Linux zamiast Windows

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
rzymianin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 26 mar 2008, 15:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: rzymianin »

mistrz1 pisze: Obstawiałbym, że ktoś z urzędników ma korzyści wybierając Windows, wystarczy na dowód ostatnie ujawnione przekręty PSL-u.
Akurat Pawlak jest znanym Linuksiarzem i orędownikiem OpenSource.
mistrz1 pisze:Zgadzam się, co do dalszej części cytatu. Liczy się popularność. W Polsce najpopularniejszy jest Firefox, więc teraz wystarczy promować Linuksa, LibreOffice, wysyłać pliki w formacie .odt zamiast .doc. :-D
Tyle, że Firefox jest odpowiednikiem Windowsa.
A Linux jest bardziej jak Maxthon albo Safari.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2012, 15:48 przez rzymianin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arthulus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 351
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: arthulus »

@ mistrz1
Ubuntu z Unity nie pomaga ostatnio we wzroście popularności Linuxa.
Szkoły kształcą w obsłudze programu M$ a nie informatyki to genialne ze strony M$ że MEN uzależnia młodych ludzi od ich produktów, takie nawyki trudno zmienić
@rzymianin
Takie sugestie żeby zapracowani urzędnicy mieli migrować na Linuxa po prostu nie mieszczą się w głowie, od wejścia do Uni przybył kilkaset tysięcy urzędników każdy ma biurko, komputer i telefon i są bardzo zapracowani. Jak przyjdzie aktualizacja do Windows 10 to się zapłaci a co, nas nie stać? podniesie się VAT do 25% i biurokracji starczy
to nic że na Węgrzech się próbuje http://www.linuxportal.pl/newsbar/dziek ... u-id131102
W Polsce idziemy śmiało drogą Vendor-Locku.
.
Tyle, że Firefox jest odpowiednikiem Windowsa.
A Linux jest bardziej jak Maxthon albo Safari.
co? bo nie rozumiem, ochłoń trochę
Awatar użytkownika
rzymianin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 26 mar 2008, 15:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: rzymianin »

arthulus pisze:@rzymianin
Takie sugestie żeby zapracowani urzędnicy mieli migrować na Linuxa po prostu nie mieszczą się w głowie, od wejścia do Uni przybył kilkaset tysięcy urzędników każdy ma biurko, komputer i telefon i są bardzo zapracowani. Jak przyjdzie aktualizacja do Windows 10 to się zapłaci a co, nas nie stać?
Taniej wychodzi zapłacić te 200 zł za aktualizację Windowsa niż 2000 zł na przeszkolenie pracownika do Linuksa.
arthulus pisze: W Polsce idziemy śmiało drogą Vendor-Locku.
@ mistrz1
Ubuntu z Unity nie pomaga ostatnio we wzroście popularności Linuxa.
Szkoły kształcą w obsłudze programu M$ a nie informatyki to genialne ze strony M$ że MEN uzależnia młodych ludzi od ich produktów, takie nawyki trudno zmienić.
Bzdura, sam jestem tego przykładem jak i większość moich znajomych.

arthulus pisze:co? bo nie rozumiem
Mowa była że liczy się popularność.
http://ranking.pl/pl/rankings/operating-systems.html
http://ranking.pl/pl/rankings/web-browsers-groups.html
arthulus pisze:ochłoń trochę
Nie mam z czego.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: makson »

@rzymianin
Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale Firefox nie zawsze był taki popularny. Swego czasu IE miał ok. 90% rynku, a strony internetowe wyświetlały się niepoprawnie w alternatywnych przeglądarkach.
rzymianin pisze:Nie mogę, ale spokojnie sobie wygooglasz raporty na temat kosztów migracji.
A to dobre. Mam szukać argumentów dla Ciebie? :D
rzymianin pisze:Taniej wychodzi zapłacić te 200 zł za aktualizację Windowsa...
+ 200 zł za Office i tak co 3 lata. No i oczywiście za każdym razem trzeba kupować nowy sprzęt, bo przecież Windows nie będzie działał na starym.
rzymianin pisze:...niż 2000 zł na przeszkolenie pracownika do Linuksa.
A czy urzędnik dostaje przeszkolenie za 2000zł na korzystanie z Windowsa? Jeżeli nie, to czemu miałby otrzymywać takie szkolenie z Linuksa? Bez niego ikonki Firefoxa i LibreOffice na pulpicie nie znajdzie?
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: mistrz1 »

rzymianin pisze:
arthulus pisze: W Polsce idziemy śmiało drogą Vendor-Locku.
@ mistrz1
Ubuntu z Unity nie pomaga ostatnio we wzroście popularności Linuxa.
Szkoły kształcą w obsłudze programu M$ a nie informatyki to genialne ze strony M$ że MEN uzależnia młodych ludzi od ich produktów, takie nawyki trudno zmienić.
Bzdura, sam jestem tego przykładem jak i większość moich znajomych.
Trochę jest w tym prawdy. Ludzie, gdy już czegoś się nauczą to trzymają się tego, boją się nowości. Postępują tak jak Pawlak z "Samych swoich", "Wróg, a wróg, ale na własnej krwi wyhodowany. Po co nam szukać nowego, jak tu pod bokiem znalazł się stary". Ludzie, którzy podążają za nowościami są w mniejszości, tak samo, jak geniusze, mądrzy, mistrzowie. Większość to jednak hołota, która dopiero po pewnym czasie podąży za liderami. Tak już jest, tak natura człowieka, zawsze więcej jest durniów niż mądrych. :-D
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
arthulus
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 351
Rejestracja: 11 paź 2011, 14:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: arthulus »

@rzymianin
No i czego dowiodłeś tymi statystykami? że jesteś za tym aby cię strzyżono a kasa była przelewana do wujka Bila.
sam jestem tego przykładem jak i większość moich znajomych
ciekawe czy pani Krysia z warzywniaka też się tego nauczy w szkole jak zainstalować Linuxa czy odpalić Kadu i pytanie czego powinna uczyć informatyka w szkole? może tego
http://www.khanacademy.org/cs/tutorials/all-tutorials
Awatar użytkownika
woti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: woti »

No, właśnie: niby "wszyscy" wiedzą, a my wciąż MUSIMY (?) podejrzewać machlojki. Nie bez kozery przywołałem przykład protestu przeciw ACTA - bo POMOGŁO :) Protest był "od lewa do prawa". Na pewno wśród Ubunciarzy i innych Linuksiarzy są zwolennicy zarówno "lewa" jak i "prawa"... W tej akurat sprawie, pro publico bono, mogliby się wzajemnie wesprzeć. Bo szerszy "front" miałby szanse na przebicie. A tak przebija się to, co "opłacone".
****
Żeby nie było, że nie zauważam opinii używających Windows - dam kilka fragmentów z uwag mojego kolegi (pisał "na kolanie" - proszę więc odpuścić krytykę języka, lecz skupić się na meritum):
...Natomiast ja sie czasmi bawiłem róznymi wersjami live linucha i naprawdę są fajne - gdybym nie miał specyficznych wymagań - Bo wystarczy ze chcę uzywać swojego programu do edycji video/audio - pupa.
Chciałbym uruchomić kilka gier dla dzieci - to samo...
...jesli uznamy ze czas = pieniądz to jesli na odpalenie gry/programu o wartości 100 PLN na darmowym oprogramowaniu (0 PLN) zużyję 2 h - które wycenie sobie z głowy na 50 PLN  to koszt operacji = 200 PLN > wiec w porównaniu z tą samą operacją na windows (600 PLN) mamy rzeczywiście zysk bo 800 PLN > 200 PLN...
...jeśli zauważymy, że potrzebujemywięcej  innych programów/gier itp, a czesto specyficznych narzędzie to zakładając ze one nawet istnieją i zaspokoją moje wymagania to najpierw trzeba je
a) znaleść (czas)
b) sprawdzić czy robią to co ich windowsowe odpowiedniki (czas)
c) uruchomić (czas)...
...Oczywiście - gdy potrzebuje środowiska podstawowego czyli WWW/Mail/Internet/czytanie i pisanie dokumentów - to ok...
Dla mnie problemy kolegi są 2:
1/ "od zawsze" używa Windows i nie chce mu się szukać czegoś innego (ale go na to stać, zarabia więcej ode mnie) < rozumiem to, wolno mu, ale on to robi ZA WŁASNE PIENIĄDZE
2/ z uwagi na powszechność Windows wielu producentów gier i innych aplikacji zakłada, ze "tylko dla Windows" < tę akurat politykę zmienili by, gdyby udział Win w rynku drastycznie spadł.
Pragnę, aby było jasne: NIE postuluję zabraniania Win itp. w domu i prywatnych firmach. Postuluję zabronienia (zaprzestania) w życiu publicznym darmowego promowania przez PAŃSTWO komercyjnych systemów i aplikacji. Postuluję też NAUCZANIE softu GPL w szkołach jako podstawowego. Windows i inne - OK, ale na zajęciach dodatkowych. Zapewniam, ze kto dobrze zna Linuksa - łatwo opanuje Windows. Zresztą odwrotnie nie jest trudniej, ale WIELU NAWET NIE WIE, że "można inaczej".
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: ethanak »

gpl jest akurat najgorszą możliwą licencją. wyjaśnij, czemu gpl a nie inne otwarte (i mniej restrykcyjne) licencje.
Awatar użytkownika
rzymianin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 26 mar 2008, 15:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: rzymianin »

makson pisze:@rzymianin
Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ale Firefox nie zawsze był taki popularny. Swego czasu IE miał ok. 90% rynku, a strony internetowe wyświetlały się niepoprawnie w alternatywnych przeglądarkach.
Firefox zyskał popularności bo jest dobry, a nie dlatego że jest darmowy, wolny i otwarty.
makson pisze:A to dobre. Mam szukać argumentów dla Ciebie? :D
Nie dla mnie, tylko dla siebie.
makson pisze: + 200 zł za Office i tak co 3 lata. No i oczywiście za każdym razem trzeba kupować nowy sprzęt, bo przecież Windows nie będzie działał na starym.
Myślisz że ten nowy komputer z Linuksem i wsparcie do niego byłyby za darmo? :D
Już kiedyś szkoły takie kupowały i wychodziło im drożej.
makson pisze:A czy urzędnik dostaje przeszkolenie za 2000zł na korzystanie z Windowsa? Jeżeli nie, to czemu miałby otrzymywać takie szkolenie z Linuksa? Bez niego ikonki Firefoxa i LibreOffice na pulpicie nie znajdzie?
Realia są takie, że 90% społeczeństwa już umie obsługiwać Windowsa.
mistrz1 pisze: Trochę jest w tym prawdy. Ludzie, gdy już czegoś się nauczą to trzymają się tego, boją się nowości. Postępują tak jak Pawlak z "Samych swoich", "Wróg, a wróg, ale na własnej krwi wyhodowany. Po co nam szukać nowego, jak tu pod bokiem znalazł się stary". Ludzie, którzy podążają za nowościami są w mniejszości, tak samo, jak geniusze, mądrzy, mistrzowie. Większość to jednak hołota, która dopiero po pewnym czasie podąży za liderami. Tak już jest, tak natura człowieka, zawsze więcej jest durniów niż mądrych. :-D
Raczej odwrotnie, to większość Linuksiarzy jest hołotą która pozjadała wszystkie rozumy i wydaje im się, że są najmądrzejsi na świecie.
arthulus pisze:@rzymianin
No i czego dowiodłeś tymi statystykami? że jesteś za tym aby cię strzyżono a kasa była przelewana do wujka Bila.
No tego który system jest popularny, bo o tym była mowa.
arthulus pisze:ciekawe czy pani Krysia z warzywniaka też się tego nauczy w szkole jak zainstalować Linuxa czy odpalić Kadu i pytanie czego powinna uczyć informatyka w szkole? może tego
http://www.khanacademy.org/cs/tutorials/all-tutorials
Należałoby zapytać po co pani Krysi wiedza o Linuksie.
woti pisze: Żeby nie było, że nie zauważam opinii używających Windows - dam kilka fragmentów z uwag mojego kolegi (pisał "na kolanie" - proszę więc odpuścić krytykę języka, lecz skupić się na meritum):
...Natomiast ja sie czasmi bawiłem róznymi wersjami live linucha i naprawdę są fajne - gdybym nie miał specyficznych wymagań - Bo wystarczy ze chcę uzywać swojego programu do edycji video/audio - pupa.
Chciałbym uruchomić kilka gier dla dzieci - to samo...
...jesli uznamy ze czas = pieniądz to jesli na odpalenie gry/programu o wartości 100 PLN na darmowym oprogramowaniu (0 PLN) zużyję 2 h - które wycenie sobie z głowy na 50 PLN  to koszt operacji = 200 PLN > wiec w porównaniu z tą samą operacją na windows (600 PLN) mamy rzeczywiście zysk bo 800 PLN > 200 PLN...
...jeśli zauważymy, że potrzebujemywięcej  innych programów/gier itp, a czesto specyficznych narzędzie to zakładając ze one nawet istnieją i zaspokoją moje wymagania to najpierw trzeba je
a) znaleść (czas)
b) sprawdzić czy robią to co ich windowsowe odpowiedniki (czas)
c) uruchomić (czas)...
...Oczywiście - gdy potrzebuje środowiska podstawowego czyli WWW/Mail/Internet/czytanie i pisanie dokumentów - to ok...
Dla mnie problemy kolegi są 2:
1/ "od zawsze" używa Windows i nie chce mu się szukać czegoś innego (ale go na to stać, zarabia więcej ode mnie) < rozumiem to, wolno mu, ale on to robi ZA WŁASNE PIENIĄDZE
2/ z uwagi na powszechność Windows wielu producentów gier i innych aplikacji zakłada, ze "tylko dla Windows" < tę akurat politykę zmienili by, gdyby udział Win w rynku drastycznie spadł.
Z tego co pisze Twój kolega to on nie ma problemów z Windowsem, a na Linuksie już tak.
woti pisze:Pragnę, aby było jasne: NIE postuluję zabraniania Win itp. w domu i prywatnych firmach. Postuluję zabronienia (zaprzestania) w życiu publicznym darmowego promowania przez PAŃSTWO komercyjnych systemów i aplikacji. Postuluję też NAUCZANIE softu GPL w szkołach jako podstawowego. Windows i inne - OK, ale na zajęciach dodatkowych. Zapewniam, ze kto dobrze zna Linuksa - łatwo opanuje Windows. Zresztą odwrotnie nie jest trudniej, ale WIELU NAWET NIE WIE, że "można inaczej".
Większość nie wie też jak się jeździ rajdowym samochodem, więc może by tak równocześnie wprowadzić obowiązek prowadzenia kursów i egzaminów na prawo jazdy tylko w rajdówkach.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2012, 17:34 przez rzymianin, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
woti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: woti »

Widać kiepsko pytałem wuja google. A przecież jest:
http://www.fwioo.pl/section/o-nas/
Na pewno powinniśmy ją wspierać! Z drugiej strony głosy nieprofesjonalistów (w sensie programowania itp.) - może im się przydadzą? A poza tym warto rozhuśtać temat... Może i politycy (którzy?) go wesprą.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: mistrz1 »

Co do protestu przeciwko ACTA, to Donald Tusk (Słońce Peru) nie wziął pod uwagę protestu, bo podpisał porozumienie ACTA. Zrobił tylko cyrk, jakoby prowadził konsultacje ze społeczeństwem, ale i tak zrobił swoje. Z czasem większość zapomni, że ma w nosie społeczeństwo, a będzie się chwalił, że zrobił konsultacje społeczne, że rozmawiał z narodem. Takie pisanie w necie o polityce, zawsze pozostanie pisaniem. Ktoś będzie mógł sobie poczytać, a i tak to nic nie zmieni. Tutaj, jest dobre miejsce do pomocy z komputerami, to działa. :)
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
woti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: woti »

Panowie - może nie toczmy jałowych sporów, czy Windows jest lepszy od Linuksa? Tak naprawdę, pomijając gry i inne specjalistyczne aplikacje robione celowo pod Windows - każdy daje się równie łatwo używać. Różnica leży w CENIE. Zatem nie chodzi o propagandę antyWindowsową, lecz o spowodowanie, byśmy nie musieli nie pytani płacić za komercyjny (czytaj: płatny) system i aplikacje "urzędowe" - skoro są dostępne legalnie darmowe! Nasze podatki niech wspomogą inne cele niż konto "tej" firmy!
Windows W DOMU powinien być PRYWATNĄ decyzją jego użytkowników.
Linuks - softem "urzędowym".
Bo przecież na co w biurach systemy "pod gry" i obróbkę filmów na przykład? Tam się: pisze, liczy, przegląda www, wysyła e-maile (czasem z foto w załączeniu), rzadziej opracowuje prezentacje. To wszystko współczesny Linux, np.Ubuntu - świetnie i szybciej zrobi. Jak nam wiadomo serwery i tak w większości opanował Linux.
---
W tym kontekście jeszcze gorzej o dyskutantach świadczą wyzwiska i "wycieczki" kierowane do siebie nawzajem, jak też do osób publicznych (polityków).
Awatar użytkownika
rzymianin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 26 mar 2008, 15:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: rzymianin »

woti pisze:Panowie - może nie toczmy jałowych sporów, czy Windows jest lepszy od Linuksa? Tak naprawdę, pomijając gry i inne specjalistyczne aplikacje robione celowo pod Windows - każdy daje się równie łatwo używać. Różnica leży w CENIE.
Jak już pisałem, nie chodzi o cenę samych licencji tylko o koszty migracji.
woti pisze:Zatem nie chodzi o propagandę antyWindowsową, lecz o spowodowanie, byśmy nie musieli nie pytani płacić za komercyjny (czytaj: płatny) system i aplikacje "urzędowe" - skoro są dostępne legalnie darmowe! Nasze podatki niech wspomogą inne cele niż konto "tej" firmy!
Tylko jaki jest sens wydać więcej i zamiast MS dać zarobić Red Hat, Novell czy Canonical.
woti pisze:Windows W DOMU powinien być PRYWATNĄ decyzją jego użytkowników.
Linuks - softem "urzędowym".
Bo przecież na co w biurach systemy "pod gry" i obróbkę filmów na przykład? Tam się: pisze, liczy, przegląda www, wysyła e-maile (czasem z foto w załączeniu), rzadziej opracowuje prezentacje. To wszystko współczesny Linux, np.Ubuntu - świetnie i szybciej zrobi. Jak nam wiadomo serwery i tak w większości opanował Linux.
Nie bardzo sobie poradzi, bo problemy będą już przy dokumentach docx czy prezentacjach z rzutnika.
woti pisze:W tym kontekście jeszcze gorzej o dyskutantach świadczą wyzwiska i "wycieczki" kierowane do siebie nawzajem, jak też do osób publicznych (polityków).
Wybór tej jednej słusznej dystrybucji trwałby latami ;)
Ostatnio zmieniony 17 sie 2012, 17:21 przez rzymianin, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: ethanak »

Czyli dokładnie: kolega wątkotwórca nie ma zielonego pojęcia o czym mówi, ekonomia to dla niego obce słowo, ale po prostu chce ratować wieloryby...
@woti; ty kiedykolwiek pracowałeś (nie mówię o zabawie) na Linuksie? Bo coś mi się wydaje że nie.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: bear7 »

Kolejna ochocza próba walki z wiatrakami podjęta przez nowego forumowego Don Kichote...
Coś mi się wydaje, że cały plan i tak spali na panewce, podobnie jak to było w przypadku tejże akcji: viewtopic.php?f=143&t=158551
Niemniej jednak, chciałbym tylko przypomnieć i prosić o konstruktywną krytykę bez osobistych uwag typu:
Drogi trollu internetowy - dyskutuj na temat.
Mimo tego, że adresat powyższej wypowiedzi potrafi sam się świetnie bronić i kontratakować, stanowisko forum w takiej sprawie jest jasne - nie tolerujemy ;-)
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
Linuxoholic
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 258
Rejestracja: 17 mar 2012, 12:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rybnik

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: Linuxoholic »

rzymianin pisze:Jak już pisałem, nie chodzi o cenę samych licencji tylko o koszty migracji.
Chodzi o koszty licencji i migracji.
Pragnę zwrócić uwagę, że licencje trzeba odnawiać co kilka lat, zaś koszta migracji są jednorazowe. Tutaj liczy się myślenie długoterminowe. Co ważniejsze nie dać się bardziej zamknąć (Vendor Lock-In), bo utoniemy w długach.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: mistrz1 »

Linuxoholic pisze:
rzymianin pisze:Jak już pisałem, nie chodzi o cenę samych licencji tylko o koszty migracji.
Chodzi o koszty licencji i migracji.
Pragnę zwrócić uwagę, że licencje trzeba odnawiać co kilka lat, zaś koszta migracji są jednorazowe. Tutaj liczy się myślenie długoterminowe. Co ważniejsze nie dać się bardziej zamknąć (Vendor Lock-In), bo utoniemy w długach.
A kogo obchodzą koszty? Na pewno koszty nie interesują rządu. Jak brakuje kasy to podniosą vat, wprowadzą nowy podatek, nowe licencje. Spoko, władza się wyżywi. Wiem, chcesz dobrze, myślisz logicznie, ale w polityce i władzy nie istnieje coś takiego, jak logika i myślenie długoterminowe. Cóż, taka władza, jaki naród.
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
Linuxoholic
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 258
Rejestracja: 17 mar 2012, 12:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rybnik

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: Linuxoholic »

Ja to rozumiem, w rządzie chodzi o kasę, ile przekrętów można zrobić na tym, po co mieliby się przejmować, przecież to nie z ich portfela idzie.
Awatar użytkownika
thalcave
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 821
Rejestracja: 08 lis 2006, 12:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: thalcave »

woti pisze:Widać kiepsko pytałem wuja google. A przecież jest:
http://www.fwioo.pl/section/o-nas/
Na pewno powinniśmy ją wspierać! Z drugiej strony głosy nieprofesjonalistów (w sensie programowania itp.) - może im się przydadzą? A poza tym warto rozhuśtać temat... Może i politycy (którzy?) go wesprą.
Tak... razem z mario7 byłem na konferencji organizowanej przez FWIOO. Dotyczyła właśnie możliwości migracji na Otwarte oprogramowanie. Na spotkanie zostali zaproszeni także przedstawiciele rządu. Nie pamiętam kto dokładniej. I co? Ano nic. W ostatniej chwili Przedstawiciele RP odwołali przyjazd. A my wszyscy miło spędziliśmy czas przy piwku na rozmowach dotyczących Linuksa.


woti przeczytałem Twój apel kilka razy i... nie nadaje się on do niczego. Jest niegramatyczny, nielogiczny i zawiera masę błędów. Motasz się w wielu myślach, piszesz o czymś by to za chwilę porzucić, a dwa zdania później znów wrócić. Niezależnie od tego jakie są Twoje intencje tym nic nie osiągniesz. Przy okazji: szkoły powinny uczyć obsługi komputera a nie Windowsa czy (jak Ty proponujesz) GNU/Linuksa. Moim zdaniem chcesz osiągnąć analogiczną sytuację do tej którą mamy zamieniając Windowsa i Linuksa miejscami. To jest także złe.

PS. PLD to 'PLD Linux Distribution' i tylko tyle.
Ostatnio zmieniony 18 sie 2012, 08:13 przez k2cl, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: drobny błąd który nie był do niczego potrzebny :)
GNU/Linux user
Na pytania na PW/e-mail nie udzielam odpowiedzi!
Szanujmy innych użytkowników!
Wesprzyj akcje: Temat rozwiązany -> dodajemy [solved]
Awatar użytkownika
woti
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 63
Rejestracja: 25 sty 2008, 21:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linux zamiast Windows

Post autor: woti »

1/ Hmmm... Skoro moje słowa są niezrozumiałe - to może napisać lepszy apel. Oczywiście, jeśli założenie się podoba. Wolałbym nie spierać się o formę, lecz o treść.
2/ Szkoły powinny uczyć... Ale faktem jest, że uczą Windows. Poza tym nie chodzi wyłącznie o Linux, ale i aplikacje.
3/ Nie spieram się o to, który OS lepszy. Nie o "OS-fanatyzm" mi chodzi, lecz zasadę nie reklamowania i nie popierania przez nasze państwo KOMERCYJNEGO produktu za nasze pieniądze.
Podsumowując: Proponujecie, aby NIE popierać Linux'a i zostawić stan rzeczy, jaki jest? Bo reszta dyskusji całkiem nie na temat :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Amazon [Bot] i 86 gości