Wybór studiów - fizyka

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Ethefor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 10 gru 2007, 23:59
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Kontakt:

Wybór studiów - fizyka

Post autor: Ethefor »

Witam! Nadszedł czas, że i ja muszę ostatecznie wybrać kierunek studiów. Jakoś zawsze wydawało mi się to bardzo odległe, a tutaj trzeba będzie za miesiąc/dwa podjąć decyzję. Dlatego chciałbym się poradzić jaki kierunek najlepiej wybrać.
Tak się składa, że mogę studiować wyłącznie w pobliżu mojego miejsca zamieszkania, czyli w Sosnowcu lub w Katowicach, Gliwice już odpadają. Chciałbym studiować coś mocno związanego z fizyką dlatego wybór padł na Uniwersytet Śląski, Instytut Fizyki w Katowicach.
Mogę wybierać pomiędzy następującymi kierunkami: Fizyka, Fizyka Medyczna, Biofizyka, Fizyka Techniczna
W kierunku fizyka od drugiego semestru mogę wybierać pomiędzy fizyką ogólną lub informatyczną. Na magisterskich potem mogę wziąć fizykę doświadczalną, teoretyczną lub dalej informatyczną. Jest jeszcze potem na magisterskim chyba materiały mezoskopowe.
Jest jeszcze Fizyka medyczna, biofizyka (bioelektronika lub biofizyka molekularna). Od tego roku otwierają także Fizykę techniczną.
I teraz nasuwa się moje pytanie co polecacie, jeśli chcę w przyszłości znaleźć dobrze płatną pracę, związaną z fizyką? Wiem, że na pewno nie chcę być nauczycielem. Obecnie lubię fizykę, biologię i informatykę, więc wszystkie te kierunki brzmią dla mnie interesująco, pytanie tylko co najlepiej wybrać, aby, potem nie żałować w życiu i dobrze zarobić? Nauki ścisłe i przyrodnicze interesują mnie w prawdzie bardzo, aczkolwiek nie mam, żadnych sensownych sukcesów typu olimpiady etc. Zawsze marzyłem o tym, żeby zostać naukowcem i odkrywać nowe ciekawe rzeczy w nauce. Teraz wiem, że to raczej były naiwne marzenia, bo do tego trzeba być geniuszem, ale co polecacie z powyższych kierunków, żeby nie było problemu na rynku pracy?
Z góry dzięki za wszelkie, rady, sugestie i za podzielenie się waszymi doświadczeniami odnośnie studiów i szukania pracy po studiach. :)
marek63
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 20 lut 2007, 22:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Wybór studiów - fizyka

Post autor: marek63 »

Kłopot jest w innym miejscu niż Ci się wydaje. Polega on na tym, że potencjalne potrzeby rynku pracy trzeba przefiltrować przez chore wizje polityków i urzędników. Gdyby zignorować ten kłopot to bym Ci radził Fizykę medyczną bo świetnie łączy matematykę, fizykę i biologię nie ignorując informatyki. Nie jestem jednak wróżbitą ani nie mam wtyków w "grupie trzymającej władzę" aby przewidzieć jak się to ma do rynku pracy.
marek
Awatar użytkownika
Dwimenor
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1260
Rejestracja: 18 mar 2008, 16:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Architektura: x86_64

Odp: Wybór studiów - fizyka

Post autor: Dwimenor »

Nie patrz na studia przez pryzmat obecnego rynku pracy, bo nic nie jest wstanie przewidzieć jakich specjalizacji będzie potrzeba za 5-6 lat. Można bawić się ogólnikami (inżynierowie) ale nie szczegółami (fizycy medyczni). Wystarczy wspomnieć jak szybko nasycił się rynek biotechnologów.
Poniższe zdanie jest fałszywe.
Powyższe zdanie jest prawdziwe.
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Wybór studiów - fizyka

Post autor: Savpether »

Powiem tak, jeśli pójdziesz na jakąkolwiek politechnikę i wybierz naprawdę ścisły przedmiot typu informatyka, elektronika, biotechnologia, itd. to będziesz miał oprócz innych przedmiotów pełno fizy, ja tak mam na infie na PG
Open your mind for mental revolution. It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. This is your world. This is our world. The revolution is now.
Awatar użytkownika
Szmitas
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 572
Rejestracja: 28 lis 2006, 17:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Luboń
Kontakt:

Odp: Wybór studiów - fizyka

Post autor: Szmitas »

Jakiś czas temu rozmawiałem z kumplem, który studiuje właśnie fizykę i mówił mi, że musi zastanawiać się nad drugim kierunkiem, ponieważ rynek pracy dla czystych fizyków jest bardzo mały i praktycznie przepełniony - mimo tego iż nie są to jakieś bardzo popularne kierunki studiów. Ale to jest jego zdanie, ile w tym prawdy? Nie wiem, nie interesuje mnie ten rynek :)
Z drugiej strony ciekawym kierunkiem wydaje się być biofizyka i np. do tego bioleketronika, ale to raczej sprawy informatyczne/elektrotechniczne niż czysto fizyczne. Zależy co kto lubi.
www.ubuntu-pomoc.org - tutaj znajdziesz rozwiązanie każdego Twojego problemu.

Chcesz zostać Redaktorem ubuntu-pomoc.org? Skontaktuj się ze mną!
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Odp: Wybór studiów - fizyka

Post autor: anemus »

Fizyka techniczna łączy praktykę z fizyką. Możesz wybrać tzw fizykę komputerową, co zapewne przyda ci się w dość szerokim zakresie w zastosowaniach zawodowych. Możesz wybrać również inną specjalność fizyki technicznej wg upodobań. Z tego kierunku na dobrych uczelniach wywodzą się świetni, nietuzinkowi i nieschematyczni specjaliści od wszelkiego typu analiz i symulacji, informatycy, specjaliści od nowych materiałów (od półprzewodników, poprzez nadprzewodniki po inne dziwy), elektronicy itd. Tak naprawdę najważniejsza jest tu twoja inwencja, pracowitość i pasja. Dobrze ukierunkowane studia w dziedzinie fizyki również mogą dać pożądany rezultat, szczególnie jeśli załapiesz się do projektów z dziedziny fizyki doświadczalnej, gdzie właściwie musisz być wybitnym w każdej dziedzinie technicznej...
"I smoke two joints before I smoke two joints and then I smoke two more"
Tux Marley
Awatar użytkownika
mriceman
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 32
Rejestracja: 22 lut 2011, 00:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Wybór studiów - fizyka

Post autor: mriceman »

jest takie powiedzenie, że jeśli lubisz to co robisz to jest tak jakbyś nie pracował ani jednego dnia w życiu. ja bym się tutaj kierował czymś co mi po prostu najbardziej odpowiada i najbardziej lubię.
"Dobre kłamstwo jest jak magiczne zaklęcie"
-A.H.
Ethefor
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 10 gru 2007, 23:59
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wybór studiów - fizyka

Post autor: Ethefor »

Szmitas pisze:Jakiś czas temu rozmawiałem z kumplem, który studiuje właśnie fizykę i mówił mi, że musi zastanawiać się nad drugim kierunkiem, ponieważ rynek pracy dla czystych fizyków jest bardzo mały i praktycznie przepełniony - mimo tego iż nie są to jakieś bardzo popularne kierunki studiów. Ale to jest jego zdanie, ile w tym prawdy? Nie wiem, nie interesuje mnie ten rynek :)
Z drugiej strony ciekawym kierunkiem wydaje się być biofizyka i np. do tego bioleketronika, ale to raczej sprawy informatyczne/elektrotechniczne niż czysto fizyczne. Zależy co kto lubi.
Trochę szkoda, bo to są jedyne kierunki dla mnie ciekawe i dostępne w tym momencie. Własnie zastanawiam się trochę bardziej nad biofizyką, bo zawsze interesowała mnie też biologia, informatyka też jest ciekawa, więc może właśnie biofizyka a w przyszłości bioelektronika.
anemus pisze:Fizyka techniczna łączy praktykę z fizyką. Możesz wybrać tzw fizykę komputerową, co zapewne przyda ci się w dość szerokim zakresie w zastosowaniach zawodowych. Możesz wybrać również inną specjalność fizyki technicznej wg upodobań. Z tego kierunku na dobrych uczelniach wywodzą się świetni, nietuzinkowi i nieschematyczni specjaliści od wszelkiego typu analiz i symulacji, informatycy, specjaliści od nowych materiałów (od półprzewodników, poprzez nadprzewodniki po inne dziwy), elektronicy itd. Tak naprawdę najważniejsza jest tu twoja inwencja, pracowitość i pasja. Dobrze ukierunkowane studia w dziedzinie fizyki również mogą dać pożądany rezultat, szczególnie jeśli załapiesz się do projektów z dziedziny fizyki doświadczalnej, gdzie właściwie musisz być wybitnym w każdej dziedzinie technicznej...
Nad tym też się zastanawiam, bo to mają otworzyć teraz na UŚ, pytanie co to będzie warte...
mriceman pisze:jest takie powiedzenie, że jeśli lubisz to co robisz to jest tak jakbyś nie pracował ani jednego dnia w życiu. ja bym się tutaj kierował czymś co mi po prostu najbardziej odpowiada i najbardziej lubię.
Dlatego generalnie wybieram coś związanego z fizyką, ale trudno mimo wszystko po liceum wybrać coś konkretnego dokładniej....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości