Kilka pytań na temat BSD.

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: jacekalex »

Wszystkim dyskutantom przypominam, że póki kaczka dooopy nie umoczy, pływać się nie nauczy. :rotfl:

Dlatego każdy powinien sam spróbować *BSD, jeśli go to interesuje, żeby wyrobić sobie własny pogląd.
Ja osobiście, jak słyszę, że taki czy inny kawałek softu (ktorego używam) na *BSD działa w trybie "zgodności z Linuxem", to wolę system zgodny z Linuxem w 100% :craz:

Co do samego *BSD, to z punktu widzenia Debiana czy Ubuntu jest to kolosalna rożnica, z punktu widzenia Gentoo znacznie mniejsza, zarówno od FreeBSD jak i OpenBSD.

Pozdrawiam
;-)
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: Dominbik »

do zastosowań czystko desktopowych nie nadaje się.
Awatar użytkownika
zet120
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 280
Rejestracja: 31 maja 2008, 07:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: zet120 »

Dominbik pisze:do zastosowań czystko desktopowych nie nadaje się.
Zastosowaniem czysto desktopowym mozna uznać aktualizację mapy w Tom Tomie czy innym Navigonie, a jak wiadomo do tego celu nadaje się wyłącznie jeden system, zatem owe zastosowania to dla każdego znaczy coś zupełnie innego

Dla mnie osobiście FreeBSD na desktopie nadaje się znakomicie podobnie zresztą jak i Win, Ubuntu, Mac OS X.
Czyli każdemu wedle upodobań, możliwości i potrzeb.
Ubupek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 21 wrz 2009, 13:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: Ubupek »

W zamierzchłych czasach zainstalowałem sobie FreeBSD 4.5 (bez jakiś większych komplikacji) → kilka dni pobawiłem się i stwierdziłem, że niewiele różni się od Slackware i... zostałem przy Slackware ;)
GNU/Linux: dom - Slackware na blaszaku i laptoku; praca - Slackware na blaszakach, Ubuntu na laptokach
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: Dominbik »

zet120 pisze:Zastosowaniem czysto desktopowym mozna uznać aktualizację mapy w Tom Tomie czy innym Navigonie, a jak wiadomo do tego celu nadaje się wyłącznie jeden system, zatem owe zastosowania to dla każdego znaczy coś zupełnie innego
może nie od razu to, ale zeskanować czasem, użyć komórki jako modemu, klawiatury bluetooth czy skype z video przydałoby się. (wymieniłem tylko to co aktualnie mam podłączone do desktopa a podejrzewam pod FreeBSD nie działałoby). nie wspominając już o takich rzeczach jak np. karta tv chodź moja już na Linuxie wymaga roboty
zet120 pisze:Dla mnie osobiście FreeBSD na desktopie nadaje się znakomicie
jakie środowisko? nie wlecze się przy uruchamianiu w porównaniu z Linuxem?
Awatar użytkownika
zet120
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 280
Rejestracja: 31 maja 2008, 07:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: zet120 »

Dominbik pisze:jakie środowisko?
Openbox:

Obrazek
nie wlecze się przy uruchamianiu
uruchamia się szybciej jak Ubu z Unity.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: Dominbik »

wiesz fluxbox z Archem na PII uruchamiał mi się szybciej niż Windows 7 na C2D.
porównaj openbox vs openbox. chodź to i tak sensu nie ma gdyż uruchamiamy komputer nie co chwila.

ale przyznam, że zaskoczyłeś wyglądem.
Awatar użytkownika
mths
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 101
Rejestracja: 18 maja 2008, 01:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE 3/Trinity
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: mths »

aż się normalnie zalogowałem :D
i żeby nie było wątpliwości - cały czas na fbsd, tak jak rok temu ;]

zdaje się kiedyś już to mówiłem - FreeBSD to kolejny i naturalny krok po systemach typu GNU/Linux i Windows. przesiadka na coś z rodziny *BSD to zdecydowany postęp albo właściwie szczyt szczytów i ostateczny cel jeśli chodzi o systemy operacyjne. nic doskonalszego po prostu nie ma. dla mnie to był kres poszukiwań, odnalazłem w końcu harmonię, doskonałość i konsekwencję. brzmi to być może banalnie, ale tak jest w istocie.

nie każdy dostrzega i rozumie maestrię tego systemu, dlatego wciąż jest mocno niszowy. jak mawiał dmr o Uniksie - trzeba być geniuszem żeby zrozumieć jego prostotę.

i chyba coś w tym jest. każdy luzer fbsd należy do takiej 'informatycznej arystokracji' ;]


KISSes! (z angielska buziaczki)
FreeBSD - live free or die.
Keep it simple, stupid.
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: Funnykris »

sir_herrbatka pisze:
warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo systemów *BSD. uznawane są za najbezpieczniejsze, używa ich wojsko, policja, agencje rządowe i inne mniej lub bardziej znaczące instytucje. także firmy hostingowe i providerzy.
Na brytyjskich okrętach podwodnych, nosicielach pocisków z głowicami nuklearnymi zainstalowany jest... windows xp.

:P
Powiedz jeszcze że to gówno pływa podłączone do internetu 8-)
Awatar użytkownika
zet120
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 280
Rejestracja: 31 maja 2008, 07:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: zet120 »

jacekalex pisze:Ja osobiście, jak słyszę, że taki czy inny kawałek softu (ktorego używam) na *BSD działa w trybie "zgodności z Linuxem", to wolę system zgodny z Linuxem w 100%
Tak się składa, że w przypadku FreeBSD nie ma się czego obawiać, ponieważ owa zgodność z Linuxem to nie emulacja a implementacja całego linuxowego ABI.
Tak czy owak używam dwóch takich kawałków kodu, pierwszy z musu - flashplugin, drugi z wyboru - RealVNC Viewer i nie mam powodu narzekać.
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: sir_herrbatka »

nic doskonalszego po prostu nie ma. dla mnie to był kres poszukiwań, odnalazłem w końcu harmonię, doskonałość i konsekwencję. brzmi to być może banalnie, ale tak jest w istocie.
Freebsd to nowe wcielenie chrystusa? ;-)
Tak się składa, że w przypadku FreeBSD nie ma się czego obawiać, ponieważ owa zgodność z Linuxem to nie emulacja a implementacja całego linuxowego ABI.
To samo można powiedzieć o wine ;-) Generalnie wszystko powinno działać tylko, tyle że to taki bloat. Może i ta warstwa jest cienka w porównaniu do wine ale jednak po co się męczyć skoro linux działa?
Powiedz jeszcze że to gówno pływa podłączone do internetu
Tego nie wiem. Wiem tylko tyle, że muszę wracać do budowy schronu przeciwatomowego. ;-)
Awatar użytkownika
zet120
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 280
Rejestracja: 31 maja 2008, 07:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: zet120 »

sir_herrbatka pisze: po co się męczyć skoro linux działa?
Idąc tym tropem po się się męczyć z Wine skoro Win działa, idą dalej po co męczyć się z Win skoro działa Mac OS X idąc jeszcze dalej działa na PC, a jeszcze dalej na moim PC.
Każdemu wedle zainteresować możliwości i potrzeb!
A współczesne dyski z łatwością pomieszczą tyle systemików ile trzeba.
Awatar użytkownika
soulreaver1
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 409
Rejestracja: 13 mar 2009, 10:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: soulreaver1 »

Logiczna budowa, dojrzały kod, kompletna dokumentacja na stronie projektu, genialna stabilność to wszystko czyni moim zdaniem FreeBSD idealnym systemem do większości zastosowań serwerowych. Nie bez znaczenia jest również liberalna licencja BSD dzięki, której mamy natywną obsługę np. wirtualnego systemu plików ZFS (by Oracle), w Linuxie nigdy tego nie będzie ze względu właśnie na (zbyt)restrykcyjną licencję GPL.
FreeBSD jako typowy Unix ma kilka cech ,które utrudniają mu ewolucje w stronę desktopów. Chodzi tutaj głównie o; ciągle jeszcze małą ilość obsługiwanego sprzętu, niezbyt proste aktualizacje systemowe.
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: sir_herrbatka »

po się się męczyć z Wine skoro Win działa
no właśnie... nie :P

Windows nie ma repozytoriów, prawdziwego KDE z kwin (albo gnome, albo xfce wedle upodobań) i innych takich tam. Freebsd nie ma na desktopie niczego czego by nie miał linux a dodatkowo ma wiele słabości.

Podsumowując to bsd na pc to dziwactwo. Linux na pc mieści się jeszcze w definicji oryginalności ;-)
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: Funnykris »

Przyglądałem się temu FreeBSD kiedyś ale potraktowałem jako ciekawostkę. Unixy widzę jako systemy mające zastosowanie w zarządzaniu róznego rodzaju liniami produkcyjnymi, Maszynerii itd. Raczej do konkretnych zastosowań. MacOS to akurat inna sprawa bo to nie jest czysty Unix. Unix na deskop :P No ale ja się pytam po co :P Co ma Unix czego nie może Linux? Środowiska graficzne mamy, oprogramowania mamy znacznie więcej, kompatybilność ze sprzętem coraz lepsza, gry jakieś tam są... :P A Unixy?
Awatar użytkownika
zet120
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 280
Rejestracja: 31 maja 2008, 07:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: zet120 »

sir_herrbatka pisze: no właśnie... nie :P
Ejże...takie tezy to zostaw dla tych co pierwszy raz zobaczyli Compiza i już twierdzą, że Win jest be.
Windows nie ma repozytoriów, prawdziwego KDE z kwin albo gnome, albo xfce
Czyli co....iinstalujemy Linuxa ponieważ z pulpitu mozna zrobić wodotrysk, moje cele są zgoła inne.
Prawdziwą sztuką jest "zrobić" system, którego wygląd zaakceptuje większość i tutaj niekwestionowanym liderem jest Mac OS X, w moim jedyne co zmieniam to czcionkę w terminalu. :)
Dla mnie system operacyjny to "baza", najlepiej gdyby była przezroczysta, która jak najmniej przeszkadza w wykonywaniu określonych zadań.
Freebsd nie ma na desktopie niczego czego by nie miał linux
Otórz ma...klimat :)
Podsumowując to bsd na pc to dziwactwo.
Bardzo być może, ale na Desktop nadaje się dokładnie tak samo jak i inne systemy.
Funnykris pisze: MacOS to akurat inna sprawa bo to nie jest czysty Unix. Unix na deskop
To "czysty", licencjonawany UNIX z interfejsem graficznym w przeciwieństwie do FreeBSD, który jest UNIX' em, ale bez "stosownego papieru"
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: sir_herrbatka »

Otórz ma...klimat
Ale ja o takich użytecznych rzeczach. Klimat nie zainstaluje mi nvidia CG toolkit ani sterowników.
Czyli co....iinstalujemy Linuxa ponieważ z pulpitu mozna zrobić wodotrysk, moje cele są zgoła inne.
Prawdziwą sztuką jest "zrobić" system, którego wygląd zaakceptuje większość i tutaj niekwestionowanym liderem jest Mac OS X, w moim jedyne co zmieniam to czcionkę w terminalu.
Tu nie chodzi o wygląd tylko o to, że KDE to niesamowicie funkcjonalne i elastyczne środowisko graficzne. Może nie wygląda równie pięknie jak gnome 3 ale jeśli chodzi o wygodę użytkowania i sprawność samej powłoki (aplikacje to osobna kwestia, niestety) po prostu nie ma sobie równych. Dzięki temu praca w KDE jest wydajna i przyjemna.
Bardzo być może, ale na Desktop nadaje się dokładnie tak samo jak i inne systemy.
Tak, myślę że nadaje się równie dobrze co haiku os, react os, syllable. Po prostu ciekawostka. Różnica polega na tym, że bsd znaczy wiele na serwerach, routerach...
Awatar użytkownika
zet120
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 280
Rejestracja: 31 maja 2008, 07:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: zet120 »

sir_herrbatka pisze:ale jeśli chodzi o wygodę użytkowania i sprawność samej powłoki po prostu nie ma sobie równych. Dzięki temu praca w KDE jest wydajna i przyjemna.
No i koło się zamyka.
Cóż po owej sprawności jak mapy w moim Navigonie zaktualizować się nie da, w Tom Tomie żony zresztą też nie. :)
To oczywiście nie zarzut, raczej fakt, zatem dlaczego nie używać Win, na którego powstało milion doskonałych aplikacji?
Bo ....nie działa?
Otórz podobnie jak Linux, Mac OS X i FreeBSD...... działa.
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: sir_herrbatka »

Działa. Ale wymaga za wiele zachodu. Windowsa można sobie hodować na maszynie wirtualnej.

A P R A W D Z I W I mężczyźni nie potrzebują nawigacji bo ich chromosom Y zawiera wszystkie możliwe mapy :P
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Kilka pytań na temat BSD.

Post autor: Dominbik »

takie porównanie. u mnie na starym lapku o ile;
-win2000 instaluje się i działa bez problemu
-Arch Linux instaluje się, przez ostatnią aktualizację xorg i driverów X'y nie chodzą (wcześniej bez problemu)
-FreeBSD - jakiego trybu nie ustawię (Single User, Safe Mode, czy z ACPI Support czy nie) nie może dokończyć tego ładowania jądra do instalacji po naciśnięciu Enter. (zatrzymuje się na uhub0: 2 ports with 2 removable, safe powered)

dlatego nic mnie nie przekona, że to tak samo dobry system na desktop jak Windows czy chociażby Linux. Linux daje duże możliwości a jednocześnie bezproblemowo działa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości