników by tworzyć dla nich osobne getto na forum.
"Search you should use, my young padawan"
kamaz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 16
Rejestracja: 10 mar 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: kamaz »

Ja szczerze bym bardziej proponował odłączenie laptopów od mobili i zroienie osobnego działu notebooks i netbooks razem. Tylko się nasuwa pytanie czy to jest aż tak potrzebne?
Intel Dual Core 1.86GHZ 120GB 2GB Xpress 1200 256MB ładnie zapakowane w Packard Bell EasyNote
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: karmelek »

Po co kolejna kregoria? I tak przy takiej ilosci jaka jest ludzie nie potrafią czesto wsadzić tematu tam gdzie powinni
Wszystkich moderatorów Bóg po śmierci zabiera do nieba, żeby ci dwadzieścia cztery godziny na dobę moderowali modlitwy do niego.
http://karmelek.wordpress.com
inny OS=debian lenny
Awatar użytkownika
molibden
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 18 kwie 2006, 15:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: molibden »

Ja również uważam, że osobny dział poświęcony wyłącznie netbookom jest zbędny. Wydaje się, że te urządzenia nie są jeszcze aż tak popularne. Ponadto nie różnią się one aż tak bardzo od laptopów, aby konieczne było tworzenie dodatkowej kategorii.
W kapitaliźmie wszyscy gotowi są zawsze na najgorsze, u nas na najlepsze.
Awatar użytkownika
artk2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 312
Rejestracja: 08 paź 2006, 11:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: artk2 »

Netbooki IMHO będą się popularyzowały w tym roku. W 2008 to było takie preludium popularności. Na świecie, z tego co czytałem, sprzedawały się świetnie, u nas chyba średnio. Ale w tym roku spodziewam się zalewu tego sprzętu w naszych sklepach. Wszystkie firmy prą w tę niszę rynkową.
Dział byłby potrzebny, a raczej podforum w dziale Mobile, bo jak się spodziewam, nie wszyscy kupią sobie Asusa Eee, na który jest nawet specjalne Ubuntu Eee. Z innymi mogą być problemy, jak zwykle.
Sam jestem chory na netbooka, takiego circa 1,2 kg (reszta jakby bez znaczenia ;-) bo mobilność jest tu podstawą, zresztą prawie wszystkie są identyczne, jeśli chodzi o bebechy), chodzi mi po głowie MSI Wind lub HP Mini-note z Atomem.
___________________
ubuntu user # 11960
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: Aristofeles »

@artk2, tylko bierz z Atomem, żaden inny procek się ponoć nie nadaję.
Ja osobiście uważam, że dział netbook jest zbędny. Tyle osób ma notebooki i odrębnego podforum nie ma, a chcemy tworzyć dodatkowy dział dla podobnego sprzętu. Ktoś powiedział już, że kategorii jest i tak dużo. Też tak uważam.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

john_clock
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 214
Rejestracja: 16 lut 2007, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: john_clock »

Uważam, że nie ma potrzeby tworzenia takiego działu. Od tego jest dział Mobile i jak na razie nie jest na tyle przepełniony, żeby tworzyć oddzielny dla netbooków (sortując po liczbie tematów znajduje się dopiero na 12 miejscu. Jeśli okazałoby się, że liczba użytkowników takich urządzeń zwiększa się w drastycznym tempie, to najrozsądniejsze byłoby utworzenie podforum w dziale Mobile.
Awatar użytkownika
bananek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 81
Rejestracja: 10 wrz 2007, 01:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: bananek »

