Szybka recenzja: elementary OS beta1

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
artk2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 312
Rejestracja: 08 paź 2006, 11:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: artk2 »

Swego czasu linuksowa brać została zeletkryzowana wiadomością, że oto są twórcy, którzy zapragnęli zawładnąć imperium. Chcieli zrobić dystrybucję Linuksa absolutnie prostą, absolutnie piękną i absolutnie szybką. Nazwali to sprytnie "elementary OS". W założeniu miało być to coś, co plasuje się pomiędzy Ubuntu a Puppy. Wyszło lepiej niż chcieliby twórcy. Do kosza. Beta1...
Dziś na portalach linuksowych pojawiła się wiadomość, iż "długo" i "z ustęsknieniem" pojawiła się beta - elementary OS. Wszyscy się podniecali - tu tylko przykład http://www.ubucentrum.net/2012/11/eleme ... ersji.html. Zastanówmy się, czy naprawdę było na co czekać? Ale zanim to nastąpi muszę napisać słówko o twórcach "elementay OS codename LUNA" - są mistrzami marketingu :-D , nie wydajemy dystrybucji póki nie będzie gotowa (jak Debian, niestety nie przymierzając), dużo piszemy o tzw. natywnych programach, fantastycznym designie i w ogóle o przełomie. No i w końcu mamy wersję beta1 (co ich zmusiło do wydania czegoś takiego?) i wszyscy mogą testować.
Pobrałem, przetestowałem i wyrzuciłem tak szybko, jak się pojawiła na moim dysku. Po pierwsze instalacja trwa ok. 50 minut (ok. to beta), ale to, co nastąpiło potem było prawdziwym szokiem. Mamy desktop GNOME3, czyli najbardziej nieintuicyjne środowisko graficzne. Do tego dołożony na dole panel z OSX. Czy można to gorzej połączyć? Można. W warstwie aplikacji. W warstwie aplikacji cudowny "elementary OS LUNA" przynosi nam więcej rozczarowań - aplikacje nie wiedzą, czy chcą działać w trybie pełnoekranowym (jak w Windows 8 :mrgreen: ), czy w oknach , ale też są żenująco sprowadzone do obsługi przez 4 latka. I jest dodatkowo ich mało. Mamy program pocztowy, kalendarz, komunikator o to w zasadzie tyle, co zauważyłem :mrgreen: Przejdźmy do tzw. designu, który był opiewany w samych superlatywach - prostota. Prostota jest fajna, gdy za nią idzie funkcjonalność. Design jest prosty, na prawdę "elementary", ale użycie GNOME3 determinuje fatalne konsekwencje. No i o ile motyw okien się sprawdza (wygląda schludnie) to już motyw ikon jest żenujący - brak tu spójności - kolorowe pomieszane z niebieskimi - zabrakło artysty... Jednym słowem, tak długo wyczekiwana dystrybucja (podsycany temat przez samych programistów) okazała się kolejną, i nie boje się tego słowa, żenującą wpadką. Takie są moje pierwsze wrażenia, ale myślę, że wersja tzw. stabilna nie okaże się przełomem.
Ostatnio zmieniony 16 lis 2012, 08:13 przez k2cl, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: literówka :)
Awatar użytkownika
Tomfoc
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2183
Rejestracja: 30 lis 2011, 21:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: elementary OS beta1

Post autor: Tomfoc »

Święte słowa. Ileż to było zachwytów nad tą dystrybucją. Pobrałem dzisiaj i po 10 minutach wyrzuciłem - koszmar i totalna porażka.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: mistrz1 »

A mnie dziwią dyskusje na temat wyższości świąt bożego narodzenia nad świętami wielkiej nocy. Nie pasuje, nie używam. Po co bicie piany? Jak dla mnie, każdy kto chce, niech tworzy własne dystrybucje. Dlaczego odbierać komuś radość tworzenia?
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
artk2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 312
Rejestracja: 08 paź 2006, 11:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: artk2 »

mistrz1 pisze: Jak dla mnie, każdy kto chce, niech tworzy własne dystrybucje. Dlaczego odbierać komuś radość tworzenia?
Tak, ja jestem za tym. Tylko po co tyle dymu ;-) A teraz poważnie - wyobraź sobie, że zapowiadam Ci najlepszą przyszłość, jestem prawie "prorokiem", a potem daje Ci zaledwie pomacać moje gwoździe? To już było. Elementary OS to żenada.
mistrz1 pisze:A mnie dziwią dyskusje na temat wyższości świąt bożego narodzenia nad świętami wielkiej nocy. Nie pasuje, nie używam. Po co bicie piany? Jak dla mnie, każdy kto chce, niech tworzy własne dystrybucje. Dlaczego odbierać komuś radość tworzenia?
Nie chodzi o bicie piany... wyraziłem swoje zdanie (tzw. recenzja), oczywiście po co komuś odbierać radość. Ale meritum: :-D

ELEMENTARY OS LUNA BETA1
Ostatnio zmieniony 15 lis 2012, 22:46 przez artk2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mistrz1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 893
Rejestracja: 16 kwie 2012, 17:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Związek Socjalistycznych Republik Europejskich. Dystrykt – Polska

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: mistrz1 »

Za nim nauczysz się jeździć na rowerze zaliczysz kilka, kilkanaście wywrotek. Podchodzę do tego bez emocji. Zrobił ktoś coś, sprawdzam, jest dobre używam, jest słabe to korzystam z innego. Emocjonować się nad czymś, co mi nie pasuje i z czym nie będę miał do czynienia? Lepiej pójść na piwo :)
"Jeśli robisz to, co zawsze robiłeś, masz to, co zawsze miałeś" – Sokrates
Popieram Rosję :) :clap:
Awatar użytkownika
artk2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 312
Rejestracja: 08 paź 2006, 11:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: artk2 »

Chodzi o recenzję eOS. Miałem nadzieję, że będzie więcej testerów.
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: k2cl »

Witaj po długiej przerwie :)
Zdaje się, że powyższa "zachęta" w Twoim wydaniu skutecznie odstraszyła te tłumy amatorów testowania nowego i "najlepsiejszego" systemu operacyjnego :craz:

Aż boję się spytać, kiedy jakaś kolejna recenzja :P
rr9
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 98
Rejestracja: 06 cze 2007, 18:39
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: rr9 »

artk2 - dobra recenzja :)
Mi wystarczyło to:
Luna is built on an Ubuntu core. Doing this allows us to inherit a lot of the under-the-hood work that Canonical and the Ubuntu community put in
Czyli kolejna dystrybucja niejako "bazująca na..." tyle, że z paroma własnymi aplikacjami pisanymi w Vala.

Jak jestem jeszcze w stanie zrozumieć pisanie na nowo aplikacji gdy idzie za tym jakaś, mniej lub bardziej sensowna, filozofia (np. suckless.org), tak w przypadku elementary OS zrozumieć tego nie potrafię. Przykładem niech będzie grajek Noise. Ponoć im nie pasował żaden odtwarzacz muzyki, których jest przecież zatrzęsienie! Robią więc swój.
Mimo wszystko, niech chłopaki robią, takie ich prawo przecież.
"Doskonałości nie osiąga się wtedy, gdy już niczego nie można dodać, ale wtedy, gdy już niczego nie można odjąć.”
Awatar użytkownika
Rafskix
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 29 gru 2007, 20:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: Rafskix »

Fajna recenzja,na pewno zaoszczędzi co niektórym czasu na testowanie.Chociaż ten system nie jest chyba taki zły ,skoro na DistroWatch okupuje 5 miejsce wśród dystrybucji (wyniki za ostatnie 7 dni).No chyba że jego użytkownicy zrobili akcję na tej stronce :) .
Z drugiej strony nie wydaje mi się żebyśmy potrzebowali kolejnej dystrybucji-nawet bardzo dobrej.Na brak wyboru już teraz nie można narzekać.
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: Hwiparam »

mistrz1 pisze:Za nim nauczysz się jeździć na rowerze zaliczysz kilka, kilkanaście wywrotek.
Trochę nietrafione porównanie. Ja bym napisał: Zanim kupisz swój wymarzony rower, pewnie natkniesz się na sporo różnych ofert, z których wiele może wydawać się potencjalnie atrakcyjnych. Dlatego warto jest znać opinie innych, również krytyczne, żeby przypadkiem nie utopić kasy w g**nie. OK, może w przypadku Elementary nie traci się pieniędzy (bo się ich nie wydaje), ale traci się czas na stawianie systemu, który nic nowego nie wnosi. Bo patrząc po screenach z tamtej stronki, to d**y nie urywa. Zwykłe GNOME3 + jakiś tam Cairo Dock czy inny a'la OSX. Ot, kolejne Ubuntu po wiejskim tuningu, żeby to chociaż ładnie wyglądało :P
Rafskix pisze:Chociaż ten system nie jest chyba taki zły ,skoro na DistroWatch okupuje 5 miejsce wśród dystrybucji
To akurat o niczym nie świadczy, jedynie o ilości wejść na stronkę w DW. Może faktycznie użytkownicy rozsyłają gdzie się da łańcuszki z linkiem i stąd ta "popularność" :mrgreen: Justin Bieber też okupuje czołówkę zestawienia najpopularniejszych zapytań w Google :craz:
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
ubumaniak
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: ubumaniak »

Popieram zdanie recenzenta. Żenada. Prawdę powiedziawszy to chyba najgorsza dystrybucja bazująca na Ubuntu jaką testowałem. Jakieś 75% górnego paska do niczego nie służy. Możliwości konfiguracyjne żadne. Domyślne programy słabiutkie. Masakra jak dla mnie.
Orłoś
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2006, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: Orłoś »

Hej!

Po dłuższym testowaniu różnych wersji bazujących na Ubuntu/Debian wreszcie znalazłem tę jedną jedyną wersję, która mi odpowiada. Powiem tak: bye, bye Ubuntu z beznadziejnym Unity. Bye, bye Mint z zielonym badziewiem cynamon i mate. Oczywiście znam ograniczenia Elementrary OS ale jest to według mnie jedna z lepszych wersji Linucha. Testowana na słabym i mocnym sprzęcie. W obu przypadkach działa super. Powtórzę się: "ma ograniczenia", ale co z tego skoro jest właśnie tą wersją, która mi odpowiada.

Nikogo nie namawiam, ale może warto zerknąć na EOS, a nóż, widelec właśnie Wam się spodoba.

Pozdro,
Orłoś
Ostatnio zmieniony 23 lis 2012, 22:17 przez Orłoś, łącznie zmieniany 2 razy.
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: JerryG »

Zgodze sie z Toba, kazdy szuka cos dla siebie, skoro ci podpasowal ciesze sie, ze znalazles dystrybucje pasujaca pod twoje upodobania.

Siedze na Kubuntu bo musze :( bo zainstalowalem na laptopach dla osob co siedzialy na Windowsach, uzywaja ale jak cos nawali mam zapytania, a zeby im pomoc musze miec ta dystrybucje u siebie, bo inaczej tez bym przetestowal i moze mi podpasowalaby nawet z bledami wieku niemowlecego :razz:

Nie raz guru moga sie mylic :-D
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Lenovo G50
Orłoś
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2006, 12:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Re: Szybka recenzja: elementary OS beta1

Post autor: Orłoś »

Hej!

To znowu ja. No cóż, potestowałem EOS-a i niby wszystko ładnie pięknie ale jednak czegoś brakowało. Wiem, że to beta ale żeby trzeba było sobie głupiego synaptica (o innych rzeczach nie piszę, bo długo by wymieniać) doinstalować to już lekka przesada. Na razie przesiadłem się na nowe Xubuntu LTS w mysim remixie i jest OK. Tak samo szybki (albo i szybszy) i nie trzeba się bawić w instalacje rzeczy które powinny być dostępne "out of the box". EOS-a nie przekreślam. Podoba mi się i będę go obserwował. Jak wyjdzie wersja finalna to z pewnością wrócę do niej, bo jednak jeśli chodzi o design wygląda znacznie lepiej.

Pozdro,
Orłoś
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości