Przyszłość dla BSD i innych

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
ddks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 06 lut 2010, 19:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Przyszłość dla BSD i innych

Post autor: ddks »

Witam,
Z racji tego, że nastaje czas sesji jest czas na poeksperymentowanie z systemami. Nie jestem żadnym profesjonalistą wśród Linuksów ale bardzo lubię o tym czytać i się bawić nimi (nawet jak nic nie wychodzi).
W ręce wpadł mi dziś PC BDS pewnie za wysokie progi na moje nogi, ale zobaczę jak to się je ale przejdę do rzeczy.

Nurtuje mnie takie pytanie czy tego rodzaju systemy mają jakąś przyszłość (nie tylko BSD ale np. też Solaris). Czy są to systemy dla pewnej grupy osób, które i tak za parę lat zaprzestaną być rozwijane. Nie czarujmy się tego typu systemy (chyba) nie mają wielkich szans zdobyć takiej popularności jak Debian (i jego pochodne), Fedora czy inni "giganci".

Na guuglach :) znalazłem wiele sprzecznych informacji na ten temat jedni piszą, że to fake a nie systemy inni znów zażarcie bronią.
Co Wy sądzicie na ten temat.
Pozdrawiam.

P.S Jeśli podbiega pod spam to do kosza.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przyszłość dla BSD i innych

Post autor: Jusko »

BSD i Solaris mają inny target - można z nich zrobić system na desktop, ale... Solaris z założenia jest stosowany w rozwiązaniach serwerowych i stacjach roboczych, podobnie BSD jako serwer. Dlatego porównywanie go tu do Linuksa, który chce pokazać że można mieć desktopową twarz, jest moim zdaniem lekko chybione. Linux, BSD i Solaris - każdy nadaje się do technicznych rozwiązań, jednak tylko Linux stara się wejść na biurka, jako "normalny" OS. Przykładem jakiej klasy są systemy pokroju Solaris niech wystarczy, że używa go np. NASA (to wystarczy, aby mieć wyobrażenie, do jakich celów został ten system stworzony). Te systemy to nie żaden fake - tylko inne zastosowanie niż desktop. Da się ich używać w ten sposób, jednak lepiej chyba na biurku Kowalskiego użyć tu Linuksa. Solaris miał szansę na biurko pod postacią OpenSolaris (do dziś mam oryginalne płytki od Sun). Niestety po przejęciu przez Oracle, ten uśmiercił OSOL'a. Projekt jednak rozwija się dalej pod nazwą OpenIndiana, jednakże z tego co pamiętam, w OpenSolarisie miałem nieco zabawy z palca nawet z połączeniem PPPoE - aspiracje miał, jednak to nie rozwiązanie "do wszystkiego" dla typowego usera. Polecam przetestować samemu, bo słuchając biadolenia użytkownika Windows, to dla niego każdy inny OS jest fake, bo Battlefielda III tam nie będzie i PhotoShop nie odpali (tylko nie wie on już czasem, że to nie ta liga w systemach i nie te zastosowanie jako target).
Awatar użytkownika
ddks
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 06 lut 2010, 19:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Przyszłość dla BSD i innych

Post autor: ddks »

bo słuchając biadolenia użytkownika Windows, to dla niego każdy inny OS jest fake, bo Battlefielda III tam nie będzie i PhotoShop nie odpali
Jak bym słyszałem swoich znajomych. Na swym głównym PC posiadam Mint'a, ponieważ nie jestem wymagającym użytkownikiem w gry nie gram.
Dzięki temu cały czas jestem obiektem drwin znajomych typu: "ma Linuksa bo mu nic innego nie pójdzie".
Twoja wypowiedź była dla mnie w 100% wyczerpująca, a PC BSD zainstalowałem sobie na swym komputerze testowym z zwykłej ciekawości.

Przeraża mnie twój Avatar :D
Awatar użytkownika
zet120
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 280
Rejestracja: 31 maja 2008, 07:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Przyszłość dla BSD i innych

Post autor: zet120 »

PC-BSD to jedno rozwiązanie, GhostBSD to drugie i równie ciekawe. :)
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Przyszłość dla BSD i innych

Post autor: makson »

PC-BSD i GhostBSD to fajne zabawki, ale przyszłość BSD nie leży w desktopach. Developerzy wiodących FreeBSD, OpenBSD, NetBSD i DragonFlyBSD musieliby być szaleni, żeby celować w ten segment.
BSD (Na przykładzie FreeBSD, bo ten system znam) to system typowo pod serwery. Trzecim pod względem stabilności serwerem www na świecie jest serwer na FreeBSD. Dodatkowo z FreeBSD korzysta na swoich serwerach np. Yahoo! System ma opinie najbezpieczniejszego na świecie i jest używany między innymi przez chiński wywiad. Nie będzie też wielkim odkryciem jak stwierdzę, że MacOS X to w rzeczywistości fork FreeBSD. Ponadto wszystkie systemy (łącznie z Windowsem) wzięły swój kod do obsługi TCP/IP wprost z BSD (liberalna licencja na to pozwala).
Reasumując. FreeBSD to świetny system na serwer, czy router. Dzięki przeportowaniu na niego ZFS i DTrace zyskuje bajery, których brakuje Linuksowi (Btrfs wciąż niestabilny). Jednak stawianie go na desktopie to jakaś dziwna fanaberia. Poza binarkami od NVIDIA nie ma żadnych rozsądnych sterowników grafiki dla tego systemu, a do obsługi dźwięku wciąż używany jest OSS. Naprawdę nie wiem, po co komu to na biurku, albo laptopie...
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Re: Przyszłość dla BSD i innych

Post autor: mat »

makson pisze:Nie będzie też wielkim odkryciem jak stwierdzę, że MacOS X to w rzeczywistości fork FreeBSD. Ponadto wszystkie systemy (łącznie z Windowsem) wzięły swój kod do obsługi TCP/IP wprost z BSD (liberalna licencja na to pozwala).Reasumując.
Zgodnie z wikipedią to jest dokłdniejsze wytłumaczenie:

"The BSD licenses permit forks to become proprietary software, and some say[who?] that commercial incentives thus make proprietisation almost inevitable. Examples include Mac OS X (based on the proprietary Nextstep and the open source FreeBSD)"

http://en.wikipedia.org/wiki/Fork_(soft ... velopment)

Jako ciekawostkę podam, że na Linuksie można korzystać z GNUstep, który ostatnio był niezbędny przy tworzeniu gry CoreBreach dla Linuksa, ponieważ oryginalna wersja powstała wyłacznie dla Mac OS X:

http://www.phoronix.com/scan.php?page=n ... px=MTAxNjQ

"FreeBSD’s code base has become an integral part of other operating systems such as Mac OS X that have subsequently been certified as UNIX-compliant and have formally received UNIX branding"

"Other operating systems such as Linux and the RTOS VxWorks contain code that originated in FreeBSD. Debian, known primarily for using the Linux kernel, also maintains GNU/kFreeBSD, combining the GNU userspace and C library with the FreeBSD kernel.[37] Darwin, the core of Apple Mac OS X, borrows FreeBSD’s virtual file system, network stack, and components of its userspace. The OpenDarwin project (now defunct), a spin-off of Apple’s Darwin operating system, also included substantial FreeBSD code. Thanks to the permissive FreeBSD License, much of FreeBSD now also forms the basis of Apple Mac OS X and Mac OS X Server.

Mac OS X Server includes the latest technological advances from the open source BSD community. Originally developed at the University of California, Berkeley, the BSD distribution is the foundation of most UNIX implementations today. Mac OS X Server is based largely on the FreeBSD distribution and includes the latest advances from this development community.
—"Apple Mac OS X Server Snow Leopard — UNIX: Open source foundation", "

http://en.wikipedia.org/wiki/FreeBSD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości