Wasze pierwsze komputery

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
quette
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 12 maja 2010, 13:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: quette »

Również zaczynałem od Commodore 64, niezapomniane czasy. Później? Głównie konsole, sega, pegasus, psx.

Pierwszy mój komputer otrzymałem dość późno, chyba 2001 rok.

Parametry:

AMD Athlon 1700+
GF 2 MX/400
40 GB HDD
256 MB RAM
Windows 2000 ~~> Windows XP

Następny sprzęt to ( chyba 2006 ):

Intel Pentium 2,6 GHz
2 GB RAM
GF 7900GT
80GB dysk

Aktualnie ( od 2008 ):

Intel Core2 Duo 3,00GHz
ATI Radeon HD4850 512 MB
PDP Patriot 2x 1 GB DDR2 800MHz
500 GB HDD
Awatar użytkownika
Tomasz Dratewka
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 02 lip 2007, 20:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: Tomasz Dratewka »

Ja nie mam się czym chwalić w sumie, ale sie pochwalę :D Mój pierwszy komp był kupiony z bratem na pół. Był to zwyczajny składak, Athlon XP 2200+, płyta Epox 8RDA3I, RAM 512MB DDR, dysk WDC 80GB, dźwięk Creative EMU10K, grafika GF MX440, nagrywarka CD LG, później DVD-RW Nec, obecnie DVD-RW Teac. Sprzęt działa do dzisiaj, niestety już nie na pierwotnych parametrach :( Podczas ekspolatacji tego sprzętu dowiedziałem się jak ważny jest porządny ATX. Jak kupowałem kompa to w zestawie był jakiś krzak niby 350W, który ledwo 250W wyciągał i nie trzymał w ogóle napięcia, tzn nie było ono stabilne. Doprowadziło to do uszkodzenia płyty głównej, z którym połowicznie sobie poradziłem. Napuchły praktycznie wszystkie kondensatory na płycie głównej, wymieniałem je samodzielnie mając duszę na ramieniu :D Wymiana kondensatorów pomogła na stabilność sprzętu (brak zawieszania się) ale niestety FSB musiałem skręcić z pierwotnego 133MHz do 100MHz :( Wymieniłem także zasilacz na Tagana 380W. Komputer pracuje pod kontrolą Debiana Squeeze.

Niecałe 2 lata temu dostałem laptopa na studia - Dell Inspiron 1720. Procesor Intel 2x2,4GHz, chipset Intel 965, 4GB RAM DDR2, grafika GF8600, HDD 2x250GB. Zastanawiam się nad przeróbką tzn nad wymianą nagrywarki DVD (niestety TSST tandetny jak się patrzy) na jakiegoś Teaca. Niestety BIOS nie wydzi Teaców :/ Będę więc musiał podpiąć napęd nie pod IDE ale pod USB przy pomocy jakiejś przejściówki umieszczonej wewnątrz lapka. Stracę przez to jedno gniazdo USB, ale co tam, zostaną jeszcze 4 :D
"The box said that I needed to have Windows 98 or better...
so I installed Linux."
Awatar użytkownika
protti777
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 24 paź 2007, 21:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: protti777 »

Atari 800XL i pamiętam taką gierkę Road Race .:)
And justice for all....
Phil
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 21 sty 2008, 17:58
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: Phil »

Moja historia z komputerami sięga jakoś schyłku lat 90-tych, może nawet później, więc miałem jakoś 6-7 lat jak dorwałem się do komputera będącego u mnie w domu.
Był to stary Pentium 133, wyposażony w jakieś 32MB pamięci RAM i jakąś zintegrowaną grafikę (pewnie 4 lub 8MB). Jeśli chodzi o HDD, to komputer był wyposażony w dwa dyski, łącznie 3.4GB! Pracował on pod kontrolą Windowsa 95, który stabilny zbytnio nie był - po ustawieniu tapety na pulpicie znikał dźwięk. Za monitor robił Daewoo 15" (rocznik 97), za urządzenia wejścia służyły stara myszka kulkowa na RS-232 i klawiatura na DIN. I jako wisienka na torcie nieznane mi głośniki ze świetnym basem. Na tym komputerze przeprowadziłem pierwszą defragmentację dysku. Niestety z czasem zaczął pluć BSODami i rozsypał się.
W Wigilię Bożego Narodzenia roku 2002 albo 2003 tata przyniósł do domu nowiutkiego peceta złożonego w serwisie, a nie jakiegoś z marketu :) Niestety wciąż musiałem dzielić kompa z tatą i siostrą (mama i druga siorka na szczęście komputera nie dotykają...) :D
Był to AMD Duron 1200 na płycie głównej AsRock K7VM2. Miał kość DDR300 o wielkości 256MB. Za grafikę odpowiadała zintegrowana karta S3 ProSavage8, a za dźwięk VIA AC'97. Do tego dysk o zawrotnej wielkości 40GB. Komputer pracował pod kontrolą Windowsa XP Professional ;) Długo go miałem i sporo zmodernizowałem. Tata dokupił mi 256MB pamięci, ja wymieniałem grafikę. Wpierw GF2, potem GF4. Pod koniec zakupiłem za odkładaną kasę (jakieś 2 stówki) Radeona 9550 128MB/128Bit - pachnąca nówka o potężnych osiągach - wciąż mam pudełko. Zmieniłem też zasiłkę (Codegena 300W wymieniłem na Codegena 300W :D), a pod koniec dysk na Samsunga 160GB którego mam do tej pory.
Kiedy w 2008 roku szlak trafił mój sprzęt (procesor się przegrzał i dostawał zwiech, a w płycie skończyły się USB) to dostałem od taty kolejny komputer, poleasingowy HP D530. Celeron 2.66 na płycie HP, uzbrojony w 512MB DDR Ramu (DC, potem 1GB) i kartę Intel Extreme Graphics (potem GF4). To tutaj pierwszy raz wgrałem Linuksa. Miałem ten komputer przez rok i oddałem tacie i złożyłem sobie nowego. Co ciekawe Daewoo z 1997 roku o którym wcześniej wspomniałem wymieniłem dopiero tego roku... Był niezniszczalny to po co wymieniać? Teraz wymieniłem na LCD Samsunga 20" chociaż żałuję, że tamtego nie zostawiłem.

Obecnie mam komputer jak w podpisie. Też sporo go modyfikowałem i sporo historii się z nim wiąże, ale nie mam już takiego sentymentu. Sporo innych kompów przeszło mi przez ręce - kupowałem części i majsterkowałem na PII i PIII. Zdartych klawiatur i myszek już nie policzę :) Kiedyś każde włączenie komputera to było przeżycie, dlatego tak się rozpisałem odnośnie moich poprzednich sprzętów.
Łezka w oku się kręci kiedy pomyślę od W95 czy tym starym Duronku który grzał się do 50'C i robił na grzejnik :)
AsRock N68C-S, AMD Athlon II X2 240 2800MHz, 4GB DDR3 DC RAM, GeForce 9600GS 768MB, Nvidia HDA, WD SATA 500GB, Tracer Highlander 550W
remypr
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 28 paź 2008, 18:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: remypr »

Pierwszym komputerem który pojawił się w domu był i386dx nie pamiętam w którym roku. Czasy były takie, że mało kto miał "peceta" wszyscy raczej atakowali gierki na Atari 800XL, czy Commodore 64, mało wiedzieli o komputerach, przynajmniej w rejonie gdzie mieszkałem. Sprzęt miał służyć do korekty tekstu wprowadzanego za pomocą pomarańczowo-zielonego edytora TAG (może ktoś pamięta :teeh:). Ceny niestety także nie pamiętam, ale pamiętam, że po naciśnięciu przycisku 'turbo' maszyna z 25 MHz zmieniała się 40 MHz-wego demona prędkości. Dysk 200 MB, 16 MB Ram no i niebieski Norton Commander (wyjątkowo podobny do mc :)) zamiast Windowsa, jeszcze wtedy okienek w Polsce nie było. Pewnie przez właśnie ten sprzęt złapałem tzw. bakcyla, tez na nim po raz pierwszy ujrzałem Windowsa 95 instalowanego z dyskietek. Co to była za rewolucja, z ponurego biało czarnego DOSa, lub niebieskiego Nortona, czasem pomarańczowo zielonego edytora TAG, przesiadka na kolorowy Windows. Stare dobre czasy :wink: Na kolejny zakup sprzętu, posiadam nawet fakturę:

rok: 1998
cena: 4.623.31 brutto

- procesor: Celeron 333a po utracie gwarancji podrasowany do 500MHZ
- płyta: Asus P2B/100mhz
- pamięć: DIMM SD RAM 64MB PC100
- HDD: Caviar Western Digital 6.4 gb
- grafika: SVGA ATI XPERTWORK 4MB SGRAM AGP
- CRT: Daewoo 15' 518B
- FDD: 3.5' MITSUMI
- Cd Rom: XM6302B 35x
- modem: Zoltrix Voice 33.6
- dźwięk: Soundblaster AWE 64 value
- obudowa: ATX midi en-7230
- klawiatura: BTC WIN95 PS/2
- mysz: Genius Easy Mouse PS/2

Używany do 2002.
W 2004 zakupiłem kolejny o wiele nowocześniejszy, wiele razy modernizowany i w 2008 następny na którym pracuje do dziś, ale to chyba już inny watek, skoro mowa o "pierwszych komputerach".
The problem with troubleshooting is that trouble shoots back!
Awatar użytkownika
rey444xd3
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 06 kwie 2010, 14:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: rey444xd3 »

z tego co pamiętam:
Procek: Intel Pentium 3 400mhz
RAm: 512mb
Grafa: jakaś starta nvidia gforce 5xxx 128mb
hdd: 20gb
monitor: CRT 13' (o dziwo coś takiego mam przed sobą na biurku :) )

used to 2005
"Chcę wierzyć że życie to nie test..." Dr. Gregory House
bartek1924
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: bartek1924 »

386 DX33MHz
4MB RAM
Dysk 60MB
Karta graf. chyba S3Trio 1MB

kolega remypr wie coś o tym:) czasy NC i TAG'a, gdzie mało kto miał wtedy komputer. Ekrany EGA, a VGA to było marzenie:)
Żeby pograć trzeba było modyfikować pliki config.sys i autoexec.bat. Pamiętacie gry takie jak: Stunts, Commander Keen, Sherman czy Olimpiady olimpijskie letnie i zimowe?
Później jak mi zainstalowali Windowsa 3.1 to był dla mnie szok, nie mogłem się odnaleźć:) Następnie zaczęły się czasy 486/DX100MHz, pierwszy CD-ROM z zawrotną prędkością 4x i zazdrość tych co nie mieli kart Voodoo.
Do kolekcji trafiły komputery z procesorami takie jak:
Pentium 75
AMD K5 450
Pentium III 450
Celeron 600
Duron 800
Athlon 1700
Sempron 2400

Pozdrawiam wszystkich, którzy pamiętają tamte czasy!
remypr
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 28 paź 2008, 18:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: remypr »

Tak. Miło powspominać olimpiady, zatarte gumki (prawo,lewo,prawo,lewo...płotek -fire, prawo,lewo,prawo,lewo... :)), Wolfenstaina z dźwiękiem z PC speakera, Lotusa - tu nawet grała muzyczka, 'Caterpillar' wydłużający się po pożarciu 'pikseli', no i wielkie wkurzające filtry na monitory chroniące przed 'oczopląsem' z wiszącym kabelkiem od uziemienia. Fajnie powspominać. Niektóre z gier można znaleźć w sieci 8-).
The problem with troubleshooting is that trouble shoots back!
Phil
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 74
Rejestracja: 21 sty 2008, 17:58
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: Phil »