Ok , czas podsumować pierwszy tydzień ankieto-sondy. Na początek parę uwag do komentarzy:
- różnica między lap, a net jest naprawdę duuuża. Komponenty są jednak znacznie zmienione, a i oprogramowanie też jest zmodyfikowane. Ale nie polemizujmy.
- polpularność, hmmm widząc w google jak są rozwijane i ile powstaje nowych maszyn oraz rozwiązań, to jednak jest zainteresowanie i popularność (2009- rokiem netbooków?). Dotyczy to również sprzedaży.
-dział mobile zupełnie nie sprawdza się (za ogromna grupa), wiele zauważonych nowych wątków jest porozsiewana w innych działach tematycznych i robi się z tego "garnek jarzynowej z makaronem".
-z tą niekompetencją ludzi się zgodzę. Gdyby było wiadomo gdzie mają wstawiać posty lub szukać rozwiązań, byłoby prościej dla moderatorów.
-kwestia dział czy podforum, to już leży w rękach "władz". widzę tylko ,że coraz trudniej jest coś znaleźć(nie wolno wszystkiego zwalać na biedną "szukajkę). Zgodzę się również na opinię o niewielu modelach netbooków, dlatego też warto zainwestować w to wcześniej niż później się ewentualnie motać.
Wreszcie troszkę jestem zmartwiony ilością głosów w sondzie, podsumowanie roku 2008 budziło entuzjazm z ilości postów, ilości użytkowników, przedstawiało Ubuntu-Polska jako dość znaczną społeczność, a tu lipka. Jeśli brak jakiś sugestii pisemnej, to spróbujcie choć oddać głos.:clap: go go go!
do kliknięcia za tydzień.
Linux Registered User #476455 Ubuntu User #23429
Dawać <solved> przy rozwiązanych tematach!!
przemk
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 332
Rejestracja: 13 paź 2005, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: przemk »

bananek pisze:Wreszcie troszkę jestem zmartwiony ilością głosów w sondzie, podsumowanie roku 2008 budziło entuzjazm z ilości postów, ilości użytkowników, przedstawiało Ubuntu-Polska jako dość znaczną społeczność, a tu lipka.
Tylko zainteresowani użytkownicy biorą udział w sondzie, złe wnioski wyciągasz :)
[url=http://kalicki.it]http://kalicki.it[/url]
Awatar użytkownika
bananek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 81
Rejestracja: 10 wrz 2007, 01:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: bananek »

I mamy pięknie działające pod-fora w dziale rozdajemy Ubuntu. Miło by było gdyby można tak zrobić w np. Mobile. Tylko mała modyfikacja i już wiadomo gdzie i jak szukać.
Linux Registered User #476455 Ubuntu User #23429
Dawać <solved> przy rozwiązanych tematach!!
Awatar użytkownika
Vampire
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 31
Rejestracja: 18 lut 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: Vampire »

Zwyczajnie mnie ten pomysł nie przekonuje :)
Za dużo rozdrabiania :)
ubuntu user #13249
linux user #446152
dolin2k
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 24 kwie 2009, 15:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: dolin2k »

ja jestem bardzo za. jestem posiadaczem netbooka aristo pico840, chcę przesiąść się z windy na ubuntu i już z samą instalacją mam niemałe problemy.
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
skorupa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 16 wrz 2007, 12:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: skorupa »

Zagłosowałem na TAK, ale myślę że bardziej się przyda dział CF i wszystko co z nim związane - nie działa, wtyczki, wygląd itp.
Awatar użytkownika
cukier_lukier
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 1250
Rejestracja: 14 cze 2006, 18:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: cukier_lukier »

Miło nam zakomunikować (tym co jeszcze nie zauważyli), że dział Netbooki powstał ;)
-> viewforum.php?f=198

Gdybyście zauważyli posty, które warto byłoby przenieść to tego działu, proszę o zgłaszaanie, korzystając z przycisku Obrazek (dopiszcie, że chodzi o przeniesienie postu do działu netbooki). Dzięki z góry.
Awatar użytkownika
Jarzyna
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 12 lut 2009, 09:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: Jarzyna »

Nie wiem, dlaczego w ankiecie większość jest na "nie". Mimo wszystko dobrze, że dział powstał.

Sądzę, że pomiędzy stosunkowo nowymi Netbookami, Laptopami, jak i PC'tami jest ogromna przepaść różnic; głównie mniejszy ekran, który wywołuje nie małe problemy przy instalacji jak i uruchamianiu niektórych programów. :/ To tylko jedna z najważniejszych różnic, których jest ogrom.
Ale teraz widzę, dział już powstał, więc będzie można rozwiązywać tego typu błędy.
Kubuntu Linux user no. #26234 ;)
Awatar użytkownika
hiroshi007
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 190
Rejestracja: 11 lis 2008, 15:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Propozycja "Dział Netbooki"

Post autor: hiroshi007 »

No i nie zapominajmy o distrach "netbook remix", które zasadniczo różnią się w niektórych częściach z wersją desktop, a w przyszłości pewnie różnica się pogłębi i nie będzie trudno o rady, które nie będą tam miały sensu ( w przeciwieństwie do wersji desktop ).
Zablokowany

Wróć do „Ubuntu.pl”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości