Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
timo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 30 lis 2009, 19:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: timo »

Witam,

szukam środowiska graficznego, które od razu lub po doinstalowaniu czegoś albo zmianie domyślnych ustawień będzie posiadać następujące funkcje (mniej lub bardziej znane użytkownikom systemu Windows XP):

- po najechaniu kursorem na pulpicie lub w oknie menedżera plików na ikonę pliku lub katalogu pojawi się etykietka ekranowa zawierająca informacje o nim, takie jak: pełna nazwa, format, wielkość itd. a w przypadku plików multimedialnych również dodatkowe metadane, takie jak tytuł, artysta, czas trwania nagrania, rozdzielczość (dla plików graficznych i wideo), bitrate itp.

- podczas przemieszczania plików i folderów metodą "przeciągnij i upuść" za pomocą lewego klawisza myszy pliki/foldery będą się kopiować, jeśli przemieszczenie jest z jednej partycji/dysku na inną, a przenosić - jeśli działanie jest w obrębie jednej partycji

- podczas przemieszczania plików i folderów metodą "przeciągnij i upuść" za pomocą prawego klawisza myszy, po upuszczeniu pliku/folderu pojawi się menu z wyborem, czy chcę go skopiować czy przenieść

- po zaznaczeniu dowolnej ilości plików/folderów w menedżerze plików będzie można je przenieść/skopiować w inne miejsce za pomocą opcji wybieranej z menu programu (Edycja->Przenieś do, Edycja->Skopiuj do, czy coś w tym stylu) lub menu prawego klawisza

- menedżer pików będzie miał widok szczegółowy z opcją wyświetlenia plików w tabelce zawierającej - w zależności od typu większości plików w danym katalogu - metadane takie jak tagi ID3 i dane techniczne jak bitrate, czas trwania utworu dla plików audio, podobne metadane dla innych typów plików (czyli coś takiego jak widok listy informacyjnej w Konquerorze z KDE3)

- pierwsze pojedyncze kliknięcie na ikonie pliku/folderu spowoduje zaznaczenie go, drugie pojedyncze kliknięcie na ikonie (lub kliknięcie bezpośrednio na nazwie) umożliwi edycję jego nazwy (w Konquerorze z KDE3 to była funkcja "Wewnętrzna edycja nazwy pliku")

Wiem, że mniej więcej takie funkcjonalności ma TDE http://www.trinitydesktop.org/ - z wyjątkiem domyślnych działań przy przeciąganiu i upuszczaniu plików/folderów - zawsze pokazuje się lista wyboru działania taka, jak w Windowsie tylko przy przeciąganiu prawym klawiszem, ale może znalazłoby się na to jakieś rozwiązanie. Sęk w tym, że ciągle nie ma repozytoriów dla Ubuntu 12.04 LTS, które to z kolei wydaje się być najstabilniejszym spośród kliku ostatnich wydań Ubuntu (jak to zwykle zresztą jest w wypadku wydań LTS).

Jakieś pomysły? Czy któreś z dobrze wspieranych środowisk w Ubuntu (Unity, Gnome, XFCE, LXDE) da się dostosować tak, by miało wyżej opisane funkcjonalności? A może istnieje jakieś środowisko, które ma je out-of-the-box?

Bo KDE4 nie ma w żadnym ze znanych mi menedżerów plików widoku listy informacyjnej, a poza tym w Ubuntu działa niezbyt stabilnie, więc raczej wolałbym go uniknąć, zwłaszcza, że gdzieś w necie przeczytałem, że Canonical ma przestać je wspierać.

Pozdrawiam i dziękuję za przeczytanie całego posta (wiem, że jest długi, ale nie umiałem tego krócej opisać tak, by było wiadomo, o co chodzi) i za wszelkie (p)odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Rafcio
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 328
Rejestracja: 12 paź 2011, 06:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: Rafcio »

Proponuje porzucić przyzwyczajenia z MS Windows , poświęcić trochę czasu i przetestować środowiska graficzne samemu i wybrać to co się podoba :)
http://www.ubuntu-pomoc.org/alternatywn ... graficzne/
Debian Jessie
Awatar użytkownika
Luk3
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 39
Rejestracja: 13 lip 2012, 11:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: Luk3 »

Zgadzam się z Rafcio, po co coś kopiować jak zawsze można odkrywać nowe. A w linuxie tego "nowe" jest wystarczająco by zadowolić najwybredniejszych :)
Awatar użytkownika
Knopper90
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 136
Rejestracja: 21 maja 2011, 00:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Lokalizacja: Bytnica
Kontakt:

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: Knopper90 »

yyyy kde? ostatecznie lxde?
PCLinuxOS 2012.08 KDE
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: jacekalex »

Żadne się nie nada, bo po prostu w Linuksie nie ma najważniejszego atrybutu Windowsa.
Jak w Linuksie wywołać BSOD, nie wie nikt na tym forum. :twisted:

Ale jest KDE, Gnome, Mate, Xfce, ubuntowe Unity i kilka lżejszych, także nawet przy przesiadce z Mac OS można znaleźć coś dla siebie, a co dopiero z Windows. ;-)
W dodatku elementy różnych środowisk przeważnie można ze sobą łączyć, tworząc własne kombinacje.
I jest jeszcze Compiz i Emerald.

Pozdrawiam
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
timo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 30 lis 2009, 19:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: timo »

Aleście się rozpisali... Dzięki :) Nie zakładałbym tego tematu, gdyby nie fakt, że czasem przychodzą do mnie znajomi używający na co dzień Windowsa i mniej lub bardziej bezpośrednio dają do zrozumienia, że Linux jest gorszy, bo w menedżerze plików czy na pulpicie nie ma tych funkcji, które ma domyślna powłoka Windows. Dlatego chciałem im udowodnić, że są w błędzie i że na Linuksie "wszystko da się zrobić". Swoją drogą - choć jestem zdeklarowanym linuksowcem i wingrozy nawet nie mam zainstalowanej u siebie, to uważam, że akurat Explorator Windows ma bardzo dobrze zaprojektowaną funkcjonalność i dziwi mnie, że nikt nie pokusił się o stworzenie jego klona na Linuksa, bo chyba jego funkcje nie są opatentowane/zastrzeżone, co najwyżej kod źródłowy i wygląd, a tego akurat nie trzeba by kopiować.
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: jacekalex »

Ja widzę, że nie znasz możliwości Linuxa.
Być może trudne a czasami niewykonalne jest odpalenie jakiegoś programu napisanego na Windows, ale Eksplorator Windowsa moim zdaniem nie jest w niczym lepszy od Nautilusa 2.32, który mam przed nosem.

Natomiast twoi znajomi chyba mają raczej jakieś problemy psychologiczne, skoro muszą się dowartościowywać Windowsem. :rotfl:
Poczucie własnej wartości bierze się z głowy i umysłu, a nie okienka w jakimkolwiek systemie operacyjnym. :twisted:

Pozdrawiam
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
macios4x

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: macios4x »

Nie ma takiego środowiska najbardziej "windowsopodobne". Linux to nie Windows. Nie ma co tu porównywać. To jest po prostu kwestia wieloletnich przyzwyczajeń i stereotypowa mentalność że komputer = Windows. Trzeba zmienić ten tok myślenia i jeżeli chce się pracować na Linuksie to zapomnieć że na Windows jest tak a nie inaczej. Inna filozofia, inne zasady. Tak jak kolega wyżej podał link należy wybrać odpowiednie środowisko wedle gustu i upodobań. Każde w nich ma jakieś cechy które mogą byc bardziej lub mniej pożądane. Nie ma takiego jednolitego kompromisu.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: mistrz1 »

Nie widzę najmniejszych powodów, aby upodabniać Linuksa do Windowsa. Jeśli ktoś chce mieć wygląd kompa, jak Windows, to niech zainstaluje Windowsa. Cała idea polega na tym, aby odróżnić się od Windowsa, być lepszym. Znajomi mają swoją opinię, w średniowieczu też byli tacy, którzy dawali do zrozumienia Kopernikowi, że jego teoria o układzie słonecznym jest gorsza od teorii głoszonej przez kościół. A ja po zamianie Windowsa na Linuksa, uważam, że Linux jest o wiele lepszy oraz bardziej funkcjonalny i konfigurowalny. Nie upodabniaj się do Windowsa. Mnie podoba się w Linuksie właśnie to, że jest inny. Daj im bezpośrednio lub pośrednio do zrozumienia, że Windows jest gorszy, bo nie ma funkcji, które ma Linux. :)

Ktoś, kto całe życie jeździł seicento i zobaczy volvo, to będzie mówił, że jego seicento jest lepsze, bo volvo nie ma z przodu przed pasażerem takiej półeczki na torebkę. :D
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Cichy Roman
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 08 wrz 2012, 20:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: Cichy Roman »

timo pisze:[...] to uważam, że akurat Explorator Windows ma bardzo dobrze zaprojektowaną funkcjonalność[...].
Skąd więc taka popularność Total Commandera? :-)
generalnie
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 12 kwie 2012, 19:33
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: generalnie »

Chłopak chciał uzyskać parę windowsowych zachowań (ja np. wolę zmianę nazwy pliku po dwukrotnym kliknięciu, brakuje mi też w nautilusie informacji o długości trwania filmu), a Wy robicie z tego potyczkę światopoglądową.
Nie wszyscy używają Linuxa dlatego, że uważają Windows za zły system operacyjny.

Ja nie jestem w stanie pomóc, aczkolwiek bazujący na Ubu Zorin OS jest kalką Windowsa, nie wiem tylko na ile dokładną.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: linuxozaurus »

ja chcesz mieć windowsopodobne distro to polecam RactOS (czasy win 98)
Skąd więc taka popularność Total Commandera? :-)
sama go używałam w czasach win 98 i xp.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
riche
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2008, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: riche »

Xandros, nie używałem osobiście dlatego iż przypomina windowsa i jest komercyjny.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: linuxozaurus »

riche pisze:Xandros, nie używałem osobiście dlatego iż przypomina windowsa i jest komercyjny.
Pozdrawiam
Miałam kiedyś płytę z tym osem z gazetki ale nigdy nie wypróbowałam z powodu komerchy oraz z faktu ze nie była to wersja live.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
timo
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 30 lis 2009, 19:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: timo »

Mi komercja nie przeszkadza, o ile producent daje też jakąś wersję darmową (jak w przypadku np. Open Suse czy Mandrivy). Zresztą Canonical też sprzedaje komercyjne wsparcie dla Ubuntu i to wcale nie tanio i jakoś to nikomu tu nie przeszkadza. Wiadomo - żeby coś dawać za darmo, na czymś innym trzeba zarabiać - przecież każdy człowiek i każda firma musi z czegoś żyć. A wracając do głównego tematu - dzięki @generalnie za info o Zorin OS - nie słyszałem wcześniej o tym distro; chętnie przetestuję w wolnej chwili.
Dla mnie najlepszym środowiskiem pod względem funkcjonalności (generalnie lepszym od Windowsa) było KDE3. KDE4 też ostatecznie by mogło być (choć jest trochę zbyt zasobożerne w porównaniu z poprzednikiem), ale wkrótce nie będzie wspierane w Ubuntu, które z kolei uważam za najodpowiedniejszą dystrybucję dla siebie i do polecania innym. A TDE dla Ubu 12.04 będzie chyba za rok, jeśli dalej będą nad nim pracować w takim tempie jak dotychczas...
Awatar użytkownika
mucha090
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 775
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kielce, Poland
Kontakt:

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: mucha090 »

jeśli chodzi o przeglądarke plików to:
dolphina, nautilusa (byleby to nie była wersja z gnome 3.6 :P), nemo, marlin, i..... dalej to nie wiem:P

jeśli chodzi o swego rodzaju gui to sprawdź cinnamon, mate, kde, lxde
Awatar użytkownika
Reikgao
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 30 lip 2011, 18:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: Reikgao »

Było kiedyś takie distro Lindows, obecnie Linspire którego "właścicielem" jest Microsoft. Więc jest prawdopodobnie windowsopodobne. Sam nie korzystałem tylko kiedyś o tym czytałem w necie. osobiście popieram Rafcia, jest tyle środowisk...... Zobacz też Ubuntu Ultimate Edition 3.4 (LTS) Ta amerykańska redystrybucja ma kilka środowisk do wyboru.
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: rom »

timo pisze:czasem przychodzą do mnie znajomi używający na co dzień Windowsa i mniej lub bardziej bezpośrednio dają do zrozumienia, że Linux jest gorszy, bo w menedżerze plików czy na pulpicie nie ma tych funkcji, które ma domyślna powłoka Windows. Dlatego chciałem im udowodnić, że są w błędzie i że na Linuksie "wszystko da się zrobić".
Może niech oni udowodnią, że Windows jest lepszy, bo potrafi to, co Linux ;) Na przykład niech korzystają z Windowsa przez kilka tygodni z wyłączonym antywirusem i firewallem. Niech zainstalują system w pół godziny, łącznie ze sterownikami i bazą programów potrzebnych na co dzień. Obowiązkowo szyfrowany folder użytkownika. Niech przeinstalują system bez utraty danych. Niech odejdą od komputera i każą innej osobie zepsuć system ;) Niech się przechwalają wszędzie, że mają darmowego Windowsa :P No i na koniec, niech powiedzą co Windows ma lepszego od Linuksa. I nie, Windows nie ma gier, to gry mają Windowsa.
także = też
tak że = więc
kristoferes
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 42
Rejestracja: 08 wrz 2006, 13:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Najbardziej windowsopodobne środowisko graficzne.

Post autor: kristoferes »

Odnośnie eksploratora to w przypadku starych komputerów fajnie sprawuje się PCMan File Manager Lxde (pakiet lubuntu-desktop). Oprócz tego podobny pulpit, pasek na dole, tray, zegar, podobnie zorganizowane menu start. Największa zaleta środowiska - lekkość i szybkość na słabych sprzętach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości