Ububtu vs Kubuntu

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
Vonnemiz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: ROMA

Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Vonnemiz »

Witam Serdecznie.
Jetem swiezym użytkownikiem linuksa. Moja przygoda zaczęła się od Ununtu 10.04. Po przejściu z Win7 był to czas "przyzwyczajania się" do czegoś nowego. Ale dzięki pomocy użytkowników Ubuntu, szybko poczułem że nie wrócę już do Windows'a. Po Ubuntu z Gnome postanowiłem zaobaczyć jak się pracuje pod OpenSuse11.4 - niby wszystko działa ale ... Jedyna pozytywną cechą jest fakt KDE :)
Więc tutaj chciałem Was zapytać - takie tam pogaduchy - jak się ma sprawa Kubuntu. Tzn. Podobało mi się Ubuntu ale Gnome nie zabardzo.
Kde jest fajne ale po doświadczeniu z OpenSuse wiem, że czasem coś może nie działać. Więc prosiłbym o pewne wprowadzenie tzn:
jak się ma sprawa z Uaktualnieniami w Centrum :), czy wszystko co działa pod Ubu działa w Kubu - wiem, że to są różne środowiska graficzne ale czy programy zassane z Centrum będę działać np VLC etc.
Mam nadzieję, że dzięki Waszym dobrym radą szybko stanę się użytkownikiem Kubuntu!


_________________
Vonnemiz
Awatar użytkownika
EF
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 781
Rejestracja: 25 lip 2007, 14:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: EF »

Z tego co pamiętam, w Kubuntu nie ma domyślnie zainstalowanego Centrum Oprogramowania Ubuntu, ale nie problem zainstalować przez KPackageKit i korzystać tylko z USC. Wszystkie programy zainstalowane przez Centrum będą działały normalnie.
Awatar użytkownika
shani
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 29 lip 2010, 08:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: shani »

Mi osobiscie przypadlo do gustu srodowisko KDE, do tego stopnia ze zaczalem sie w nim juz poruszac tak sprawie jak w Window$ie. A Kubuntu wybralem ze wzgledu na niesamowicie duza spolecznosc uzytkownikow Ubuntu (chodzi mi glownie o fora i blogi po Polsku), bo nie oszukujmy sie, wiele ... wiekszosc rozwiazan z Ubuntu pasuje pod Kubuntu.
Co do Centrum oprogramowania i progsow, to bez zadnych problemow uruchomisz programy z Ubu, jednakze polecam stosowac gdzie sie da zamienniki z KDE;) System szybciej bedzie dzialal. A co do jakis problemow z KDE, to jakos nie zauwazylem takowych (poza jakimis niedociagnieciami w tlumaczeniu, ale to standard)
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Hwiparam »

Centrum Oprogramowania jest pisane pod GNOME, ale wydaje mi się, że jest jakiś odpowiednik dla Kubuntu. Ja używałem Ubuntu/Kubuntu w czasach kiedy nie było jeszcze Centrum Oprogramowania, więc pod KDE korzystałem wtedy z menedżera pakietów Adept - również polecam.
VLC da się zainstalować i będzie normalnie działał bez problemów.
Aplikacje z GNOME idzie odpalić pod KDE i na odwrót, ale pamiętaj, że wiąże się to z dograniem dodatkowych bibliotek i w konsekwencji zwiększonym wykorzystaniem zasobów. Mieszanie środowisk jest wykonalne, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza jeśli jest możliwe znalezienie zamiennika dla danej aplikacji.
Aktualizacje będziesz miał tak samo jak w Ubuntu, wspomniana już instalacja aplikacji nie powinna stanowić problemów.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: brezniew »

Hwiparam pisze:VLC da się zainstalować i będzie normalnie działał bez problemów.
Szczególnie że jest na Qt, więc bliżej mu do KDE niż GNOME ;-)
Awatar użytkownika
Vonnemiz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: ROMA

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Vonnemiz »

@ Shani
Mi też się podoba KDE bardziej od Gnome

Mój kolega :) Savpether pokazal mi jak dziala KDE pod OpenSuse11.4. Czy to tak samo dziala jak w Kubuntu?
A skoro już mowa o manualach ;) to jakbyście coś skrobnęli bylo by bardzo fajnie.
Awatar użytkownika
shani
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 29 lip 2010, 08:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: shani »

@Vonnemiz
Zasada dzialania srodowiska KDE czy to w Susle czy w Kubuntu jest taka sama. ROznice sa niewielkie. Od jakiegos roku probuje i testuje przerozne dystrybucje i szczerze Kubuntu chyba najbardziej mi pasuje glownie ze wzgledu, ze co by sie nie dzialo, na tym forum znajduje odpowiedz :)
Awatar użytkownika
Vonnemiz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: ROMA

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Vonnemiz »

@Shani
A więc jaką wersję mi polecasz? No i musisz się liczyć że "będziesz mi pomagał" przez kilka tygodni :)
Awatar użytkownika
shani
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 29 lip 2010, 08:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: shani »

Hehe, nie ma problemu, pomoge na tyle na ile bede umial. Jesli juz wybrales Kubuntu to polecam najnowsza stabilna wersje - 11.04.
Awatar użytkownika
Vonnemiz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: ROMA

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Vonnemiz »

Zainstalowałem na VirtualBox'ie : Kubuntu 11.04 - nie "śmiga mi tak szybko" ale to przez moją maszynę :)
Rzecz dziwna to, ta że przy instalacji "wywaliło" mi komunikat, że mam uaktualnić bios:
http://zapodaj.net/b935e678eaa9.png.html
Pytanie: Co mam zrobić? Nigdy nie uaktualniałem Bios'a.

Czekam na propozycje.
Awatar użytkownika
kondziu jah
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 621
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: kondziu jah »

Maszyna wirtualna to osobne środowisko. Komunikaty systemów wirtualnych nie dotyczą sprzętu fizycznego. Jedyne co możesz w tej sytuacji zrobić, to pobawić się ustawieniami maszyny wirtualnej.
Skrypt pobierający najnowszy sterownik nvidia -> http://adf.ly/Y8HRT
http://adf.ly/Y8HMh -> zaproszenie do dropboksa -> 500MB gratis.
http://adf.ly/?id=5385762 -> zarabiaj na linkowaniu
http://adf.ly/YIOh1 -> UIQ3 is not dead!
Awatar użytkownika
Vonnemiz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: ROMA

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Vonnemiz »

Chciałem się podzielić pewną sprawą :)

Zrobiłem wszystkie uaktualnienia w Kubuntu 11.04 którego postawiłem na VirtualBox'ie i co się okazało:
że znalazłem to czego tak bardzo szukałem. Susełek którego używałem i używam nawet jeżeli ma Yast'a nie spełniał moich małych wymagań. Natomiast Kubuntu nawet na maszynie wirtualnej poradził sobie z tym czego pragnąłem.
Z mojej krótkiej perspektywy używania linuksa zadaje sobie jedno pytanie: jak można brać pieniądze za system? "Okienka" są ładne ale i drogie a takie Kubuntu niby nic a ... działa lepiej niż Windows.
Nie chcę pisać że nie znam linuksa, choć to prawda, ale rzeczywiście można używać Kubuntu bez jego znajomości. Wy wszyscy już o tym wiecie :)
Myślałem by zainstalować Kubuntu na wszystkich kompach w mojej małej firmie. Jest tylko jeden problem: potrzebuję by działał mi tylko jeden program: FINALE - dla wszystkich, którzy nie wiedzą, służy do zapisu nut lub ich odsłuchiwania.
Szukałam czegoś u "wujka google" ale nic interesującego nie znalazłem. Więc jeżeli ktoś z Was go używa i wie jak sobie z nim poradzić ...
... byłbym bardzo wdzięczy za każdą pomocną dłoń.

To chyba na tyle
___________
Vonnemiz
Awatar użytkownika
Hrluc
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 206
Rejestracja: 02 maja 2008, 14:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Hrluc »

a TuxGuitar?
Awatar użytkownika
Tazik_85
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 11 sty 2011, 13:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Tazik_85 »

TuxGuitar jest programem raczej do tabów gitarowych. Ja do zapisu partytur i odsłuchu używam MuseScore i sprawdza się znakomicie. Wiem że jest jeszcze Rosegarden (z rodzinki KDE), ale go nie próbowałem.
Awatar użytkownika
Nastic
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwie 2011, 16:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Nastic »

Słyszałem że kde 4.6.5 jest niestabilne i często łapie zawiechy to prawda ?
Na kompie mam gotowe do instalacji zarówno Ubuntu jak i Kubuntu
I see you
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: brezniew »

Nastic pisze:Słyszałem że kde 4.6.5 jest niestabilne i często łapie zawiechy to prawda ?
Na kompie mam gotowe do instalacji zarówno Ubuntu jak i Kubuntu
Nie wiem jak to wygląda konkretnie w przypadku Kubuntu, ale nie pamiętam zwiech od czasów KDE 4.3
Awatar użytkownika
Admc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2149
Rejestracja: 23 lip 2009, 08:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Admc »

Używam KDE i w ciągu ostatniego miesiąca plasma dekstop zawiesił mi się RAZ. Znacznie lepiej niż za czasów KDE 4.4. Dziś wyszło KDE 4.7 które podobno znacznie poprawia stabilność.
╔═╦╗╔╦═╦═╦╗╔╗Blaszak (Phenom II x4 955BE, 4 GB RAM, GF GTX 550Ti) - Kubuntu 13.10 amd64
║═╣║║║╔╣╔╣╚╝║Toshiba Satellite A110-293 - Lubuntu 13.10 x86
║╔╣╚╝║║║║╚╗╔╝HTC Hero - Tegro 2.6 (Android 2.1)
╚╝╚══╩╝╚╝♥╚╝ Liczniki: Linux - 496087, Ubuntu - 28751.
Awatar użytkownika
Vonnemiz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 01 sty 2011, 16:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: ROMA

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Vonnemiz »

Witam !!!
Mam już upragnione Kubuntu 11.4 i jak na razie dziala wszystko bardzo dobrze.:)
Awatar użytkownika
Foka0111
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 674
Rejestracja: 29 cze 2010, 01:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: Foka0111 »

Ja mam już kilka miesięcy Kubuntu 11.04 i napiszę tak, stabilność KDE 4.6.. w porównaniu do gnome 2.3.... jest mizerna.Łapię czasem zwiechy, a to małe a to duże(czyli restart systemu)
Przestały działać przyciski multimedialne w lapku po którejś aktualizacji.Część programów nie chce działać np. clamav twierdzi cały czas,że baza wirusów nie istnieje,kilka progsów GTK też się nie uruchamia.
Na lapku mam 2 systemy (win 7 i Kubuntu 10.04) a od wielu lat znałem tylko windę i muszę przyznać,że w windows nie ma takiej opcji,żeby po aktualizacji coś nie ruszyło.Ostatnio nawet była aktualizacja kernela z Microsoftu, komputer zamielił pół godziny i po wszystkim.
W linuksie to już różnie bywa ,więc najpierw stabilność brałbym pod uwagę twórcom różnych dystrybucji a później te pozostałe "milion opcji do konf."
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Ububtu vs Kubuntu

Post autor: brezniew »

Foka0111 pisze:Ja mam już kilka miesięcy Kubuntu 11.04 i napiszę tak, stabilność KDE 4.6.. w porównaniu do gnome 2.3.... jest mizerna.Łapię czasem zwiechy, a to małe a to duże(czyli restart systemu)
Przestały działać przyciski multimedialne w lapku po którejś aktualizacji.Część programów nie chce działać np. clamav twierdzi cały czas,że baza wirusów nie istnieje,kilka progsów GTK też się nie uruchamia.
Na lapku mam 2 systemy (win 7 i Kubuntu 10.04) a od wielu lat znałem tylko windę i muszę przyznać,że w windows nie ma takiej opcji,żeby po aktualizacji coś nie ruszyło.Ostatnio nawet była aktualizacja kernela z Microsoftu, komputer zamielił pół godziny i po wszystkim.
W linuksie to już różnie bywa ,więc najpierw stabilność brałbym pod uwagę twórcom różnych dystrybucji a później te pozostałe "milion opcji do konf."
Kubuntu ≠ KDE ≠ Linux
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 103 gości