Widzę, że koledzy powyżej wspominają o starych gierkach. Ja jestem za młody na niektóre z nich, ale akurat olimpiady i Commander Keena pamiętam, piękne czasy :) Do tego warto dodać stare Wormsy, NFS, Zool2 i wiele kilkuset kilobajtowych mini gierek.
Niemniej jednak pierwsze miejsce zajmuje u mnie gra pt. Screamer 2. Była to pierwotna wersja (później wydawano zmodyfikowaną) w której maksymalną rozdzielczością była 320x240 (o ile dobrze pamiętam). Niemniej jednak gra była bardzo grywalna, kilka trybów gry, modyfikacje samochodów i świetne trasy. Wraz z tatą ścigaliśmy się kto zrobi lepszy czas... A to wszystko w 70MB :D

Pamiętam też Norton Commandera którym na Windowsie 95 przeglądałem pliki. Najlepsze jest to, że jego znajomość jest w programie nauczania w I klasie technikum informatycznego. Ostatnio miałem o nim na SOiSK i tylko ja znałem jak go obsługiwać.

P.s. Remypr, pamiętasz konfigurację tego komputera, czy też zostawiłeś go sobie z sentymentu?
AsRock N68C-S, AMD Athlon II X2 240 2800MHz, 4GB DDR3 DC RAM, GeForce 9600GS 768MB, Nvidia HDA, WD SATA 500GB, Tracer Highlander 550W
Awatar użytkownika
EF
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 781
Rejestracja: 25 lip 2007, 14:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: EF »

1. 80486 + 16MiB RAM + HDD 1GiB (zajmował 2 sloty), do tego 'akcelerator graficzny' 512KiB :)

2. AMD Duron 800 + 256MiB RAM + HDD 40GiB + GF MX460

3. P4 3.2 HT + 1.5GiB RAM + HDD 80GiB + GF 6600GT

4. AMD Phenom II X2 + 4GiB RAM + HDD 500GiB + GF 8200
:)


Phil: gra mojego dzieciństwa to DSJ Ski Jump, która chodziła tak wolno na moim pierwszym komputerze, że startowałem z belki, szedłem się odlać i akurat dochodziło do wybicia się z progu jak wróciłem! :D
Chakra Linux user.
remypr
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 28 paź 2008, 18:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: remypr »

@Phil
Jeśli chodzi o pierwszy i386 został pożyczony a raczej sprezentowany jakiejś znajomej, konfiguracja prawie z najdalszych zakątków pamięci . Jeśli masz na myśli ten którego szczegółowe parametry opisałem, pewnie gdybym poszukał to znalazłbym sporo jego części. Twardziela, w nie najlepszym stanie widziałem całkiem nie dawno :)
The problem with troubleshooting is that trouble shoots back!
Awatar użytkownika
choody
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 91
Rejestracja: 01 kwie 2010, 23:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: choody »

comodore 64
lokin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2010, 20:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: lokin »

To było jakieś "BOSS" PC AT 12MHz i do tego wypasiona grafika VGA (bo jeszcze rządziły karty CGA czy jakoś tak) i wypasiony HDD 80MB :) (bo kosztował 1/3 ceny komputera), ale ile to miało ramu to nie pamiętam.To chyba były czasy kiedy 640kb ram miało starczyć do wszystkiego :D A i jakiś monitor monochromatyczny o rozdzielczości chyba 640/480. No i wszystko to kosztowało małą fortunę.... coś mi świta że około 2tyś zł (przełom lat 80 i 90).
Potem długo długo nic :( Zmieniłem zainteresowania na dziewczyny i HiFi lub HiFi i dziewczyny :)
Jak ten czas mija nieubłaganie.
Awatar użytkownika
tazdzioch
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 16 maja 2007, 20:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: tazdzioch »

486! A na nim wiecznie umierajacy Windows 95 :grin:
Awatar użytkownika
Kiro
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 340
Rejestracja: 06 lis 2007, 12:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: Kiro »

komunia 2000.
Ram 64MB
Cpu celeron 300mhz (ostatecznie udało się dokręcić do 366 xD)
Dysk 4GB
Jakaśtam karta muzyczna.
Grafa savage.

Wspaniały, wbrew pozorom chodził do roku 2006, jedynie ze zmienioną płytą gł (usb mi był potrzebny). Potem wielkość gier się rozrosła i wymagały więcej niż 4GB więc musiałem całego kompa kupować,bo płyta nie obsługiwała większych dysków niż 20GB xD
Awatar użytkownika
Osjan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 167
Rejestracja: 10 kwie 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: Osjan »

komunia 2003 pierwszy komp :
intel Celeron 700 mhz
256 sdram
karta 32mb
win me (używałem do 2010! potem spróbowałem z xp ale muliło i w końcu Ubuntu)
cd-romów zieniałem 5 (w 1 pękła płyta reszta nie chce czytać aż do dziś)
ten komp służy mi do dziś
BarakaPL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 05 lut 2008, 19:42
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: BarakaPL »

a moj pierwszy komp, pomijajac atari 65XE ze stacja dyskietek i zielonym monitorem.. to byl PC 286AT zegar nie pamietam (ale chyba 12MHz), pamiec chyba 2MB dysk 40MB wielki jak cegla, karta graficzna herkules monochromatyczna, monitor czarnobialy. na poczatku dzwiek ze spikera, potem karta muzyczna audio galaxy 16. He pamietam jak chcialem w Dune zagrac to kobinowalem jak uzyskac 640KB pamieci podrecznej.
to byly piekne czasy.
Pamietam pierwszy moj windows 3.1 a na nim Corel 2.0 (chyba) Wykonanie prostego zadania trwalo wieki..

Potem byl 486 CX a potem DX.(wersji 386 nie mialem) .to byla era firmy Cyrix.ladnie sie krecilo te procki..choc czesto sie palily..Tak tak jak ktos mlody jest to nie mogl wiedziec ze na rynku byly 3 firmy produkujace procki :) Cyrix umarl potem..i walka byla tylko pomiedzy amd i intelem. Pierwsze Pentium,celerony, athlonym, durony i inne takie..
Awatar użytkownika
jestemPolakiem
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 27 sie 2010, 16:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: jestemPolakiem »

Sam dokładnie nie pamiętam swojego komputera, znaczy parametrów. Rodzice kupili go około 3, 4, 5 lat temu. Wiem, że miał procesor jedno rdzeniowy 2,4 GHz, kość 256 mb RAM, kartę graficzną Radeon (256 mb pamięci). Dysk twardy o pojemność 80 gb.
Linkas
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 42
Rejestracja: 11 lis 2009, 10:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: Linkas »

Od 2000 do 2010
Athlon 900 MHz podkręcony symbolicznie do 936MHz
GeForce 2 32Mb
256ram
40Gb hdd

Od miesiąca mam netbooka Asus EEE 1201n i chyba jak widać nie mam zbyt dużo GHz-ów w domu ;)
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wasze pierwsze komputery

Post autor: karmelek »

Pierwszy domowy - 1997-2004
Intel bodaj 166MHz
48 MB RAM po upgrade
dysk 8GB
ostatnio nawet instrukcję od płyty głównej znalazłem
Windows 95 i 98

Pierwszy mój od 2004
Athlon 2400+ XP
512MB RAM
80 GB HDD
Wszystkich moderatorów Bóg po śmierci zabiera do nieba, żeby ci dwadzieścia cztery godziny na dobę moderowali modlitwy do niego.
http://karmelek.wordpress.com
inny OS=debian lenny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości